Jump to content
IGNORED

Blogovanje kapitalizma


Buck Naked

Recommended Posts

Ne razumem šta "ti ne". Ja tebe nisam video ovde, pa o tebi i ne pričam.
izvinjavam se, htela sam da kazem da si malo generalizovao a tim 'kao i svako sa balkana', da ne ulazim sad, bila je nepotrebna opaska sa moje strane. Edited by rajka
Link to comment
  • Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • Аврам Гојић

    27

  • kim_philby

    25

  • rajka

    23

aaa, da, shvatam sta hoces da kazes. ne, nemam iskustva sa stranim bogatunima, osim sa selebritijima sa kojima sam razgovarao - i tu sam najcesce primecivao da ti ljudi izgledaju i ponasaju se nesravnjivo normalnije od nasih imucnih ljudi. heck, Nik Kejv je u Beogradu kupio picu u "Orlu", boli ga dupe bas. a ubedljivo najgora iskustva imao sam sa nasim ljudima koji se obogate preko. ne daj Boze nikome.
(Ovo je za rajku i ostale preozbiljne, pošto i ja samo ćaskam - pričam samo na osnovu svog iskustva, štagod to vredi ili ne vredi, nek' svako za sebe odluči).Jeste Daboviću na to sam mislio. Uverenja sam da se većina ljudi (u većem delu sveta) folira da mnogo bolje stoji nego što stvarno stoji. U stvari, oni koji su veoma iskreni u skoro svakom trenutku sa skoro svakim, kao ti i ja, su dosta retki pojedinci. Većini ljudi teška foliraža ide u automatic modu. Pogledaj samo Fejsbuk i te nameštene, profesionalno urađene fotografije na profilima. Bila je nedavno studija o tome kako Fejsbuk čini da se ljudi osećaju nesrećnima, zato što stiču utisak da većina živi bolje od njih (kačio Hella).
Link to comment
a ubedljivo najgora iskustva imao sam sa nasim ljudima koji se obogate preko. ne daj Boze nikome.
koliko si takvih ljudi upoznao da mozes tako da uopsteno zakljucujes? Edited by rajka
Link to comment
Nemam ja pojma o tom postmodernističkom i šta je to konkretno. Jednostavno, gde god bejah nigde ne videh ono što je bila radnička klasa iz udžbenika marksiszma za II razred srednje škole. Sada je sve to lepo dispergovano na razne načine. Donekle to vidim i kao posledicu globalizacije i jednačenja po mogućnostima vijetnamskog, nemačkog, kineskog i urugvajskog radnika, ucenjenih mogućnostima svetskih igrača da se se pomere u stranu, čak i ako se negde, u nekoj fiktivnoj zemlji, pojavi klica neke nezadovljne ili zahtevne radničke klase.
ne izlazis puno, a?http://www.dailymail.co.uk/news/article-1382396/Workers-Chinese-Apple-factories-forced-sign-pledges-commit-suicide.html
Link to comment
zasto je potrebno da postanes dosta bogatiji? za pocetak, dovoljno da postanes 20 ili 30% bogatiji, tolika moze da bude razlika izmedju dva kvintila u raspodeli dohodka (tj klase) i udjes u klasu iznad.
Pripadnost klasi nije odredjena bogatstvom nego time da li prodajes svoj rad ili kupujes tudj. To se vrlo lako da utvrditi i nema tu sta da 'dozivljavas' sebe kao pripadnika ove ili one klase. Naravno da razmisljam o sebi kao o pripadniku klase, to me odredjuje vise nego pripadnost bilo kojoj drugoj socijalnoj skupini.
Link to comment
koliko si takvih ljudi upoznao da mozes tako da uopsteno zakljucujes?
:D rajka, ajmo malo elementarnog razumevanja napisanog. ne zakljucujem uopsteno, nego kazem da sam ja imao najgora iskustva sa tim ljudima.
Link to comment
Pripadnost klasi nije odredjena bogatstvom nego time da li prodajes svoj rad ili kupujes tudj. To se vrlo lako da utvrditi i nema tu sta da 'dozivljavas' sebe kao pripadnika ove ili one klase.
Ne mogu da se složim sa tom definicijom. Većina nas prodaje i svoj rad i kupuje tuđ. (U stvari, šta pričam "većina", svi.) Edited by Indy
Link to comment
Pripadnost klasi nije odredjena bogatstvom nego time da li prodajes svoj rad ili kupujes tudj. To se vrlo lako da utvrditi i nema tu sta da 'dozivljavas' sebe kao pripadnika ove ili one klase. Naravno da razmisljam o sebi kao o pripadniku klase, to me odredjuje vise nego pripadnost bilo kojoj drugoj socijalnoj skupini.
dobro, istrazivanja koja sam ja citala su drugacije definisala klase, ako definises tako kao ti, onda zaista nemas (doduse, manji deo i prodaje svoj rad i kupuje tudji istovremeno, dosta bude u nekom trenutku jedno, u drugom drugo, ali da ne komplikujemo). onda je samo pitanje sta ti ta pripadnost znaci u zivotu.
Link to comment
:D rajka, ajmo malo elementarnog razumevanja napisanog. ne zakljucujem uopsteno, nego kazem da sam ja imao najgora iskustva sa tim ljudima.
izvinjavam se. onda sam htela da pitam: koliko si ti takvih ljudi upoznao?
Link to comment
niti je marks ikada napisao reci 'klasna svest'. za to se imamo zahvaliti lukacu.
E pa moguce da nije, nisam siguran, ali jeste govorio o drustvenoj svesti. Moguce da je onda Lukac to unapredio u klasnu svest, nisam siguran. Mada uostalom i nije to bitno toliko. Znamo na sta se misli.
Pripadnost klasi nije odredjena bogatstvom nego time da li prodajes svoj rad ili kupujes tudj. To se vrlo lako da utvrditi i nema tu sta da 'dozivljavas' sebe kao pripadnika ove ili one klase. Naravno da razmisljam o sebi kao o pripadniku klase, to me odredjuje vise nego pripadnost bilo kojoj drugoj socijalnoj skupini.
E to je ono kad sam spomenuo da je klasa redukcionisticki pojam. Zapravo, sa ovime se slazem, ali ne mogu bas reci da je u danasnje vreme to toliko usko kao sto je bilo u 19. veku.
Link to comment
Ne mogu da se složim sa tom definicijom. Većina nas prodaje i svoj rad i kupuje tuđ.
definicija nije u kupovini rada vec u posedovanju sredstava kojima se stvara visak vrednosti. da li si wage slave ili ne. naravno postoji i ona najvisa klasa tehno-menadzera koji ikao 'primaju platu' sustinski pripadaju 'visoj' klasi.
Link to comment
Ne mogu da se složim sa tom definicijom. Većina nas prodaje i svoj rad i kupuje tuđ. (U stvari, šta pričam "većina", svi.)
OK, nisam bila dovoljno precizna. Klasna pripadnost je odredjena time da li posedujes sredstva za proizvodnju viska vrednosti i kupujes tudj rad, ili ne posedujes sredstva za proizvodnju viska vrednosti i prodajes svoj rad.
Link to comment
izvinjavam se. onda sam htela da pitam: koliko si ti takvih ljudi upoznao?
Da se nadovežem... Meni nije toliko bitna cifra, nego ono što sam ranije pomenuo - folirancija. Ljudi su (generalno), posebno u današnjem vremenu, mada je toga uvek bilo - teški foliranti.Urbani centri su prepuni tipova u svilenim odelima koji voze Poršee koji su toliko dužni da ako im propadne sledeći biznis deal, proglašavaju bankrot. To je svakodnevnica ovde, a verujem da ni u Beogradu toga ne manjka.
Link to comment

