Jump to content
IGNORED

Tolkien vs. Andric


Аврам Гојић

Koja je knjiga bolja?  

118 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

'Ајмо сада све из почетка друже Киме. Прво,какве везе има Блох са Толкином који у писму свом сину пише: "My political opinions lean more and more to Anarchy (philosophically understood, meaning abolition of control not whiskered men with bombs)—or to 'unconstitutional' Monarchy."Друго, митски свет, који нестаје не замљењује се атеистичким , већ сакралним. Почетак историје и линеарност исте су тако битне за хришћанство без обзира да ли је источно или западно. Арагорн је краљ-првосвештеник у најбољој средњевековној традицији, то је толико очигледно да не знам како то да ти цртам. Сцене када посећује рањене као да је преписана из франсуцких списа 13 и 14 века.Треће, то само код левичара постоји лажна представа о 'назадности'монархије и 'прогресивности'републике. Република римска или ова у којој живим су засноване су на божанској инвеститури ништа мање него Источно Ромејско Царство или краљевство Капета.
tacno. sta se to razlikuje od onoga sto sam ti ja napisao :D? to je revolucionarno jezgro hriscanstva. bosonogi militant iz palestine.samo pazi: dibi u srednjevekovnom imaginarnom tvrdi da je lik kralja iscelitelja sustinski paganski. Edited by kim_philby
Link to comment
tacno. sta se to razlikuje od onoga sto sam ti ja napisao :D? to je revolucionarno jezgro hriscanstva. bosonogi militant iz palestine.samo pazi: dibi u srednjevekovnom imaginarnom tvrdi da je lik kralja iscelitelja sustinski paganski.
Суштински се разликујемо друже Киме, оно о милитанту је корен неразумевања Хришћанства. :P Ту са вама марксистима дискусија удара у зид. Нема даље. Ваша вера не дозвољава.;) Што се Дибија тиче наравно да је он то као војник левице написао, са тим што ни он није у праву. Тај образац краља исељитеља је много комплексинији, и баштини и римску и јудејску традицију. Кажем, Канторовиц је ауторитет за то, Дагрон такође, преведене су обе књиге код нас. Edited by porucnik vasic
Link to comment

A je l' ti Dibi i Kentaurovići moraju da se čitaju da bi se razumeo LOTR? Pošto, sumnjam da ću. :fantom: Prosto je neverovatno šta sve može da se vozdigne iz 1 sword & sorcery-a.

Link to comment
A je l' ti Dibi i Kentaurovići moraju da se čitaju da bi se razumeo LOTR? Pošto, sumnjam da ću. :fantom: Prosto je neverovatno šta sve može da se vozdigne iz 1 sword & sorcery-a.
Грешиш, зато што је Толкин научник који се бавио Средњим Веком и умногоме је оно што је знао пренео у Господара Прстенова. Не мора то да се чита, али то ти је као кад провалиш цитат у неком филму из другог ремек дела. Што је најбоље теби барем нико није ништа учитавао, уживај у причи онако како ти умеш. наш дијалог само може да те обогати...
Link to comment
Суштински се разликујемо друже Киме, оно о милитанту је корен неразумевања Хришћанства. :P Ту са вама марксистима дискусија удара у зид. Нема даље. Ваша вера не дозвољава.;) Што се Дибија тиче наравно да је он то као војник левице написао, са тим што ни он није у праву. Тај образац краља исељитеља је много комплексинији, и баштини и римску и јудејску традицију. Кажем, Канторовиц је ауторитет за то, Дагрон такође, преведене су обе књиге код нас.
pa dibi sustinski insistira na hriscanskom odvajanju od cudesnog kao delu folklora i na tome da tek od 11 veka cudesno (kralj-iscelitelj) ulazi ponovo u evropsko, zabelezeno, imaginarno kroz inkorporiranje folklorne tradicije u pisanu kulturu. tu je bas problem sa desnicom sto pokusavaju mimo dogadjaja hrista da naprave taj kontinuitet. tu su ateisti dosledniji hriscani.a sto se isusa tice, on je dosao da rastavi sinove od oceva i kcerke od majki. dakle, militant :P@ontheoffchancedaceindiovodaprocita: dobre su knjige. Edited by kim_philby
Link to comment
Hvala, pogledaću. :) (Novogodišnje raspuštanje IL.)
e i ono klovnovi sa bullshitinga se nije odnosilo na tebe vec na andurila. on mu dodje ko ceo cirkus. ti nisi klovn. makar ne veci od mene. peace. Edited by kim_philby
Link to comment
pa dibi sustinski insistira na hriscanskom odvajanju od cudesnog kao delu folklora i na tome da tek od 11 veka cudesno (kralj-iscelitelj) ulazi ponovo u evropsko, zabelezeno, imaginarno kroz inkorporiranje folklorne tradicije u pisanu kulturu. tu je bas problem sa desnicom sto pokusavaju mimo dogadjaja hrista da naprave taj kontinuitet. tu su ateisti dosledniji hriscani.a sto se isusa tice, on je dosao da rastavi sinove od oceva i kcerke od majki. dakle, militant :P@ontheoffchancedaceindiovodaprocita: dobre su knjige.
Књиге су много добре. Него , оно око Дибија, шта рећи слабо се он дохватао Бизанта. ;) Иначе оно око континуитета бих ти јако био захвалан да појасниш.... cool.gif
Link to comment
Књиге су много добре. Него , оно око Дибија, шта рећи слабо се он дохватао Бизанта. ;) Иначе оно око континуитета бих ти јако био захвалан да појасниш.... cool.gif
georges dumezil, ne?:P
Link to comment
  • 6 months later...
ali se ne radi ovde o dodeli Oskara popularnosti, nego o Nobelovoj nagradi, pa činjenica da je Andrić neinteresantniji u svetu ne bi trebalo da ima bilo kakve veze
:thumbsup:Tolkina sam pokušala da čitam, ali mi je bio dosadan. Kao i filmovi koji su snimljeni. Mislim da knjiga ne može da bude gora od filma. Andrića volim.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...