Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Prodaš kuću i digneš kredit od $300k. I useliš u neku skromnu gajbu za početak, u kraju u kojem si ranije živio. Gentrifikacija se nemilice širi prema inner south westu uz buduću metro liniju. Na otplatu kredita ide četvrtina tvoje plate. Nije malo, al' sumnjam da bi nekome ko tako vodi računa o novcu predstavljao problem. Evo ti i cijena takvog stana za ljude na budžetu, nije sve preko miliona kako predstavljaš.

 

https://m.realestate.com.au/sold/property-apartment-nsw-belmore-125698014

 

Za 7-8 god ćeš napredovati na poslu, mlad si i ambiciozan zašto ne bi... Kredit će se smanjiti pa ćeš moći priuštiti veći komfor. I da zatvaramo topić.

 

Sad što ti ne želiš krenuti od stančića u braće jerković već od kuće na banovom brdu gdje i radiš to je druga stvar. Čisto da pojasnim ljudima koji ne poznaju dovoljno grad o čemu se radi.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

Ja jesam tamo pre ziveo pa dobro znam da se ovaj stan nalazi na pola sata peske do vozne stanice. I onda ima sat vremena vozom pa jos peske do posla, sveukupno oko dva sata je u pitanju od vrata do vrata. Znaci svaki dan 4 sata u prevozu. Zivis u Kragujevcu, a radis u Beogradu.

 

Inace, ovaj stan ima manje od 50 kvadrata. Sto rece Magi, za australijske uslove stan za samca. A ne da kalemimo srpske uslove na Australiju. Da smo hteli da zivimo u srpskim uslovima ne bismo dolazili ovde. 

Ti koji zivis u trosobnom stanu od koliko kvadrata (i beshe sat vremena prevozom do posla?) meni savetujes da svaki dan putujem do posla i nazad 4 sata ne bi li otplatio stan od manje od 50 kvadrata?

 

Jesi li racunao strata, council, vodu, rezije i sve dazbine kada si dosao do cetvrtine plate? I jesi li racunao neto platu?

Edited by noskich
Link to comment

Jebote ja jos uvek ne mogu da prestanem da se smejem. Covek zaradjuje 100K i nece da popravi vodokotlic vec sipa kofu vode u vece solju to prove the point...

 

Ma vladavina prava bre. Tacno se sve zna. Svaki red. Uredjeno drustvo. Sve funkcionise kao sat. Zato se imigrira iz Srbije jer u demokrackom drustvu nema ko da te predje, vec je sve po slovu zakona.

Link to comment

Nije to ništa čudno. Igrao sam mali fudbal s dečkom koji je bio najveća stipsa na svijetu. Ovaj se takođe neredovno kupao da uštedi na vodi, pa su svi izbjegavali da ga čuvaju na fudbalu. Patike s fudbala je biciklom vozio na okean na pranje da ne troši vodu kući. Imao je luksuz da živi s roditeljima bez učešća u troškovima pa je kompletnu platu štekao za stan. Kad je uštedio $600,000 to je i uradio. Onda je prestao dolaziti na fudbal, jer mu je bilo mnogo da plaća $6 za teren. Srećom nije bio neki igrač pa nije ni velika šteta, došli su drugi.

 

Patnja je ovdje ljudi, nemate pojma...

 

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Ljudi ako pricamo o Australiji onda dvosobni stan znaci 2 spavace sobe i dnevna. Tako se ovde to zove. Standard stanovanja je veci nego u Srbiji i 50kvm je smesno ovde, to je eventualno gajba za samca.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment

Nije to ništa čudno. Igrao sam mali fudbal s dečkom koji je bio najveća stipsa na svijetu. Ovaj se takođe neredovno kupao da uštedi na vodi, pa su svi izbjegavali da ga čuvaju na fudbalu. Patike s fudbala je biciklom vozio na okean na pranje da ne troši vodu kući. Imao je luksuz da živi s roditeljima bez učešća u troškovima pa je kompletnu platu štekao za stan. Kad je uštedio $600,000 to je i uradio. Onda je prestao dolaziti na fudbal, jer mu je bilo mnogo da plaća $6 za teren. Srećom nije bio neki igrač pa nije ni velika šteta, došli su drugi.

 

Patnja je ovdje ljudi, nemate pojma...

 

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

A da li je po slovu zakona neko bio obavezan da mu obezbedi tushiranje i pranje patika? Naravno da nije.

 

Zasto da popravljam tudju kucu iz koje mogu da budem ishutiran za 2-3 nedelje najave iz svog dzepa kada je vlasnik po slovu zakona obavezan da je popravlja?

 

Kako bese onaj slogan iz 90-ih, tudje necu, svoje ne dam.

Edited by noskich
Link to comment

 

 

Ja jesam tamo pre ziveo pa dobro znam da se ovaj stan nalazi na pola sata peske do vozne stanice. I onda ima sat vremena vozom pa jos peske do posla, sveukupno oko dva sata je u pitanju od vrata do vrata. Znaci svaki dan 4 sata u prevozu. Zivis u Kragujevcu, a radis u Beogradu.

 

Inace, ovaj stan ima manje od 50 kvadrata. Sto rece Magi, za australijske uslove stan za samca. A ne da kalemimo srpske uslove na Australiju.

 

Jesi li racunao strata, council, vodu, rezije i sve dazbine kada si dosao do cetvrtine plate? I jesi li racunao neto platu?

