Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Sprdanje na stranu, $100k-120k jeste nedovoljno da se živi ugodno u Sidneju, ako imaš familiju/jedno primanje. E sad, ja poštujem tvoj dogovor da nije život od jutra do mraka biti na poslu i prevozu, samo mislim da bi mogao da imaš još bolji život u nekom drugom mestu.

 

Izgovor kako za tebe nema posla drugde je...izgovor.

Link to comment

A da li je po slovu zakona neko bio obavezan da mu obezbedi tushiranje i pranje patika? Naravno da nije.

 

Zasto da popravljam tudju kucu iz koje mogu da budem ishutiran za 2-3 nedelje najave iz svog dzepa kada je vlasnik po slovu zakona obavezan da je popravlja?

 

Kako bese onaj slogan iz 90-ih, tudje necu, svoje ne dam.

 

Sigurno i gazda misli što da popravlja vodokotlić koji radi (šta ima veze što sporije izlazi voda, pa sačekaj malo), a ti možeš da odeš u drugi stan za 2-3 nedelje, a on mora da plaća silan porez i koji je njegov ROI ako će da popravlja svaku sitnicu? Našla krpa zakrpu. :)

Link to comment

Sprdanje na stranu, $100k-120k jeste nedovoljno da se živi ugodno u Sidneju, ako imaš familiju/jedno primanje. E sad, ja poštujem tvoj dogovor da nije život od jutra do mraka biti na poslu i prevozu, samo mislim da bi mogao da imaš još bolji život u nekom drugom mestu.

 

Izgovor kako za tebe nema posla drugde je...izgovor.

 

Pa evo vidis Random iz Melburna dosao za Sidnej. Nije isao za Adelejd, Brizben ili Pert.

 

A stavi recimo ovde https://au.jora.com/ PMO u pretrazivac poslova pa vidi koliko rezultata ti daje (imaj u vidu da su ovo generic rezultati, ne nuzno poslovi koje mogu da dobijem i koji odgovaraju):

 

Sidnej - 266

Melburn - 100

Brizben - 38

Pert - 14

Adelejd - 4

 

https://www.seek.com.au

 

Sidnej - 201

Melburn - 84

Brizben - 29

Pert - 6

Adelejd - 2

 

Cena nekretnina je direktno proporcionalna broju poslova.

Edited by noskich
Link to comment

Ma vladavina prava bre. Tacno se sve zna. Svaki red. Uredjeno drustvo. Sve funkcionise kao sat. Zato se imigrira iz Srbije jer u demokrackom drustvu nema ko da te predje, vec je sve po slovu zakona.

 

Vladavina prava je i da mozes da tuzis stanodavca ako ne ispunjava obaveze iz ugovora, u parnicnom sudu. 

 

No to se obicno poteze za malo ozbiljnije slucajeve od "dugo vremena treba vodokotlicu da se napuni". 

 

 

Zasto da popravljam tudju kucu iz koje mogu da budem ishutiran za 2-3 nedelje najave iz svog dzepa kada je vlasnik po slovu zakona obavezan da je popravlja?

 

 

Ako je gazda obavezan a nume da popravi kako treba, napisi mu preporuceno pismo i obrazlozi da moras, posto imas malo dete, da cesce koristis wc nego sto je uobicajeno. U vezi toga,  slab dovod vode u vodokotlic ti predstavlja veci problem nego sto to mozda na prvi pogled izgleda, i da, posto on nije mogao da ga popravi, ti moras da pozoves profesionalca da resi ovaj veliki izazov. Troskove opravke ces oduzeti od sledece rente, a racun izdat od strane ovlascenog lica ces mu poslati uz prvi sledeci cek.

 

Aj sad reci zasto je ovo nemoguca misija u Sidneju.

 

 

Inace, ovaj stan ima manje od 50 kvadrata. Sto rece Magi, za australijske uslove stan za samca. A ne da kalemimo srpske uslove na Australiju. 

srpske, a bogami i japanske. Jojogi je svojevremeno slikao svoj stan od 55 kvadrata u Nagoji u kojem je ziveo sa troclanom porodicom. Tvrdio je da je stan veoma funkcionalan, i ima vise prostora nego sto deluje. To je verovatno bilo tako zato sto u stanu, po japanskim obicajima, skoro pa da nije bilo namestaja. Sedelo se na podu, a problem slabe izolacije i grejanja se resavao tako sto se noge stave pod neki mali sto visine otprilike pola metra, a ispod stola je takodje neki grejac. Poenta je bila da kada su stopala topla, onda mozak misli da je toplije nego sto inace jeste.

