Jump to content
IGNORED

Račun za roaming od 6.000 evra


JozoMujica

Recommended Posts

Jedan primer iz prakse: koleginica iz firme otišla na skijanje u Švajcarsku, a voli da priča sa drugaricama samo tako. Posle 7-8 dana besomučnog rabljenja telefona (ništa streaming i multimedia, samo razgovori), pozovu je iz Telenora i kažu da je njen mesečni račun trenutno na 50 hiljada dinara i pitaju da li da isključuju roaming ili ne. Ona se nekako povrati od šoka i kaže im da isključe. Posle su se dogovorili da izmiri račun na tri rate. Sad, da li je to ustaljena praksa ili slučajnost, veliko je pitanje. Firma je veliki klijent i ima svog account menadžera u Telenoru, možda zato postoji taj dodatni customer care.

Link to comment
  • Replies 320
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Miralem

    25

  • Аврам Гојић

    22

  • henrik larsson

    20

  • Indy

    16

Zločinačko ili dobrotvorno, ja sam negde saglasan sa stavom da mobilni operateri (svuda u svetu) duguju lavovski deo svojih megaprofita tome što posluju po "upecaj šarana" principu. Način na koji promovišu svoje usluge je težak misleading (izvinjavam se Rasejanom) potrošača ili u najmanju ruku neetički pristup istim, budući da se oslanja na to da među potrošačima čekaju milioni budala koje neće razmisliti pre neko što krenu da pune brojač na računu. Takođe, razlike u cenovnicima između lokalnog saobraćaja i roaminga su toliko sumanute, da ne vidim drugo objašnjenje za to osim sticanja ekstraprofita što baš i ne spada u etičko poslovanje.

Link to comment
Zločinačko ili dobrotvorno, ja sam negde saglasan sa stavom da mobilni operateri (svuda u svetu) duguju lavovski deo svojih megaprofita tome što posluju po "upecaj šarana" principu. Način na koji promovišu svoje usluge je težak misleading (izvinjavam se Rasejanom) potrošača ili u najmanju ruku neetički pristup istim, budući da se oslanja na to da među potrošačima čekaju milioni budala koje neće razmisliti pre neko što krenu da pune brojač na računu. Takođe, razlike u cenovnicima između lokalnog saobraćaja i roaminga su toliko sumanute, da ne vidim drugo objašnjenje za to osim sticanja ekstraprofita što baš i ne spada u etičko poslovanje.
Mene je uvek interesovala logika roamminga na mrezama koje su u vlasnistvu iste firme tj. isti operater u zemlji A i zemlji B.Npr. imamo Telenor u Srbiji, Telenor u CG. I onda se kao reklamiraju, tokom letnje sezone ako si musterija Telenora u Srbiji, ne placas roaming u CG ako se nakacis na Telenor mrezu dole. Pa zasto nije tako CELE godine? Ako odem u Norvesku sa 063 brojem zasto da placam roaming? Fakticki sam na istoj mrezi.
Link to comment
Mene je uvek interesovala logika roamminga na mrezama koje su u vlasnistvu iste firme tj. isti operater u zemlji A i zemlji B.Npr. imamo Telenor u Srbiji, Telenor u CG. I onda se kao reklamiraju, tokom letnje sezone ako si musterija Telenora u Srbiji, ne placas roaming u CG ako se nakacis na Telenor mrezu dole. Pa zasto nije tako CELE godine? Ako odem u Norvesku sa 063 brojem zasto da placam roaming? Fakticki sam na istoj mrezi.
zato sto im se moze. mogu lepo da zarade, posebno od poslovnih ljudi.
Link to comment

a zar nema ono da telenor obavesti klijenta kad mu u toku meseca racun npr dodje do 10.000 din? ne znam, mozda lupam, al cini mi se da je postojalo tako nesto kod njih...

