Jump to content
IGNORED

Karijera


Indy

Recommended Posts

Meni je u vezi tih platetina i bonusa na vrhu najgore sto CEO-ima sleduje ogroman novac radili oni dobro ili lose. Nemalo je primera gde su CEO-ima za cije je vreme profit dosta pao isplacene ogromne pare samo da odu, pa isti zatim lako nadju posao da budu CEO-i u drugim firmama. Tu ima ono sto se kaze: gledas coveka, a vidis funkciju. Merila za njih nisu kao merila za ostale. Samim tim sto su bili CEO (kako, zasto i sa kakvim ucinkom manje je vazno) oni su posebna liga.

Edited by noskich
Link to comment
  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    54

  • Leia

    20

  • noskich

    20

  • rajka

    19

Top Posters In This Topic

zaboravio si da dodas su strane banke u srbiji imale vece prihode u periodu 2001-2008, od svojih cerki firmi po ostalim zemljama u komsiluku, jer su dosle na gladno trziste, a i svi njihovi proizvodi su kod nas bili ubedljivo najskuplji.
samo je pitanje kako će priznati sve ispravke koje su napravili u tom periodu.
Link to comment
To je otprilike isto ono što sam pisao...Potcenjivanje resursa... I neshvatanje da je i to asset firme... Ne u direktno cifri, ali svakako na neki način...Inače, Žaro, iako nije IT(a većena IT-jevaca baš tako gleda) je ubo tačno onako kako se ponašaju ti menanđerčići u svojim nastupima... Avioni, kamioni varijante i tako to... A znanje na minimumu...Korinđar je u pravu sa jedne strane, a sa druge baš i nijie... :) Teorijski, savršeno je u pravu, ali praktično, moje neko iskustvo govori da outsourcing(imali smo temu o tome, jel'?) nije baš najbolja stvar... Mnogo je tu problema bilo, pogotovo kad odnosi nisu postavljeni baš kako treba... A i kad jesu postavljeni, obično ima problema...S druge strane, IT ume da se pretvori u svrhu samom sebi, iako to nije osnovna delatnost firme(znam da je tako bilo tamo gde je radio, i iz drugih izvora :()... Tu je potrebno neko jak da ne dozvoljava IT-ju da se samoproglasi božanstvom... Ali, da sad pitaš naše korisnike, sa kim više vole da rade i ko bolje uradi posao, ja ne znam da li bi iko rekao da su outsourceri bili bolji od lokalaca, po biločemu...Evo,sad smo pričali sa direktoricom i prenala je stav HR-a da su plate više nego u drugim bankama i da niko ne očekuje povišicu... U prevodu, možemo se cenjkati na pojedinačnom nivou, za nekoga ko je jako dobar, ali, generalno, ako nađete bolji posao, niko vam neće ništa nuditi... BS...
Ma jasno, samo sam izneo neko moje iskustvo. Ja sam radio dosta u Nemackoj, sto za nemacke, sto za americke firme (tu postoji razlika svakako). Ali je to svetlosnim godinama daleko od iskustva u Srbiji. Doduse ja sam radio za domacu firmu u kojoj je osnivac, vecinski vlasnik i direktor bio jedan covek. Mislio sam da je u stranim firmama drugacije, ali ocigledno sam pogresno mislio :)
Link to comment
Meni je u vezi tih platetina i bonusa na vrhu najgore sto CEO-ima sleduje ogroman novac radili oni dobro ili lose. Nemalo je primera gde su CEO-ima za cije je vreme profit dosta pao isplacene ogromne pare samo da odu, pa isti zatim lako nadju posao da budu CEO-i u drugim firmama. Tu ima ono sto se kaze: gledas coveka, a vidis funkciju. Merila za njih nisu kao merila za ostale. Samim tim sto su bili CEO (kako, zasto i sa kakvim ucinkom manje je vazno) oni su posebna liga.
CEO multinacionalne firme u kojoj sam radio do pre 5 godina (centrala u Švajcarskoj) je doneo odluku kojom kupujemo firmu u UK za tričavih 3.300.000.000 CHF.Po preuzimanju firme i sagledavanju prave vrednosti patenata koje su nosili, kao i zbog promene nekih zakona u tom periodu, vrednost kupljene firme je potom procenjena na nešto ispod 500.000.000 CHF.Jadan, morao je da ode.Isplatili su mu ukupno 6.600.000 CHF za tu poslednju godinu. Firma, postoji i danas, manja je za nekih 30% po prometu (zbog prodaje zdravih delova firme zarad namirivanja banaka).Gospodin bivši CEO je potom postao CEO jedne druge multinacionalne firme, a pre godinu dana otišao u zasluženu mirovinu.Sada je veoma dobro plaćen konsultant.La vita è bella.
Link to comment
CEO multinacionalne firme u kojoj sam radio do pre 5 godina (centrala u Švajcarskoj) je doneo odluku kojom kupujemo firmu u UK za tričavih 3.300.000.000 CHF.Po preuzimanju firme i sagledavanju prave vrednosti patenata koje su nosili, kao i zbog promene nekih zakona u tom periodu, vrednost kupljene firme je potom procenjena na nešto ispod 500.000.000 CHF.Jadan, morao je da ode.Isplatili su mu ukupno 6.600.000 CHF za tu poslednju godinu. Firma, postoji i danas, manja je za nekih 30% po prometu (zbog prodaje zdravih delova firme zarad namirivanja banaka).Gospodin bivši CEO je potom postao CEO jedne druge multinacionalne firme, a pre godinu dana otišao u zasluženu mirovinu.Sada je veoma dobro plaćen konsultant.La vita è bella.
priceless..A jos nesto, npr za ove nase uslove, ljudi oni ne zive od plate..mislim na top menadzment u bankama...oni zive od bonusa koji su ja neverovatni... npr, OTP banka je jedan od najvecih gubitasa trenutno na trzistu, lagano su isplatili bonuse...
Link to comment