 

Jesi razmisljao da opremis stan po japanskom receptu?

Link to comment

Nije nemoguca misija, ali ti ne zelis da se zameras gazdi u Sidneju gde je relativno povoljan smestaj, cak i kada je u stanju poluraspada, endemska vrsta. Gazda je u daleko povoljnijoj poziciji nego stanar. 

Inace, vodokotlic sam naveo kao primer toga da je sasvim uobicajno da gazde ne vrse popravke. Meni licno to i nije veliki problem. Drugi ljudi imaju daleko vecih problema od mene:

 

https://www.domain.com.au/news/sydney-tenants-fear-landlord-retaliation-if-they-complain-about-repairs-20170309-guu0w9/

 

Sydney tenants fear landlord retaliation if they complain about repairs

 

Ma mi bre i nismo kod kuce po ceo dan. Samo prespavamo. Tako da da nema vajde od te japanske varijante, to je za preko dana. Preko dana nije problem, problem je nocu kada temperatura drasticno pada.

Edited by noskich
Link to comment

Ma mi bre i nismo kod kuce po ceo dan. Samo prespavamo.

Samo oprezno. Rekao si da ti zena ne radi jer mora da cuva dete, vrtic se ne isplati. "Nema nas kod kuce po ceo dan" implicira da zena radi i da je dete u vrticu.

Link to comment

Samo oprezno. Rekao si da ti zena ne radi jer mora da cuva dete, vrtic se ne isplati. "Nema nas kod kuce po ceo dan" implicira da zena radi i da je dete u vrticu.

 

To sam napisao isto tako kao sto sam 'napisao' da zivim u stanu sa dve spavace sobe blizu posla.

Link to comment

To sam napisao isto tako kao sto sam 'napisao' da zivim u stanu sa dve spavace sobe blizu posla.

 

I sta je na kraju istina: jedna plata, ili dve plate minus dazbine za vrtic? Dve plate bitno menjaju sliku o tvojoj/vasoj mogucnosti da kupite stan/kucu u Sidneju.

Link to comment

 

I sta je na kraju istina: jedna plata, ili dve plate minus dazbine za vrtic? Dve plate bitno menjaju sliku o tvojoj/vasoj mogucnosti da kupite stan/kucu u Sidneju.

 

To je moja privatna stvar. Sustina je da sa jednom dobrom platom kupovina nekretnine ovde je hod po zici. I da je vecini ljudi neisplativo da oboje rade i placaju vrtic. Isplativo bi bilo jedino da oba partnera imaju jake natprosecne zarade.

Link to comment

To je moja privatna stvar. Sustina je da sa jednom dobrom platom kupovina nekretnine ovde je hod po zici. I da je vecini ljudi neisplativo da oboje rade i placaju vrtic. Isplativo bi bilo jedino da oba partnera imaju jake natprosecne zarade.

 

Jeste tvoja privatna stvar, ali ti vec mesecima pricas da zaradjujes "bar 120 hiljada" i da od tih para "ne moze da se kupi stan/kuca na razumnoj udaljenosti od posla". Pri cemu koristis SVOJ posao kao referentnu tacku za putovanje do posla. Na to se (samo na prethodne 2 strane) nadovezuju dragance i random, referirajuci TVOJU porodicnu situaciju

 

Sprdanje na stranu, $100k-120k jeste nedovoljno da se živi ugodno u Sidneju, ako imaš familiju/jedno primanje

tako da... prvo navodis SVOJU platu, SVOJU lokaciju za posao i primer SVOJE troclane porodice, pa onda dodas jos i "....ako se ima jedna plata, onda....", i pustis nas da uz te pocetne podatke resavamo 1 problem za koji mislimo da je TVOJ problem, koji usput branis kao da zaista jeste tvoj. Kada te uhvatim u raskoraku kazes "e pa ja nisam nigde rekao da zivimo od jedne plate, to je uostalom moj privatni problem dal su jedna ili dve". Jeste to tvoj privatni problem, ali mi tvoje privatne probleme resavamo ovde na 400+ strana, bilo bi lepo da znamo da li smo se bez veze cimali oko resavanja ovog problema zvanog stanovanje u Sidneju.

