Jump to content
IGNORED

Karijera


Indy

Recommended Posts

Na zalost to ti je tako..A ljude u prodaji plase sa time da i plate nisu toliko se u odnosu kad je uopste nemas, i kako vrlo lako mogu svi da se zamene...

Link to comment
  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    54

  • Leia

    20

  • noskich

    20

  • rajka

    19

Top Posters In This Topic

radisa, kako taj misli da se ne mozete takmiciti u platama sa privatnim kompanijama, kad vi JESTE privatna kompanija?
Ovo i mene zanima.Inace nagledao sam se prica kao radisinih poprilicno u onom periodu kada sam se vratio iz Svabije za Beograd. U firmi u kojoj sam tada radio gomila ljudi je bila nezadovoljna primanjima i to pre svega aktom menadzmenta iz jeseni 2008 kada je primanja koja su bila vezana za € prevezao za dinar. Jasno je svima sta to znaci. Objasnjenje je bilo: "Promenila se politika firme". Kada je otvorena nova firma koja se bavi slicnim stvarima i kada je ,dotada jedina, konkurentska firma zapocela sa dodatnim zaposljavanjima nastao je egzodus. Tada je ljudima nudjeno i duplo vise para, vezivanje plate za evro i sl. ali SVAKO ko je imao konkretnu ponudu je otisao.
Link to comment
Ovo i mene zanima.Inace nagledao sam se prica kao radisinih poprilicno u onom periodu kada sam se vratio iz Svabije za Beograd. U firmi u kojoj sam tada radio gomila ljudi je bila nezadovoljna primanjima i to pre svega aktom menadzmenta iz jeseni 2008 kada je primanja koja su bila vezana za € prevezao za dinar. Jasno je svima sta to znaci. Objasnjenje je bilo: "Promenila se politika firme". Kada je otvorena nova firma koja se bavi slicnim stvarima i kada je ,dotada jedina, konkurentska firma zapocela sa dodatnim zaposljavanjima nastao je egzodus. Tada je ljudima nudjeno i duplo vise para, vezivanje plate za evro i sl. ali SVAKO ko je imao konkretnu ponudu je otisao.
To ti je tako, cigane se koliko mogu i dok mogu... onda kao nude i sve moze.... jebem li ga, meni je to uzas...ali to im dozvoljava situacija u ovoj raspaloj zemlji...A da ne govorim o tome, koliko je u citavoj ovoj prici bitan licni marketing...
Link to comment
nisam ni blizu te struke, ali mislim da IT inzinjeri mnogo bolje prolaze u IT firmama, nego u preduzecima gde su samo jedan sektor, tj podrska. ti se u banci za povisicu obracas svom IT sefu, on drugom IT sefu, ovaj IT clanu borda, ali taj opet mora nekom nonIT glavnom sefu da objasni koliko je vazno da se programeru poveca plata, a taj opet to ne smatra toliko bitnim pa te otkace. ne znam kako se zove kompjuteraska firma, mislim da imaju kancelariju na trifkovicevom trgu, strani vlasnik je u pitanju, cini mi se da rade samo programeri i svima su plate sestocifrene, nema briga ni bundzija. slicno dobro je i u onom dms telventu, takodje se retko ko zali.
Link to comment
To ti je tako, cigane se koliko mogu i dok mogu... onda kao nude i sve moze.... jebem li ga, meni je to uzas...ali to im dozvoljava situacija u ovoj raspaloj zemlji...A da ne govorim o tome, koliko je u citavoj ovoj prici bitan licni marketing...
Pa da ali je ocigledno neefektivno. Mislim da zanemarimo emocionalni momenat (ipak je to samo posao). Moj rezon je sledeci: "Ako me zeznes jednom za pare, uradices to opet i time si zauvek zatvorio mogucnost da imamo taj dugorocni odnos poslodavac-zaposleni". Kapiram da su tako razmisljali i svi oni koji su tu stvarno i bili zavrnuti.O odbijanju da se prica o povisici, o izbegavanju razgovora generalno, da ne pricam. Tek kada je otkaz predat u pismenoj formi, onda je moglo da se prica. Mislim hipoteticki gledano, ja sam dao otkaz, nasao drugi posao i tamo se dogovorio sa ljudima (potpisao sam i neki ugovor, ali meni je i dogovor dovoljan) i time je stavljena tacka na sve razgovore o ostanku. Mozemo samo da pricamo o dinamici predaje posla i to je sve...Nikada necu razumeti takvo potcenjivanje ljudskih resursa. To sam video samo u Srbiji. Donekle su Ameri slicni, ali tamo te makar te plate vrhunski, pa time kompenzuju stav u kome si ti samo orudje za stvaranje profita...
Link to comment

