Jump to content
IGNORED

Račun za roaming od 6.000 evra


JozoMujica

Recommended Posts

Bio sam prisutan u Telekomovom prodajnom centru, ili kako se već to zove, i jedna gospođa od nekih 70+ godina se tom prilikom žalila na visinu računa.Kupila je nekih mesec dana pre toga unuku telefon na poklon i to za 1 dinar, samo što je bila nedovoljno obaveštena tom prilikom. Ključni deo razgovora je tekao otprilike ovako:- Ali rekli ste mi da plaćam normalno mesečno račun??- Da, gospođo, plaćate, ali prema tarifnom paketu koji ste izabrali.- Izabrala sam i rekli ste mi da plaćam ono što potroši, zašto mi je račun ovoliki, kada skoro da i nije pričao?- Da, gospođo, ali tarifni paket je XY (zaboravih, ima već dosta vremena) dinara i u okviru njega imate bla bla bla- Ja hoću da vam vratim telefon.- Možete, ali ako platite........I tako u krug. Trajalo je, a ja nisam sačekao raspletTelefon za dinar, besplatni minuti, besplatni megabajti, reklame na TV-u, reklame u svim mogućim časopisima.I poveruju ljudi u telefon za dinar. Promakne im onaj deo koji im niko ne objasni do potrebnih detalja, a čak i ako je pomenut, pomenut je u okviru telegrafskog brbljanja prodavca.Ne krivim mnogo ovu bakicu, koja je htela da obraduje unuka, pa joj se obilo o glavu, tačnije bumašku. Nemam pojma koliko je pismena, da li je u stanju da razume sve upakovane harače. Šta god da je u pitanju - neophodno je da postoji neki mehanizam koji je štiti.Toga nema i to je taj problem koji je napakovao ovom veselniku 6000 eura za par stotina megabajta u romingu.Dobra strana je što zbog toga operatori mobilne telefonije beleže izuzetne poslovne rezultate, kao i sve njihove kolege kojima su dati uslovi da nam u zdravlju i veselju gule kožu s' leđa.

Link to comment
  • Replies 320
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Miralem

