Jump to content
IGNORED

Tolkien vs. Andric


Аврам Гојић

Koja je knjiga bolja?  

118 members have voted

  1. 1. Koja je knjiga bolja

    • Lord of the Rings
      32
    • Na Drini cuprija
      86


Recommended Posts

Murkoka sam čitao u 4. razredu osnovne i to je bio prvi susret sa epskom fantastikom. Posle "Elrika od Melnibonea" nemoguće je čitati Tolkina i ostati budan. Ko je čitao znaće o čemu pričam, a i razumeće bolje o čemu priča Murkok u svom eseju. Ova anketa je IMHO uvreda za Andrića.Edit: Da obrazložim zašto mi se ne sviđa Tolkin. Kod njega je zlo neka mistična sila, poput Sotone, jasno se vidi da je devout Catholic. Više mi se sviđa koncept gde ne postoje jasno razgraničeni dobro i zlo, nešto sa čim bih mogao da se poistovetim. Hoću da kažem, i negativci treba da budu dopadljivi, a ne da budu pretvoreni u lobotomirani hive-mind kojim upravlja sam Nečastivi. Da ne govorim o tome koliko su mi bzvz svi likovi koji su 100% pozitivni, poput vilenjaka i hobita, podsećaju me na Mece Dobriće. Prilično hrišćanski i primitivan pogled na svet, jednom rečju, ni r od romantike.
Код Толкина зло није уопште мистично. Настаје врло прозаично из хубриса Мелкора врло слично као код Луцифера. Много је тај део опасан. Оно што није је да није морално амбивалентан. Рећи да је Толкинов поглед на свет је много храбро и још више препотентно. Скоро као кад неко ко није потрчао за лоптом каже да је Кројф гњавеж који много прича.Ја сам као клинац прочитао прво Витеза Судбине и био сам потпуно полудео за Муркоком. Онда ми је читање Ерликових догодовштина било као хладан туш. Умирао сам од досаде. Вероватно се никада не бих не бих вратио жанру да нисам налетео на Мач од Шанаре. У Господару Прстенова сам уживао од прве странице. Ерлика ћу можда да посетим још једном ако неко има некакав предлог за солидно целокупно издање. Ја га досад нисам видео.
inace tolkin je literatura a ne pulp pa samim tim moze da bude dosadan ako hoce (a nije). sto se hriscanskog aspekta LOTR tice on je zapravo precenjen. nije u pitanju prozelitizam poput onog c.s.lewisa (iako njegov out of the silent planet je brilijantna knjiga bas zahvaljujuci tome) vec jedan specifican pogled na svet informisan beowulfom i spojem necega sto je razmedje paganskog i hriscanskog. kraj mita i pocetak istorije.no sto kazes o ukusima se ne raspravlja.
Друже Киме, као и обично ти и ја се овде разилазимо, барем делимично. Оно у чему се слажемо је да код Толкина нема прозелитисма, зато што он својим животом сведочи Хришћанство и као такав не осећа никакву потребу за мисионарењем. Са друге стране Луис је преобраћеник, пун мисионарске енергије и то се види, успут и протестант. Тај његов аспект ишао је Толкину помало на живце иако су били одлични пријатељи.О Толкину нађох ову књигу. На сву срећу што библиотеке имају међубиблиотечну размену. Одлична је а јако скупа.9780415473484.jpg
Link to comment
  • 3 years later...

Откривена мапа са Толкиновим белешкама. Као референтне тачке за свет који је градио му послужили Оксфорд, Кипар, Јерусалим и - Београд. :)

 

http://www.theguardian.com/books/2015/oct/23/jrr-tolkien-middle-earth-annotated-map-blackwells-lord-of-the-rings

 

Zamak na brdu, samo je jedan logičan odgovor. Edoras. Znam za one ranije pretpostavke, da su Skandinavci Elfovi, Germani Patuljci a Sloveni Ljudi. 

