Jump to content
IGNORED

PhD projekti i grantovi - kako do sredstava?


hazard

Recommended Posts

pa dobro, UiO je najveci u Norveskoj i ja sam tamo placala semester fee. Mozda su ga sad ukinuli, al to je nebitno, platis 100 jura i imas one popuste razne. a jel si ti proverila za to da li norveski univerziteti naplacuju skolarinu doktorantima ne-norveskog drzavljanstva?

Link to comment
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    20

  • Quince

    12

  • kgmr

    9

  • MayDay

    8

Top Posters In This Topic

pa dobro, UiO je najveci u Norveskoj i ja sam tamo placala semester fee. Mozda su ga sad ukinuli, al to je nebitno, platis 100 jura i imas one popuste razne. a jel si ti proverila za to da li norveski univerziteti naplacuju skolarinu doktorantima ne-norveskog drzavljanstva?
Aha. Na UiO doktoranti uglavnom nemaju status studenata nego su u radnom odnosu, sto znaci da dobijaju platu od univerziteta. S tim sto se te pozicije oglasavaju kao job vacancies i uzasno ih je malo, pogotovo za strane studente. Druga opcija je da nadjes supervizora koji hoce da radi s tobom, ali u tom slucaju placas full tuition fees. Edited by sailorman
Link to comment
i kako si se snasla ak nije tajna?
umrla sam! gladna i bosa.imam mamu koja zivi u kanadi i koja je digla kredit, jbg. znam neke studente - bolje od mene - koji su kasnijih godina upisali isti program i onda digli ruke iz finansijskih razloga.
Link to comment

to za radni odnos je tacno (i ne samo za norvesku), ali ja i dalje ne znam odakle ti informacija da norvezani naplacuju strancima fee za doktorske, cak i pod tim uslovima, da nadjes supervizora. Prosto me zanima gde to pise jer mi nije logicno, bez zelje da ovde rastezemo diskusiju o vervatno nebitnoj stvari.

Link to comment
to za radni odnos je tacno (i ne samo za norvesku), ali ja i dalje ne znam odakle ti informacija da norvezani naplacuju strancima fee za doktorske, cak i pod tim uslovima, da nadjes supervizora. Prosto me zanima gde to pise jer mi nije logicno, bez zelje da ovde rastezemo diskusiju o vervatno nebitnoj stvari.
Mozda si u pravu, moracu da proverim. Ono u sta sam sigurna je da pre nego sto upises PhD moras da 'provide evidence of secured financial support for a three year period'. Kapiram da je moguce da se to ne odnosi na tuition fees nego na troskove zivota. U svakom slucaju, moras imati external grant, jer se finansiranje iz privatnih izvora ne prihvata.edit: Stipendija Fonda za mlade talente nazalost nije ni priblizno dovoljna da pokrije troskove zivota u Norveskoj.edip 2: U pravu si Dunja da nema tuition fees ni za strane studente, sad sam detaljnije proverila. Izvinjavam se, bila si u pravu. Edited by sailorman
Link to comment
Ovde je rec o stipendiji Fonda za mlade talente za studije u inostranstvu. 5k evra godisnje jeste dovoljno za zivot u Srbiji, ali ne i za zivot u inostranstvu. Previdjas jos jednu stvar, da je to stipendija koja se daje drzavljanima Srbije za studiranje, sto znaci da oni, kao strani studenti, moraju da placaju i tuition fees. A tuition fees su minimum duplo od iznosa ove stipendije (moje tuition fees zbog kojih sam i postavila pocetno pitanje su skoro cetvorostruko vece od 5k evra). Naravno, ova stipendija je super kao pomoc studentima u inostranstvu, ali mi je postavljanje tog uslova '5 godina u Srbiji po zavrsetku studija' vrlo nemoralno i, da izvinete, govnarski.
ne vidim šta je tu nemoralno i govnarski... da li je korisnik stipendije dužan da vrati novac? ako nije, uslov od 5 godina rada u državi koja ti je dala 15-20.000 ojra nije preteran.
Link to comment
ne vidim šta je tu nemoralno i govnarski... da li je korisnik stipendije dužan da vrati novac? ako nije, uslov od 5 godina rada u državi koja ti je dala 15-20.000 ojra nije preteran.
15-20k pokrivaju 1/4 do 1/3 tvog skolovanja (i zivota) tokom 3 godine. Nisu ni priblizno dovoljne da pokriju sve troskove. Dakle, ova stipendija, sama, nikom nije omogucila doktorske studije u inostranstvu, tako da je uslov 5 godina vezanosti za Srbiju u ogromnoj nesrazmeri sa njenom realnom vrednoscu.
Link to comment