ma it treba da bude tu samo za neke stvari održavanja i na neophodnom minimumu. programere u posebne kompanije.bolji je kvalitet rada, ljudi se više razvijaju na različitim projektima, sami zahtevi korisnika su sasvim sigurno mnogo bolje formulisani jer se sve to plaća i imaju neku viziju napredovanja u hijerarhiji, a unutar ne-it kompanije je dosta jednostavnije i na kraju dobijaju bolju usluguprethodna kompanija u kojoj sam radio je bila zaklana sa lošom uslugom i nesposobnošću it-a (često se svodilo čak i da se nisu ponašali kao support, već je odnos bio kao da je prodaja njima podređena i morala da se prilagodi programima koji nemaju veze sa realnošću), visokim platama i na kraju jako skupim ulaganjima u njihove zajebancije koje nisu bile neophodne, plus je budući da je ovo srbija svako donošenje odluke je bilo znatno usloženo jer su se i oni pitaliaccenture je recimo specijalizovao baš outsors it-a

Edited by korindjar
Link to comment
Pa da ali je ocigledno neefektivno. Mislim da zanemarimo emocionalni momenat (ipak je to samo posao). Moj rezon je sledeci: "Ako me zeznes jednom za pare, uradices to opet i time si zauvek zatvorio mogucnost da imamo taj dugorocni odnos poslodavac-zaposleni". Kapiram da su tako razmisljali i svi oni koji su tu stvarno i bili zavrnuti.O odbijanju da se prica o povisici, o izbegavanju razgovora generalno, da ne pricam. Tek kada je otkaz predat u pismenoj formi, onda je moglo da se prica. Mislim hipoteticki gledano, ja sam dao otkaz, nasao drugi posao i tamo se dogovorio sa ljudima (potpisao sam i neki ugovor, ali meni je i dogovor dovoljan) i time je stavljena tacka na sve razgovore o ostanku. Mozemo samo da pricamo o dinamici predaje posla i to je sve...Nikada necu razumeti takvo potcenjivanje ljudskih resursa. To sam video samo u Srbiji. Donekle su Ameri slicni, ali tamo te makar te plate vrhunski, pa time kompenzuju stav u kome si ti samo orudje za stvaranje profita...
Kljucno... Ja npr govorim sa stanovista prodaje i najnizeg menadzmenta... ako si ti od neceg raspalog napravio nesto sto radi i sto zaradjuje lepe pare..a da niko ne pomisli da ti podigne platu...to moze samo u Srbiji...Jbg ja na to gledam drugacije...kad sam bio u situaciji da dajem predlog o necijem povecanju plate...to sam uradio bez ustrucavanja...jednostavno je to tako... ako se zaradjuje i radi dobro onda je normalno da i ljudi koji realno prave taj posao budu nagradjeni....
Link to comment

