Jump to content
IGNORED

PhD projekti i grantovi - kako do sredstava?


hazard

Recommended Posts

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    20

  • Quince

    12

  • kgmr

    9

  • MayDay

    8

Top Posters In This Topic

ni blizu, niti je uporedivo. ali stvarno nije tema, a disciplina nadmetanja u domaćičkoj neurozi kome je teže me nikako ne zanima, a za temu je potpuno nebitna....hvala na pažnji. :)
Propustio sam tvoj edit, a i nisam siguran na šta tačno misliš ovim iznad. Svakako nisam napisao bilo šta iznad s paćenjometrijom* na umu. Samo sam na osnovu svog iskustva i iskustva ljudi koje znam rekao da i ovde mnogi (ograda: makar u mojoj disciplini) rade pored toga što su na Ph.D. studijama -- i kad kažem "rade" ne mislim dva dana nedeljno po tri sata, nego malo ozbiljnije. Neizvodljivo je plaćati mortgage i/ili podizati decu parama iz guaranteed funding package-a. ...Sad, jasno mi je da negde nema ni mortgage-a, ni guaranteed funding package-a i da je sve mnogo slabije plaćeno, ali, kao što rekoh, nisam ni došao da premeravam patnju.EDIT: A, kao što reče, nije ni tema.*EDIT 2: Patnjometrija je bolje. Edited by crveni autobus
Link to comment

Slike.... Pre pet godina su na skoro svim prijavnim formularima za postdipl programe u UK bile obavezne slike (tj bio je u gornjem desnom uglu predvidjen prostor za fotku), a ove godine godine ne videh nijedan takav formular. I jeste mi to bilo pomalo odvratnjikavo.

Link to comment
Slike.... Pre pet godina su na skoro svim prijavnim formularima za postdipl programe u UK bile obavezne slike (tj bio je u gornjem desnom uglu predvidjen prostor za fotku), a ove godine godine ne videh nijedan takav formular. I jeste mi to bilo pomalo odvratnjikavo.
A znas kako je tek njima bilo da vas gledaju. :rolf:
Link to comment
na systemic neuroscience na lmu se ocekuje vise od jednog, a mozes da doktoriras kad skupis neke bodove objavljujuci. bodovi zavise od jacine casopisa i od toga koji si autor po redu. kad nakupis dovoljno, to sto imas preradis u formu teze. znaci nekako obrnuto. e sad, to je phd program koji je krenuo tek ove godine, videcemo kako ce se kotirati.
to je verovatno neki od ovih novih Graduirtenkolleg-a koji su poceli da nicu po nemackim univerzitetima pre nekih 3-4 godine. Doktoranti na tim programima moraju da skupljaju svakakve poene tako sto ce da izlazu na specijalnim GK seminarima, da idu na GK kurseve i objavljuju, ali pritom imaju sjajnu podrsku i akademski i finansijski tako da su normalni studenti na njih generalno ljubomorni (tako je makar bilo u Lajpcigu).
Link to comment
na tu temu... pre par nedelja mi se javio student nemac da konkurise za doktorat, i istovremeno se javio i mom kolegi koji je nemac. njemu poslao cv sa slikom (i na nemackom), meni bez.nisu fizicari izuzetak, ali znaju (ocigledno cak i studenti) da drugi to uglavnom ne rade. slao i ja u nemacku bez slike, nema veze.inace kod nas se traze slike uz aplikaciju i za redovne i za postdiplomske studije. i jebiga korisno je, ne zato da bi na osnovu toga nesto procenjivali, uostalom ionako ih vidimo na intervjuu, nego da bi se posle setili ko je ko.
drago mi je da cujem da nema veze sto nisam poslala i photo :). nisam razmisljala ranije o tome kako u stvari jeste lakse imati photo posto je lakse zapamtiti osobu posle razgovora za posao. tek sada uvidjam logiku te prakse. sto se tice rada uz klasicni research, ovde to zavisi u dobroj meri od mentora: ako je veci research assistanship, manje sati je potrebno raditi kao teaching assitent, mada po pravilu svi rade kao TAs, bar jedan semestar godisnje 10h/week. s tim, sto oni manje srecni rade dva semestra u toku godine (srecom nisam medju njima). sto se eksperimenta (tj. pripadnosti nekoj kolaboraciji) tice, tu se zahteva veliki broj radnih sati posvecenih poslu koji nema veze sa istrazivanjem, tzv. service work. recimo dva meseca godisnje bi bila neka procena "izgubljenih" radnih sati. medjutim ti "izgubljeni" sati se nadoknadjuju potpisivanjem na svaki rad koji experiment publikuje, posto bez istrazivanja, ali i servisnog posla ne bi bilo ni eksperimenta, pa ni rezultata. ovde se ne skupljaju nikakvi klasicni poeni, ali je potrebno proci comprehensive exam do kraja druge godine studija, poloziti 7 ispita na sta ode bar cetiri godine posto se svi kursevi ne nude svake godine, odrzati jedan godisnji graduate seminar talk na zajednickom institutu dva univerziteta i jedan talk na godisnjem kongresu kanadskih fizicara. postoji i nesto sto se zove thesis committee koji kao treba da prati napredak studija, ali je to formalnost, osim naravno kada postoji problem sa studentom tj. njegovim radom. broj publikovanih radova tokom studija je bitan samo za stipendije i naravno za buducu karijeru- sto je najvaznije.
Link to comment
Na Ekonomskom. Pogotovo ako si zaposlen u nekoj bitnoj drzavnoj instituciji.Mhm.Na vecini dok. studija ti i ne mozes da doktoriras dok ne objavis jedan do dva rada. Surovo.Kasnije, ako zelis da radis na univerzitetu, napredovanje u zvanju zavisi od broja objavljenih radova i kvaliteta casopisa. E sad, neki imaju potrebu da objavljuju ko zecevi. Sujeta i zavist su najizrazeniji u akademiji. Verovatno je to u pitanju.Problem sa doktoratima ovde je sto ti nemas tako blisku saradnju sa svojim mentorom kao sto bi trebalo. Ako si redovni profesor i osigurana ti je pozicija na faxu ti si duzan da saradjujes i navodis doktorante, nezavisno od onoga na cemu sam radis. Ali ne, kod nas se sve mora na misice. Znam podosta o tome, jer sam mnogim nasima radila statistiku u doktoratima.
Boldovani deo nije tacan, narocito ne na ekonomiji.
Link to comment

