Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Ja ti kazem da u vladavini prava svako ima svoja prava i obaveze. Na papiru.

A u praksi ko ima pare on radi sta hoce. 

Mogu da se zalim drzavnoj agenciji za stanare koja bi vlasnika prisilila da popravi vodokotlic, i onda bi on mogao da mi jos vise poveca kiriju ili trazi da se iselim.

 

Ti bi sam popravljao sve sto se u tudjoj kuci kvari iz svog dzepa, tvoja stvar.

Ja necu.

 

Blago onima što s tobom žive i ne mogu bez kofe u WC. :P Ja sam kod sebe popravio i kotlić i izmenjao slavine i još ponešto čim je zatrebalo, nije mi ni palo na pamet da cimam vlasnika zbog takvih gluposti. :)

Link to comment

Koliku si rentu zacepio, dužina ugovora, da li obnoviš redovno kad istekne pod istim uslovima, da li si podigao kiriju kod obnavljanja ugovora?

 

Ili si dobra duša pa sve popravke snosiš iz svog džepa i ne odbijaš od poreza?

 

A da li bi ti da ti ovde okacim poresku prijavu i izvod iz banke?

 

Kirija nije podignuta, vec smanjena jer tamo gde je kuca kupljena za oko 200,000 veca je ponuda nego traznja zbog cega su i kuce jeftine (jer nema posla).

 

Snosim iz svog dzepa, a zasto ne bih odbijao od poreza?

Edited by noskich
Link to comment

Pa što ne živiš u toj kući ili je prodaš ili iskoristiš equity da sam sebi budeš landlord gde ti je posao? Malo žrtvovanja i tu si za 10-15 godina, umesto što drugom otkupljuješ kredit?

Link to comment

Pa što ne živiš u toj kući ili je prodaš ili iskoristiš equity da sam sebi budeš landlord gde ti je posao? Malo žrtvovanja i tu si za 10-15 godina, umesto što drugom otkupljuješ kredit?

 

Ne zivim u toj kuci jer tamo nema posla kao sto sam vec nebrojeno puta ponovio.

Tamo gde mi je posao kuca je 2-3 miliona.

 

A imali smo vec na ovoj temi racunicu otkupljivanja kredita za stan od oko 900,000 i pokazano je da je sa jednom velikom platom to hodanje po zici. 

Edited by noskich
Link to comment

Ništa onda dok ne odeš u Pjongjang.

 

U Pjongjangu ili Singapuru bih imao stanarsko pravo. Uopste me ne interesuje vlasnistvo. Interesuje me stanarsko pravo. 

Singapur velicine uzeg Sidneja uspeva da brojcano slicnoj populaciji obezbedi stanarsko pravo uz prosecnu poresku stopu od 7-10%. I da istovremeno ima najveci broj zelenih povrsina po glavi stanovnika.

Sidnej ne uspeva jer ni ne zeli. Plutokratija.

Edited by noskich
Link to comment

Znas ti vrlo dobro da stanarsko pravo ovdje nije posebno zasticeno, jer, do unazad nekoliko godina, vecina stanovnistva je bila u mogucnosti da zivi u vlastitoj kuci/stanu.

Pod kirijom su mnogi zivjeli privremeno dok se ne ustedi za vlastiti 'krov nad glavom'.

 

Medjutim kako ta mogucnost sve vise izmice velikom broju ljudi u Sidneju/Melburnu tim su i politicki pritisci veci da se stanarski zakon promjeni.

Dakle za zastitu stanara poput tebe koji ne bi da rizikuju popravku da im vlasnik slucajno ne bi povisio kiriju iz osvete, zabrana vlasniku da bezrazlozno istjera stanara, regulisanje povecanja kirije, omogucavanje dugotrajnog boravka itd.

 

Steta samo sto ti neces tad zivjeti ovdje, jer se uskolo selis na neko manje plutokratsko mjesto... al boze moj.

 

Govoreci iz sopstvenog iskustva, dok sam bio stanar imao sam sasvim ok gazde koji su reagovali na svaki poziv za popravku.

Za ugradnju novih stvari poput klima uredjaja ili vrata sa mrezom protiv komaraca smo uglavnom dijelili troskove po pola i sve bilo u redu. Mada sam svjestan da mnogo ljudi ima dosta drugacija iskustva.

Link to comment

Znas ti vrlo dobro da stanarsko pravo ovdje nije posebno zasticeno, jer, do unazad nekoliko godina, vecina stanovnistva je bila u mogucnosti da zivi u vlastitoj kuci/stanu.

