Jump to content
IGNORED

Tolkien vs. Andric


Аврам Гојић

Koja je knjiga bolja?  

118 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

no sto kazes o ukusima se ne raspravlja.
Amen to that. Tolstoj je recimo prezirao Šekspira (smatrao je da se njegova popularnost može objasniti samo nekom vrstom masovne hipnoze), a Nabokov Dostojevskog zbog stila pisanja. Istini za volju, Dostojevski i nije neki majstor stila, ali on se ni ne čita zbog lepote rečenice već zbog nečeg drugog što Nabokov u potpunosti ignoriše kod svakog autora.I da, znam da je The Dreaming City prvo što je napisao i baš zbog tog tragičnog kraja koji se od samog početka kvazi-prve knjige nagoveštava mi se i sviđa priča. Ja ipak preferiram hronološki redosled pošto sam tako i čitao, u izdanju Plava Ptica (Elrik, Mornar na moru sudbine, Usnuli grad). Tek kasnije sam kupio izdanje na engleskom. Nego sam čuo da se priča što dalje odmiče sve više pogoršava, pa nisam hteo dalje ni da čitam da se ne razočaram.
Link to comment
Amen to that. Tolstoj je recimo prezirao Šekspira (smatrao je da se njegova popularnost može objasniti samo nekom vrstom masovne hipnoze), a Nabokov Dostojevskog zbog stila pisanja. Istini za volju, Dostojevski i nije neki majstor stila, ali on se ni ne čita zbog lepote rečenice već zbog nečeg drugog što Nabokov u potpunosti ignoriše kod svakog autora.I da, znam da je The Dreaming City prvo što je napisao i baš zbog tog tragičnog kraja koji se od samog početka kvazi-prve knjige nagoveštava mi se i sviđa priča. Ja ipak preferiram hronološki redosled pošto sam tako i čitao, u izdanju Plava Ptica (Elrik, Mornar na moru sudbine, Usnuli grad). Tek kasnije sam kupio izdanje na engleskom. Nego sam čuo da se priča što dalje odmiče sve više pogoršava, pa nisam hteo dalje ni da čitam da se ne razočaram.
istina. sto je bio matoriji bio je smoreniji. zapravo elrik je najbolji kao proto-heavy metal teen angst a najgori kada moorcock zeli da bude 'odrastao'.inace nedavno sam pazario elrika u tom plava ptica izdanju. meni je i dalje genijalno kada mogu da za bastard sword procitam palos.
Link to comment
istina. sto je bio matoriji bio je smoreniji. zapravo elrik je najbolji kao proto-heavy metal teen angst a najgori kada moorcock zeli da bude 'odrastao'.inace nedavno sam pazario elrika u tom plava ptica izdanju. meni je i dalje genijalno kada mogu da za bastard sword procitam palos.
Link to comment
istina. sto je bio matoriji bio je smoreniji. zapravo elrik je najbolji kao proto-heavy metal teen angst a najgori kada moorcock zeli da bude 'odrastao'.inace nedavno sam pazario elrika u tom plava ptica izdanju. meni je i dalje genijalno kada mogu da za bastard sword procitam palos.
Objasni bold, please.
Link to comment
Objasni bold, please.
pa olujnik je palos u prevodu u ediciji plava ptica. ili sto bi rekao rasejani paloš.meni je i danas super kada naucim neku rec. ergo super prevod. Edited by kim_philby
Link to comment
ja ovo slusao pre nesto vremena na poslu. kolega me gledao u cuduhttp://www.youtube.com/watch?v=nrd2xf5DIlU
Jao super! Ja sam kao klinac imao onu njihovu live duplu kasetu, što izdao RTZ, Career of Evil. Tek nedavno ih se ponovo setih i jedno mesec dana sam slušao njihova prva tri albuma bez prestanka. Još sam daleko od Fire of Unknown Origin. :)Ne znam da li su se Murkok i BOC družili i po kućama, ili samo profesionalno, ali sećam se da je RItam, inače tradicionalno podsmešljiv prema svemu što liči na metal, obožavao BOC, i redovno im davao hrpe zvezdica. Mislim da se sećam i rečenice iz recenzije, nešto u smislu - ako je hevi metal glupi r'n'r rođak iz provincije, onda su BOC superiorno biće s druge planete. Ritam, šta reći.
Link to comment
pa olujnik je palos u prevodu u ediciji plava ptica. ili sto bi rekao rasejani paloš.meni je i danas super kada naucim neku rec. ergo super prevod.
A, to! Da!Prevod je predobar! Neverovatno kako dobro zvuči na srpskom.
Link to comment
istina. sto je bio matoriji bio je smoreniji. zapravo elrik je najbolji kao proto-heavy metal teen angst a najgori kada moorcock zeli da bude 'odrastao'.inace nedavno sam pazario elrika u tom plava ptica izdanju. meni je i dalje genijalno kada mogu da za bastard sword procitam palos.
Sad si me podsetio na Bruksov trodelni Mac od Sanare koji sam citao sa 10-11 godina, valjda cami u kevinom podrumu.Bas cu da pogledam. Si citao?
Link to comment

naravno. zabavno epigonsko ostvarenje. with a twist. twist je naravno to sto je zapravo u pitanju post-apokalipticni svet. brooks je valjda jedan od prvih americkih autora koji su dokazali da se od epske fantastike moze ziveti. na izvestan nacin da nije bilo njega ne bi bilo ni dzordana ni martina.inace plava ptica, dobar prevod i one bizarne 'upravo sam pokrao hal fostera' ilustracije.

Link to comment
Суштински се разликујемо друже Киме, оно о милитанту је корен неразумевања Хришћанства. tongue.gif Ту са вама марксистима дискусија удара у зид. Нема даље. Ваша вера не дозвољава. ;)Што се Дибија тиче наравно да је он то као војник левице написао, са тим што ни он није у праву. Тај образац краља исељитеља је много комплексинији, и баштини и римску и јудејску традицију. Кажем, Канторовиц је ауторитет за то, Дагрон такође, преведене су обе књиге код нас.
Izvinjavam se na offu, ali... Da li bi mi se, neukom, moglo ukazati na prevod knjige Kantorovica koji nikako ne nalazim?
Link to comment
Sad si me podsetio na Bruksov trodelni Mac od Sanare koji sam citao sa 10-11 godina, valjda cami u kevinom podrumu.Bas cu da pogledam. Si citao?
Tri dela ima :huh: nisam to znao, ja sam "Mac od Sanare" citao u petom-sestom razredu, mislim da mi je to bila prva knjiga epske fantastike na koju sam naleteo, bio sam odusevljen tom knjigom kao klinjo, da nije toga bilo ko zna da li bi se kasnije otisnuo u svet prvo Hobita, a onda i Gospodara Prstenova i svega ostalog sto je Tolkien napisao. Pitam se kakav li utisak ostavlja nekih petnaest godina kasnije.
Link to comment
Tri dela ima :huh: nisam to znao, ja sam "Mac od Sanare" citao u petom-sestom razredu, mislim da mi je to bila prva knjiga epske fantastike na koju sam naleteo, bio sam odusevljen tom knjigom kao klinjo, da nije toga bilo ko zna da li bi se kasnije otisnuo u svet prvo Hobita, a onda i Gospodara Prstenova i svega ostalog sto je Tolkien napisao. Pitam se kakav li utisak ostavlja nekih petnaest godina kasnije.
855218296250534da5869a4ff4f.jpg
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...