Da se zahvalim svima na informacijama...

Boldovani deo nije tacan, narocito ne na ekonomiji.
Na mom faksu je nepisano pravilo da ti za doktorat trebaju 2 objavljena rada, i to u journal-u (casopisu) a ne conference (tj. simpozijumski) radovi.Za Master se ocekuje da ces imati bar 1 publikaciju na nekom simpozijumu (sto je daleko lakse, simpozijuma ima na tone).Uostalom po tim zahtevima se vidi i ozbiljnost fakulteta i kvalitet diplome sa istog...
Link to comment
Da se zahvalim svima na informacijama...Na mom faksu je nepisano pravilo da ti za doktorat trebaju 2 objavljena rada, i to u journal-u (casopisu) a ne conference (tj. simpozijumski) radovi.Za Master se ocekuje da ces imati bar 1 publikaciju na nekom simpozijumu (sto je daleko lakse, simpozijuma ima na tone).Uostalom po tim zahtevima se vidi i ozbiljnost fakulteta i kvalitet diplome sa istog...
Ne znam da li si sa ekonomije, biznisa, sociologije i sl. Takvo pravilo ne postoji. Za UK sam sasvim siguran. Za tehnicke i fundamentalne nauke ne znam.
Link to comment
  • 4 weeks later...
Ne znam da li si sa ekonomije, biznisa, sociologije i sl. Takvo pravilo ne postoji. Za UK sam sasvim siguran. Za tehnicke i fundamentalne nauke ne znam.
Aman, covek je rekao nepisano pravilo.To moze da znaci, npr, da profesori prosto ne vole da student izlazi da brani tezu pre nego sto je ne objavio makar nesto. Losa odbrana i slab kvalitet doktoranata odrazava se lose na reputaciju supervizora, tako da u tome nema niceg cudnog. Nemam studente na doktorskim studijama, ali da imam sigurno da bih im natuknula nesto slicno, jer se kroz proces objavljivanja rad dodatno usavrsava a i uci se mnogo toga o tome kako kvalitetno pisati radove tako da adekvatno prenesu glavne ideje i kako se odnositi prema pronicljivim, blentavim ili neobicnim pitanjima kolega.
Link to comment

Upravo. Nama je PhD Dean rekao da pre odbrane doktorata moramo imamo dva objavljena rada najmanje. Zatim je rekao da ako se upetljamo tokom narednih godina u nekom istrazivanju koje ne uspe da bude objavljeno a oduzelo je previse vremena da postoji mogucnost da ti committee odobri odbranu jer su uprkos neobjavljivanju prepoznali kvalitetan rad i doprinos. Naravno, to je saopstavao kiselog izraza lica.