Pod kirijom su mnogi zivjeli privremeno dok se ne ustedi za vlastiti 'krov nad glavom'.

 

Medjutim kako ta mogucnost sve vise izmice velikom broju ljudi u Sidneju/Melburnu tim su i politicki pritisci veci da se stanarski zakon promjeni.

Dakle za zastitu stanara poput tebe koji ne bi da rizikuju popravku da im vlasnik slucajno ne bi povisio kiriju iz osvete, zabrana vlasniku da bezrazlozno istjera stanara, regulisanje povecanja kirije, omogucavanje dugotrajnog boravka itd.

 

Steta samo sto ti neces tad zivjeti ovdje, jer se uskolo selis na neko manje plutokratsko mjesto... al boze moj.

 

Govoreci iz sopstvenog iskustva, dok sam bio stanar imao sam sasvim ok gazde koji su reagovali na svaki poziv za popravku.

Za ugradnju novih stvari poput klima uredjaja ili vrata sa mrezom protiv komaraca smo uglavnom dijelili troskove po pola i sve bilo u redu. Mada sam svjestan da mnogo ljudi ima dosta drugacija iskustva.

 

Pa zato smo valjda i dosli da zivimo u Australiju. Da bismo ziveli pristojan zivot. I onda se ispostavilo da to ne moze. Dobro, idemo dalje.

 

Nisam cekao "bolje sutra" u Srbiji pa necu ni ovde.

Da imam veru u bolje sutra i dalje bih sedeo sa majkom penzionerkom u dnevnoj sobi po vasceli dan.

Ali ti u svakom slucaju nastavi da nam javljas preko foruma kako ide zastita stanarskih prava u Australiji.

 

Prodje mi zivot dok se napijete kafe...

 

hqdefault.jpg

 

 

 

Rahitični je starac

rekao za novine

da će za pola stoljeća

ovdje biti Diznilend

 

Mi ćemo svi do tad

ovo vrijeme čekanja

provesti k'o druga bijeda vapeći za pomoć svijeta

 

U mom kvartu status quo

planovi u vakumu

prelazimo masovno

u alkose za pokerom

 

Al' imam rok trajanja

koji mi brzo ističe

i zato nemam vremena

čekati dalje zombije

Edited by noskich
Link to comment

Zar neće twin towers ranije rušiti zbog izgradnje nove metro stanice?

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

To je plan, samo kao što vidiš iz onog članka sa linka koji sam preneo to se ne očekuje skoro. Konstrukcija tramvajske linije im se odužila, a imaju i par velikih zahvata na voznim linijama u toku, teško da će skoro da grade i tu metro liniju sa vozovima kompletno različitim od sadašnjih. Čak i da sve ide po planu, stanica treba da bude puštena u rad 2024, ovde imaju detalji, oni soliteri nisu tu - oni treba da se ruše u paketu sa predloženom novom izgradnjom u blizini buduće stanice. Taj deo je predložen u periodu od 10-20 godina, i za razliku od stanice nije još odobren. Moj utisak na osnovu iskustva sa Green Square izgradnjom je da će oni ljudi komotno da se nažive u tim socijalnim stanovima, a da će neki stari tamo i da umru, kao što se i sami nadaju.

 

 

Nisam stigao ranije da komentarišem u vašoj raspravi oko 30% - bez ikakvih dodatnih poreza ili olakšica, porez skače na 30% pri plati od malo preko 136000$ godišnje - ovde imaš ATO mesečni kalkulator za odbijanje poreza za PAYG, tabela ide do 130000$ godišnje ali za preko možeš lako da izračunaš. Međutim, noskich je već pominjao da ne plaća privatno zdravstveno osiguranje, što znači da mora da plati Medicare Levy surcharge od 1.25% (sa platom od 120000$ godišnje i prihodom od rente za kuću koju kaže da izdaje, upada u Tier 2). Tako da noskich lako plaća porez od preko 30%.

 

Ono u čemu se ja sa njim temeljno ne slažem (a i ja paćam porez fino preko 30%) je šta od toga ja dobijam - za početak socijalni mir od davanja za penzije (u Australiji svi imaju starosnu penziju, bez obzira da li su ikad igde radili), nezaposlene, socijalne stanove kao što su tih hiljade stanova u mojoj blizini u širem centru grada, a dalje idu razne forme dečijih dodataka i plaćanja za decu. No dobro, ako neko nije planirao da živi ovde i da se uklopi u društvo, onda mu je svaki dolar koji mu država kao radno sposobnom uzima (da bi pomogla svojim stanovnicima kojim treba pomoć) - dolar previše. U tom slučaju, ima boljih zemalja za gastarbajtere, USA i Rusija mi padaju na pamet.