Solomonsko resenje bi bilo da se novac od stipendije vrati (u - vrlo verovatnom - slucaju nevracanja u Srbiju). Moglo bi da se vraca u ratama, sto ne bi bilo tesko za nekog na (cak i skromnoj) zapadnoj plati.BTW. istrazivacki projekt za doktorat ne bi trebalo da moze da se odobri bez prethodno obezbedjenih sredstava, tako da ne bi trebalo ni da dodje do slucaja u kom je neko doktorant, a da ne moze da pokrije troskove. Tu onda postoji neka greska u proceduri.

Link to comment
Solomonsko resenje bi bilo da se novac od stipendije vrati (u - vrlo verovatnom - slucaju nevracanja u Srbiju). Moglo bi da se vraca u ratama, sto ne bi bilo tesko za nekog na (cak i skromnoj) zapadnoj plati.BTW. istrazivacki projekt za doktorat ne bi trebalo da moze da se odobri bez prethodno obezbedjenih sredstava, tako da ne bi trebalo ni da dodje do slucaja u kom je neko doktorant, a da ne moze da pokrije troskove. Tu onda postoji neka greska u proceduri.
tako i jest, ko neće da se vrati - vraća novac.shvatam ja da to nije neka lova, ali ovo je sirotinjska država, investiranje 20.000e u nečije školovanje je veliki izdatak.
Link to comment
tako i jest, ko neće da se vrati - vraća novac.
Pa onda je to sasvim u redu. Posebno ako je na rate (posto je 20k odjednom malo previse za bilo koga normalnog). Cak i insistiranje na povratku u Srbiju ne bi bilo bez veze kao sto jeste kada bi tamo neko ko je sveze doktorirao mogao da radi nesto sto je zanimljivo, aktuelno i od cega mu kasnije karijera ne bi patila.
Link to comment
Solomonsko resenje bi bilo da se novac od stipendije vrati (u - vrlo verovatnom - slucaju nevracanja u Srbiju). Moglo bi da se vraca u ratama, sto ne bi bilo tesko za nekog na (cak i skromnoj) zapadnoj plati.BTW. istrazivacki projekt za doktorat ne bi trebalo da moze da se odobri bez prethodno obezbedjenih sredstava, tako da ne bi trebalo ni da dodje do slucaja u kom je neko doktorant, a da ne moze da pokrije troskove. Tu onda postoji neka greska u proceduri.
Onda se to zove kredit dobijen pod povoljnim uslovima, a ne stipendija.Sto se tice ovog drugog, mislim da retko ko moze na pocetku prve godine da pokaze da ce imati sredstva za sve tri (osim u slucaju kad doktorant ima status zaposlenog na univerzitetu, odnosno kad dobija platu). Desava se cesto da u sred doktorata nestane para, i postoji dosta grantova cija je namena da pomognu onima koji su vec na sredini ili pri kraju, a nemaju dovoljno sredstava da zavrse.
Link to comment
Onda se to zove kredit dobijen pod povoljnim uslovima, a ne stipendija.Sto se tice ovog drugog, mislim da retko ko moze na pocetku prve godine da pokaze da ce imati sredstva za sve tri (osim u slucaju kad doktorant ima status zaposlenog na univerzitetu, odnosno kad dobija platu). Desava se cesto da u sred doktorata nestane para, i postoji dosta grantova cija je namena da pomognu onima koji su vec na sredini ili pri kraju, a nemaju dovoljno sredstava da zavrse.