Mene je uvek interesovala logika roamminga na mrezama koje su u vlasnistvu iste firme tj. isti operater u zemlji A i zemlji B.Npr. imamo Telenor u Srbiji, Telenor u CG. I onda se kao reklamiraju, tokom letnje sezone ako si musterija Telenora u Srbiji, ne placas roaming u CG ako se nakacis na Telenor mrezu dole. Pa zasto nije tako CELE godine? Ako odem u Norvesku sa 063 brojem zasto da placam roaming? Fakticki sam na istoj mrezi.
to ce ti verovatno objasniti isto kao kad pitas zasto moras placati proviziju kada imas racun u x banci u srbiji, a podizes pare u istoj toj banci u austriji npr, time da su firme razlicito registrovane u razlicitim drzavama, tj da nisu jedna firma, vec samo imaju istog vlasnika... Edited by garoviks
Link to comment
Zato sto nisi na istoj mrezi. Logika obracunavanja troskova poziva u roamingu je skuplja/zauzima vise resursa/ za provajdera i on tu razliku mora da naplati. Problem je sto naplacuju previse, racunajuci da u roamingu najvece racune prave biznis korisnici koji se manje bune. Ne znam tacno kako provajderi placaju roaming jedni prema drugima. Pretpostavljam da ide po principu prebijanja troskova, pa doplate razlike. Ako je tako, pametan provajder ne bi trebalo da dopusti korisniku da u roamingu napravi preveliki racun koji ne moze da plati, jer onda racun placa iz svog dzepa. Na primer, Telenor je pametan provajder jer ce curetini naplatiti 500 evra, a Telekom glup jer ce na kraju verovatno sam platiti dobar deo onih 6000 evra.
Stani malo. Ja sam Medjunarodni Telekom A.D., imam mrezu i zemlji A, i u svim susednim zemljama B, C, D, i E. U cemu je problem da ta mreza funkcionise de fakto kao jedna? Znam, drugacija pravna lica, bla bla, odvojeni tel. sistemi, itd. ali jednostavno koji su to tacno tehnicki problemi koji onemogucavaju da 5 mreza u susednim drzavama (dakle sve se naslanjaju jedna na drugu) funkcionisu jedinstveno i transparentno za korisnike te mreze u tim zemljama, i koji su tu ogromni dodatni troskovi koji opravdavaju cenu minuta 10 ili 100 puta vecu nego "kod kuce"? I kako to, da se, eto, isplati Telenoru da u sezoni fakticki ne naplacuje roaming svojim korisnicima iz Srbije kada su u CG (bas kada ih ima najvise)? Zasto nije tako cele godine?Pazi, ne kazem naravno da cena razgovora mora da bude ista u svim drzavama. Ako ja odem iz Srbije u Norvesku, neka me tamo Telenor tarifira kao lokalnog korisnika po nekom default cenovniku (kao da sam tamo otisao do kioska i kupio karticu), ili neka me tarifira kao da sam u Srbiji (tj. ako zovem nazad u Srbiju - kosta isto kao da sam tamo, ako zovem tu gde sam, u Norveskoj neki broj, neka se naplati kao da zovem iz Srbije).I, u EU npr., gde postoje veliki internacionalni operateri - Vodafone, Orange, T-Mobile, itd. - zar nije nekakva marketinska prednost da kazes "sa nama razgovarate po lokalnim tarifama, bez roaminga, u 15 zemalja"? U EU mi je tek sve to besmisleno, otvorene granice, jedinstveno trziste, ista valuta, predjem iz jedne u drugu zemlju i da ne primetim da sam presao, ali zato ce spanski Orange da me ojadi roamingom i ako imam karticu francuskog Orange-a. Debilitet.
Link to comment

OK, ali ako su obe mreze u istom vlasnistvu? Zar onda mora da kosta 10 do 100 puta vise? I zar je toliki tehnicki problem "umreziti" te dve mreze (npr. Orange u Spaniji i Orange u Francuskoj) pa da to kosta manje?