 

Share & Enjoy

Link to comment

Ja ti kazem da u vladavini prava svako ima svoja prava i obaveze. Na papiru.

A u praksi ko ima pare on radi sta hoce. 

Mogu da se zalim drzavnoj agenciji za stanare koja bi vlasnika prisilila da popravi vodokotlic, i onda bi on mogao da mi jos vise poveca kiriju ili trazi da se iselim.

 

Ti bi sam popravljao sve sto se u tudjoj kuci kvari iz svog dzepa, tvoja stvar.

Ja necu.

 

Rekoh ti vec, ako ces da se drzis principa, onda punis kofu vodom i uzivas sto si zajebao gazdu koji je hteo da ti em uzme pare za delove, em je ocekivao da uradis nesto za njega za dzabe. Jos ako si istrenirao zenu da uziva u blagodetima sipanja vode iz kofe u wc solju, puna kapa. 

 

 No dobro, ako neko nije planirao da živi ovde i da se uklopi u društvo, onda mu je svaki dolar koji mu država kao radno sposobnom uzima (da bi pomogla svojim stanovnicima kojim treba pomoć) - dolar previše. U tom slučaju, ima boljih zemalja za gastarbajtere, USA i Rusija mi padaju na pamet.

 

Share & Enjoy

Amerika je dobra za gastarbajtere samo ako uspes da odradis 10 godina kroz radnu dozvolu, sto nije lako jer je radna dozvola 3+3 godine, pa godina pauze, pa onda opet 3+3. Ako ostanes manje od 10 godina, nemas social security starosnu penziju posle 67 godina. A radne dozvole se sada dobijaju kroz lutriju, sansa da je dobijes je 30%. Ako pak dobijes zeleni karton, onda do kraja zivota moras da prijavljujes porez Americi bez obzira gde si novac zaradio. Ne deluje mi da je to idealno za nekog ko je dosao da zaradi za kucu i gipsane lavove ispred pa da pali. 

Edited by ObiW
Link to comment

Pa ne bas. Za starosnu penziju su kao i za sva ostala davanja em poostrili em pomerili starosnu granicu (a i dalje ce da kreshu i poostravaju).

 

https://www.humanservices.gov.au/individuals/services/centrelink/age-pension#group-125

 

To get Age Pension you need to have been an Australian resident for at least 10 years in total. For at least 5 of these years, there must be no break in your residence.

Znaci ako si recimo otisao na Tajland pod starost jer nisi mogao da prezivis od penzije u Australiji, pa se predomislio nema penzije za tebe.

 

Ti i dalje guras sa socijalnim stanovima 3% sto se i dalje smanjuje u gradu u kojem je 15% siromasno?

 

Za pomoc za nezaposlene su tek poostrili. O tome je vec pisano.

 

Ja jesam planirao da zivim tamo gde mogu pristojno da zivim od svog postenog rada. Medjutim kako to ovde nije moguce primoran sam da produzim dalje.

I bas zato sam i racunao da ne idem u US, UK, jer sam mislio da ova drzava vodi racuna o svojim gradjanima.

A koliko vodi racuna je pokazala sa cenama nekretnina u Sidneju. Investitori su joj mnogo vazniji od obicnih gradjana koji ne mogu da priuste krov nad glavom.

Takvoj drzavi smo se zena i ja naplacali, vec sada oko 300 hiljada dolara poreza i od toga dobili besplatne preglede kod doktora opste prakse. Nista vise.

Edited by noskich
Link to comment

...

I bas zato sam i racunao da ne idem u US, UK, jer sam mislio da ova drzava vodi racuna o svojim gradjanima.

A koliko vodi racuna je pokazala sa cenama nekretnina u Sidneju. 

...

Znas i sam da drzava ne regulise cak i kad vodi racuna o svojim gradjanima.

Sveto trziste regulise a drzava je tu da malo pomogne kad krenu da crkavaju neki sto su 'too big to fail'...  

Link to comment

Znas i sam da drzava ne regulise cak i kad vodi racuna o svojim gradjanima.

Sveto trziste regulise a drzava je tu da malo pomogne kad krenu da crkavaju neki sto su 'too big to fail'...  

 

Kako koja. Neke drzave regulisu i vode racuna. Ova ocito ne. U plutokratiji toga nema. Drzava je samo instrument plutokrata za odrzavanje i legitimizaciju statusa quo.

A status quo je ko ima pare moze da radi sta hoce. Ko nema neka crkne.

Edited by noskich
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...