zaboravio si da dodas su strane banke u srbiji imale vece prihode u periodu 2001-2008, od svojih cerki firmi po ostalim zemljama u komsiluku, jer su dosle na gladno trziste, a i svi njihovi proizvodi su kod nas bili ubedljivo najskuplji. sa druge strane, ozbiljna je razlika izmedju banaka koje su dosle na zeleno, i onih koje su kupile drzavne. bolelo uvo austrijance i grke da u novosadskoj i vojvodjanskoj obicnim radnicima povecaju platu sa 200 na 500 evra (koliko su npr davali rajf, hvb i sl), a nekom nizem i srednjem menadzmentu sa 500 na 1500 (doduse bilo je izuzetaka, ali su onda pravili zbrku jer su novodoslima nudili nove uslove, a stare zadrzavali na istom)i trece, mislim i najvaznije zbog cega danas nema povisica i napredovanja, je pretrpavanje tih banaka novozaposlenima, koje je pocelo 2004-5, kada je eksplodiralo prodavanje raznih kredita i uopste svih usluga. banke su se prema tome postavile kao da ce trajati vecno, i za nekoliko meseci do godinu dana dosta njih je udvostrucilo i utrostrucilo broj zaposlenih. nakon sto su krediti svima podeljeni, krenuli problemi.

