Jump to content
IGNORED

PhD projekti i grantovi - kako do sredstava?


hazard

Recommended Posts

Nisam čitala ostatak (sorry), ali idi van. :) Nikakva Srbija ni Balkan. Glupost!
Mislim da me nisi razumela. Ovo 'Zapadni Balkan' je as in za studente drzavljane drzava Zapadnog Balkana. Ne za studiranje na Zapadnom Balkanu :)
Link to comment
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    20

  • Quince

    12

  • kgmr

    9

  • MayDay

    8

Top Posters In This Topic

Pa u principu kad se pocinje istrazivacki projekt (za doktorat, a i inace) budzet se pravi za ukupno trajanje. Sto znaci da stipendija traje 3 (ili bi trebalo 3 i po) godine, istrazivacka sredstva se takodje dodeljuju po sistemu xyz dolara "po godini na tri godine".
pretpostavljam da nema veze s pricom (nisam citao pazljivo, ali vidim pominju se neki evri), ali ovo nije tacno u americi.i jedan je od vecih izvora profesorskog stresa, s kojim ja licno ne razumem kako se uopste nose, ali navikne se covek na svasta.u principu kad nekog primis ne znas kako ces ga placati u tamo nekoj cetvrtoj godini, ali sredice se vec nekako...svi grantovi su tekuci i kad neko kaze this one pays for 3 students prakticno se podrazumeva da to znaci da taj grant pokriva tri trenutna studenta (u raznim godinama doktorata) za ovu/sledecu godinu.i nisu pare striktno podeljene na opremu/ostale troskove i studente/plate.studenti doduse o svemu tome obicno nista ne znaju, i niko im ne spominje koliko su u nekim trenucima pare neizvese, dok se ne mora.a i onda doduse moze skola da pomogne nekom asistentskom pozicijom i slicno... retko (na mestima za koja ja znam) stvarno dodje bas do tragedije, ali nije nista garantovano.u engelskoj (i pretpostavljam komonveltu i ostalim socijalnim zemljama) pare jesu podeljene i studentu dodeljene od starta, makar lab nemao para da taj student zapravo nesto radi.sto sve u svemu ima i prednosti i mana (ovde mogu svi da najebu, naucno, dok u americi lepo otpustis pola ali ovi preziveli imaju pare za istrazivanja), ali na nekom elementarnom nivou socijalne sigurnosti jeste humanije.edit: da, ako je student (iz perspektive skole) samofinansirajuci, onda mu se verovatno trazi samo dokaz za sledecu godinu/semestar (sto je uslov za vizu, radnu dozvolu, sta je vec neophodno), ali ovima sa standardnim projekat-skim stipendijama je garantovano do (gorkog) kraja. Edited by kurdi
Link to comment
... ali ovo nije tacno u americi.
Izgleda da se to više razlikuje između zemalja nego što sam mislio. Trebalo je u preambuli da kažem da ono što pišem važi za Australiju, ali onda ono posle ne znam da li bi neko čitao. :D A sad nisam siguran ni da li sam sve dobro objasnio, jer je u stvari kompleksnije i ima više variranja nego što sam prikazao.
Link to comment
:( Mi koji ovđekar doktoriravamo smo fukara?
Ne bih se ja oko toga previše sekirao. Postoji mnogo razlika između univerziteta na zapadu, i ima buljuk lošijih nego što je par najboljih na Balkanu. Mislim na ono rangiranje onakvo kakvo je na papiru, a u praksi je varijacija još i veća. Puno zavisi od samog kandidata, pogotovo na tom nivou.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...