 

the-lord-of-the-rings-the-two-towers-545

Link to comment

Стара је та прича да од Балкана креће Мордор (не у стварности, то знамо да јесте, већ код Толкина). Била је и прича да је Минас Тирит Београд јер је, је ли, "Бели град", али то је на истој овој мапи развејано јер пише да је инспирација за Минас Тирит била Равена. Али, ако није Гондор онда би могао да буде Рохан, кул ми је скроз. Не толико колико би ми било кул да смо Мордор, али 'ајде.

 

Да имамо иоле нормалну туристичку организацију требало би да купе ову мапу и маркетују Београд као оно што је у Господару прстенова, да направе забавни парк у Жаркову где могу да се слободно јашу коњи кроз степу и да нас боли уво. Али не, купиће неки нрд са 100 сома вишка и набиће је у сеф.

Link to comment

Стара је та прича да од Балкана креће Мордор (не у стварности, то знамо да јесте, већ код Толкина). Била је и прича да је Минас Тирит Београд јер је, је ли, "Бели град", али то је на истој овој мапи развејано јер пише да је инспирација за Минас Тирит била Равена. Али, ако није Гондор онда би могао да буде Рохан, кул ми је скроз. Не толико колико би ми било кул да смо Мордор, али 'ајде.

 

Да имамо иоле нормалну туристичку организацију требало би да купе ову мапу и маркетују Београд као оно што је у Господару прстенова, да направе забавни парк у Жаркову где могу да се слободно јашу коњи кроз степу и да нас боли уво. Али не, купиће неки нрд са 100 сома вишка и набиће је у сеф.

 

У Жаркову нема више места, предлажем Нови Београд, полигон за акваленде, старе београде, бувљаке, кванташе, молове и сличне измишљотине модерног света.

Оно што је стока за племе Масаи, то је за Жарковце - плац а жарковачки неоромантизам је окупирао све плачеве (жарковачка множина).

Link to comment

Била је и прича да је Минас Тирит Београд јер је, је ли, "Бели град", али то је на истој овој мапи развејано јер пише да је инспирација за Минас Тирит била Равена.

 

Мени и даље дража првобитна верзија.

А волео бих да то за Равену видимо на мапи када је буду мало детаљније приказали.

Мислим, није лоше ни Едорас али опсада Минас Тирита и опсада Београда 1456. носе велике подударности.

 

Орци нису Бугари, како то Тони примети, али да се не бих правио паметан...

 

The similarities are both obvious and striking, starting with the name: Nandorfejervar means "Nandor's White Castle," and Minas Tirith is also called "The White City." It's a white castle on a hill, next to a river and surrounded by the city, with elaborate walls between each segment of the city.

 

Janos Hunyadi (Aragorn), king of Hungary (Gondor), learns that Turkey (Mordor) is planning a massive invasion of all of Europe (Middle-Earth), beginning with the closest major city, Nandorfejervar (Minas Tirith). So he goes across Europe gathering allies, and the Pope (Elrond) announces a crusade (quest) to repel the invaders.

 

Few nations (races) respond, and Hunyadi returns to Belgrade -- including by boat up the river with more reinforcements -- to find the massive Turk army having already encircled and invaded the city, though the castle in the center has not yet been breached. They attacked the much larger force from behind, and eventually drive them off.

 

Озгилијат би могао да буде Мунзе иако је био крсташка база за време опсаде Београда.

Наиме, турске лађе су биле распоређене код Земуна и повезане ланцима како би спречиле пробој угарских лађа са Хуњадијем.

Али Арагорн се пробио...

...помогли су му и Срби шајкаши који су Турске лађе напали из Београда 

С леђа  :s_d:

Edited by Џеремаја Крстић
Link to comment

Стара је та прича да од Балкана креће Мордор (не у стварности, то знамо да јесте, већ код Толкина). Била је и прича да је Минас Тирит Београд јер је, је ли, "Бели град", али то је на истој овој мапи развејано јер пише да је инспирација за Минас Тирит била Равена. Али, ако није Гондор онда би могао да буде Рохан, кул ми је скроз. Не толико колико би ми било кул да смо Мордор, али 'ајде.

