Jump to content
IGNORED

Tržište rada u Srbiji i kupovina radnog mesta(?)


Elmer

Recommended Posts

@glorfindelotkad je 200 g kafe mito?jel to neka nova zakonska definicija ili je novinar dao sebi slobodu tumacenja u okviru procesa pridruzivanja eu?
U jednoj od milion emisija posvecenih korupciji u zdravstvu, neko je rekao da, citiram, ljudi ne shvataju da je i 200 grama kafe mito. Bukvalno tim recima.Doktori su, kako rece taj neko, placeni da rade svoj posao i ne treba im davati nista pride. Ne znam definiciju iz zakona, ali je ovde to cascavanje postalo uobicajena stvar, kao neki ritual.Potpuno je bez veze.
Link to comment
  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    36

  • ToniAdams

    21

  • hazard

    19

  • Braća Strugacki

    16

iskreno, mrzim ovu zemlju i većinu ljudi u njoj. odjava sa teme, popizdeo sam preko svake mere i počeću da psujem.
Vaso, moram de podsetiti da si nedavno zestoko napicio Idioteka zato sto se nepovoljno izrazio o preovladjujucim osobinama ovdasnjeg zivlja. Tema je bila druga, mislim nesto oko toga kakvu vlast kao narod zasluzujemo, ali sustina je, cini mi se, ista...
Link to comment
Čoveče dragi, pa ima trafika, ima radnja sve za sto, ima gril. Sve su to poslovi za ljude, mada cenim da je maminim i tatinim sinovima do te mere ispod časti da rade svojim rukama da bi im to bila kao neka mala smrt. Gde piše da neko baš mora da radi kao ćata? edit: i takođe, ne znam kako se daje mito. kontam da moraš biti odgajan za to tokom više generacija, da bi znao kako da priđeš tom činu. kao Kvizac Haderah.
Sve su to poslovi za ljude od kojih cesto ne mozes da prezivis. Fazon je sto ni takve poslove nije lako naci cesto. Znam ljude koji mesecima traze BILO KAKAV posao, ali bukvalno bilo kakav. I kojima je jedini pogodak bilo par smena - uglavnom vecernjih/nocnih u kaficu gde bi zarada bila oko 80 evra mesecno, od cega bi pola otislo na taksi (jer od kuce doticne osobe do tog kafica nije bilo nocne linije prevoza). Ja ne mogu da osudim nekoga kome pukne film, pa kaze, aj da sebi obezbedim neki kolko tolko siguran posao. I dalje, sta ako oces decu, porodicu? Koliko je to uopste realno sa takvim poslovima (tj. da oba roditelja to rade). Mislim, znam da moze da se izvuce nekako, u nekim slucajevima, ali to uopste nije pravilo.Inace, ni ja ne znam kako se daje mito. Tj. u kesu. Znam kako se odnose cokolade i pica (mada mi je uvek glupo i osecam se uzasno nelagodno) i kako se zavrsavaju stvari preko veze (mada se i tad osecam nelagodno) i kako se to kasnije pegla kontra-uslugama.
Link to comment

@glorfindelma cascavanje je bezveze, nema tu spora, nego mi je interesantno to poimanje korupcijedo sada nismo radili nista protiv toga, a sad cemo, kao, da palamudimo o 200 g kafe opet, tacno je da je i to cascavanje uslo ljudima u krvali i da je to na neki nacin racionalno, pretpostavlajjuci kakav je sistem

