Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Poražavajuće koliko je nepoštovanje za Duchampa i ine ovdeTM. Čovek šes' godina izvodi mikroperformans turbocapitalism personified gde je ja, moje, mene najpreče (ethical egotism checked), sve sa arbitražom kao ekonomskim modelom (economic imperialism checked) te svesnim potkopavanjem osnova društva (profiti privatni, troškovi socijalizovani checked) i  ko je to reko porubom (post truth worldview checked). Sve to za džabe i ne mora da se cima do neke galerije u, nedajbože,  Sidnejima. Malo li je.

Link to comment

Poražavajuće koliko je nepoštovanje za Duchampa i ine ovdeTM. Čovek šes' godina izvodi mikroperformans turbocapitalism personified gde je ja, moje, mene najpreče (ethical egotism checked), sve sa arbitražom kao ekonomskim modelom (economic imperialism checked) te svesnim potkopavanjem osnova društva (profiti privatni, troškovi socijalizovani checked) i  ko je to reko porubom (post truth worldview checked). Sve to za džabe i ne mora da se cima do neke galerije u, nedajbože,  Sidnejima. Malo li je.

 

<3

Link to comment

Meni u subotu bio u poseti ortak iz srednje škole, živi u San Francisku i dolazio ovde poslom, firma mu se trudi da dobije tendere za neke "large scale" solar instalacije za proizvodnju struje (za mene iiznenađujuće da se to dešava sada), za dve nedelje je stigao da pregovara u NSW, Kvinslendu i Viktoriji, izgleda da se odvija u sve tri države nezavisno jedna od druge. Kaže da mu iz onoga što je video i čuo ovde zemlja izglleda sređena i pametna, da ljudi vole da rade a nije welfare state kao u Kanadi. Čovek je inače doktorirao u Teksasu, tako da mi od njega "welfare state" zvuči kao negativno brojanje. Kaže i da ga je ovde dosta ljudi pitalo kad se preseljava ovamo, Tramp efekat, šta li ...

 

SaE

 

 

World Energy Hits a Turning Point: Solar That's Cheaper Than Wind 

December 15, 2016

https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-12-15/world-energy-hits-a-turning-point-solar-that-s-cheaper-than-wind?cmpid=socialflow-facebook-business&utm_content=business&utm_campaign=socialflow-organic&utm_source=facebook&utm_medium=social

Link to comment

Joj aineko, nemam nameru da nastavljam raspravu sa tobom. Ne čitaš dobro, interpetiraš stvari kako ti odgovara, učitavaš stvari koje nisam rekao. Poz.

Edited by miki.bg
Link to comment

Pa zato smo i legli na tehnološki napredak i uništavanje planete, jer nam se nije sviđalo da živimo u skladu sa prrirodom i umiremo na stotine hiljada, pobogu, ono nisi jedini silno zabrinut za svoje buduće dete, samo se mnogo gicaš da se pokažeš da si nešto drugačiji i da ti ne bi živeo u civilizaciji i od civilizacije samo da ne moraš, dok drugi ljudi biraju da žive u civilizaciji i od civilizacije jer su besni i obesni valjda.

 

Moguce je ziveti odrzivim zivotom i imati dobro zdravstvo. Ali nije moguce voziti kola svaki dan, jesti meso svaki dan, i uopste smatrati normalnim da kupujes hranu, odecu i ostale proizvode sa drugog kraja sveta jer je na papiru jeftinije da se primarna sirovina vadi na jednom mestu, pa obradjuje na drugom i prodaje na trecem.

Iliti ukratko sto je rekao Gandi 'The world has enough for everyone's need, but not enough for everyone's greed'.

Link to comment

Ajde sad stvarno noskich, proslo je 6 godina otkako si ovde poceo da kacis youtube klipove uzgajanja cherry paradajza i ukazujes na pravi put i kako treba; pre par godina sam te pitao kako napreduje basta, pa je bilo 'evo sad cu, samo sto nisam, skupljam kiriju, brojim novcice u trezoru, tetka, lek'. Da probam opet: kako napreduje basta?

 

Ti si na ovoj temi poceo da pises pre ne vise od 2 godine. A tema je naceta na prolece 2011 pa se na temu uzgajanja preslo cini mi se oko 2012. I sve vreme je plan farma na Tajlandu.

U medjuvremenu je australijski dolar pao oko 30% prema USD, a time i prema bahtu. Povracaj na defanzivne investicije se smanjio sa oko 7% na 3%. Zivotni troskovi su se povecali mnogo. Prema tome po sadasnjem modelu ostaje jos dve godine. 

