Jump to content
IGNORED

Tolkien vs. Andric


Аврам Гојић

Koja je knjiga bolja?  

118 members have voted

  1. 1. Koja je knjiga bolja

    • Lord of the Rings
      32
    • Na Drini cuprija
      86


Recommended Posts

^ Hvala.

Kad god mi se dešavalo da me ljudi i prilike oko mene prisile na animalan život i biološku borbu, uvek sam uspevao da nađem neslućene i neočekivane utehe i pomoći koje su ličile na prava čuda. U stvari, to su bile proste i jasne misli koje su osvetljavale put na daleko ispred mene i iza mene i time mi davale i tačnu sliku i pravu meru moga položaja. U najgorim trenucima mislio sam ovako: ovaj užas od niskog života cena je kojom se plaća i iskupljuje sve visoko i lepo što smo znali i osećali, a pošto je sve ovo u najužoj uzročnoj vezi sa našom misli o Bogu i našim osećanjem lepote, treba naći snage da se i ovo primi i zavoli isto kao što se vole Bog i lepota sami. I kad oni koji me tlače, truju i jedu, i koji za drugi život i ne znaju, nalaze u sebi snage, izdržljivosti i veštine za borbu, zašto da je ne nađem ja koji sam gledao i koji ću opet videti sjaj drugog. lepšeg života za koji nijedna žrtva nije prevelika i nijedna cena previsoka?Tako se u meni utvrđivalo saznanje da je svaki niži život u službi višega, da je sve povezano i osigurano i da je čovek svuda i u svako doba na svom pravom mestu i - samo prolazno. Sa tim skupim saznanjem čovek može sve podneti, jer je svaka bitka unapred dobivena samim postojanjem neuništive i prave misli.

Kao i u tekstovima Cohena ili Waitsa, meni je Bog tu 1 poetic licence za sve ono sto je vece i trajnije od nas, a to postoji i za ateiste koliko i za bilo koga.

Link to comment
Kao i u tekstovima Cohena ili Waitsa, meni je Bog tu 1 poetic licence za sve ono sto je vece i trajnije od nas, a to postoji i za ateiste koliko i za bilo koga.
Ali si osetio potrebu da staviš disclaimer :D Ja ipak ne bih izabrao tu malu pohvalu pomirljivosti kao reprezentativnu. Ideja da man was made for joy and woe nije ni naročito profound ni naročito originalna. Razni su je lepše, da ne kažem utešnije izrekli.
Link to comment
Ali si osetio potrebu da staviš disclaimer :D
Pa da to stavim u kontekst mog lika & dela forumskog Dawkinsyte-a.Meni je to bas lepo receno, a i utesno. Slobodno navedi te druge primere. (Ja nisam bas ekstenzivno nacitan... vise sam intenzivan citac.)
Link to comment

Ih, sad si me uhvatio na delu - nisam ni ja, naprotiv. Budiste Japance sam čitao samo na faksu a to je bilo davno da bih se sad setio... ali eto, imaš tog Blejka gore.

Link to comment
Kao i u tekstovima Cohena ili Waitsa, meni je Bog tu 1 poetic licence za sve ono sto je vece i trajnije od nas, a to postoji i za ateiste koliko i za bilo koga.
bas se ne slazem za Cohena :) on mi izgleda kao bona fide bogotrazitelj, u onom najlepsem smislu traganja za etickim i eshatoloskim smislom izvan racionalnih okvira. gotovo pa mistik. drago mi je da se opredelio za ucenje Bude, coveku koji tako lepo peva o obicnim ljudima - visa bica ni ne trebaju.
Link to comment
bas se ne slazem za Cohena :) on mi izgleda kao bona fide bogotrazitelj, u onom najlepsem smislu traganja za etickim i eshatoloskim smislom izvan racionalnih okvira. gotovo pa mistik. drago mi je da se opredelio za ucenje Bude, coveku koji tako lepo peva o obicnim ljudima - visa bica ni ne trebaju.
Samo kazem kako ja objasnjavam moje mesto u svemu tome. :) Znas da su mi usta po vasceli dan puna hvale Bogu vise od prosecnog svestenika (kroz muziku Cavea, Waitsa ili Van Morrisona... Triffidse da ne spominjem, to je vec cisti Christian Rock). Ili, kako da racionalizujem da mi je najomiljeniji dzez komad A Love Supreme?A sve se slazem za Cohena, jedan impresivan karakter.Uopste je zanimljivo sve to, religijski dozivljaj kod ateista, neki koriste za to verski izraz numinous*. Zato sto je taj osecaj prilicno univerzalan neretko neki vernici vole da kazu da ne veruju da je iko stvarno ateista, medjutim tu se radi o pogresnoj dimenziji (a neretko se, posebno kod klerika, radi o namernoj gresci).*

I’d borrow the word numinous from the vocabulary of the religious because I think it’s a great word. The sense of the numinous is when you stand outside at night at the farm and you look up at a clear sky unpolluted by the metropolis, and you’re looking at billions and billions and billions of stars. More suns out there than there are grains of sand in the Sahara. And if you’re not overcome by a sense of the numinous – which is a mixture of awe and wonderment and dread – there’s something wrong with you. It’s a great emotion. It’s the emotion I think that drives religion and philosophy and science. (Phillip Adams, australijski levicar i kulturni poslenik)

