Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Sto se cena tice - $55 nedeljno (samo radni dani) je realnost zivota za radne ljude i gradjane kao sto smo nash mladi kolega i ja (ekipa koja putuje do posla jedno sat vremena, cirka)... 

Mene voz košta pola od toga, obično četiri dana nedeljno, tri stanice u jednom pravcu. Puno više po kilometru, ali i jedno i drugo je manje od londonske sedmodnevne karte za jednu zonu, znači nije najskuplji javni prevoz na svetu. Pri čemu ovde na Centralu sendeš na bus 339 i pet kilometara dalje izađeš na poslednjoj stanici Kloveli, pedesetak metara odatle je Gordons Bej, iznad i ispod vode izgleda ovako:

 

70lT9Wt.jpg

 

fPdGjgV.jpg

 

o5YKe9p.jpg

 

ZAXo3nc.jpg

 

khE5Ypm.jpg

 

roJVBST.jpg

Mozda bi i ostali da ne moraju da otplacuju kucu 30 godina i da im ostane 20% plate (to ako imaju 100k platu), pri cemu putuju do posla i nazad po sat vremena, a jedina im je zabava shopping mall i food court. I da, mogu nedeljom da se voze za 2.5 dolara.

 

A problem prevoza ne bi bio problem da se radi decentralizacija i izmestanje poslova (kao sto se ne radi, iz politickih (citaj profitabilnih) razloga). Ali to je prica koju smo vec prezvakali.

Pa dobro, možda i ima neka zemlja u kojoj je izvršena (proporcionalno) veća decentralizacija i izmeštanje državnih poslova (iz Sidneja i Melburna u Kanberu), samo ja nisam upoznat.

 

Share & Enjoy

Link to comment

Mene voz košta pola od toga, obično četiri dana nedeljno, tri stanice u jednom pravcu. Puno više po kilometru, ali i jedno i drugo je manje od londonske sedmodnevne karte za jednu zonu, znači nije najskuplji javni prevoz na

 

 

Share & Enjoy

 

Jasno, ti sednes na bus na Centralu, samo sto ce tvojoj prijateljici iz Campbeltown-a prvo trebati sat vremena vozom do istog. 

 

Evo ga London https://tfl.gov.uk/cdn/static/cms/documents/adult-fares.pdf

Zone 1 only    Monday to Sunday (contactless only) £32.40
 
32.40 British Pound equals
55.26 Australian Dollar
Edited by noskich
Link to comment

 

Jasno, ti sednes na bus na Centralu, samo sto ce tvojoj prijateljici iz Campbeltown-a prvo trebati sat vremena vozom do istog. 

 

Evo ga London https://tfl.gov.uk/cdn/static/cms/documents/adult-fares.pdf

Zone 1 only    Monday to Sunday (contactless only) £32.40
 
32.40 British Pound equals
55.26 Australian Dollar

 

Po mom kalkulatoru tvoja karta od 55$ nije više od 32.40 funti za prvu zonu, iako bi za poređenje bila bolja sa nekom daljom zonom. Moja karta koja je prikladnija za poređenje sa prvom londonskom zonom je od nje daleko jeftinija, što znači da se ne vozimo najskupljim prevozom na svetu.

 

Za razliku od moje prijateljice iz Mitagonga, mojim prijateljima iz Londona do onakve plaže treba avionska karta.

 

SaE

Link to comment

Jeste, ne vozimo se najskupljim prevozom na svetu. 

A da li je jeftinija to je diskutabilno s obzirom da prevoz koristis 4 dana nedeljno tri stanice u jednom pravcu.

Plaza je bliza. Nema bas smisla porediti London sa Sidnejem. Ima tamo stosta toga cega ovde nema.

Link to comment

Po svemu sudeci cu moci da stignem nesto pre 6 tamo. Necu se mnogo zadrzavati jer sam mrtav umoran. Cisto da se popije sokic. Pa vi posle mozete da nastavite sa kolenicama.

Link to comment

Po svemu sudeci cu moci da stignem nesto pre 6 tamo. Necu se mnogo zadrzavati jer sam mrtav umoran. Cisto da se popije sokic. Pa vi posle mozete da nastavite sa kolenicama.

Bice sve pod kontrolom.

Link to comment

sta prija na 37C nego kolenica! 