 

 

 

 

 

 

Edited by ObiW
Link to comment

Nisam nikad zivio u Melburnu, samo sam ga preporucio ispred Sidneja za ljude koji planiraju da se dosele u Australiju.

Cijene nekretnina su 30% nize nego u Sidneju, strucnih poslova ima sasvim dovoljno, javni prevoz naizgled bolje funkcionise i grad je prebogat kulturnim desavanjima. 

Mane su mu hladnija klima s cestim 'four seasons in one day' i dosta manji broj sredjenih plaza.

 

Drzavna pomoc za vrtic se mijenja od 1 jula 2018: https://www.education.gov.au/sites/education/files/sch/est/index.html

Doooosta povoljnije za familije s oba zaposlena roditelja ili ako jedan od roditelja studira (work/study test). Imas kalkulator koji poredi s trenutnim CCB/CCR sistemom. 

 

iDemo je organizator vidjanja u susret bozicnim praznicima pa o tom potom. 

Link to comment

 

Jeste tvoja privatna stvar, ali ti vec mesecima pricas da zaradjujes "bar 120 hiljada" i da od tih para "ne moze da se kupi stan/kuca na razumnoj udaljenosti od posla". Pri cemu koristis SVOJ posao kao referentnu tacku za putovanje do posla. Na to se (samo na prethodne 2 strane) nadovezuju dragance i random, referirajuci TVOJU porodicnu situaciju

 

tako da... prvo navodis SVOJU platu, SVOJU lokaciju za posao i primer SVOJE troclane porodice, pa onda dodas jos i "....ako se ima jedna plata, onda....", i pustis nas da uz te pocetne podatke resavamo 1 problem za koji mislimo da je TVOJ problem, koji usput branis kao da zaista jeste tvoj. Kada te uhvatim u raskoraku kazes "e pa ja nisam nigde rekao da zivimo od jedne plate, to je uostalom moj privatni problem dal su jedna ili dve". Jeste to tvoj privatni problem, ali mi tvoje privatne probleme resavamo ovde na 400+ strana, bilo bi lepo da znamo da li smo se bez veze cimali oko resavanja ovog problema zvanog stanovanje u Sidneju.

 

 

 

 

 

 

 

Jos jednom, svima je ovde na temi jasno, ili bi trebalo da im je jasno ako su pazljivo citali, da je diskusija makar za mene teoretska jer sam pre dobrih nekoliko godina ovde izlozio svoj plan koji se WIP sprovodi u delo. 

Tako da nikakvog resavanja problema nema, vec je diskusija uopsteno makar po meni bila zamisljena tako da se prica o raznolikim destinacijama i prednostima i manama zivota na istim. A u praksi se to uglavnom svelo na Sidnej i dobrim delom moje iskustvo jer je to izazivalo reakciju sagovornika. Kada sam pokretao temu uopste mi nije bila namera da ulazim toliko u crevca o zivotu u Sidneju vec sam prevashodno zeleo da cujem tudja iskustva sa drugih lokacija, ali eto, ja nesto napisem, vuku me za jezik i eto tema se razvila kako se razvila...

 

Na kraju je najveci deo teme u stvari ispala moja odbrana te odluke pishuci o problemima sa kojima se ovde suocava imigrant koji je dosao u talasu plus minus 20-ak godina nakon pocetka rata u SFRJ.

 

Ali na kraju krajeva nisam ni ja dogmata i ne iskljucujem mogucnost da se na kraju mozda ispostavi da nam u stvari ne odgovara da zivimo na Tajlandu, videcemo. Sve je moguce. Ono sto je vazno je da sebi otvaras neprestano vise opcija nego sto si imao pre. Ne okreci se sine.

Edited by noskich
Link to comment

iDemo je organizator vidjanja u susret bozicnim praznicima pa o tom potom. 

 

Prvo moram da nadjem  popa da osveshta lokaciju pa cemo onda dalje redom... Pravoslavno. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...