Edited by hazard
Link to comment
Ne znas kako se obavljaju razgovori u roamingu i pricas napamet. Ukratko, u roamingu se istovremeno angazuju resursi dve mreze i zato mora vise da kosta.
Раде две мреже и кад зовеш комшију преко пута, ако је код другог провидура, па не кошта нулу више.
Link to comment
Nemoguce je ujediniti mreze iz nekoliko razloga. Prvi je postojanje nacionalnih kodova (pozivni brojevi za drzavu), zbog kojih je svaka mreza neke kompanije poseban entitet. Drugi je praktican razlog, identifikacioni brojevi korisnika bi bili dugacki kada bi svi bili u jednoj mrezi. Zbog toga korisnik u roaming mora biti prijavljen u registrima mreze u inostranstvu, a pozivi u prvoj etapi idu kroz registre domace mreze. Dve mreze moraju stalno da komuniciraju kako bi se tacno napravio racun za usluge (i to u real timeu, nije naivan problem). Dakle, osim angazovanja resursa dve mreze, tu je jos i cena komunikacije izmedju mreza. Dodaj tu jos konverzije valuta prilikom placanja usluga, pa troskove prebacivanja novce, pa obrade zahteva... Ima tu mnogo skrivenih troskova koji se ne vide spolja. Sam razgovor operatere ne kosta skoro nista, osim nesto potrosene struje. Dodaj tu troskove zakupa prostora antenskih mesta, troskove antena, troskove za postavljanje antena, racune za struju da antene rade bez prestanka, troskove projektovanja mreze, razne licence, softver za pravljenje racuna, plate za zaposlene i (velika stavka) reklame, to sve podeli sa brojem korisnika i dobices bazni trosak bez podizanja slusalice.Roaming je besmisleno skup i cenovnik treba regulisati. Ali nemoj ocekivati da telefoniras u roamingu po istoj ceni kao kod kuce.
Naravno da ima troskova ali polazim od predpostavke da ako si jedno te isti operater u X zemalja, da se ti troskovi mogu donekle racionalizovati i smanjiti. Narocito kada ne postoji problem konverzije valute (evrozona), i kada je problem prebacivanja novca lakse resiv (jer su sve to povezane firme koje se medjusobno "prebijaju", vracaju profit u centralu itd.). I ja ne ocekujem da imam isti paket Telenora npr. u Srbiji i Norveskoj, pa kada sam u Norveskoj da imam besplatne minute i placam minut razgovora 10 para, ali ocekujem da bude neka razumna cena koja je ne mnogo veca od neke obicne prepaid ponude u zemlji u kojoj sam, umesto da me dere takoreci sopstveni operater. Na to sam mislio.Takodje, ne vidim zasto neki Orange i Vodafone ne bi mogao da ponudi flat-rate paket za sve svoje mreze, bilo gde, i da ta cena bude takva da svi troskovi koje si naveo budu pokriveni (i vise od toga) a da opet ne bude dranje. Znaci international paket, npr. 15 centi minut bilo gde (dok bi npr. sa "domacim" paketom dobio, lupam, 5 centi kod kuce i 25 u inostranstvu u roamingu). Nudi li neko tako nesto?
U EU nije strasno, pogledaj cenovnik koji sam okacio na prethodnim stranicama. Pretpostavljam da je tvoj problem sto Svajcarska (cini mi se) ne spada u tu regulativu (EU+Island i Norveska), pa te deru besmislenim cenama. U EU je cena razgovora u roamingu sada prihvatljiva, a neke mreze rade ono sto predlazes - imaju posebne tarife za korisnike svojih mreza u inostranstvu.
U EU nije strasno jer je EK naterala operatere da prestanu da deru kozu korisnika u roamingu, sto su ovi nadoknadili u nekim slucajevima dizanjem cene roaminga van EU i za non-EU korisnike kada su unutar EU.Cene SMSa u roamingu su tek bezobrazluk, sam SMS fakticki operatera nista ne kosta (jer se "uvaljuje" u redovnu komunikaciju telefona sa mrezom, zar ne?), i uopste ne vidim razlog zasto SMS koji u Srbiji kosta tipa dinar i inostranstvu kosta 50 u roamingu. Al ajde, da kazemo da ih dere operater koji nije njihov, al tako je i kada si na "istom" operateru kao i kod kuce.
Stvarno? Moguce da je tako u Waldenu. Ja placam vise kad zovem pretplatnike drugog provajdera. Da ne pricam sad da to nema veze sa onim sto sam rekao, u roamingu je aktivan menage a trois. Dve mreze samo za podrsku jednom broju, plus mreza koja se poziva/koja poziva.@hazard: mogu da objasnim tehnicke detalje sledece nedelje, ako te interesuje prica.
U S. Americi stvari funkcionisu drugacije malo. Prvo mobilni nemaju svoje pozivne, nego se vode na pozivni grada/regije u kom su registrovani (sto je dovelo do toga da masa gradova u poslednjih 10 godina uvodi po 2. pozivni broj, jer su mobilni "pojeli" brojeve, npr. Toronto, 416 i 647). Tako da, ako si recimo uzeo broj tel. u Torontu, on ima pozivni 416, i ko god da te zove, placa kao da zove Toronto. Npr. ti si u Otavi, imas taj 416 broj, neko ko sedi pored tebe te okrene, i on placa kao da zove Toronto, tj. kao da si tamo. Ti, dok se nalazis u svom pozivnom broju, u ovom primeru dok si u Torontu, placas mobilni kao da ti je fiksni, lokalni pozivi (416) jednom tarifom, ostalo je long distance (zavisi gde zoves, kolko daleko, koja zemlja itd.). Kada si van zvog pozivnog broja, kod vecine operatera ako se dobro secam, operater "provali" na osnovu tvoje lokacije u kom si poz. broju trenutno, i dok si u njemu, sta god da zoves tu to je lok. poziv, sve ostalo je long distance. Npr. kad si u Otavi i zoves broj Otavi, to je lok. poziv, ako zoves Toronto to je long distance, bez obzira sto ti imas broj iz Toronta. E sad, nesto i secam kroz maglu da su neki operateri bili bezobrazni pa naplacivali neku vrstu kao roaminga kada si van svog poz. broja, ali za to nisam siguran.Dakle ovo dovodi to doga da su tarife po pozivnom broju, znaci lokalni pozivi su lupam, 5 centi ili 15 centi minut, bez obzira da li zoves u svojoj mrezi, drugu mrezu, ili fiksni.Ono sto je takodje praksa u S. Americi je da se naplacuju i dolazni pozivi, znaci placas kad god pricas, zvao ti nekog ili neko drugi tebe. Znaci ako imas tarifu 10c/min za lok. pozive, kada god te neko zove (nebitno odakle), placas 10c/min, kada zoves ti lokalno, isto 10c/min, kada zoves long distance onda je 10c/min + Y$/min.I da, ako bi mi malo pojasnio oko mob. mreza, bio bi zahvalan, ja to gledam iz ugla mreza koje su mi poznate, a to je internet, mada mi je jedanput neko rekao da je u odnosu na internet u mobilnim mrezama "sve naopacke" tj. da su neke stvari jednostavno skroz drugacije i da se u nekim aspektima to dvoje ne mogu porediti.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...