Ne planiram više da se bavim tuđim računicama. Tvrdim samo da možeš bez problema imati 'svoj krov nad glavom' za koji kažeš da je nedostižan. A nije. Kod nas u Bosni kažu 'ispruži se koliko si dugačak', ako imaš dužine za kuću u Chatswoodu na 5min od posla - samo izvoli.

 

 

Ja radim u istočnom Sidneju u zgradi sa 150 ljudi, od kojih 2% živi u tom kraju. Koliko tvoje radne kolege putuju na posao svaki dan?

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Ne planiram više da se bavim tuđim računicama. Tvrdim samo da možeš bez problema imati 'svoj krov nad glavom' za koji kažeš da je nedostižan. A nije. Kod nas u Bosni kažu 'ispruži se koliko si dugačak', ako imaš dužine za kuću u Chatswoodu na 5min od posla - samo izvoli.

 

 

Ja radim u istočnom Sidneju u zgradi sa 150 ljudi, od kojih 2% živi u tom kraju. Koliko tvoje radne kolege putuju na posao svaki dan?

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

Pa moze i u Srbiji skoro svako da kupi kucu u napustenom selu za nekoliko hiljada eura pa da putuje autobusom do Beograda na posao svaki dan 2 sata u jednom pravcu, pa se opet to ne smatra resenim stambenim pitanjem.

 

Jako mnogo mojih kolega zivi blizu posla jer je rec o ljudima starijim od mene koji su kupili kuce kada su cene bile pristupacne coveku koji zivi od svog postenog rada.

Edited by noskich
Link to comment

Jbg, da ti pukne kanalizaciona cev i da gazda neće da opravi ti bi i dalje živeo u toj kući i kupao se u govnima?

 

Zanimljivo gledište...

 

To je snaga vere. Vere u pravnu drzavu, ljudska prava i demokraciju. 

Link to comment

 

 

Pa moze i u Srbiji skoro svako da kupi kucu u napustenom selu za nekoliko hiljada eura pa da putuje autobusom do Beograda na posao svaki dan 2 sata u jednom pravcu, pa se opet to ne smatra resenim stambenim pitanjem.

 

Jako mnogo mojih kolega zivi blizu posla jer je rec o ljudima starijim od mene koji su kupili kuce kada su cene bile pristupacne coveku koji zivi od svog postenog rada.

Pa i ti kreni iz Belmore, pa kad budeš mnogo stariji kao tvoje radne kolege sada moći ćeš da biraš posao na 5min od kuće u Chatswoodu. Shvati da prva generacija imigranata ovdje, osim u slučajevima djece bogataša, ne može baš da priušti za kuću na sjevernoj strani grada. To nisu mogli ni prije 30 godina, zato ćeš nerijetko naći veća naselja s dominacijom talijana, grka, ex-yu, libanaca, vijetnamaca itd u kraju gdje radiš. Zvučiš kao diplomac iz provincije koji je našao stalno zaposlenje u BG i sad kuka kako nema za kuću na Banovom Brdu.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

E pa sad se vracamo na vec diskutovano na ovoj temi dosta pre nego sto si se ti prikljucio forumu.

Da li je vredno provesti +30 godina zivota u kjubiklu svaki dan od svitanja do sumraka plus 4 sata u prevozu ne bi li otplatio krov nad glavom?

Moj odgovor na to pitanje je ne. I u skladu sa tim odgovorom sam sa zenom napravio plan za alternativu tome. 

Link to comment

 

 

Ti koji zivis u trosobnom stanu od koliko kvadrata (i beshe sat vremena prevozom do posla?) meni savetujes da svaki dan putujem do posla i nazad 4 sata ne bi li otplatio stan od manje od 50 kvadrata?

 

Kada sam bio u tvojim godinama živio sam u svom stanu od 60 kvadrata. I plaćao kredit. Iz njega nosim jako lijepe uspomene koje ne bi bile ništa ljepše da je stan bio duplo veći. S obzirom da si protivnik konzumerstva ne razumijem čemu gomilanje kvadrata i praznog prostora?

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Kada sam bio u tvojim godinama živio sam u svom stanu od 60 kvadrata. I plaćao kredit. Iz njega nosim jako lijepe uspomene koje ne bi bile ništa ljepše da je stan bio duplo veći. S obzirom da si protivnik konzumerstva ne razumijem čemu gomilanje kvadrata i praznog prostora?

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

Kao sto vec rekoh, ja sam svoj plan i odluku doneo jos pre dosta godina sto je sve ispraceno na ovoj temi.

A diskusija je od tog momenta nadalje makar u mom slucaju samo teoretska.

I nadam se da koristi nekome ko cita, a razmislja o imigraciji ovde.

Meni koristi prevashodno u tome da ne zaboravim jezik jer ga uopste ne koristim, a volim pisanje i diskusije.

Edited by noskich
Link to comment

 

 

E pa sad se vracamo na vec diskutovano na ovoj temi dosta pre nego sto si se ti prikljucio forumu.

Da li je vredno provesti +30 godina zivota u kjubiklu svaki dan od svitanja do sumraka plus 4 sata u prevozu ne bi li otplatio krov nad glavom?

Moj odgovor na to pitanje je ne. I u skladu sa tim odgovorom sam sa zenom napravio plan za alternativu tome.

Čuli smo za plan, čeka se egzekucija! Svako dobro...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Čuli smo za plan, čeka se egzekucija! Svako dobro...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

WIP, niko ne prizeljkuje egzekuciju vise od nas.

A posto vidim da si sad u Sidneju javi se na PM za neko pice ako budes bio raspolozen. Hvala.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...