Koliko odgovora, hvala dobri ljudi! Osećam potrebu da se svakom poimence zahvalim kao u predgovoru, ali ne bih da nekog nepravedno preskočim :)

@Nera, garoviks, Vapad - hvala na podeljenom ličnom iskustvu. Crpim iz tudje odvažnosti.Imam tu odličan RL uzor u mojoj dearest&nearest sis koja je bez ikakvih ledja, sama samcijata u tudjini, još u dugovima od studentskog kredita i potpunoj neizvesnosti lupila otkaz histeričnom vlasniku (kolege-mučenici mislili da je ludo hrabra) i tužila ga tribunalu... pa spavala bukvalno na podu u prijateljevom ofisu... da bi na kraju iz svega izašla pobednički - ali ona je one-of-the-kind! Mada meni opet kaže kao i većina ovde: ne daj otkaz dok ne nadješ drugi posao (još ja neću bilo-šta! to već imam).Ne znam da li zato što ona ne bi ponovo prošla kroz to iskustvo ili je odgovor skrojen za moju ziherašku prirodu.@noskichOdlična 2-od-3 formula. Ali ima tu i težinski faktor, koliko svakom pojedinačno koja od komponenti ima specifičnu težinu. A to se nekako i menja vremenom, menjamo se i mi a i okolnosti u kojima smo. Prvim poslom sam bila oduševljena - veliki izazovi, sloboda i odgovornost, sjajna ekipa - tako da je prva komponenta pretezala pa sam radila dan-noć (niko me nije terao, terač mi je bio unutra). Finansijski sam dobro prošla (do poslednjih par godina) a da nisam o tome ni razmišljala. Dakle bilo je uglavnom tih 2-od-3! Na drugom poslu je sa 2-od-3 (u početku delovalo da će biti 3-od-3!) spalo na 1-od-3 ali mi sada i ovo standardno radno vreme (čak nešto skraćeno!) ima veliku negativnu težinu - biće da sam ipak razmažena!@Tresko: probaću nekako da uvežbam taj "sindikalni minimum" pa da bar ono za šta mi ne treba Internet probam da nekako neprimećeno provučem kroz radno vreme. Iako se osećam kao lopov, ali ok - naviknuću se kad me teraju u kriminal.