Link to comment
Kad već oftopičarite...http://www.youtube.com/watch?v=kXWvlmnxo8YHajde sad neka mi neko rastumači onaj filbijev čaršaf sa prethodne strane po kom je i Tolkien bogotražitelj jer, eto, na kraju balade čisti svet od vilenjaka i zmajeva i uručuje ga Hezusu lično? :unsure: Prešišalo mi to iznad glave totalno.
tolkin okoncava mitolosko vreme i 'cisti' svet od mitoloskih bica da bi spasao mitologiju kao pricu koja i dalje moze da bude relevantna za nas. tolkinov mit nastaje u kontri drugom mitu XX veka - onom rozenebergovom - otimajuci mu kroz uvodjenje istorije pravo na romanticizam i nordijsku epiku.drugim recima tolkin eksplicitno kaze: ukoliko mit ostane predugo s nase strane istorije, ukoliko odbije da ode 'plovecki, plovecki' on se neumitno pretvara u svoju suprotnost.tolkin ti prvo ponudi mitolosko vreme, provedete kroz njega a onda ti kaze: a evo zasto mora da se zavrsi. tolkin jeste bogotrazitelj ali gospodar prstenova nije, ili bolje receno, ne mora biti bogotraziteljska literatura. Edited by kim_philby
Link to comment

Napisao on to ili ne, meni nije jasno odakle tebi kime to da odlaskom mita automatski dolazi kroz novo doba univerzalnog spasenja kroz Hrista? :blink: Nemam pojma kako to uspevaš da mu učitaš.Kao što rekoh, taj mit je u odlaženju od prve do poslednje strane Gospodara prstenova. A jedino što se nudi kao opis sveta budućeg je ona industrijalizacija Okruga koja je prikazana u krajnje negativnom svetlu. Tolkien idealizuje prethodna doba do besvesti, a ti sad tvrdiš da ih on odbacuje kao paganska, i da je ceo njegov opus samo uvod u nekakvo bogotražujuće vreme sadašnje. Ne mogu to da razumem.

Link to comment
Napisao on to ili ne, meni nije jasno odakle tebi kime to da odlaskom mita automatski dolazi kroz novo doba univerzalnog spasenja kroz Hrista? :blink: Nemam pojma kako to uspevaš da mu učitaš.Kao što rekoh, taj mit je u odlaženju od prve do poslednje strane Gospodara prstenova. A jedino što se nudi kao opis sveta budućeg je ona industrijalizacija Okruga koja je prikazana u krajnje negativnom svetlu. Tolkien idealizuje prethodna doba do besvesti, a ti sad tvrdiš da ih on odbacuje kao paganska, i da je ceo njegov opus samo uvod u nekakvo bogotražujuće vreme sadašnje. Ne mogu to da razumem.
Mene to podseća na tipično grčki mit o Zlatnom, Srebrnom, Bronzanom i Gvozdenom dobu, sukcesivno sve gorem i gorem i sve manje božanskim a više ljudskim. Mnogo više nego na nešto hrišćanski, na presek sa prošlošću i neku novu eru.
Link to comment
Mene to podseća na tipično grčki mit o Zlatnom, Srebrnom, Bronzanom i Gvozdenom dobu, sukcesivno sve gorem i gorem i sve manje božanskim a više ljudskim.
+1Ima nesto na tu temu i u Zlatnom runu. Edited by Indy
Link to comment
Napisao on to ili ne, meni nije jasno odakle tebi kime to da odlaskom mita automatski dolazi kroz novo doba univerzalnog spasenja kroz Hrista? :blink: Nemam pojma kako to uspevaš da mu učitaš.Kao što rekoh, taj mit je u odlaženju od prve do poslednje strane Gospodara prstenova. A jedino što se nudi kao opis sveta budućeg je ona industrijalizacija Okruga koja je prikazana u krajnje negativnom svetlu. Tolkien idealizuje prethodna doba do besvesti, a ti sad tvrdiš da ih on odbacuje kao paganska, i da je ceo njegov opus samo uvod u nekakvo bogotražujuće vreme sadašnje. Ne mogu to da razumem.
on ih ne odbacuje vec ih dovrsava. postoji razlika.momenat hrista je frodo koji nosi prsten i isti baca u planinu usuda. time je rascinio i prsten ali i ona tri i sva dela koja su njima ucinjena. vilenjaci i ostali imaju izbor ili da postanu senke ili da odu u zapadne zemlje. iza te tacke nista ne moze vise biti isto. tolkinov ep je nekompletan bez te poslednje epizode. na kraju gospodara svet se smanjuje bas kao sto je na kraju prvog razdoblja od ploce postao lopta. ali tolkin eksplicitno kaze jedini nacin da spasemo ta mitoloska bica je da ih tretiramo kao price odnosno kao mit. mit koji se nalazi sa onu stranu istorije.@radagast: stalno se to pominje. elrond to eksplicitno kaze za vilovnjake, galadrijela kaze 'smanjicu se i oticicu na zapad', aruena bira smrtnost kako bi ostala sa aragornom, bilbo stalno govori o tome da je razvucen 'kao premalo butera preko previse hleba' i konstantno se istice da ce unistenje prstena rasciniti i ona tri te da iza kraja treceg razdoblja pocinje doba ljudi.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...