Jump to content
IGNORED

PhD projekti i grantovi - kako do sredstava?


hazard

Recommended Posts

Posto ovde (ako dobro pamtim rezultate jedne ankete o nivou obrazovanja ucesnika foruma) ima dosta doktora nauka, medju kojima je dosta onih koji su (predpostavljam) stekli to zvanje u inostranstvu, hteo bi da se raspitam malo ako forumasi dr. i doktoranti imaju vremena i volje...Zivim u Sev. Americi vec duzi broj godina. Ne svidja mi se narocito, zelim da se prebacim u Evropu. Posao mi je tesko da nadjem zbog ek. krize (desilo mi se cak da mi otkazu unapred zakazan intervju u jednoj velikoj evr. firmi i nakon sto sam platio kartu, hotel i sl.), pa mi pada napamet da bi mozda najbolji nacin da se relociram bio da upisem doktorat negde u EU, tokom studija odradim prakse po raznoraznim velikim kompanijama, i nakon stecene evropske diplome negde nadjem i posao, akobogda. Imam Bachelor i Master diplome sa prestiznog kanadskog univerziteta (koje su mnogo blize nasim "starim" dipl.ing. i mag. diplomama nego bolonjskim B.Sc. i M.Sc.) i cini mi se sve predispozicije za nastavak studija (odlican prosek - A+ - sa master studija i potrebne reference).E, sad - severnoamericki sistem obrazovanja poznajem odlicno, ali o evropskom znam vrlo malo u poredjenju.Gde da pocnem? Gde da se informisem?Koliko traju dokt. studije? I, nezaobilazno, koliki je kes u pitanju?Ako bi neko bio voljan da podeli svoje iskustvo akonto doktoriranja u zemljama EU (kako su stigli dotle, kakvi su im finans. uslovi - naravno okvirno, ne trazim detalje u cent - koliko studije traju, kakva su im iskustva, kvalitet obrazovanja, itd.), bio bih zahvalan.

Link to comment
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    20

  • Quince

    12

  • kgmr

    9

  • MayDay

    8

Top Posters In This Topic

Gde da pocnem? Gde da se informisem?
Ok, nisam se bavila doktorskim, tako da bi bilo bolje da iskusni pričaju o tome.Evo jednog sajtića koji može da pomogne (iako je više predviđen za bečelor i master studije), pre svega jer sadrži linkove koji mogu koristiti onima koji bi da studiraju u zemljama EU i još nekim zemljama Evrope. Čini mi se da je jedini te vrste (sve zemlje na jednom mestu).Study in EuropeNadam se da će pomoći.
Link to comment

studije (nazalost) uglavnom traju 3 do 4 godine. studentima je obicno neophodna (barem) ta cetvrta godina da nesto urade, ali dobar deo stipendija je ogranicen na tri godine, pa cesto ima nekog navlacenja para na kraju (sto nije tvoj problem nego mentorov, osim jel ako se pare ne nadju, u kom slucaju je i tvoj). stipendije dosta zavise od lokacije, tj posebno njihova efektivna vrednost posto razlike koje postoje ne reflektuju u potpunosti razlike u troskovima zivota; ali svugde se (ocigledno) moze makar skromno preziveti (u parizu sa nesto preko hiljadu evra i posebno u londonu sa nesto preko hiljadu funti nesto teze nego drugde), a na dosta mesta i sasvim komforno ziveti. osim ako je to nesto specificno za inzenjere (sto zvuci da si), ideja da u toku ionako prekratkog (a i bilo kakvog drugog) doktorata radis bilo kakve prakse nevezane direktno za tvoja istrazivanja je prilcno misguided. informises se sa sajtovima skola koje te interesuju.