ma meni se sada vrti po glavi da je zaista malo teze podeliti ljude na klase nego nekada, zahvaljujuci kreditima. neko ko bi se nekada vodio kao proleter sada ima pristup materijalnim dobrima koja su bila rezervisana za srednju klasu (dobar stan, automobil, letovanjezimovanje), ali ih placa na kredit i u svakom trenutku je podlozan finansijskom kolapsu. ja znam kada bih se osecao kao covek iz visoke klase: kada bih raspolagao sa dovoljno sredstava za udobnu nezavisnu egzistenciju, tj, bez kredita, plate i pozajmica, na lokaciji po mom izboru, i sa dovoljno novaca da mi budu dostupne sve elementarne funkcije savremenog drustva (citaj: da putujem gde hocu itd).

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
vapad: sta ti to znaci u zivotu, sto osecas pripadnost nekoj klasi? da li oblikuje tvoj pogled na svet? da li verujes da je za tebe (dakle tebe licno, ne uopsteno) moguca vertikalna prohodnost? da li je zelis?
Kako misliš osećam pripadnost, ne, ne tako. Samo, hm, znam svoje trenutno mesto. Tj, percipiram svoje trenutno stanje kao takvo, nema previše uticaja taj "rang" na bilo šta. Družim se i sa ljudima koji su živeli dobar deo života u buđavim,bukvalno, udžericama i neomalterisanim gomilama cigala bez prozora, koji nikada nisu pojeli bananu ili kivi, koji mleko, bukvalno, smatraju luksuzom, sa meni "ravnima" i sa srednjom višom (koju ponekad ne mogu da ispratim u potpunosti). Ali do nedavno bih drugom mogao nazvati i čoveka koji ima ergelu mercedesa, vile i vinograde. Oblikuje moj pogled na svet, da, tražim snažnu sistemsku kontrolu i zaštitu. Ovi bogatiji ne, njima smeta ideja da nešto ne mogu.Za mene je moguća vertikalna prohodnost, potrebno je još rada ali osnovu, na sreću, imam, domet u principu zavisi od mene, ali nije lako, da bi bilo lako morao bih preći preko nekih crvenih linija, a to ne mogu. Naravno da želim, svako želi.Znaš šta, verovatno grešim, ja stvarno ne klasifikujem nikako drugačije no po novcu. I svemu ostalom što iz toga proističe. Da li to treba drugačije. Kako? I zašto?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...