Link to comment

Poražavajuće koliko je nepoštovanje za Duchampa i ine ovdeTM. Čovek šes' godina izvodi mikroperformans turbocapitalism personified gde je ja, moje, mene najpreče (ethical egotism checked), sve sa arbitražom kao ekonomskim modelom (economic imperialism checked) te svesnim potkopavanjem osnova društva (profiti privatni, troškovi socijalizovani checked) i  ko je to reko porubom (post truth worldview checked). Sve to za džabe i ne mora da se cima do neke galerije u, nedajbože,  Sidnejima. Malo li je.

 

Tema puna ljudi iz dijaspore, preseljenih iz Srbije u razvijene zemlje. Dosli ljudi da zarade vise nego sto mogu u Srbiji. I kada kupuju i vide da ima negde jeftinije valjda idu tamo da kupe a ne skuplje?

A to sto se ide na Tajland tamo kupuje zemlja, radi nesto, ulaze, to je samo plus za Tajland (i bilo koju drugu zemlju). Dva plusa. Sve te razvijene zemlje te hoce jer je u njihovom interesu, radis, placas porez, trosis. Potpuno isto kao i Tajland. Nema razlike u odjevanju.

 

Ethical egotism? Ako je ethical egotism raditi i stedeti da bi spovodio planove za porodicu i sebe onda ko moze da kaze da nije?

 

Koji socijalizovani troskovi? Dolara jednog nisam dobio od ove zemlje. A prvo sam placao skolarinu kao strani student, pa zatim svake godine porez na prihod 30%, porez na investicije 30%. Ne koristim infrastrukturu, ne vozim, placam najskuplji javni prevoz na svetu, jedanput sam za osam i po godina bio u bolnici na konsultaciji od 5 minuta. Koga ja to kostam?

 

Sta je post truth?

Link to comment

Tema puna ljudi iz dijaspore, preseljenih iz Srbije u razvijene zemlje. Dosli ljudi da zarade vise nego sto mogu u Srbiji. I kada kupuju i vide da ima negde jeftinije valjda idu tamo da kupe a ne skuplje?

A to sto se ide na Tajland tamo kupuje zemlja, radi nesto, ulaze, to je samo plus za Tajland (i bilo koju drugu zemlju). Dva plusa. Sve te razvijene zemlje te hoce jer je u njihovom interesu, radis, placas porez, trosis. Potpuno isto kao i Tajland. Nema razlike u odjevanju.

 

Ethical egotism? Ako je ethical egotism raditi i stedeti da bi spovodio planove za porodicu i sebe onda ko moze da kaze da nije?

 

Koji socijalizovani troskovi? Dolara jednog nisam dobio od ove zemlje. A prvo sam placao skolarinu kao strani student, pa zatim svake godine porez na prihod 30%, porez na investicije 30%. Ne koristim infrastrukturu, ne vozim, placam najskuplji javni prevoz na svetu, jedanput sam za osam i po godina bio u bolnici na konsultaciji od 5 minuta. Koga ja to kostam?

 

Sta je post truth?

Nego, onako frenkli - jedini način da platiš 30% porez je ako imaš firmu - one imaju (osim ako nisu Google i Apple) fix 30ak%. Prosečan porez (na najviši "marginalni" nego prosečan) ne izlazi preko 22-24-25% za sve plate do nekih 120-130k. Osim, naravno, ako te akauntant(kinja) ne krade/potkrada...

Mene moja i da krade ja ne bi znao - i glavu bi joj dao da 'oće da uzme... ????????????

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Link to comment

Nego, onako frenkli - jedini način da platiš 30% porez je ako imaš firmu - one imaju (osim ako nisu Google i Apple) fix 30ak%. Prosečan porez (na najviši "marginalni" nego prosečan) ne izlazi preko 22-24-25% za sve plate do nekih 120-130k. Osim, naravno, ako te akauntant(kinja) ne krade/potkrada...

Mene moja i da krade ja ne bi znao - i glavu bi joj dao da 'oće da uzme...

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

 

Jeste, to je na prihod, ali kad dodas investicije uz prihod to povecava poresku stopu.

Link to comment

Jeste, to je na prihod, ali kad dodas investicije uz prihod to povecava poresku stopu.

Aha. Na "taxable income" sam mislio - all of it. Osim ako i ti nemaš neki zverski portfolio pa ni negative gearing ne mlže da te spasi.

Ako/kad pređeš 25% onda menjaj akauntantkiju - traži neku što ima 34Dd, ovako se više ne može, ne?

