Jump to content
IGNORED

Tolkien vs. Andric


Аврам Гојић

Koja je knjiga bolja?  

118 members have voted

  1. 1. Koja je knjiga bolja

    • Lord of the Rings
      32
    • Na Drini cuprija
      86


Recommended Posts

Мислиш обрнуто, када смо знали све ово, као логично решење загонетке, намеће се Равена.

 

Italy

Writing in a letter about an impending trip in 1955, Tolkien identified Gondor as Italy.

 

Egypt

Tolkien himself likened Gondor in a degree to ancient Egypt, in terms of how Gondorians constructed gigantic stone structures, and the Crown of Gondor being similar to the crown of the Pharaohs of Egypt. Notably, some "scholars" claimed that ancient Egypt was a colony of Atlantis, much like how Gondor was a survival of Númenor (although it is unknown if Tolkien considered this aspect).

 

Byzantine Empire

In online discussions, many Tolkien fans have entertained the idea that Gondor is comparable to the Byzantine Empire, and Tolkien himself referred to Minas Tirith as a "Byzantine City". Some of the parallels noted between Gondor and the Byzantine Empire are:

Gondor is the south-eastern portion of Elendil's original kingdom. The Byzantine Empire was the Eastern remnant of the Roman Empire. The Western Roman Empire eventually withered and dissolved, like Arnor, while the Byzantine Empire endured, although in declined state. Their geographical role is also comparable as the Byzantine Empire encircled the Mediterranean while Gondor occupied the region around the Bay of Belfalas; both were threatened by eastern and southern adversaries. The Byzantine Empire absorbed several "barbaric" peoples like the Wends and Slavs, much like Gondor did with the Northmen and other Middle Men.

As a final note, the last Byzantine Emperor, Constantine XI, remained in legend and folklore as the "Marble King" whose messianic ressurection and return would signal the restoration of the Empire. This parallels the fate of Earnur and Gondor's interregnum period until the "Return of the King" who restored the Kingdom. However unlike the Byzantine Empire, Gondor did not fall.

 

e pa da, kad STE znali sve to, kao logično se nameće Ravena. Ja pošto nisam, kod mene je obrnuto  ^_^ A i nije samo Beograd kao referentna tačka u pitanju, nego je još i "Marble King" 1 polusrbin  ^_^

Link to comment

e pa da, kad STE znali sve to, kao logično se nameće Ravena. Ja pošto nisam, kod mene je obrnuto  ^_^ A i nije samo Beograd kao referentna tačka u pitanju, nego je još i "Marble King" 1 polusrbin  ^_^

 

Када сам написао СМО, мислио сам и на тебе.

 

Ако ћеш поштено, није 100% да је био лапо Бинср, о Јелениној мајци, првој жени Константина Драгаша, мало тога се зна. ^_^

 

Знаш за слабост српске властеле према Бугаркама  :naughty:

Edited by Џеремаја Крстић
Link to comment

Када сам написао СМО, мислио сам и на тебе.

 

Ако ћеш поштено, није 100% да је био лапо Бинср, о Јелениној мајци, првој жени Константина Драгаша, мало тога се зна. ^_^

 

Знаш за слабост српске властеле према Бугаркама  :naughty:

 

Naravno, ali u njegovom slučaju najverovatnije nije. A naravno da je iz tog doba malo šta 100%.

 

Doduše i o samim Dejanovićima su mišljenja podeljena. Naša, engleska, američka, nemačka i mnoge druge istoriografije uglavnom misle da su srpska velikaška porodica, dok neki bugarski istoričari misle drugačije  ^_^

Link to comment

Мени и даље опсаде Минас Тирита и Београда 1456. препуне подударности.

Чак ми се и Толкиново спомињање Минас Тирита као византијског града не коси са Београдом.

Једино што је Гондор идентификовао са Италијом  :(

 

...али и са Египтом  -_-

 

Кад боље размислим, Толкин је све стрпао у блендер а ми погађамо састојке.

Edited by Џеремаја Крстић
Link to comment

Мени и даље опсада Минас Тирита и опсада Београда 1456. препуне подударности.

Чак ми се и Толкиново спомињање Минас Тирита као византијског града не коси са Београдом.

Једино што је Гондор идентификовао са Италијом  :(

 

...али и са Египтом  -_-

 

Pa malko se i kosi. Tad baš i nije bio Viz grad, odnosno tada već odavno to nije bio. Kad već nagađamo, može da bude i Helm's Deep. Noćne borbe, most...

Link to comment

Па малко, зато сам и написао ЧАК.

Минас Тирит је Стражарска кула, као што је Београд био град на граници, Андуин је Велика река, што је Дунав као врата а Озгилијат Земун.

Трипујем да је Византија Друго доба Гондора а хришћанска Угарска Треће доба, посебно владавина намесника.

И тако, како се коме свиђа.

Link to comment

Andric je verovatno najkvalitetniji pisac ovog podneblja koji se bavio ozbiljn(ij)im stvarima.Poredjenje ko babe i zabe.

Tolkina nikad nisam citao a posle filmova nesto ni ne nameravam.Filmovi su smece jer je Piter Dzekson smece reziser.Izgledaju kao Hallmark TV filmovi.

10 sati melodrame o krizi identiteta kepeca homosexualca je jedini undertone koji sam ja tu uspeo da zapazim iza lejm plitkog decijeg zapleta i lose dramatirgije.

Ne mogu da gresim dushu da u knjigama o Prstenu mozda i ima nekih ozbiljnijih koncepata i aluzija ali to svakako nije slucaj sa Hobitima koji je knjiga za decu i nista vise od toga ( za razliku od necega kao Alisa u zemlji chuda).

Tako da biram Andrica.Ne zato sto je "nash" niti moj omiljeni "nash"( to bi bio Crnjanski). Cak i Andricev za ovo podneblje tako podoban a meni naporan i totalno neinteresantan istorizam mi preterano ne lezi ( tu mi je mnogo bolji Krlezin klasni pristup).

Jednostavno Gospodar prstrnova nije ni tematski ni konceptualno ozbiljna knjizevnost.

Link to comment

Tema 10 sati cu da se premisljam dal da se Sem i ja najdemo u strasnom zagrljaju i koncept o borbi dobra i zla koja se zavrsava tako sto mrtvi ustanu iz groba i pomognu dobre momke ne moze da bude nista do neozbiljno.Nekad su knjige za decu samo knjige za decu.

Link to comment
Tema 10 sati cu da se premisljam dal da se Sem i ja najdemo u strasnom zagrljaju i koncept o borbi dobra i zla koja se zavrsava tako sto mrtvi ustanu iz groba i pomognu dobre momke ne moze da bude nista do neozbiljno.Nekad su knjige za decu samo knjige za decu. 

 

 

izgleda da nismo čitali istu knjigu, ili se barem obavestili o njenom sadržaju.

 

oh wait...

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...