Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

E sad u vezi price sa GS-om i centralizaciji Sidneja, da ova vlada nije plutokratska i da gleda interese gradjana, a ne samo profit mogla bi da otpusti real estate balon, a da je ne kosta nista, cak da ustedi novce. Kako? Pa evo primer iz prve ruke. Moja organizacija, deo ministarstva zdravlja. Potpuno smo location independent. Ne idemo na teren, ne mrdamo nigde van kancelarije. I sada placamo rentu u suvom zlatu u Chatswoodu korporaciji koja je vlasnik poslovnog prostora. 

Sta je moglo da se uradi. Vlada podigne zgrade sa poslovnim prostorom na obodima Sidneja, i te zgrade da budu drzavno vlasnistvo, nema vise placanja rente korporacijama. Sve drzavne sluzbe koje su location independent da se presele tamo. Uporedo sa poslovnim prostorom da se grade subvencionisani stanovi i daju na prodaju po ceni kostanja projekta. Tako da ove stranove otkupljuju ljudi koji ce tu raditi plus ljudi koji su privuceni jeftinom cenom. Onda lepo izda lokale u prizemlju malim biznisima, restoranima, kafeima, mini-marketima koji ce jedva docekati da se otvore u kraju u kojem nema nicega a svi ti ljudi koji tu rade moraju negde jesti i kupovati. E onda kada krene zamajac i postavi se osnova, onda ce sledece blokove stanova moci da prodaju sa recimo 10% premijumom na cenu kostanja i koriste taj novac na ulaganje u infrastrukturu tog kraja. Da svuda bude NBN, putevi, parkovi... E onda ce i privatni sektor da se pridruzi kada se sve to sredi, pa ce da se otvaraju mallovi i vece firme da se sele tamo.

I kao posledica svega manja traznja na stanove u i oko centra i cene se iznivelisu, a ljudi imaju affordable stanove blizu posla.

 

Ali to nista nije problem kada se ima u posedu stan od plus milion dolara, seta do posla i jede kolenica u ceskom restoranu, i to sve iz komunisticke left-wing perspekt

Imam prijateljicu koja živi van grada, i jednom smo se nalazili u Kempbeltaunu na pola puta (ko ne zna, Kempbeltaun je na oko 50 kilometara od centra grada), pa smo otišli u tamošnju galeriju (arts centre). Evo ovde kako to izgleda (prva slika od četiri), Gradila ovdašnja vlast, nisu Japanci ili vanzemaljci. Inače u tom Kempbeltaunu ima i univerzitet, bolnica, itd. Putevi, parkovi, to se već podrazumeva. Ali to samo za ljude što hoće da žive tu ...

 

SaE

Link to comment

Nisam bio jasan gore, Kempbeltaun je u Sidneju, samo 50 km od CBD-ja (geografski centar grada je u Paramati, CBD je na istok, bliže okeanu).

 

SaE

Centralno™, brate, centralno, ne?? 

Link to comment

Hoće ili vole ili tamo imaju posao...

 

Ili nemaju izbora pa moraju, jer ne mogu da priuste da daju pola plate na rentu ili 80% na otplacivanje kredita.

 

Rupa na saksiji. I ja putujem sat vremena na posao iz istog razloga. Sto ne bi bio toliko veliki problem koliko jeste sa najskupljim sistemom javnog prevoza na svetu, a kvalitetom na nivou zemlje u razvoju.

Link to comment

Ili nemaju izbora pa moraju, jer ne mogu da priuste da daju pola plate na rentu ili 80% na otplacivanje kredita.

 

Rupa na saksiji. I ja putujem sat vremena na posao iz istog razloga. Sto ne bi bio toliko veliki problem koliko jeste sa najskupljim sistemom javnog prevoza na svetu, a kvalitetom na nivou zemlje u razvoju.

Ja se ne bi zalio da ovo potkrepish nekim cinjenicama.

Ne verujem da je najskuplji. Ne verujem ni da je na nivou zemlje u razvoju.