Link to comment
Posto ovde (ako dobro pamtim rezultate jedne ankete o nivou obrazovanja ucesnika foruma) ima dosta doktora nauka, medju kojima je dosta onih koji su (predpostavljam) stekli to zvanje u inostranstvu, hteo bi da se raspitam malo ako forumasi dr. i doktoranti imaju vremena i volje...Zivim u Sev. Americi vec duzi broj godina. Ne svidja mi se narocito, zelim da se prebacim u Evropu. Posao mi je tesko da nadjem zbog ek. krize (desilo mi se cak da mi otkazu unapred zakazan intervju u jednoj velikoj evr. firmi i nakon sto sam platio kartu, hotel i sl.), pa mi pada napamet da bi mozda najbolji nacin da se relociram bio da upisem doktorat negde u EU, tokom studija odradim prakse po raznoraznim velikim kompanijama, i nakon stecene evropske diplome negde nadjem i posao, akobogda. Imam Bachelor i Master diplome sa prestiznog kanadskog univerziteta (koje su mnogo blize nasim "starim" dipl.ing. i mag. diplomama nego bolonjskim B.Sc. i M.Sc.) i cini mi se sve predispozicije za nastavak studija (odlican prosek - A+ - sa master studija i potrebne reference).E, sad - severnoamericki sistem obrazovanja poznajem odlicno, ali o evropskom znam vrlo malo u poredjenju.Gde da pocnem? Gde da se informisem?Koliko traju dokt. studije? I, nezaobilazno, koliki je kes u pitanju?Ako bi neko bio voljan da podeli svoje iskustvo akonto doktoriranja u zemljama EU (kako su stigli dotle, kakvi su im finans. uslovi - naravno okvirno, ne trazim detalje u cent - koliko studije traju, kakva su im iskustva, kvalitet obrazovanja, itd.), bio bih zahvalan.
Najjeftinitije u Srbiji. Priznaju ti nesto od mastera za doktorske ispolazes par predmeta i onda radis radove iz onog sto si mozda profesionalno radio vec sto ti naravno nece olaksati da obezbedis praksu u vecim firmama, ali mozes bitno da skratis te 3-4 godine ako ne naletis na kretena od mentora. Znam par ljudi koji su ostajali i duze na studijama po Jevropi, jer nije bilo posla na vidiku a mentorima nije bio problem da ih finasiraju.Za Evropu je zahebano jer uglavnom postoji i formalno ogranicenje na 35 godina za sponzorisanje mladih znanstvenika u konkursima, a pomenuo si duzi niz godina u Kenjadi.
Link to comment
Najjeftinitije u Srbiji. Priznaju ti nesto od mastera za doktorske ispolazes par predmeta i onda radis radove iz onog sto si mozda profesionalno radio vec sto ti naravno nece olaksati da obezbedis praksu u vecim firmama, ali mozes bitno da skratis te 3-4 godine ako ne naletis na kretena od mentora.
i objavis nesto relevantno..nikad!@hazardmoj prijatelj je zavrsio PhD iz engineering-a u Holandiji i jako lepo je ziveo i sad ima finu karijeru. trebalo bi da znas u svojoj oblasti kakvi su rejtinzi, pa kopaj dok ne nadjes nesto. pretpostavljam da postoje i razni forumi gde ljudi razmenjuju misljenja. i da, sto severnije u evropi, to su ti bolji fellowships.
Link to comment
Gde da pocnem? Gde da se informisem?Koliko traju dokt. studije? I, nezaobilazno, koliki je kes u pitanju?
Ako već ne razvijaš akademsku karijeru, a imaš relevantno iskustvo i rezultate u struci, jedna od opcija je profesionalni doktorat. Iz wiki:

Professional doctorates Main article: First professional degreeJuris Doctor candidates gather before commencement at the University of Pacific McGeorge School of Law, May 2008Professional doctorates are awarded in certain fields where most holders of the degree are not engaged primarily in scholarly research, but rather in a profession, such as law, medicine, pharmacy, music or ministry. Examples include the U.S. degrees of Doctor of Medicine (MD) and Juris Doctor (JD), the Dutch Professional Doctorate in Engineering (PDEng), and the Czech degrees of Doctor of Dental Medicine (MDDr.) and Doctor of Veterinary Medicine (MVDr.).The term Professional Doctorate is also used to refer to research doctorates with a focus on applied research, or research as used for professional purposes. Among others, these include the degrees of Doctor of Practical Theology (DPT),[6] Doctor of Business Administration (DBA)[7] and Doctor of Professional Studies (DPS in the U.S. or DProf in the U.K.), Doctor of Education (EdD), Doctor of Science in Physical Therapy (DSc or DScPT), and some others in various specified professional fields.

Kod prof. doc. je zanimiljivo što je program studija najčešće work-, practice-, ili research- based, pri čemu su praktična profesionalna iskustva, ili iskustva s apliciranim istraživanjima djelomično, ili u cjelini akreditirana u okviru validacije tzv. neformalnog, informalnog (experiential) učenja. Nef. učenje najčešće označava stručne kompetencije stečene izvan formalnog institucionalnog (inicijalnog) obrazovanja. Mnogo univerzi u UK nudi ovaj put.+ je što možeš iskoristiti to što već imaš kao rezultat profesionalnog rada, - je što prof. doc. ima manji akademski prestiž i što strogo uzev nije u nivou PhD.

Link to comment

izvinjavam se, bas sam htela da se korigujem. zaista govorim samo iz sopstvenog iskustva i situacije u ekonomskoj nauci. cenim da je na drugim fakultetima drugacije, hopefully. ponesto znam i o ETF-u, ali dobro sad..ovakva moja reakcija je bila izazvana fontelefonovim stavom da treba doci u srbiju jer se doktorat brze zavrsava. istina. nekad moze i za godinu dana, ali to valjda nije kriterijum.edit: napolju ti treba vise vremena, ali iz raznoraznih razloga je veca verovatnoca da ces objaviti u dobrim casopisima. ovde treba manje vremena (ne i manje zivaca obavezno), ali se teze objavljuje napolju.