 

Sent from my GT-I9305 using Trapatalk.

Link to comment

"Prave" investicije (nekretnine, akcije) se oporezuju po polovini marginalne stope ako si ih držao duže od godinu dana. Ako pričaš o običnoj štednji onda je to kao bilo koji drugi prihod, marginalna stopa (koja je trenutno 32.5, 37 ili 45 postro, zavisno od toga gde ti je marginalni prihod). Stopa za "investicije" znači nije uprosečena stopa (jedino tako mogu da razumem brojku od 30%): Inače ovde ima informacija kako su se u prošlosti kretale poreske stope, lako je da se uoči da je porez upadljivo smanjen od juna 2006., tako da kad se priča o porastu cena nekretnina u poslednjih n godina (posle Olimpijade, recimo), mora da se uzme u obzir povećana platežna moć stanovništva, koja u paru sa nikad manjim kamatama objašnjava zašto ovde "wage slaves" ne glasaju za spasioca tipa Trampa uprkos visokim cenama nekretnina, Koga ne mrzi može lahko da izračuna razliku u neto plati između bruto plate od 70000$ sada i istih 70000 pre 2006. Ova darežljivost liberalu Džonu Hauardu nije pomogla da dobije izbore 2007., ali je ostavila posledice.

 

SaE

Link to comment

lako je da se uoči da je porez upadljivo smanjen od juna 2006., tako da kad se priča o porastu cena nekretnina u poslednjih n godina (posle Olimpijade, recimo), mora da se uzme u obzir povećana platežna moć stanovništva, koja u paru sa nikad manjim kamatama Koga ne mrzi može lahko da izračuna razliku u neto plati između bruto plate od 70000$ sada i istih 70000 pre 2006. Ova darežljivost liberalu Džonu Hauardu nije pomogla da dobije izbore 2007., ali je ostavila posledice.

 

SaE

 

Jos jednom da ponovim prihod ne znaci nista ako se ne stavi rame uz rame sa troskovima. Moze lako da se izracuna razlika u poreskoj stopi, ali da se pri tome uzme u obzir povecanje troskova. E onda kada se sve to uporedi onda moze da se kaze da li se platezna moc povecala. A ne vidim kako moze da se poveca ako je 2003 sto je iDemo ovde vec pokazivao instrukcija u bankarskom sektoru bila da je dobar kredit onaj koji se pokriva od 30% prihoda, a sada je instrukcija da moze da se pokriva sa koliko, 70%, 80%? Neka iDemo opet pojasni.

Nekretnine su naravno najveci ubica standarda by far, ali nisu samo one. Sve je otislo na gore i to znacajno. Hrana, rezije, prevoz... 

 

Ispade sad po tebi da je sada mnogo bolje nego kada je kuca bila recimo 300k a plata 60k (a sada je 1,2 miliona uz platu od 80k).

I ostali troskovi su vazni za celovitu sliku, ali samo kada se uporedi cena nekretnina i renti sa platama odmah je jasno da je neuporedivo gore.

3.3 prosecne bruto plate domacinstva za prosecnu kucu versus 12. Matematika je jasna.

 

A to da su kamate niske, pa to naravno da je imalo uticaja. Nikad zaduzeniji i pumpa balon do novih visina.

 

Sustina svega je da je bilo sta sto zahteva vise od 30% prihoda unaffordable. Bilo renta, bilo kredit. E pa prema tom kriterijumu koji se koristi svuda na svetu Sidnej je potpuno unaffordable. I to kljucno utice na kvalitet zivota. Bili smo treci po unaffordability, sada smo drugi odmah posle Hong Konga: http://www.abc.net.au/news/2016-01-25/housing-costs-in-australia-second-only-to-hong-kong/7111490

 

"The typical Sydney house cost more than $1 million, a whopping 12.2 times what the middle-income household in the city earns in a year.

That figure, from third-quarter 2015 data, is 2.4 points worse than Sydney's already extremely unaffordable reading of 9.8 in 2014.

It also means that Sydney has leap-frogged Vancouver as the least affordable housing market after Hong Kong, with the Canadian city pushed to third at a price-to-income ratio of 10.8."

 

A Hong Kong ima subvencionisane stanove za kupovinu stanovnistva, Australija nema. I rec je o minijaturnoj teritoriji dok smo ovde na kontinentu.

U Sidneju 3% od ukupnog broja stanova su socijalni stanovi za ljude sa malim primanjima, u UK je taj procenat 30%.

Edited by noskich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...