Jump to content
IGNORED

Blogovanje kapitalizma


Buck Naked

Recommended Posts

Kime (iskreno me zanima, ne zajebavam i nisam sarkastičan) - da li vi nekada update-ujete to što je Marks (po mom mišljenju vrlo tačno za ono vreme) pisao?
kako ne. marksizam ima vise ukusa od sladoleda. sam marks je bio sve samo ne dogmata. ja sam vec jednom ovde napisao da je marksov doprinos u metodu koji nam je ostavio a ne u nekom 'sociolosko-ekonomskom' uvidu. taj metod je znacajan i za to kako mislimo istoriju, filozofiju i drustvene i drzavne aparate. sa te strane danas nema vise gotovo nikoga ozbiljnog ko nije marksista pa makar bio i nominalno odredjen otporom marksu.btw, vrlo pristrupacan uvod u marksa sa updejtima.http://www.openculture.com/2011/11/reading_marxs_icapitali_with_david_harvey_free_course.html
Link to comment
  • Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • Аврам Гојић

    27

  • kim_philby

    25

  • rajka

    23

Šta bi kime od kineskog komunizma?! Kako da se u (još uvek zvanično) "komunističkoj" Kini zapati takav neljudski odnos prema radnicima? (PS. I dalje nisam sarkastičan i ne provociram, meni se iskreno diže tlak od toga što se događa u Kini...)
nisam siguran da je zemlje gde je bilo zabranjeno izvodjenje internacionale (pevali je na trgu nebeskog mira pa se vlast naljutila) komunisticka. sto bi rekao drug mao za denga 'kapitalisticki bandit broj dva'.
Link to comment
bas tako. kada mi neko u danasnje vreme pocne o 'sredstvima kojima se stvara visak vrednosti', nemam pojma o cemu to oni....jos da se nadovezem, ti mali privatnici su cesto stekli sredstva za rad, preko nekog subvencionisanog drzavnog zajma za razvoj preduzetnistva...vasa je skroz u pravu, da je srednja klasa danas suvise fluidna da bi se definisala na takav nacin.
pa pitaj sta ti nije jasno :D
Link to comment
nisam siguran da je zemlje gde je bilo zabranjeno izvodjenje internacionale (pevali je na trgu nebeskog mira pa se vlast naljutila) komunisticka. sto bi rekao drug mao za denga 'kapitalisticki bandit broj dva'.
Nisam znao za to! :huh: Odmah mi je pala na pamet zabrana pevanja "Beasts of England" :isuse:
Link to comment
Nisam znao za to! :huh: Odmah mi je pala na pamet zabrana pevanja "Beasts of England" :isuse:
interesantno ce ti biti, ako vec i ne znas za to, da je u poznom Staljinovom SSSR-u Internacionala, iako je do 1944. bila drzavna himna, imala status pesme koja se izvodi samo u strogo kontrolisanim uslovima, u smislu da je njeno spontano pevanje bilo pouzdan znak da je pevac nekakav bundzija i huskac. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Nisam znao za to! :huh: Odmah mi je pala na pamet zabrana pevanja "Beasts of England" :isuse:
nesto slicno se u jednom momentu desilo u sssr-u kada je 1944. godine internacionala prestala biti drzavna himna. ostala je partijska ali se retko izvodila.edit@vasa: pa kako bi sovjetski savez podneo pevanje pesme gde se zemaljsko roblje zove na ustanak :D Edited by kim_philby
Link to comment
koji dobijaju platu? not bloody likely. u pitanju su radnici.i nisu jedini:trik je da ih danas ne vidimo.
Videh ih na različitim lokacijama i skoro je potpuno isto, samo što se na kineske ili vijetnamske niko ne štreca, to je tamo "normalno".I robovi su isto dobijali platu - kora hleba, supa od repe ili šta je već tada bilo aktuelno. Danas dobiju neki dinar, dolar ili juan da to isto kupe. A ucenjeni su ne samo ekonomski nego i fizički da rade to što rade, potpuno robotski. Kod nas je bar sreća i lepota, pa čovek može da iskopa svoje korene i da zapali, a tamo negde, može samo da pobegne i postane ilegalan i u zemlji iz koje je pobegao i u koju je pobegao. To je ipak rob.
Link to comment