Link to comment
  • 3 weeks later...
Aman, covek je rekao nepisano pravilo.To moze da znaci, npr, da profesori prosto ne vole da student izlazi da brani tezu pre nego sto je ne objavio makar nesto. Losa odbrana i slab kvalitet doktoranata odrazava se lose na reputaciju supervizora, tako da u tome nema niceg cudnog. Nemam studente na doktorskim studijama, ali da imam sigurno da bih im natuknula nesto slicno, jer se kroz proces objavljivanja rad dodatno usavrsava a i uci se mnogo toga o tome kako kvalitetno pisati radove tako da adekvatno prenesu glavne ideje i kako se odnositi prema pronicljivim, blentavim ili neobicnim pitanjima kolega.
Evo me sa zakasnjenjem.Znam sta znaci nepisano, i ponavljam - na ekonomiji i biznisu nije tako. Treba li da nabrajam primere sa vrlo solidnog unvierziteta po najnovijem RAE iz razlicitih departmenta drustvenih nauka?Naravno da si u pravu da to profesori vole, i da je to prednost, ali nije ni pisano ni nepisano pravilo.
Link to comment
Evo me sa zakasnjenjem.Znam sta znaci nepisano, i ponavljam - na ekonomiji i biznisu nije tako. Treba li da nabrajam primere sa vrlo solidnog unvierziteta po najnovijem RAE iz razlicitih departmenta drustvenih nauka?Naravno da si u pravu da to profesori vole, i da je to prednost, ali nije ni pisano ni nepisano pravilo.
Tebi izgleda mora da se crta. Hazard je rekao da na njegovom fakultetu (ne znam kojem) postoji nepisano pravilo da je potrebno objaviti nesto pre odbrane. Ti tvrdis da to nije tacno, jer na svim odeljenjima ekonomije, biznisa i drustvenih nauka u UK uopste to nije ni pisano ni nepisano pravilo i zelis ovde da navedes primer nekakvog solidnog fakulteta koji bi to potvrdio. Kakav je to primer koji moze dokazati neodrzivu opstu tezu koju zastupas? Da li je uopste moguce dokazati da ne postoji pravilo ako je ono nepisano, tj prenosi se usmenim putem u vidu kolegijalne preporuke ili usmeravanja ka sto ranijem ukljucivanju u osnove naucnog rada, tj odlaske na konferencije i objavljivanje? Ako hazard kaze da je kod njega na odeljenju tako, onda se to mora prihvatiti jer ne verujem da postoji ikakva korist ili zadovoljstina koju on moze dobiti time sto nas ovde laze/obmanjuje na pdfu.Imam prijatelje koji su doktorirali filozofiju, egiptologiju i teoriju muzike - svako od njih je imao objavljene radove u zborniku, jer su ih tako profesori podsticali. Sto su imali vise radova, to su bolje prolazili na odbrani. Poznajem samo jednu osobu iz UK (psihologija) kojoj je dozvoljeno da preda rad bez objavljenog clanka iz licnih razloga (nestalo joj kinte da dalje placa, bila je self-funded), mentor je tokom odbrane popusio paklu cigara ispred odeljenja, dobila je major corrections na jedvite jade, a i njih je opet za dlaku uspela da odbrani sledeci put. Jedina osoba koju znam iz Nemacke a da je insistirala da brani doktorat bez objavljenog rada dobila je 'rite' (neki clanovi komisije su, koliko cujem, cak hteli da je obore). Na osnovu svega sto znam, sigurno da ne bih nikome preporucila da izadje na odbranu doktorata a da nije objavio nista - pa makar neki rad u zborniku s konferencije, ili nesto u caspisu sa malim impact factorom. Mislim da je 'prednost' preblaga rec za znacaj koji objavljeni rad moze imati na buducu karijeru doktoranata, jer se kroz objavljivanje stice (sto bi rekla Margit Savovic) neprocenjivo iskustvo a i jako dobro izgleda na cvu koji ce, sve cesce i cesce, citati ljudi koji o tom doktorantu nista i ne znaju a znacaj mu mere prema supervizoru, dobijenim nagradama i (najvaznije) objavljenim clancima.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...