 

Да имамо иоле нормалну туристичку организацију требало би да купе ову мапу и маркетују Београд као оно што је у Господару прстенова, да направе забавни парк у Жаркову где могу да се слободно јашу коњи кроз степу и да нас боли уво. Али не, купиће неки нрд са 100 сома вишка и набиће је у сеф.

 

Pre više godina sam se na Beobuild-u zanimao idejom podizanja 6 statua  od po 100m visine na prilazima Beogradu (4 na Dunavu, 2 na Savi) po ugledu na ove iz GP-a. Muška bi bila kopija Pobednika dok bi ženska držala knjigu u rukama. 

 

29ffk0y.jpg

Prasline, ne treba nam original, dovoljna je kopija mape. Pa kada se neki sličan zabavni park primi, onda možemo da umesto one nesreće na Crnom vrhu na toj lokaciji napravimo zimski centar koji će ličiti na Ostagar. :P

 

1254600-ostagar.png

 

FRP/RPG zimovanje. Ja bih dao pare da tako provedem zimski odmor.   :D

Link to comment

Pre više godina sam se na Beobuild-u zanimao idejom podizanja 6 statua  od po 100m visine na prilazima Beogradu (4 na Dunavu, 2 na Savi) po ugledu na ove iz GP-a. Muška bi bila kopija Pobednika dok bi ženska radila selfie 

 

29ffk0y.jpg

 

 

 

 

Link to comment

Мислиш обрнуто, када смо знали све ово, као логично решење загонетке, намеће се Равена.

 

Italy

Writing in a letter about an impending trip in 1955, Tolkien identified Gondor as Italy.

 

Egypt

Tolkien himself likened Gondor in a degree to ancient Egypt, in terms of how Gondorians constructed gigantic stone structures, and the Crown of Gondor being similar to the crown of the Pharaohs of Egypt. Notably, some "scholars" claimed that ancient Egypt was a colony of Atlantis, much like how Gondor was a survival of Númenor (although it is unknown if Tolkien considered this aspect).

 

Byzantine Empire

In online discussions, many Tolkien fans have entertained the idea that Gondor is comparable to the Byzantine Empire, and Tolkien himself referred to Minas Tirith as a "Byzantine City". Some of the parallels noted between Gondor and the Byzantine Empire are:

Gondor is the south-eastern portion of Elendil's original kingdom. The Byzantine Empire was the Eastern remnant of the Roman Empire. The Western Roman Empire eventually withered and dissolved, like Arnor, while the Byzantine Empire endured, although in declined state. Their geographical role is also comparable as the Byzantine Empire encircled the Mediterranean while Gondor occupied the region around the Bay of Belfalas; both were threatened by eastern and southern adversaries. The Byzantine Empire absorbed several "barbaric" peoples like the Wends and Slavs, much like Gondor did with the Northmen and other Middle Men.

As a final note, the last Byzantine Emperor, Constantine XI, remained in legend and folklore as the "Marble King" whose messianic ressurection and return would signal the restoration of the Empire. This parallels the fate of Earnur and Gondor's interregnum period until the "Return of the King" who restored the Kingdom. However unlike the Byzantine Empire, Gondor did not fall.

Link to comment

Pre više godina sam se na Beobuild-u zanimao idejom podizanja 6 statua  od po 100m visine na prilazima Beogradu (4 na Dunavu, 2 na Savi) po ugledu na ove iz GP-a. Muška bi bila kopija Pobednika dok bi ženska držala knjigu u rukama. 

 

Замишљам како ти премијер краде идеју након реализације Деспотовог града.

Или ако хоћеш другачије, добро је да ниси премијер.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...