Videh ih na različitim lokacijama i skoro je potpuno isto, samo što se na kineske ili vijetnamske niko ne štreca, to je tamo "normalno".I robovi su isto dobijali platu - kora hleba, supa od repe ili šta je već tada bilo aktuelno. Danas dobiju neki dinar, dolar ili juan da to isto kupe. A ucenjeni su ne samo ekonomski nego i fizički da rade to što rade, potpuno robotski. Kod nas je bar sreća i lepota, pa čovek može da iskopa svoje korene i da zapali, a tamo negde, može samo da pobegne i postane ilegalan i u zemlji iz koje je pobegao i u koju je pobegao. To je ipak rob.
jos su i marks i prudon pisali o vezi izmedju polozaja radnika i roba. ta veza nije tako jednostavna kako je ti predstavljas (kora hleba nije plata) ali ono sto je danas bitno je to da ti nosis carape koje su oni napravili i koristis gedzet u koji su njiove male ruke stavile cip. isto kao sto oni muceni pakistanci i bangladesani vade nafte po zemljama zaliva isto kao sto latinosi bez papira prodaju sendvice po njujorskim delijima. to je radnicka klasa danas.pogldaj ovaj film. u pitanju je umjetnost a ne propaganda. Edited by kim_philby
Link to comment
... isto kao sto oni muceni pakistanci i bangladesani ...
Realno, a šta oni da rade? Stanovništvo Dalekog Istoka je bukvalno eksplodiralo u poslednjih 50-tak godina. Nije dovoljan marksizam, potreban je Hristov mirakul pretvaranja 5 hlebova u 500 miliona da bi se oni nahranili.To naravno da ne znači da ih se treba tretirati kako ih se tretira u Foxconnu. Opet, snažno me je iritiralo pljuvanje pok. Jobsa na tu temu, pošto su takva pravila igre odredili Kinezi (kod njih se igra isključivo po njihovim pravilima, ako neko nije dosad zapazio, a sumnjam da nije). I opet, kriv je Apple. Jedna od stvari koja meni fali kod Marxa je što je i on bio jedan od kornukopijanaca, vernika u beskonačni rast (i to baš kroz mašinu kapitalističkog razvoja proizvodnih snaga, ako se ne varam). Naravno da njemu nisu bila pristupačna neka saznanja o iscrpljivosti resursa planete koja mi imamo (kao i o pomenutoj eksploziji populacije, za koju su "krive" između ostalog moje kolege koje su odjednom stvorile nepresušne gomile pirinča, što je pre toga bila nepoznata pojava na Dal. Istoku).Ljudi su sad tu gde jesu, treba im dati posao da mogu da se nahrane, i hajde da vidimo kako ćemo to. Parole od pre stotinak godina će slabo tu biti od pomoći, bojim se. Edited by Indy
Link to comment
Realno, a šta oni da rade? Stanovništvo Dalekog Istoka je bukvalno eksplodiralo u poslednjih 50-tak godina. Nije dovoljan marksizam, potreban je Hristov mirakul pretvaranja 5 hlebova u 500 miliona da bi se oni nahranili.To naravno da ne znači da ih se treba tretirati kako ih se tretira u Foxconnu. Opet, snažno me je iritiralo pljuvanje pok. Jobsa na tu temu, pošto su takva pravila igre odredili Kinezi (kod njih se igra isključivo po njihovim pravilima, ako neko nije dosad zapazio, a sumnjam da nije). I opet, kriv je Apple. Jedna od stvari koja meni fali kod Marxa je što je i on bio jedan od kornukopijanaca, vernika u beskonačni rast (i to baš kroz mašinu kapitalističkog razvoja proizvodnih snaga, ako se ne varam). Naravno da njemu nisu bila pristupačna neka saznanja o iscrpljivosti resursa planete koja mi imamo (kao i o pomenutoj eksploziji populacije, za koju su "krive" između ostalog moje kolege koje su odjednom stvorile nepresušne gomile pirinča, što je pre toga bila nepoznata pojava na Dal. Istoku).Ljudi su sad tu gde jesu, treba im dati posao da mogu da se nahrane, i hajde da vidimo kako ćemo to. Parole od pre stotinak godina će slabo tu biti od pomoći, bojim se.
nije marks bio progresivista. makar ne jednostavan. cak je na neki nacin bio i cinican. ima ona njegova opaska da istorija napreduje 'krabinim korakom' - postrance. naravno da nije imao saznanja koja mi danas imamo. on je filozof a ne prorok. ono gde marks danas moze pomoci je u tome da imas teorijsku 'batinu' u ruci glede onih koji tvrde da 'trziste' ne dozvoljava da se nadje i tih 5 hlebova a ne 500.btw, naravno da se u kini igra po njihovim pravilima. samo je cinjenica da kapitalu ta pravila gode.