Edited by morgana
Link to comment
@glorfindelotkad je 200 g kafe mito?jel to neka nova zakonska definicija ili je novinar dao sebi slobodu tumacenja u okviru procesa pridruzivanja eu?
Potpisivao sam svojevremeno jedan ugovor prema kome sam bio u obavezi da bilo šta što mi se da kao prezentacija odbijem i predložim da iznos u odgovarajućoj vrednosti uplate nekoj od humanitarnih organizacija. To znači, ni hemijsku sa logom neke firme, ništa.Razlika između simboličnog poklona i 5000 evra je u vrednosti, sam čin je isti. Kako to definiše zakon je sasvim druga stvar.
Link to comment
Vaso, moram de podsetiti da si nedavno zestoko napicio Idioteka zato sto se nepovoljno izrazio o preovladjujucim osobinama ovdasnjeg zivlja. Tema je bila druga, mislim nesto oko toga kakvu vlast kao narod zasluzujemo, ali sustina je, cini mi se, ista...
Imam napad mizantropije, proci ce.
Link to comment
Potpisivao sam svojevremeno jedan ugovor prema kome sam bio u obavezi da bilo šta što mi se da kao prezentacija odbijem i predložim da iznos u odgovarajućoj vrednosti uplate nekoj od humanitarnih organizacija. To znači, ni hemijsku sa logom neke firme, ništa.Razlika između simboličnog poklona i 5000 evra je u vrednosti, sam čin je isti. Kako to definiše zakon je sasvim druga stvar.
ali cekaj, tu tvoja firma istupa kao socijalno svjesna i tako kupi poene. svaka joj cast, ali to nije sasvim odgovarajuci primjer za ovo sto sam pomenula.
Link to comment
Sve su to poslovi za ljude od kojih cesto ne mozes da prezivis. Fazon je sto ni takve poslove nije lako naci cesto. Znam ljude koji mesecima traze BILO KAKAV posao, ali bukvalno bilo kakav. I kojima je jedini pogodak bilo par smena - uglavnom vecernjih/nocnih u kaficu gde bi zarada bila oko 80 evra mesecno, od cega bi pola otislo na taksi (jer od kuce doticne osobe do tog kafica nije bilo nocne linije prevoza). Ja ne mogu da osudim nekoga kome pukne film, pa kaze, aj da sebi obezbedim neki kolko tolko siguran posao. I dalje, sta ako oces decu, porodicu? Koliko je to uopste realno sa takvim poslovima (tj. da oba roditelja to rade). Mislim, znam da moze da se izvuce nekako, u nekim slucajevima, ali to uopste nije pravilo.
Mozda ja zivim na Marsu ali mi je jako tesko da zamislim da neko ko ne moze da nadje posao ni na trafici odjednom dobija cushy opstinsku sinekuru za koju je platio 5.000 evra. Kakav je kvalitet tog radnika, sta ce on raditi, koje predznanje ima? Jednostavno mi je uzasno strano sve to sto govorite, kao da mi opisujete povrsinu Neptuna.
Link to comment

@morganaUpravo je poimanje korupcije i bila osnovna tema te emisija. Nisam zapamtio ucesnike, ali je neko tokom emisije "objasnio" da se problem korupcije resava odozdo. Od tog cascavanja i sitnih potplacivanja, pa ce se, kako rece, onda sustisnka korupcija resiti sama od sebe.Suludo, naravno. Lekari i direktori centara i domova zdravlja su ko neki promoteri farmaceutskih kompanija i uvaljuju flayere za ovo ili ono pomocno sredstvo ili ovaj ili onaj privatni dom zdravlja ili laboratoriju. U najcrnjim slucajevima direktno traze pare za operacije, a glavni problem je u stvari to sto tetkicili ili medicinskoj sestri dajes cokolade i kafu.Smesno.

Link to comment

e, da, kolko je samo jeziv obicaj nosenja pokloncica uciteljima i nastavnicima. na jedno 5 nivoa barem :isuse:edit, glorfindel, zao mi je sto to nisam gledala. je l to rts bio, sjecas li se?

Edited by morgana
Link to comment
ali cekaj, tu tvoja firma istupa kao socijalno svjesna i tako kupi poene. svaka joj cast, ali to nije sasvim odgovarajuci primjer za ovo sto sam pomenula.
Dobro, pa zašto se daje simboličan poklon? Baš sam danas osetio potrebu da kupim onoj finoj gospođi što radi na izdavanju saobraćajnih dozvola velku bajaderu, sestri koja može taštu da progura preko reda, ili doktoru koji može potom da joj prepiše banju koju će delom socijalno da pokriva? Došlo mi. Ili zato da bih stekao neku prednost u odnosu na druge? Da mene ne vraća za obrzaca PPP2, da zaboravi da mi traži potvrdu o plaćenom porezu ili šta god.Pravi se šteta istog tipa. Zato je za mene isto koferče kod Ivice ili kafa za učiteljicu.
Link to comment
e, da, kolko je samo jeziv obicaj nosenja pokloncica uciteljima i nastavnicima. na jedno 5 nivoa barem :isuse:edit, glorfindel, zao mi je sto to nisam gledala. je l to rts bio, sjecas li se?
Ne secam se na zalost, naleteo sam saltajuci kanale i zadrzao se jedno pola sata. Smucila mi se, kao i drugde, konstatna zamena teza i precutno podrzavanje korupcije u zdravstvu.I poklone i pare i flayere smatram cistom korupcijom i vrlo bih bio strog kad bi mi neko dao da pisem zakon. Ipak, ono sto je tesko da se iskoreni jeste navika nasih ljudi da stalno nesto tutkaju sluzbenicima. Ja sam to uradio tada u porodilistu i nikad posle. Osecao sam se ko magarac.
Link to comment

