Jump to content
IGNORED

Blogovanje kapitalizma


Buck Naked

Recommended Posts

pa istinito, udata je i trenutno nema decu.kod prva dva je izvisila zbog toga. drugi poslodavac joj je čak nudio ugovor o "nemanju dece" na pet godina.treći poslodavac koji ju je zaposlio, nakon tri godine staža joj se "prijateljski" poverila da je za dobijanje posla presudilo to što nije imala decu, jer je bilo i takvih "defektnih" kandidatkinja.
nama su u americi, na nekom seminaru iz business skills, u okviru grad school, rekli da na takvo pitanje odgovorimo otprilike ovako:
ha,ha,vidim da me testirate iz poznavanja zakona, znam da se takva pitanja ne smeju postavljati na intervjuu, ha,ha. dobro trik pitanje!
ne znam kako bi takav odgovor prosao u srbiji, ali, u svakom slucaju, uvek mozes da kazes ono sto potencijalni poslodavac zeli da cuje. posle ne moze ti nista ako odes na porodiljsko. ako je on kreten prema tebi, budes i ti prema njemu. a takav ugovor 'o neradjanju', pretpostavljam da nije bukvalno ugovor, posto to ne bi proslo na sudu, nego je nesto drugo?u danasnje vreme u oglasima ipak nema takve vrste diskriminacije, da traze u oglasu da neko nema dece. ali ponekad vidim oglas u kome se trazi neko od toliko do toliko godina. meni kada tako nesto vidim, bude odvratno, i ne javljam se na takve oglase, jer necu da saradjujem sa nekim ko je postavio takav oglas. ali onda, kada malo bolje razmislim, ako su vec namerili da zaposle nekog ko ima, recimo manje od 45 godina, onda verovatno cine uslugu onima koji imaju preko 45 da to i napisu, nego da cimaju ljude, provlace ih kroz neke besmislene krugove testiranje i jebu u mozak, a da svo vreme znaju da im nece dati posao.
Link to comment
  • Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • Аврам Гојић

    27

  • kim_philby

    25

  • rajka

    23

Izgleda da ti nisi skontao, napisao sam da je carobna rec "frilenser" odnosno placanje nekom drugom licu za uslugu. Ako je neko u firmi )finansijskom sektoru npr) nezamenljiv, ta firma ne radi kako valja....
Upravo. I zato je veliki problem kad imas regulaciju u vezi sa zaposljavanjem novih ljudi - pogotovo za ovakve kratkorocne zamene. Mnogi studenti bi recimo bili srecni za ovakav poslic da uskoce na dve-tri nedelje ili meseca za nekoga. Rasirena praksa na zapadu + firme koje ti direktno iznajmljuju zamenu.
Link to comment
Upravo. I zato je veliki problem kad imas regulaciju u vezi sa zaposljavanjem novih ljudi - pogotovo za ovakve kratkorocne zamene. Mnogi studenti bi recimo bili srecni za ovakav poslic da uskoce na dve-tri nedelje ili meseca za nekoga. Rasirena praksa na zapadu + firme koje ti direktno iznajmljuju zamenu.
to je najavljeno da ce biti regulisano novim zakonom. trebao bi da regulise oblast tih privremenih i povremenih radnika, koji rade na sat. meni je takodje sumanuto da se placa isti porez na honorar kao na stalan posao.
Link to comment
pa onda bankrot, šta da mu radim. ušao je u posao znajući kakva je država, koliko će kasniti novac od fonda u slučaju trudnoće radnice, imao je celu sliku pred sobom. šta, sad treba da navijamo za indijance koji su ušli u biznis bez ikakve rezerve, samo sa dobrom voljom i paricama od prodate njive, i svoje probleme likvidnosti rešavaju tako što šparaju na radnicima. takvima posvećujem ovaj animirani gif:inače nemoj me pogrešno shvatiti, ne mislim da si ti iz te priče. samo ističem da, paralelno sa akcijama kojima bi se stimulisao biznis, treba uterati u poslodavce sujeverni strah od države i od zakona, da ih obliva hladan znoj i da piju pilule pre dolaska kerbera iz Poreske uprave, i da skreću pogled u stranu kada vide dekolte svoje radnice, da ih slučajno ne obuzmu grešne misli i dovedu do bankrota nakon tužbe za seksual haresment.
pa da, na poslodavcima je da uzmu u obzir sve troskove koje imaju po radniku po kategorijama. e sada, kada imas neko vece preduzece od par stotina i vise zaposlenih, mozes da izracunas statisticki koliko ce njih biti na trudnickom ili bolovanju u svakom trenutku, koliki su ti troskovi i da to uracunas u plate koje mozes da ponudis. kada je firma sa 1-2 zaposlenih, vrlo je tesko izracunati taj rizik, zato bi trebala da ga preuzme osiguranje (koje ovde nudi samo drzava), a drzava to ne radi. tako da pre svega treba kriviti drzavu, sto po jednoj strani ne ispunjava svoje obaveze, i pravi stetu poslodavcima, a po drugoj ne sprovodi svoje zakone, i pravi stetu zaposlenima. Edited by rajka
Link to comment