Tako se nekako lome i moja razmišljanja. Inače sam hladne glave, sklona pro&cons klackalici. Da nisam ne bih ni dospela u sve gore zatvorske uslove (a da sam na pogrešnom mestu bilo mi je jasno skoro u startu). Ali prilagodljiva sam pa još pozitivac i "uvek može gore" optimista.@Isis, Vapad, Indy, Tresko...Sramota me da opisujem kako izgleda "zatvor", pa mi verujte na proceni da mi je tehnički skoro neizvodljivo da tu štrpnem vreme za unapredjivanje znanja, učenje novog i slično, čak i za bilo kakav kontakt sa okruženjem (ma ni sa PPP-om!), bukvalno sam sada u samici sa kerberom za ledjima!Zato mi je žao tih izgubljenih 7-8 sati, koje onda pokušavam da nadoknadim kod kuće, sedim za računarom u nedoba pa me oči bole, sav mi je bioritam poremećen a radne sposobnosti okrnjene. A imam toliko toga što bih trebala da uradim da bih na intervjuima ostavila utisak, a ne da se tek tad prisećam šta sam to radila - osećala bih se kao folirant! Problem mi je što ja sve prošlo u glavi nekako zipujem, gurnem negde u arhivu uz ključne reči i oslobodim prazan prostor i čistu glavu za tekuće poslove (koji su sad golo fizikalisanje). Zato mi treba vreme za podsećanje.Moj asset je u onom što sam radila na prvom poslu a to mi je sada malo rusty, čak i upropašćeno nakaradnošću sadašnjeg posla (nazadovala sam!). A tek za novi sertifikat i sl nemam vremena. Sad osećam da mi je životno vreme najveća dragocenost, a da ga po običaju arčim na gluposti. Zato se lomim na garoviks - Indy tasu (kod mene samo nema fajta nego se klackam u dnevnom režimu, peace brothers - obojica imate dobre argumente).E sad najbolje je što mi pare nisu problem! Imam ušparano, imam i "ledja" za ne-daj-bože (slabašna ledja ali skromni smo)...Prava sam ptičica ali nikako da poletim (ova sa mog avatara izlupala glavicu na zatvorene prozore dok se nije primirila pa odlepršala).Ali koči me ziheraška priroda: upravo ovo što Isis, Evi_ i Tresko kažu me brine - koliko kao nezaposlena delujem kao "škart koji niko neće". Ovo mi je tek drugi posao a na oba sam stigla bez intervjua. Imala sam pokušaje bekstva sa oba posla u nekoliko navrata, ali su to najčešće bili turistički izleti (gomilalo se na negatvnom tasu ali tada nisam bila još prelomila).Sad od kad su se pojavili HR people, to mi je još jedna prepreka. Imam zanimljiv CV (sa prvog posla ali to je malo out-of-date), pa kada ga čitaju kolege onda me i pozovu na razgovor (na kojima bismo se lepo ispričali). Ali desilo mi se prošle godine da sam se baš zainteresovala za jedan oglas, a da nisam dalje stigla od ljubaznog odgovora HR gospodje kako je posle velike glavolomke donela tešku odluku da me ne propusti ni kroz prva vrata!Tek kao nezaposlena bila bih takvima "šugava" na kvadrat. A imaju i ovako dovoljno razloga za podsvesne predrasude.Od ostalog, manje me brine neka opasnost od depresije (ali ako se oduži možda upoznam i tu stranu, ovo što Evi_ kaže je sasvim moguće) nego što bez redovne gimnastike (makar u potpuno hermetičkom, utabanom a nakaradnom) na duže staze opašće mi kondicija. Mogu self-paced ritmom sigurno neko vreme, u početku bih uživala ali posle... eto i tu bih mogla da saznam kakva sam.@Nera, kako si ti psihički podnela tih godinu i po - pretpostavljam da si stalno negde konkurisala? Hvala za razjašnjenje oko zdravstvenog.Šta si radila za penziono, da li si sama uplaćivala taj staž? Ista pitanja i za Vapada i garoviksa, naravno i za ostale sa takvim iskustvom.edit: ispade kao knjiga (autobografija?)edit2: kako vreme leti, qq!