Ako pak jeste - onda je sasvim razumljivo kako mu/im je to uspelo (istorijski razvoj™ i taj rad).

Link to comment

Vec smo revidirali konto prethodnih mesec i po dana, sta se sve izdesavalo na prethodnoj strani.

A maksimalna nedeljna Opal cena je 60 dolara. Cena se vrlo lako postize ako zivis u Campeltownu koji preporucuje GS (a zivi ispod kilometra od CBD-a) i radis full time 5 dana u nedelji. Ja u Auburnu placam oko 55 dolara nedeljno, na 19 kilometara od CBD.

Edited by noskich
Link to comment

Hoće ili vole ili tamo imaju posao...

Mislio sam, neće da uzmu pare i da zapale, taj rad ...

 

Ja se ne bi zalio da ovo potkrepish nekim cinjenicama.

Ne verujem da je najskuplji. Ne verujem ni da je na nivou zemlje u razvoju.

Ako pak jeste - onda je sasvim razumljivo kako mu/im je to uspelo (istorijski razvoj™ i taj rad).

Kad u Sidneju bude bila gustina stanovnika kao u Londonu ili Singapuru, tada će čak i noskichu da izgleda da je javni prevoz dobar. Sydney trains ima dvostruko dužu mrežu od londonskog metroa na manje od 50% stanovnika od Londona. Skoro istu dužinu mreže kao Njujork, na trećinu stanovvnika, četiri puta dužu mrežu od Pariza na polovinu stanovnika, itd. Što se cena tiče, nedeljna (u smiislu dan, nedelje tj. Sunday) cena prevoza od 2.5 dolara za ceo dan je jeftinija od beogradske, možda je u Bangkoku jeftinije, ne znam.

 

SaE

Link to comment

Što se cena tiče, nedeljna (u smiislu dan, nedelje tj. Sunday) cena prevoza od 2.5 dolara za ceo dan je jeftinija od beogradske, možda je u Bangkoku jeftinije, ne znam.

 

SaE

Sto se cena tice - $55 nedeljno (samo radni dani) je realnost zivota za radne ljude i gradjane kao sto smo nash mladi kolega i ja (ekipa koja putuje do posla jedno sat vremena, cirka)... 

Link to comment

Mislio sam, neće da uzmu pare i da zapale, taj rad ...

 

Kad u Sidneju bude bila gustina stanovnika kao u Londonu ili Singapuru, tada će čak i noskichu da izgleda da je javni prevoz dobar. Sydney trains ima dvostruko dužu mrežu od londonskog metroa na manje od 50% stanovnika od Londona. Skoro istu dužinu mreže kao Njujork, na trećinu stanovvnika, četiri puta dužu mrežu od Pariza na polovinu stanovnika, itd. Što se cena tiče, nedeljna (u smiislu dan, nedelje tj. Sunday) cena prevoza od 2.5 dolara za ceo dan je jeftinija od beogradske, možda je u Bangkoku jeftinije, ne znam.

 

SaE

 

Mozda bi i ostali da ne moraju da otplacuju kucu 30 godina i da im ostane 20% plate (to ako imaju 100k platu), pri cemu putuju do posla i nazad po sat vremena, a jedina im je zabava shopping mall i food court. I da, mogu nedeljom da se voze za 2.5 dolara.

 

A problem prevoza ne bi bio problem da se radi decentralizacija i izmestanje poslova (kao sto se ne radi, iz politickih (citaj profitabilnih) razloga). Ali to je prica koju smo vec prezvakali.

Link to comment

Ono sa cime ce nasha deca imati morati da zive je fenomen koji nama nekako jos uvek izmice - ne drzava niti zemlja/teritorija nego korporacija. I to je to... Jos malo pa ce biti sasvim isto da li zivimo/te ovde ili onde. Dok je jos razlicito - moze, bobu hvala, da se arbitrira™, kad to ne bude moglo - ima roblje da radi isto k'o i u staroj grckoj dzemokratiji™, ne? 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...