Edited by MayDay
Link to comment

gde u srbiji moze za godinu dana doktorat? doktorati ovde traju 3-4 godine, kostaju oko 2500 evra+/-. ovde je problem sa doktoratima taj sto retko ko moze samo da studira, vec mora da radi uz pdipl, sto, izmedju ostalih, uzrokuje to da se verovatno uci pola od onoga sto se radi vani. ovo za casopise je najcesce tacno, ali nije iskljucivo.a je l' bi mogao neko da mi objasni maniju za objavljivanjem clanaka? srecno, hazarde. nemam nikakvu korisnu info za tebe, ali znam dosta rekla-kazala prica: u nemackoj se lako nalazi lova za studiranje, britaniji tesko, skandinavija i holandija lako, spanija negde izmedju. neces valjda u francusku?

Edited by kingmaker
Link to comment
neces valjda u francusku?
Zasto???? :blink: Btw, ja bih upisao PhD u Francuskoj, imam Master 1 (francuski, polozeni ispiti i stecena diploma u Srbiji ali se vodi kao da sam zavrsio na licu mesta, jer sam bio frankofon student), sada treba da pisem tezu od decembra na maticnom faxu i posle toga bih konkurisao za doktorat.Sto je Francuska po tebi grdna? :blink:
Link to comment
gde u srbiji moze za godinu dana doktorat? doktorati ovde traju 3-4 godine, kostaju oko 2500 evra+/-. ovo za casopise je najcesce tacno, ali nije iskljucivo.
Na Ekonomskom. Pogotovo ako si zaposlen u nekoj bitnoj drzavnoj instituciji.
a je l' bi mogao neko da mi objasni maniju za objavljivanjem clanaka?
Mhm.Na vecini dok. studija ti i ne mozes da doktoriras dok ne objavis jedan do dva rada. Surovo.Kasnije, ako zelis da radis na univerzitetu, napredovanje u zvanju zavisi od broja objavljenih radova i kvaliteta casopisa. E sad, neki imaju potrebu da objavljuju ko zecevi. Sujeta i zavist su najizrazeniji u akademiji. Verovatno je to u pitanju.Problem sa doktoratima ovde je sto ti nemas tako blisku saradnju sa svojim mentorom kao sto bi trebalo. Ako si redovni profesor i osigurana ti je pozicija na faxu ti si duzan da saradjujes i navodis doktorante, nezavisno od onoga na cemu sam radis. Ali ne, kod nas se sve mora na misice. Znam podosta o tome, jer sam mnogim nasima radila statistiku u doktoratima.
Link to comment
Na Ekonomskom. Pogotovo ako si zaposlen u nekoj bitnoj drzavnoj instituciji.
kako to provuku kroz sistem? ozbiljno pitam. i kod mene na faksu je bilo par njih koji su, doduse, napolju, doktorirali za tako kratko vreme.
Na vecini dok. studija ti i ne mozes da doktoriras dok ne objavis jedan do dva rada. Surovo.
da, tako je i ovde, barem na filozofskom, 2 rada.nisam razumela, imala sam utisak da pricas(mo) o objavljiavanju nakon zavrsetka doktorata.kod nas mentori cesto sluze kao slovo na papiru, a radis sam. lose je sto je kod mnogih mentor-student odnosa to posledica nekompatibilnosti znanja koje imaju jedan i drugi deo para, u smislu savremenosti podataka kojima raspolazu. dodatno, ovde kao doktorat moze da prodje i tesko govno, opet ne na nivou pravila, vec usled politikanstva, protekcije, veza i licnog marketinga. ali boze moj. nego, da ne trolujem vise coveku temu, ovo je potpuno beskorisno za nj.
Sto je Francuska po tebi grdna? :blink:
osim sto pokazuju cudnu sklonost ka francuskom jeziku, cinjenica je da njihovi muskarci nose baletanke i da su iznedrili 1 sartra. Edited by kingmaker
Link to comment

Sami programi ne kostaju mnogo, osim u UK, a i tamo je verovatno da bi dobio fee waiver. Zapravo, skoro da su besplatni, mada uvek ima da se plati neka sitna taksa. Na ozbiljnim doktorskim programima ljudi u principu ne rade jos neki redovan posao. Eventualno budu povezani sa nekom institucijom koja je takodje akademskog tipa. Novci? Pa manje-vise ovako kako je kingmaker rekla, s tim da nisam siguran da je u Nemackoj tako lako. Tamo kad dobijes stipendiju onda je to uglavnom neka pristojna suma, ali je nije lako dobiti.Manija za objavljivanjem clanaka je stoga sto jedan dobar clanak moze da obezbedi posao. I to ne bilo kakav, nego posao docenta ili bar neki postdoc na dobrom univerzitetu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...