Ni ja ne znam kako se daje mito. Bio sam skoro sa devojkom na Institut za majku i dete zbog neke sitne intervencije. I bio tu jos jedan par. Tamo obicno idu devojke, a momcovi ih prate, kao podrska. Uglavnom, sve to proslo, i sad momak od te druge devojke otvara gepek od auta i krece da vadi pune kese, jedno 4 komada. Svega je tu bilo: par milki od 300 grama, par flasi skivija, par litara koka kole, par litara prirodnog soka i ko zna sta sve jos ne. Malo kasnije u razgovoru sa docom na hodniku ovaj sa kesama prilazi i ono klasicno: Eto, da Vam se nadje! Doca pokazuje rukom gde da spusti, to je posebno mesto za primanje poklona i doca opusteno nastavlja da caska sa mojom devojkom i sa mnom. Nemam pojma da li je ocekivao da mu tutnem makar 200 grama fuke. Kako se sve to dogadjalo pred kraj radnog vremena zaposleni su polako krenuli gajbama. Svi su imali pune kese. Kljucno pitanje je kako se pokloni dele, po kom kljucu: da li doca ukoliko u svom fri sopu ima na lageru dovoljno skivija ponekad dopusti da medicinska sestra odnese koju flajku, da li spremacica ima pravo na svoj deo poklona, koliki je njen deo ili je doca toliko djubre da sve nosi bez ponude za one ispod.U toku dana mi se nekoliko puta javljao deo iz neke knjige koju sam procitao davno: Ruski tenkovi su na ulicama Praga i neki lik povraca na Centralnom trgu i neki lik mu prilazi, tapse ga po ramenu i kaze mu, znam i ja se tako osecam. Nemam pojma ko bi mene tapsao po ramenu, ali znam da su se ljudi totalno saziveli sa korupcijom i vezama kao necemu najnormalnijem.Povraca mi se od ovog topika!

Link to comment
@morganaUpravo je poimanje korupcije i bila osnovna tema te emisija. Nisam zapamtio ucesnike, ali je neko tokom emisije "objasnio" da se problem korupcije resava odozdo. Od tog cascavanja i sitnih potplacivanja, pa ce se, kako rece, onda sustisnka korupcija resiti sama od sebe.Suludo, naravno. Lekari i direktori centara i domova zdravlja su ko neki promoteri farmaceutskih kompanija i uvaljuju flayere za ovo ili ono pomocno sredstvo ili ovaj ili onaj privatni dom zdravlja ili laboratoriju. U najcrnjim slucajevima direktno traze pare za operacije, a glavni problem je u stvari to sto tetkicili ili medicinskoj sestri dajes cokolade i kafu.Smesno.
super je to sa lekarima. 1 prilikom sam išao na pregled u Dragiše Mišovića i doktor je rekao da ta procedura može da se uradi samo u Gradskoj bolnici, ali da se tamo užasno puno čeka ali evo može privatno kod njega za 100e. ja ga pitao da mi objasni pobliže nešto o tome u Gradskoj, na šta je on rekao "evo može kod mene privatno za 100e". onda sam ja potegao vezu u Zemunskoj bolnici, završio to za džabe. jebiga, jesam potegao vezu što je malo bezveze ali u tim zdravstvenim situacijama drugačije razmišljaš. a nekako je još bezveznije što moraš da potežeš vezu da završiš za dž nešto što bi i trebalo da je za dž.
Link to comment
Ne secam se na zalost, naleteo sam saltajuci kanale i zadrzao se jedno pola sata. Smucila mi se, kao i drugde, konstatna zamena teza i precutno podrzavanje korupcije u zdravstvu.I poklone i pare i flayere smatram cistom korupcijom i vrlo bih bio strog kad bi mi neko dao da pisem zakon. Ipak, ono sto je tesko da se iskoreni jeste navika nasih ljudi da stalno nesto tutkaju sluzbenicima. Ja sam to uradio tada u porodilistu i nikad posle. Osecao sam se ko magarac.
slazem se sa svim sto si rekao.meni i jeste poenta da je to zamjena teza.ne moze se dobiti termin za operaciju bez par stotina eura, ali je problem 200g kafe. e nije, majkumu. koliko god da je tacno da je kod nas stvorena kultura vaninstitucionalnog placanja u toj mjeri da ljudi podrazumijevaju da moraju da ponesu nesto na poklon koju god uslugu da traze.i evo da se opredijelim: ne nosim simbolicne poklone. a imam i srecu sto nemam priliku. doduse, ne bih se zalila da me zivot nacera da se petljam oko gradjevinskog zemljista :D Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...