e a cekajte....doticni poslodavac sa 3-5 zaposlenih. Ne postoji li, ovaj, neko osiguranje koje on moze da uzme, da placa...koje bi pokrilo njegov trosak u slucaju radnice koja mu ode na porodiljsko? Bilo kod radnika koji ode na bolovanje? Radnika koji dozivi neku nesrecu, tipa polomi nogu?Mislim mogu da placam osiguranje za X stvari pa zar ne mogu i za to?

Link to comment
pa onda bankrot, šta da mu radim. ušao je u posao znajući kakva je država, koliko će kasniti novac od fonda u slučaju trudnoće radnice, imao je celu sliku pred sobom. šta, sad treba da navijamo za indijance koji su ušli u biznis bez ikakve rezerve, samo sa dobrom voljom i paricama od prodate njive, i svoje probleme likvidnosti rešavaju tako što šparaju na radnicima. takvima posvećujem ovaj animirani gif:tumblr_lcxxaiQgsn1qdl6l7o1_400.gifinače nemoj me pogrešno shvatiti, ne mislim da si ti iz te priče. samo ističem da, paralelno sa akcijama kojima bi se stimulisao biznis, treba uterati u poslodavce sujeverni strah od države i od zakona, da ih obliva hladan znoj i da piju pilule pre dolaska kerbera iz Poreske uprave, i da skreću pogled u stranu kada vide dekolte svoje radnice, da ih slučajno ne obuzmu grešne misli i dovedu do bankrota nakon tužbe za seksual haresment.
ovo je apsolutni vrh. indijanac je neko ko ima svoju malu firmu od 3-5 zaposlenih, i od toga mu godisnje ostane 20 hiljada evra neto, znaci plata od nesto preko 1500 evra. zato sto mu je problem da kreditira drzavu sa 10-15 hiljada godisnje. on bi, valjda, trebalo da zatvori firmu i posao potrazi u drzavnoj sluzbi. u ovom slucaju nisu problem male firme, za nih je normalno da tako razmisljaju, a zakon se samo na njima i sprovodi. neprihvatljivo je sto se desava po "najuspesnijim" kompanijama u srbiji, oni su problem, jer su u praksi iznad zakona.
Link to comment

@hazardpa vec placa, kod drzave, samo drzava veoma kasni sa isplatama, dok je poslodavac obavezan da placa svoje obaveze na vreme, tj. ne moze da kaze isplaticu ti, kada meni plate (bar ne legalno), koliko sam ja shvatila.pored toga, nije mi poznato da ima neko privatno osiguranje, recimo koje bi pokrilo troskove koje ima poslodavac koji nisu placeni (recimo tog freelancera, koji ce da uskoci dok je ovaj na bolovanju itd), ili koje bi te osiguralo od drzave, kao reosiguranje :lol:

