Jump to content
IGNORED

Kozmetika


Nicol

Recommended Posts

ma ok, samo mi je bezveze kad ljudi trose gomilu para na kreme protiv bora koje uglavnom samo ne daju da se koza osusi pa se bore manje vide. procitas sastojke, odes na google scholar pa vidis da li je neko nesto stvarno pronasao. obicno nije.sunce ubiva kolagen a retinoidi djelom nagovore kozu da nesto ponovo napravi, to je sve (plus mogu da pomognu kod akni). stose daje na recept, mozda zato sto visoke koncentracije vitamina A mogu izazvati poremecaje na bebi ako je zena trudna, mada tesko da malo kreme moze dovesto do toga.full disclosure: ja sam probala, pa su mi izasle nekoliko mega bubuljica, pa sam prestala. ono sto obicno pise na kremama za akne, da prvo moze da se pogorsa - meni prvi put da je stvarno tako bilo. planiram da probam opet, mozda drugi brend.
Oh, pa ja baš zato pitam na rumfou zato što nemam vremena za ovu proceduru. I kad imam, suviše sam lenja, pa se zato oslanjam na informisane žene forumske. Hvala na detaljnijem objašnjenju, btw. :)
Link to comment

pa sejlorka neko ti je ovde već preporučivao RoC, mislim? to je valjda onaj njihov retinol, ne treba recept.ne znam sad koje koncentracije djili gađa - koliko je to djili u odnosu na obične kreme koje se kupuju u parfimerijama :unsure:

Link to comment

Ne sećam se da mi je neko prepuručivao RoC. Možda i jeste, ali RoC je u slobodnoj prodaji tako da ga ne bih povezala sa ovim o čemu djili priča. Ne udubljujem se u sastav kozmetičkih proizvoda, ko što rekoh, vodim se savetima bolje informisanih.

Link to comment

retinol je nesto kao lite verzija, koza sama mora da ga pretvori u nesto drugo. a ima i vise vrsta retinola, neki su vise, neki manje efektni. tretinoin, tazarotene i jos nesto se daju na recept. mislim da se u stvari i ne zna kako tacno rade, ali se zna da rade. ima vise brendova i kremova sa razlicitim koncentracijama, podjes od najblazeg pa vidis kako ide. da ja sad ne lupam, ima stvarno dosta informacija o ovome na internetu i ovom laickom, i naucnih radova. evo jedan mini overview:http://www.oprah.com...-Use-a-Retinoidevo i ovaj sa malo vise informacija:http://www.allure.com/skin-care/anti-aging-skin/2013/biggest-retinol-cream-myths?slide=1

Edited by djili
Link to comment

meni se kao najvažnije izdvojilo to što su stvari tipa RoC preporučene za početak, kao uvod u jaču dozu; to što ne povećava rizik od oštećenja izazvanog suncem; ali i to što se posle 12 meseci postigne plato posle kojeg ideš na još jaču dozu. pitam se šta onda posle sledećih 12 meseci?i drugo, čak u jednom od članaka to i pominju - postoje i peptidi, a postoje druge supstance i doktori kojima su pak one dogma. kako izabrati?lično, sve mi se više čini da nema nikakvog problema s onim što si prvo rekla (djili) - da najveći broj tih krema "samo" hidrira. možda je to sve što se dugoročno i može, bez invazivnih metoda?i na kraju - kad gledam koje sve kreme sadrže retinol, to su po pravilu one poslednje u kolekciji, dakle one koje su deklarisane za tzv. zrelu kožu. to su žene 20+ godina starije od sejlorke. stvarno ne bih da rušim sneška, ali u 30. godini možda je malo rano potezati big guns. u svakom slučaju, sejlorka - ako stvarno kreneš sa retinolom, javni kako ide.

Edited by gagorder
Link to comment
retinol je nesto kao lite verzija, koza sama mora da ga pretvori u nesto drugo. a ima i vise vrsta retinola, neki su vise, neki manje efektni. tretinoin, tazarotene i jos nesto se daju na recept.
mene ova prica sada najvise interesuje zbog dejstva ovog boldovanog na akne. koliko shvatam to je prilicno efektno ali mora dosta da se pazi kada se koristi - ovde ne moze da ti ga prepise GP nego mora dermatolog koji ce te pratiti. citala sam i na nasem netu iskustva i izgleda da se mora preziveti pocetni horor kad ti svo lice bukne a onda se akne skroz isciste.
Link to comment
tu zna pilula da pomogne ...
+1Doduše meni ne, ja nemam akne, samo mi povremeno iskoči neka gigamega bubuljica (sva sreća retko), i to i sa pilulom i bez. Ali znam dve cure koje su pilulom izlečile ozbiljne akne. Sad imaju bebina guza ten.edit: Kasno videla post iznad. Edited by sailorman
Link to comment

Pilula je car za te stvari, meni je takodje resila ozbiljan problem sa aknama. Nazalost, kod mene radi dok je pijem, cim napravim pauzu sve se vrati, tj. ne resava problem zauvek. Sad sam opet na pauzi pa cu da vidim za tri meseca sta dalje.

Link to comment
znam, pomagala je preko 10 god. zbog potrebe da prestanem sa uzimanjem kombinovane pilule su se i javili problemi sa aknama <_<
sad kapiram da su neke od tih krema po sastavu bliske roakutanu, akutanu i ostalim hevi lekovima koji se oralno uzimaju protiv akni.ja sam kao klinka koristila benzoil peroksid, lokalno i bio mi je super. donosio mi ga je neko iz germanije, mala neka koncentracija, 2.5%. sad vidim da ima i jačih kremica te vrste.sad sam se toga setila, kad sam na djilijevom linku pročitala da se taj peroksid nikako ne meša sa retinolom.
Link to comment
mene ova prica sada najvise interesuje zbog dejstva ovog boldovanog na akne. koliko shvatam to je prilicno efektno ali mora dosta da se pazi kada se koristi - ovde ne moze da ti ga prepise GP nego mora dermatolog koji ce te pratiti. citala sam i na nasem netu iskustva i izgleda da se mora preziveti pocetni horor kad ti svo lice bukne a onda se akne skroz isciste.
ha, da je srece da me posalje kod dermatologa, ovde family doctor samo sto ne vadi slijepa crijeva.i mene ja najvise zanimalo za akne, bore su bonus. meni nije svo lice buknulo ali se napravilo nekoliko velikih koje nise i nisu prolazile pa sam ja prestala sa tretinoinom. e sad sa naknadnom pamecu mislim da bi benzoyl peroxide to lako rijesio. pise da ne mogu koristiti u *isto* vrijeme, ali mislim da bi moglo tretinoin uvece, a bp ujutro gdje treba. ako vidis dermatologa pitaj o ovome :).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...