 

a de je indy?

Danas 22, ali šteta proverio sam meni, kolenica samo petkom. Zato danas imaju mađarski gulaš :kralj:. Indy u Melburnu, ne javlja se ...

 

SaE

Link to comment

Stigao sam kuci sat vremena nakon reda voznje ukljucujuci 25 minuta hoda. Sto nije toliki problem da nisam bio na nogama od 7AM, a usao sam u kucu u 1.30AM.

Bio je nocni autobus za 45 minuta, pa se vise isplatilo da hodam.

 

Da sumiramo sta smo imali za poslednjih mesec i po dana:

- Svakog vikenda se makar jedna vozna linija zatvara radi 'odrzavanja', u toku prethodnog meseca smo imali jedan vikend tokom kojeg su 4 linije zatvorene

- Bila pala kisha pa su svi vozovi kasnili 40 minuta

- Bio kurshlus pa su svi vozovi kasnili 45 minuta

- Na Redfern stanici neko sisao na pruge da se proseta pa su svi vozovi kasnili preko sata

 

Drugim recima, da imamo kvalitetnu infrastrukturu (da je Pera otisao u policiju) nista od ovoga se ne bi desilo. Ali eto, putare je i ove godine iznenadio sneg.

Onda ne bi bilo kishe i kurshlusa, a prilaze pruzi treba blokirati providnim zidovima sa vratima koja se otvaraju paralelno vozu. Onda nema ko da se seta po pruzi niti da se ljudi zaglavljuju na 'mid the gap' procepu. To je nesto sto u Japanu, Koreji i Singapuru postoji vec vise od decenije.

 

A van ovih 'vanrednih situacija' sad u ovu poslednju nedelju prica mi drugar zavrsio smenu i ceka poslednji voz. Voz se jednostavno ne pojavi. Nikakvo objasnjenje, nista. I onda placaj taksi 50-100 dolara ili hotel sta ti se vise isplati. U tom kraju u kojem je cekao nema nocnih buseva u blizini. 

 

 

E sad u vezi price sa GS-om i centralizaciji Sidneja, da ova vlada nije plutokratska i da gleda interese gradjana, a ne samo profit mogla bi da otpusti real estate balon, a da je ne kosta nista, cak da ustedi novce. Kako? Pa evo primer iz prve ruke. Moja organizacija, deo ministarstva zdravlja. Potpuno smo location independent. Ne idemo na teren, ne mrdamo nigde van kancelarije. I sada placamo rentu u suvom zlatu u Chatswoodu korporaciji koja je vlasnik poslovnog prostora. 

Sta je moglo da se uradi. Vlada podigne zgrade sa poslovnim prostorom na obodima Sidneja, i te zgrade da budu drzavno vlasnistvo, nema vise placanja rente korporacijama. Sve drzavne sluzbe koje su location independent da se presele tamo. Uporedo sa poslovnim prostorom da se grade subvencionisani stanovi i daju na prodaju po ceni kostanja projekta. Tako da ove stranove otkupljuju ljudi koji ce tu raditi plus ljudi koji su privuceni jeftinom cenom. Onda lepo izda lokale u prizemlju malim biznisima, restoranima, kafeima, mini-marketima koji ce jedva docekati da se otvore u kraju u kojem nema nicega a svi ti ljudi koji tu rade moraju negde jesti i kupovati. E onda kada krene zamajac i postavi se osnova, onda ce sledece blokove stanova moci da prodaju sa recimo 10% premijumom na cenu kostanja i koriste taj novac na ulaganje u infrastrukturu tog kraja. Da svuda bude NBN, putevi, parkovi... E onda ce i privatni sektor da se pridruzi kada se sve to sredi, pa ce da se otvaraju mallovi i vece firme da se sele tamo.

I kao posledica svega manja traznja na stanove u i oko centra i cene se iznivelisu, a ljudi imaju affordable stanove blizu posla.

 

Ali to nista nije problem kada se ima u posedu stan od plus milion dolara, seta do posla i jede kolenica u ceskom restoranu, i to sve iz komunisticke left-wing perspektive.

kolege te teraju da prestojis dan u kancelariji?

zasto zaboga?

 

 

naslucujem moguci odgovor, ali bih voleo cuti iz prve ruke

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...