Edited by rajka
Link to comment
Ma okej, nemam ja pojma kakva je zapadnjačka realnost, a i svakako zavisi i šta i gde se radi (što generalizacije ne čini nemogućim), rekoh da je meni interesantnija percepcija. Da li je blog poput tog moguć napolju, kao sistemska stvar, a ne incident? Mada, jebeš Zapad i komparaciju. Odakle ovde dobro uvezana ekipa 30-something likova koji se svi međusobno razumevaju u stavu da su (njihovi) radnici jedna stoka neopevana i, ako nisu uspeli, ko ih jebe, treba ih satirati?Da li je to univerzalna stvar? Sebe vide u ulozi mrava koji kenja cvrčku što je tamburao? Osveta štrebera sa "zašto nisi više učio?" stavom? Ili su to jednostavno loši, zli ljudi, a došli su do neke pare i znaju da koriste tviter za razliku od mene. Meni je fascinantno "šta je to u ljudskom biću" pa ga tera da napiše takve gadosti?
greška, bače!nema šanse da su ovi mali privrednici fakultetski obrazovani štreberi (i ne, megatrend NIJE fakultet!)logika i argumentacija na blogu onog burke tipa je tipična argumentacija poluobrazovanog (i između ostalog i zato) nadobudnog tipa ljudi, šuplja je i licemerna. pominjao je neko onaj deo (ali na drugoj nekoj temi) u kome burek priča o tome kako on mora da zaradi poreze i doprinose za svog radnika, izostavljajući iz argumentacije sitnicu da je bruto plata ono što je zarađeno. itd.
Link to comment
ovo je apsolutni vrh. indijanac je neko ko ima svoju malu firmu od 3-5 zaposlenih, i od toga mu godisnje ostane 20 hiljada evra neto, znaci plata od nesto preko 1500 evra. zato sto mu je problem da kreditira drzavu sa 10-15 hiljada godisnje. on bi, valjda, trebalo da zatvori firmu i posao potrazi u drzavnoj sluzbi.
ako nece da postuje zakon, predlazem sledecu investiciju: kupis tri sibice i nabavis jednu kuglicu. tako nece morati da kreditira drzavu.
Link to comment

koliko ja znam, poslodavac ima obavezu da platu zeni isplati tek kad je drzava uplati. dakle, ako drzava kasni, to ide preko grbace zaposlenog. ima i poslodavaca koji isplacuju porodiljama plate kad i ostalima, a onda cekaju da im drzava refundira taj novac - ali to je cisto stvar dobre volje.

Link to comment
e a cekajte....doticni poslodavac sa 3-5 zaposlenih. Ne postoji li, ovaj, neko osiguranje koje on moze da uzme, da placa...koje bi pokrilo njegov trosak u slucaju radnice koja mu ode na porodiljsko? Bilo kod radnika koji ode na bolovanje? Radnika koji dozivi neku nesrecu, tipa polomi nogu?Mislim mogu da placam osiguranje za X stvari pa zar ne mogu i za to?
Nikad čuo za tako nešto. Drugo rešenje bi bilo da država preuzme da plaća trudnice i bolovanja (u punom iznosu) i mirna bačka. Ali ne, najlakše je sve prebaciti na indijance koji su se od prodate njive grče da prežive. Oni nisu ljudi, poslodavci bre.
Link to comment
koliko ja znam, poslodavac ima obavezu da platu zeni isplati tek kad je drzava uplati. dakle, ako drzava kasni, to ide preko grbace zaposlenog. ima i poslodavaca koji isplacuju porodiljama plate kad i ostalima, a onda cekaju da im drzava refundira taj novac - ali to je cisto stvar dobre volje.
Pa država plaća tek sa predatom dokumentacijom da je plata isplaćena. Ako poslodavac "investira" u prvu pa čeka da mu za mesec-dva-tri da mu je vrate da bi isplatio drugu otegliće plaćanje na 3 puta duži period.
Link to comment
pa onda bankrot, šta da mu radim. ušao je u posao znajući kakva je država, koliko će kasniti novac od fonda u slučaju trudnoće radnice, imao je celu sliku pred sobom. šta, sad treba da navijamo za indijance koji su ušli u biznis bez ikakve rezerve, samo sa dobrom voljom i paricama od prodate njive, i svoje probleme likvidnosti rešavaju tako što šparaju na radnicima. takvima posvećujem ovaj animirani gif:
Postoje li u tvom svetu mali ili bilo kakvi privatnici koji nisu Indijanci koji prodaju njivu da bi pokrenuli posao ili ako već jesu, makar ne drpaju radnice zasisu?
Link to comment
Postoje li u tvom svetu mali ili bilo kakvi privatnici koji nisu Indijanci koji prodaju njivu da bi pokrenuli posao ili ako već jesu, makar ne drpaju radnice zasisu?
ja pricam samo o onima koji smatraju da su suvise mali da bi se zakon odnosio i na njih i koji ce ti uvek rado reci "kradu svi, krade EDB i PTT, znaci mogu i ja". ne vidim zasto izazivam toliki otpor tvrdnjom da je zakon tu da se postuje a ne da se filozofira o tome na koga se zakon odnosi a na koga ne.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...