    25

  • Аврам Гојић

    22

  • henrik larsson

    20

  • Indy

    16

I poveruju ljudi u telefon za dinar. Promakne im onaj deo koji im niko ne objasni do potrebnih detalja, a čak i ako je pomenut, pomenut je u okviru telegrafskog brbljanja prodavca.
Ali, ali... sama je kriva sto ne zna da trazi sve anekse ugovora i ne zna da resi jedan pisljivi sistem diferencijalnih jednacina. Sledeci put prvo na pravni pa na matematicki pa na eletrotefnicki pa onda u kupovinu. Nece valjda mobilna telefonija da bude jednostavna stvar koja ne oduzima vreme i zivce. Svasta...
Link to comment
Ovaj tip se upravo ponašao kao pijani ruski tajkun pa je dobio i račun dostojan 1 Rusa. Ne znam na koji zakon misliš, čovek je koristio neku uslugu za koju postoji cenovnik i prema tome mu je naplaćeno. Koji zakon je prekršen, ne vidim...Koliko je normalno da se naplati gledanje 2 serije, reci neku cifru pošto je 6000 nenormalno? Sad za osmi mart pošto je bio karanfil na ulici, možda 100 dinara? U nabavci u Turskoj je manje od 5 dinara pa koristi diferencijalne jednačine da izračunaš koliko je to nenormalno...
Link to comment
Ne krivim mnogo ovu bakicu, koja je htela da obraduje unuka, pa joj se obilo o glavu, tačnije bumašku. Nemam pojma koliko je pismena, da li je u stanju da razume sve upakovane harače. Šta god da je u pitanju - neophodno je da postoji neki mehanizam koji je štiti.
Шта данас значи бумашка? Занима ме онако, језички, пошто знам етимологију.
Link to comment
Ne znam oko cega se ovde raspravljate i sto potezete pravnicke i ekonomsko-modelisticke stavove. Da li je normalno da se da 6000 evra za gledanje 2 epizode serije? Nije. Kraj. Mislim mozda postoji tu i tamo neki seik il pijani ruski tajkun koji voli da se qrci i na taj nacin ali to je u domenu statisticke greske. Nemas sta ti da pravis sistem jednacina svaki put kad zelis da predjes granicu. ...
Nije taj sistem tarifiranja napravljen za "ruske seike" vec za parazite iz javnih preduzeca i drzavne administracije. Takvi racuni nisu ni predvidjeni da se ikada plate realnim novcem vec da se prebijaju nenaplacena potrazivanja jednih od drugih. Naduvavanje racuna tako zapravo koristi celoj toj privilegovanoj kasti. Metod dobrano razradjen jos za vreme Mobtela.edit: Onoga bi manje kostalo da je snimio te dve epizode. No, i za to je zakasnio; Rados Bajic bio brzi, mada ... i to naduvavanje je vec razradio Karic sa slicnom glupom TV serijom. Edited by Hill Bill
Link to comment
Ovaj tip se upravo ponašao kao pijani ruski tajkun pa je dobio i račun dostojan 1 Rusa. Ne znam na koji zakon misliš, čovek je koristio neku uslugu za koju postoji cenovnik i prema tome mu je naplaćeno. Koji zakon je prekršen, ne vidim...Koliko je normalno da se naplati gledanje 2 serije, reci neku cifru pošto je 6000 nenormalno? Sad za osmi mart pošto je bio karanfil na ulici, možda 100 dinara? U nabavci u Turskoj je manje od 5 dinara pa koristi diferencijalne jednačine da izračunaš koliko je to nenormalno...
i ajmo opet novi krug...sigurno su u EU teske budale kada zabranjuju upravo to sto ti predstavljas kao normalno
Link to comment
Ovaj tip se upravo ponašao kao pijani ruski tajkun pa je dobio i račun dostojan 1 Rusa. Ne znam na koji zakon misliš, čovek je koristio neku uslugu za koju postoji cenovnik i prema tome mu je naplaćeno. Koji zakon je prekršen, ne vidim...Koliko je normalno da se naplati gledanje 2 serije, reci neku cifru pošto je 6000 nenormalno? Sad za osmi mart pošto je bio karanfil na ulici, možda 100 dinara? U nabavci u Turskoj je manje od 5 dinara pa koristi diferencijalne jednačine da izračunaš koliko je to nenormalno...
Koliko si siguran da je taj procitao cenovnik koji spominjes pre nego je odlucio da gleda te dve epizode? Jap, sigurno je video da ce ga kostati 6000 jura i reko dojaja idemo...I kad kazem zakon ja ne mislim na odredjeni zakon kako se pravnici ovde hvataju odma. Zabole me koji je zakon sada tu. Zakon treba da se pravi da sluzi za dobrobit ljudima a ako ovaj ne radi taj posao onda ga menjaj. I dalje ne kapiram kako vam je normalnije da se lomatas da izracunavas i trazis tarifne sisteme umesto da zakonom bude jednostavno receno da moras da dobijes tacnu cenu u koji god paket udjes i da moras kad predjes odredjen razumni limit novca (10 il 50 eura) da te obaveste. Ma ne, lakse je da googlas, preracunavas i frikombinujes sve u nadi da se nisi negde zajebo u racunu. Koliko glup elitista trebas biti da bi to zeleo?
Link to comment
i ajmo opet novi krug...sigurno su u EU teske budale kada zabranjuju upravo to sto ti predstavljas kao normalno
Mene samo interesuje ovaj pojam normalne cene, kako se to određuje šta košta normalno a šta nenormalno.
Koliko si siguran da je taj procitao cenovnik koji spominjes pre nego je odlucio da gleda te dve epizode? Jap, sigurno je video da ce ga kostati 6000 jura i reko dojaja idemo...