Pa, OK, onda treba da ga nazovu (beskamatnim?) kreditom, slazem se.Pa u principu kad se pocinje istrazivacki projekt (za doktorat, a i inace) budzet se pravi za ukupno trajanje. Sto znaci da stipendija traje 3 (ili bi trebalo 3 i po) godine, istrazivacka sredstva se takodje dodeljuju po sistemu xyz dolara "po godini na tri godine". Jedino pitanje koje je u sivoj zoni je pitanje licnih troskova zivota, tu (ako to ne pokriva stipendija - kao sto bi trebalo) je moguce da kandidat jednostavno kaze da je to obezbedjeno (a da, recimo - nije). Ali, onda bi bilo ono po sistemu, sam pao, sam se ubio.Znam i za te manje grantove. Ali, to nije onda nesto na cemu se moze upisati kandidat u studije. Tom prilikom ni sam univerzitet sebi ne bi ucinio nikakvu uslugu, jel'da, ne samo da bi doktoranta ostavio na cedilu. Mada, istina, svasta se dogadja.(Razlika moze biti da sam ja iz prirodno-tehnicke oblasti, grantovi su tu cesto milionski na vise godina, a doktorat ili veci broj njih, samo je manji deo troskova. Verovatno da se to dosta razlikuje od drustvenih nauka, iz cega nemam iskustva. Mada, opet, mislim da nije pametno zapocinjati ono sto ne moze da se zavrsi.)
Link to comment
Pa u principu kad se pocinje istrazivacki projekt (za doktorat, a i inace) budzet se pravi za ukupno trajanje. Sto znaci da stipendija traje 3 (ili bi trebalo 3 i po) godine, istrazivacka sredstva se takodje dodeljuju po sistemu xyz dolara "po godini na tri godine". Jedino pitanje koje je u sivoj zoni je pitanje licnih troskova zivota, tu (ako to ne pokriva stipendija - kao sto bi trebalo) je moguce da kandidat jednostavno kaze da je to obezbedjeno (a da, recimo - nije). Ali, onda bi bilo ono po sistemu, sam pao, sam se ubio.Znam i za te manje grantove. Ali, to nije onda nesto na cemu se moze upisati kandidat u studije. Tom prilikom ni sam univerzitet sebi ne bi ucinio nikakvu uslugu, jel'da, ne samo da bi doktoranta ostavio na cedilu. Mada, istina, svasta se dogadja.
Da, ti dopunski grantovi su uvek manji i sa njima se naravno ne mogu upisati studije, ne samo zato sto su mali nego zbog toga sto su namenjeni onima koji su na sredini ili na kraju. Njih sam navela samo kao dokaz da se desava na nestanu pare pre kraja. Ne pravi se uvek budzet za tri godine, mislim da je cesta praksa da se pravi na godinu dana. Ukoliko doktorant ima status studenta a ne zaposlenog, od njega se trazi da plati tuition fee, a to se placa za godinu ili cak za semestar. Ja ovo govorim za drustvene nauke, posto sa prirodno-tehnickim nemam iskustva.
Link to comment
Dragi Ljudi od Nauke (a i ostali),Zanima me da li imate savet ili sugestiju gde traziti eksterni funding za PhD, tj. funding koji nije vezan za konkretni univerzitet, nego je field based (oblast za koju mi treba je Social Sciences, najsire definisano), ili country/area based (Srbija/Zapadni Balkan)?Unapred hvala!sailorman
Nisam čitala ostatak (sorry), ali idi van. :) Nikakva Srbija ni Balkan. Glupost! Edited by Zoe
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...