Edited by Lucia
Link to comment

Meni treba prijatelj za posao.Ne prijatelj ili veza da mi da posao, nego neko da me otpusti. Bas tako, da me otpusti.U ovim godinama, da me lepo otpusti i da dobijem bye-bye paket, bilo bi mozda 700K dolara. Ne prestar, mogao bih da uzivam u zivotu u Thai i Oz i da ne radim nista.Pitam jednog u Tokiju, da ja predjem kod njega a on me posle godinu dana "retrench".Sta je rekao? On mislio da predje kod mene pa da ga ja otpustim.Koja je to yebada. Nemas vezu da te otpusti. Tako ti je to kad si stranac. Native Japanese rade to svaki dan.Jos bolje, trebalo bi da postoji sistem - idi danas, vrati se sa 65 godina. Tada ce biti potrebe za svima.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Meni treba prijatelj za posao.Ne prijatelj ili veza da mi da posao, nego neko da me otpusti. Bas tako, da me otpusti.U ovim godinama, da me lepo otpusti i da dobijem bye-bye paket, bilo bi mozda 700K dolara. Ne prestar, mogao bih da uzivam u zivotu u Thai i Oz i da ne radim nista.Pitam jednog u Tokiju, da ja predjem kod njega a on me posle godinu dana "retrench".Sta je rekao? On mislio da predje kod mene pa da ga ja otpustim.Koja je to yebada. Nemas vezu da te otpusti. Tako ti je to kad si stranac. Native Japanese rade to svaki dan.Jos bolje, trebalo bi da postoji sistem - idi danas, vrati se sa 65 godina. Tada ce biti potrebe za svima.
razumem te druze, u potpunosti. citi ti se da nemas kud, zivot vise nema smisla, razmisljas da dignes ruku na sebe. ali nemoj, japan je to, naci ce se tamo, sigurno, neka dobra dusa da te otpusti i isplati ti tih bednih 700k dolara.editmogla bi moderacija da otvori jedan topic na kome bi pravo diskusije imali samo yoyogi i garoviks da mogu ljudi da raspravljaju o problemima koji ih muce. a mi ostali da se divimo sa strane. Edited by nenad
Link to comment

@LuciaMozda nije neka ideja ali da li imas pravo na godisnji odmor? Mozda ne bi bilo lose da uzmes par nedelja odmora ( bar 2, idealno bi bilo 3 ), da se onda malo odmoris i da se potpuno posvetis trazenju novog posla.

Link to comment

Dokaz da se i na ovome svetu jos desavaju bajke - osoba A zaposlena u tzv "Department of Environment and Climate Change", za 'natprosecnih' (prosek je oko 65k) A$76,681 bruto na godinu - dobila je novi posao u tzv "Department of Commerce (Government Chief Information Office)". Pozicija: Project Manager Governance and Policy, Senior Officer Grade 1, sirotinjskih A$132,816 (bruto) na godinu... Ne znam osobu A niti bilo koga ko je radio ili ce raditi sa istom tako ne znam detalje al' opet - svakako zanimljivo. Detalji o platama & imenu/prezimenu (polaznom i dolaznom mestu) su u public domain-u jer se radi o javnim konkursima za pozicije u isto tako javnim (citaj drzavnim) firmama... Prica iz januara 2009te, cirka... Ne sumnjam da postoji racionalno objashnjenje - mozda je osoba A zensko, pa ima 32DD ili musko, pa je 'blagorodna' u nekom drugom pogledu, konj bi to znao...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...