Ovako - ovde se radi o uslugama na proizvodima. Kad kupuješ pasulj u marketu ima zabodena tabla sa cenom u njemu i to je to. Kada kupuješ nematerijalnu stvar kao što je roaming ne možeš baš da zabodeš cenu u roaming pa da znaš u svakom trenutku koliko on košta. Zato davalac usluge ima obavezu da istakne cenovnik a tvoje je da se raspitaš kod njega gde možeš da vidiš taj cenovnik. Je li to toliko komplikovano? Evo ja radim u banci. Dešava se da čovek ode u inostranstvo i podiže novac na ATMu što je najskuplja usluga. Postoje ljudi koji pre putovanja dođu i raspitaju se o cenama usluga i načinu korišćenja a postoje i oni koji ne pitaju ništa, odu pa podižu deset po deset evra pa kad se vrate onda pitaju otkud to da to toliko košta. Svi ti podaci su mu bili dostupni, njegovo je da li hoće ili neće da kupi tu uslugu. Gde je tu moja greška?Druga stvar je ono što ti nazivaš normalnom cenom neke usluge. Koliko puta sam čuo u onoj banci je kurs povoljniji nego kod vas, zašto ovo kod vas košta toliko a kod njih toliko. A nikad nisam čuo da u bakalnici ljudi komentarišu cenu hleba jao kod onog pekara je jeftinije ili znate ove patike adidas su jeftinije u onoj radnji. Pa idi tamo pa ih kupi što to meni govoriš ko da ja to ne znam? Čudno mi je to...
I dalje ne kapiram kako vam je normalnije da se lomatas da izracunavas i trazis tarifne sisteme umesto da zakonom bude jednostavno receno da moras da dobijes tacnu cenu u koji god paket udjes i da moras kad predjes odredjen razumni limit novca (10 il 50 eura) da te obaveste. Ma ne, lakse je da googlas, preracunavas i frikombinujes sve u nadi da se nisi negde zajebo u racunu. Koliko glup elitista trebas biti da bi to zeleo?
Ne postoje stvari kao razuman limit, normalna cena, svi smo različiti i ovi pojmovi su relativni.
Link to comment
Ne postoje stvari kao razuman limit, normalna cena, svi smo različiti i ovi pojmovi su relativni.
jaooo... nemoj... molim te. procitaj bar celu temu pre javljanja. i informisi se kako stvari stoje u eu, npr.
Link to comment
Ovako - ovde se radi o uslugama na proizvodima. Kad kupuješ pasulj u marketu ima zabodena tabla sa cenama u njemu i to je to. Kada kupuješ nematerijalnu stvar kao što je roaming ne možeš baš da zabodeš cenu u roaming pa da znaš u svakom trenutku koliko on košta. Zato davalac usluge ima obavezu da istakne cenovnik a tvoje je da se raspitaš kod njega gde možeš da vidiš taj cenovnik. Je li to toliko komplikovano? Evo ja radim u banci. Dešava se da čovek ode u inostranstvo i podiže novac na ATMu što je najskuplja usluga. Postoje ljudi koji pre putovanja dođu i raspitaju se o cenama usluga i načinu korišćenja a postoje i oni koji ne pitaju ništa, odu pa podižu deset po deset evra pa kad se vrate onda pitaju otkud to da to toliko košta. Svi ti podaci su mu bili dostupni, njegovo je da li hoće ili neće da kupi tu uslugu. Gde je tu moja greška?
Jeste. Ovo sto si u boldovanom rekao je postovanje postojecih zakona a ne dobra usluga. Zato se i desava da neko ko ne cita svako sitno slovo ili (jos cesce) nema vremena da razmislja uopste dal je nesto drugacije ili nije zavisno gde podize novac iz tvoje banke bude odrapen. Naravno da ce biti besan. Nije na kupcu da razmislja kako si ti napravio sistem naplate (il jos gore kako si ga sakrio) pa da se tebi prilagodjava vec na tebi da ga obavestis onako kako kupac zeli. Jel vi imate uopste ISO 9001 sertifikat? Siguran sam da imate. Jel ga iko procitao kod vas? Cisto sumljam. Dakle ako npr. kupac ode u inostranstvo da podigne novac da mu se izbaci informacija "Ta usluga kosta toliko i toliko, da li zelite da potvrdite transfer?" Ako krene da trosi mb u studentskom paketu i dogura za tili cas do 50 eura da ga pitas "racun za download je dostigao 50 eura jeste sigurni da zelite da nastavite?" I ne znam zasto pricas o tome da ne postoji nista razumno u vezi cena kad se odma iza coska hvatas za "razumno inteligentnog kupca" il kako vec ide taj wubasti izraz napravljen da zajase neoprezne.Ima li uopste neko logican odgovor zasto je bolje da drzava dozvoljava komplikovane procedure umesto jednostavnih?
Link to comment
Da podelim svoje iskustvo sa domaćim koriščenjem MTS 3G interenta pr godinu-dve. Sem što je prijem u mom kraju bio katatrofalan, iznenađivali su me svako malo računima. Prvo red nekih koji su bili 50% veći nego što bi trebalo, na osnovu onog što je izmerio njihov softver koji se dobija uz modem. Mislio sam da je problem u merenju, ali eto, dokaži, nema provere stanja. Posle jedno pola godine krenuše da stižu računi koji su, u najmanju ruku, bili čudni. Dobiješ dva odvojena računa, jedan regularni (mesečna pretplata), drugi na neke čudne iznose, 13, ili stotinak dinara, pa idući mesec neki neobjašnjivi popusti... Pozovem ja njih i oni mi objasne da su to u stvari korekcije greška iz pređašnjih računa, da od onih duplih plaćam samo prvi račun itd. Valjda su sve ispravili u međuvremenu, ali nisam mogao to da proverim.
A mogao si samo da okreneš 064/789 i sve rešiš za 10 sekundi :fantom:
Link to comment
... Dakle ako npr. kupac ode u inostranstvo da podigne novac da mu se izbaci informacija "Ta usluga kosta toliko i toliko, da li zelite da potvrdite transfer?"...
ovo bi bilo sumanuto. Za svaku uslugu (jer, sto se ogranicavati na inostranstvo) da ti se izbacuje koliko kosta i tako svai put. Pa, skoncali bi od smora. Dodatno, ljudi imaju tendenciju da ne citaju takve poruke (igrom slucaja, radim sa poslovnim softverom, pa znam da korisnici igronisu skoro sve poruke, na kojima se pojave odgovori Da i Ne - rutinski se ide na Da).
Link to comment

Onda mu izbacis kompletnu informaciju o zavrsnom racunu a pitanje stavis kao opcionalno ispod glavnog iznosa (default da bude "da"). Ipak za tako nenormalno skupe usluge kao skidanje serije u romingu mora postojati jasno objasnjenje. Sto bi bilo logicno samo po sebi da ne postoji kartel.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...