Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

To se s ove strane bare zove "gated community"...ima ih dosta po Americi, ali je Meksiko sampion

 

Ne znate vi deco sta je gated community. 

 

U Johanezburgu sam jednom odseo u motelu koji je naravno bio opasan ogradom i zicom ko da je americka ambasada, nalazio se u gated communitiju.. u koji da bi usao treba da prodjes kroz jos neke prepreke, tj. deo je jos veceg gated comminitija :D

Link to comment

Ne znate vi deco sta je gated community. 

 

U Johanezburgu sam jednom odseo u motelu koji je naravno bio opasan ogradom i zicom ko da je americka ambasada, nalazio se u gated communitiju.. u koji da bi usao treba da prodjes kroz jos neke prepreke, tj. deo je jos veceg gated comminitija :D

Ima i u Kolumbiji.

Link to comment

Drugo, zasto pricamo samo o Zapadu?  

 

 

Ovo je takav deo foruma ...naravno da ucestvuju i oni koji nisu po zapadima, ali je uglavnom raseljeni deo foruma ovde (nekad se, u forumskoj pra-postojbini ovaj deo zvao Apatridi)... doduse, i to sto kazes, sta je Zapad, ne zna se vise. I Srbija je u ponecemu zapad, uglavnom u onom losem.

 

A na zapadima je uglavnom tacno ovo sto je noskich pisao, koliko god to neke nerviralo (pa i mene povremeno, ali to je vise zbog njegovog stila, nego zbog netacnosti.)

 

PS. Ako si, iz noskichevog primera sa kupovanjem kuce stekao utisak o tome da je to lakopristupacno u Australiji, pa cinjenice su obratne (za veliku vecinu).

 

Svet je postao toliko kompleksan da je postalo gotovo nemoguce bilo sta reci u generalnim terminima. Ali, i dalje neke stvari stoje, losiji je standard u Bangladeshu nego u Svajcarskoj, a pre par generacija je fakultetska diploma garantovala dozivotni posao (drugo pitanje je da li je posao bio dobar, ali je bio siguran, i "za uvek"), a sada to ni pod razno nije slucaj. A bez (sigurne) plate ni Svajcarska ne vredi nicemu, onda je mozda i Bangladesh (sa nekom sigurnoscu) nekom bolji. I tako to.

 

Kako je nekad pevao Woody Guthrie:

 

Oh, if you ain't got the do re mi, folks, you ain't got the do re mi,

Why, you better go back to beautiful Texas, Oklahoma, Kansas, Georgia, Tennessee.

California is a garden of Eden, a paradise to live in or see;

But believe it or not, you won't find it so hot

If you ain't got the do re mi.

Link to comment

Svet je postao toliko kompleksan da je postalo gotovo nemoguce bilo sta reci u generalnim terminima. 

Zato svako pisanje treba razumeti ili kao iskustvo onoga ko pise

ili kao njegovo i sva ona druga koja je cuo/video pa resio da podeli sa nama. 

Zive ljudi u istoj kuci pa im nisu zivoti isti - sta tek mi da kazemo sto smo videli ili nismo videli ovo ili ono al' smo radi da napisemo, ne? 

Link to comment

Pa da, samo da ne bude kao ono, film nisam gled'o, ali znam da ne valja. :D

+1

Toga ce uvek da bude - nema greshke - al' nismo deca- valjda ce na kraju sve to nekako da dodje na svoje mesto, ne? 

Link to comment

Po meni je pocetak razmatranja selidbe negde slicno pocetku istrazivanja - prikupljanje informacija iz sekundarnih izvora. Kako objektivnih - statistike, tako i subjektivnih/kvalitativnih iz perspektive drugih ljudi. I zatim ispitivanje koliko lokacija pasuje specificnim licnim potrebama (klima, traznja za poslom u struci, troskovi zivota...). Dobro je i (ko moze) da pre konacne odluke dodje na lice mesta i vidi kako mu se cini. Sva ta statistika i preference mogu lako da padnu u vodu sa licnim utiskom. 

Link to comment

Kako je to sve lepo. Ja sam pre putovanja na NZ uspeo od materijala da prikupim a) fotokopiju odrednice "New Zealand" iz Britanske Enciklopedije; b) pismo od oko 1 stranice od bivseg kolege koji je u to vreme ziveo na NZ. Na bazi tog materijala sam otisao na najdalje mesto na planeti, sa 1 koferom i par hiljada $.

 

Neverovatno je kojom se brzinom promenilo sve, upravo u narednih par godina (kad nam je Internet usao u zivote). Secam se i kad si se ti prvi put raspitivao (na forumu), ubrzo si znao 10x vise od mene o tome sta treba za ovde, koji sam ovde ziveo vec godinama u to vreme.  :D

Link to comment

Jeste, i mislim da zbog toga danas ima daleko vise interesovanja za imigraciju zbog cega se komplikuju i poostravaju kriterijumi, Ti si bio isao u nepoznato, a danas mozes da lepo uporedis dve zemlje/grada na sajtu ili aplikaciji i da odmah vidis sve sustinske podatke, primanja, cene, zagadjenost, medicinsku negu, skolstvo... Ako je jasno da bi mi negde drugde bilo bolje, a nista ne gubim odlaskom onda nema dileme. 

Medjutim, ipak su i dalje cak i sa svim podacima, online i pravi zivot nesto potpuno drugacije. Ne mozes jos online opipati atmosferu mesta i da li ti se dopada. A i druga prakticna pitanja - ako ides na dza/bu da li ces i koliko lako naci posao. Meni je glavni utisak kada sam tek bio dosao bila diskrepanca izmedju ocekivanja da je izuzetno lako naci sljakerske poslove i realnosti da to uopste nije tako. Tako da ko moze da eksperimentise i sedi na dve stolice dok se ne potvrdi da je trava zaista zelenija na drugoj strani to je najbolja varijanta. Nisam mogao tada, vec sam bio dosao na dza bu. A danas sam u poziciji da nigde ne idem grlom u jagode.

Link to comment

Dolazi zima... 

 

 

U Sidneju kvazileto 18 C. Sidnej je postao kao Melburn. Potpuno muljavo vreme i 4 godisnja doba u jednom danu. Ljubitelji leta ce ipak morati za Queensland.

 

IMG_0862.jpg

Edited by noskich
Link to comment
"We've seen some crazy results," says Hannan Bouskila, an agent with Raine & Horne Bondi Beach who recently sold the same property for the fifth time in eight years - a beachside studio that fetched A$461,000 in 2009, A$525,000 in 2011, A$610,000 in 2013, A$750,000 in 2015 and A$860,000 this year.

 

http://www.bbc.com/news/world-australia-37971197

 

U tekstu postoji dobra poenta o kojoj smo već pričali, da se mortgage olako odobrava a da je domaćinstvu potrebno nešto baš mnogo godišnjih plata da sve to otplati, uz predikciju da će uskoro morati da dođe do pucanja mehura.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...