Link to comment
samo je cinjenica da kapitalu ta pravila gode.
Kapital je slep... Pominjao si Bangladeš. Da li ti znaš da u toj zemlji ljudi umiru od gladi dok istovremeno Bangladeš izvozi hranu? (A ne bi me čudilo da to, u mnogo manjoj meri, važi i za Srbiju).Neke od ovih problema je donela globalizacija sama po sebi (koja je opet bila rešenje za ponešto drugo).Anyway, teorijska batina je meni suviše teorijska. Meni treba praktična "batina" kojom će se, primera radi, najbogatija osoba u Australiji (trenutno teška preko 10 milijardi dolara, a iduće godine - zahvaljujući nekom dilu sa Južnom Korejom - kažu i celih 20 milijardi; inače je, što bi Hella rekao, tuđin) - dakle, treba "batina" da je se uveri da rudarska industrija treba da plati adekvatan porez na ekstraprofit i da treba da prekine da finansira crackpots koji promovišu odricanje antropogenih klimatskih promena. Meni Marksova teorijska batina tu ništa ne pomaže, ovde to niko ne bi slušao ni 2 sekunda¹ (socijalistička i komunistička partija Australije, koje postoje, dobiju po par stotina glasova na izborima). Jedino praktično rešenje je da se radi sa tim (naglo obogaćenim) rudarima i da se tako osigura da rade ispravnu stvar kada je u pitanju ovo društvo (kroz adekvatni porez npr.), ekologija, a bogme i uslovi u kojima im rade radnici u zemljama trećeg sveta. I to može da se popravi ako se sa njima radi. Možda je to u Srbiji drugačije, tj. sigurno da jeste, ali meni je žao što je to drugačije. Ovo je bolje, ako moram da budem captain obvious. :)____EDIT ¹ - Da se ovde ispravim: ne bi niko slušao marksiste, osim ako nije u pitanju Slavoj Žižek! Edited by Indy
Link to comment
Kapital je slep... Pominjao si Bangladeš. Da li ti znaš da u toj zemlji ljudi umiru od gladi dok istovremeno Bangladeš izvozi hranu? (A ne bi me čudilo da to, u mnogo manjoj meri, važi i za Srbiju).Neke od ovih problema je donela globalizacija sama po sebi (koja je opet bila rešenje za ponešto drugo).Anyway, teorijska batina je meni suviše teorijska. Meni treba praktična "batina" kojom će se, primera radi, najbogatija osoba u Australiji (trenutno teška preko 10 milijardi dolara, a iduće godine - zahvaljujući nekom dilu sa Južnom Korejom - kažu i celih 20 milijardi; inače je, što bi Hella rekao, tuđin) - dakle, treba "batina" da je se uveri da rudarska industrija treba da plati adekvatan porez na ekstraprofit i da treba da prekine da finansira crackpots koji promovišu odricanje antropogenih klimatskih promena. Meni Marksova teorijska batina tu ništa ne pomaže, ovde to niko ne bi slušao ni 2 sekunda (socijalistička i komunistička partija Australije, koje postoje, dobiju po par stotina glasova na izborima). Jedino praktično rešenje je da se radi sa tim (naglo obogaćenim) rudarima i da se tako osigura da rade ispravnu stvar kada je u pitanju ovo društvo (kroz adekvatni porez npr.), ekologija, a bogme i uslovi u kojima im rade radnici u zemljama trećeg sveta. I to može da se popravi ako se sa njima radi. Možda je to u Srbiji drugačije, tj. sigurno da jeste, ali meni je žao što je to drugačije. Ovo je bolje, ako moram da budem captain obvious. :)
pomaze ti. cim si napisao da je kapital slep. btw, cesto je jedini nacin da se 'radi' sa kapitalom neki oblik politickog, organizovanog i solidarnog pritiska. ukoliko kada kazes 'rudari' zaista i mislis na rudare onda da: jedini adekvatni nacin borbe je rad sa njima i podizanje njihove svesti o socijalnim i ekoloskim posledicama onogo sto oni rade.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...