Edited by garoviks
Link to comment
zaboravio si da dodas su strane banke u srbiji imale vece prihode u periodu 2001-2008, od svojih cerki firmi po ostalim zemljama u komsiluku, jer su dosle na gladno trziste, a i svi njihovi proizvodi su kod nas bili ubedljivo najskuplji. sa druge strane, ozbiljna je razlika izmedju banaka koje su dosle na zeleno, i onih koje su kupile drzavne. bolelo uvo austrijance i grke da u novosadskoj i vojvodjanskoj obicnim radnicima povecaju platu sa 200 na 500 evra (koliko su npr davali rajf, hvb i sl).
Ma to je bilo u pocetku, mislim na te plate....sad vise nisu ni oni ludi.. vide da neko placa 350 eur, pa zasto bi oni vise davali?Ali,mislim da se nigde vise nema blefera nego u bankama...Jbt kad su strane banke dosle, jedina kvalifikacija koju je neko morao da ima da bi se zaposlio bilo je da poznaje engleski jezik... sada su to ljudi koji su bas bas visoko pozicionirani u bankama po srbiji... I samo to znaju da rade, da vrte pricu u prazno a ne kazu nista, neprestano pricaju o sebi i svojim "uspesima", govore vam kako nesto treba da se radi, a pritom nikad kredit nisu prodali... pune CV-eve prelascima iz banke u banku i to vam je to...Mislim da je Pro Credit najveci rasadnik "bankara"
Link to comment
Mislim da je Pro Credit najveci rasadnik "bankara"
to ne znam, ali znam da se moj gari redovno heftao sa jednom visoko pozicioniranom menadzerkom procredita u svom matorom golfu 2 :lol:
Link to comment
Ovo je stvarno neverovatno s obzirom da je u pitanju Srbija i manja firma.Moj brat od tetke radi u jednoj grckoj banci u Srbiji i po njemu plata CEO-a je 5K eura mesecno. Tako da mi ovo sto si napisao deluje preterano.
Izvinjavam se na dezinformaciji, sad sam proverio ima 15k mesečno. Pretpostavljam da su mu svi troškovi plaćeni + bonusi.
Link to comment
Izvinjavam se na dezinformaciji, sad sam proverio ima 15k mesečno. Pretpostavljam da su mu svi troškovi plaćeni + bonusi.
Sad mi je malo nejasno da li se govori o neto ili bruto?Koliko znam u Srbiji se obicno govori o neto platama.Ako je neto nakon svih poreza i nameta onda je to stvarno impozantna suma za srpske uslove.
Link to comment
da li je neko dao otkaz a da nije imao drugi posao?moj se pretvorio u bukvalni zatvor. nemam ni šansu da se profesionalno razvijam. što je najgore za ovih nekoliko godina prilično sam nazadovala.e sada mi se poslednje kapi prelile pa ozbiljno razmišljam da dam otkaz i u medjuvremenu dok tražim novi posao obnovim neka korisna znanja&veštine i učim nove koje me odavno zanimaju, steknem koji sertifikat.zanimaju me iskustva. važem pro vs cons ali imam i dosta nepoznatih. naročito oko pravne i zakonske strane. da li moram da se prijavim na biro za nezaposlene (sa IT strukom deluje mi besmisleno)? kako da održim kontinuitet penzionih doprinosa (ok, skeptična sam prema penzionom sistemu ali ne bih da mi propadnu ovolike godine)? šta je sa zdravstvenim (nisam ga koristila godinama, za ono malo što je trebalo idem privatno ali opet... pu-pu)? ima li još nekih začkoljica? eto gomila ??? i onako usput: da li kod nas uopšte postoji nešto što se možda nekad zvalo "neplaćeno odsustvo"? @radisa: srećno i ne gledaj unazad :)
Da se pridružim onome što su rekli Isis i Indy.Nemoj davati otkaz pre nego što nadješ nešto drugo. U mnooogo boljoj si poziciji, ako odeš na razgovor za drugi posao a još uvek si na trenutnom poslu. To eliminiše psihološki momenat gde oni sa kojima razgovaraš mogu da pomisle da si u očaju jer nemaš posao, pa mogu da ti ponude mnogo lošije uslove i platu jer moraš da prihvatiš pošto si bez posla.Ostani na tom poslu gde si, i ako imaš mogućnosti, svedi tvoj učinak na "sindikalni minimum", a prešaltuj većinu energije na sticanje novih znanja, veština i lično unapredjivanje, koje ćeš moći da iskoristiš na novom poslu.Kad se dogovoriš za novi posao, napustiš trenutni "zatvor" i dovidjenja.
Link to comment
Pa da ali je ocigledno neefektivno. Mislim da zanemarimo emocionalni momenat (ipak je to samo posao). Moj rezon je sledeci: "Ako me zeznes jednom za pare, uradices to opet i time si zauvek zatvorio mogucnost da imamo taj dugorocni odnos poslodavac-zaposleni". Kapiram da su tako razmisljali i svi oni koji su tu stvarno i bili zavrnuti.O odbijanju da se prica o povisici, o izbegavanju razgovora generalno, da ne pricam. Tek kada je otkaz predat u pismenoj formi, onda je moglo da se prica. Mislim hipoteticki gledano, ja sam dao otkaz, nasao drugi posao i tamo se dogovorio sa ljudima (potpisao sam i neki ugovor, ali meni je i dogovor dovoljan) i time je stavljena tacka na sve razgovore o ostanku. Mozemo samo da pricamo o dinamici predaje posla i to je sve...Nikada necu razumeti takvo potcenjivanje ljudskih resursa. To sam video samo u Srbiji. Donekle su Ameri slicni, ali tamo te makar te plate vrhunski, pa time kompenzuju stav u kome si ti samo orudje za stvaranje profita...
To je otprilike isto ono što sam pisao...Potcenjivanje resursa... I neshvatanje da je i to asset firme... Ne u direktno cifri, ali svakako na neki način...Inače, Žaro, iako nije IT(a većena IT-jevaca baš tako gleda) je ubo tačno onako kako se ponašaju ti menanđerčići™ u svojim nastupima... Avioni, kamioni varijante i tako to... A znanje na minimumu...Korinđar je u pravu sa jedne strane, a sa druge baš i nijie... :) Teorijski, savršeno je u pravu, ali praktično, moje neko iskustvo govori da outsourcing(imali smo temu o tome, jel'?) nije baš najbolja stvar... Mnogo je tu problema bilo, pogotovo kad odnosi nisu postavljeni baš kako treba... A i kad jesu postavljeni, obično ima problema...S druge strane, IT ume da se pretvori u svrhu samom sebi, iako to nije osnovna delatnost firme(znam da je tako bilo tamo gde je radio, i iz drugih izvora :()... Tu je potrebno neko jak da ne dozvoljava IT-ju da se samoproglasi božanstvom... Ali, da sad pitaš naše korisnike, sa kim više vole da rade i ko bolje uradi posao, ja ne znam da li bi iko rekao da su outsourceri bili bolji od lokalaca, po biločemu...Evo,sad smo pričali sa direktoricom i prenala je stav HR-a da su plate više nego u drugim bankama i da niko ne očekuje povišicu... U prevodu, možemo se cenjkati na pojedinačnom nivou, za nekoga ko je jako dobar, ali, generalno, ako nađete bolji posao, niko vam neće ništa nuditi... BS...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...