Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Biti expat koji cita HSBCov expat report i biti prosecan gradjanin/stanovnik neke zemlje su dve vrlo razlicite stvari

 

To sto je rec o Expat izvestaju ga bas cini relevantnijim nego izvestaji primenljivi na lokalno stanovnistvo. Ja da sam lokalni lik iz Sidneja znas koliko bi me doticao balon nekretnina u Sidneju. Em bih eventualno nasledio nesto, em bih mogao da podignem granny house u dvoristu iza kuce roditelja, em bi mogli da mi pomognu u kupovini necega za sebe. A mi mu valjda dodjemo expati, ne znam sve diskutante, ali izgleda da je rec o emigrantima strucnjacima, uglavnom IT, inzenjerstvo i slicno. Mozda nismo na vrhu te korporativne piramide, ali ja makar za sebe mogu da kazem da u najmanju ruku mogu biti na dnu te expat piramide...

 

Cekaj malo, zar ti nisi u fazonu sloboda, nekonformizam, odbacivanje ustaljenih drustvenih normi, zivot na svoj nacin i tako to? A onda bi da ides u Singapur, jedno od najkonformistickijih mesta na planeti zemaljskoj?

 

Jesam, medjutim ja jos nisam finansijski nezavistan. I dalje sam u cubiclu 8 sati i u prevozu dva sata dnevno. E kad je vec tako onda mislim da je bolje raditi u Singapuru nego u Sidneju. A kad si nezavistan onda je lokacija irelevatna. U mom slucaju bi verovatno bio ruralni Tajland ili Laos.

Link to comment

 

 

Da, to je dosta stari tekst, dosta zanimljiv, a pisan iz te 'zapadne' perspektive. Gibson je jedan od proroka korporativisticke distopije, samo sto meni danas deluje da je Australija bliza toj prici jer nas drzava ne stiti dovoljno od korporacija. U Singapuru je drzava jaca i jos drzi korporacije pod kontrolom.

 

Samo da dodam u vezi ovoga, u Australiji 4 banke, dve rudarske megakorporacije, dva hiper lanca supermarketa i najveca Telco korporacija drze celu drzavu i vladu u shaci i naravno gradjane sa njima skupa.

Link to comment

Sta ce ti bre stan, ako zemlja nema kulturu (to speak of)? Halo, da li se cujemo? Kuc-kuc?!

 

Tvoj problem je da tebi forum ne odgovara, ti bi da propovedas, treba ti blog ili jos bolje crkva...  nisi uopste u stanju da procitas napisano i iznadjes znacenje datog teksta.

 

U skladu sa Maslovljevom skalom potreba, kultura ide tek kasnije. Moras prvo da imas krov nad glavom da bi uzivao u kulturi, a danas u Sidneju, a bogami i u Melburnu retko ko moze da priusti taj krov. A Australija je centar kulture, nesto sam propustio?

Edited by noskich
Link to comment

moze da se uziva u kulturi i kao podstanar, nista ne smeta :P

Bogami ni renta nije za podceniti. A ako zivis u predgradju 2 sata od 'kulture' bice ti kao sto ides na plazu iz Penrintha, par puta godisnje da pokvasis noge. Sto govorio forumski rahmetli Yoyogi: "ja gde imam stan, tu dolaze porodice iz predgradja zapadnog Sidneja da se slikaju jedanput godisnje".  :frust:

 

Problem je opet sa javnim prevozom. Voz koji ide 20 kilometara na sat, vikendom na gro stanica na svakih pola sata. Busevi koji kasne u guzvanjcu i dolaze u grupama od po 4 pa ih posle nema po pola sata... Najskuplji javni prevoz na svetu od +50 dolara nedeljno. Trackwork svaki vikend makar jedna linija. CityFail, sta vise reci...

Edited by noskich
Link to comment

Kad bas otpadam na poslu pogledam mu forum, nekim cudom nije blokiran. http://srbijadotokija.com/forums/forum.php?

Nije uspeo da povuce masu na svoj personalni forum pa klonira naloge kako bi se prikazao kao visestruka licnost i povecao popularnost mu foruma.

Pokusavao sam da se registrujem, ali uvek me blokira i to mu nije dovoljno, nego blokira i IP adresu. Pa sam odustao...

Idealna varijanta za njega, samo pishi, a ako ti se ne dopada neka replika samo blok.

 

Nista se promenio nije, sve isti rad.

Evo frishko:

03-11-16, 08:26

"Oprema je poslednja rec tehnike, Japanci su poznati po odlicnim medicinskim aparatima, Srbija je dobijala donacije od Japana u toj opremi. 

Kad sednes u stolicu, kao da si postao pilot svemirskog broda. Danas sam imao regularno ciscenje kamenca, kostalo je 1,300 dinara. Ne da je bilo bezbolno nego cak i prijatno, bas sam zeleo da traje sto duze. Pa mi jos stavili fluor, za lep ukus.

Zubar ima CTC Scanner, za 20 sekundi ti je cela glava procitana i slika na ekranu racunara uz zubarsku stolicu u kojoj sedis. Tu ti objasni situaciju.

Opste nacionalno zdravstveno osiguranje za sve. Cene su propisane na drzavnom nivou, nema "Osiguranje placa toliko a ja naplacujem ovoliko". Identicno, za sve ordinacije u celoj drzavi.
Za decu do 16 godina je potpuno besplatno, sve dok nije kozmetika.
Moja cerka ide sama na svaka 3 meseca, zubar se prema njoj ponasa kao roditelj iz komsiluka (tehnicki i jeste), dok sa njom prica ona i ne primeti sta je bilo dok ne kaze da je gotovo.

Cene su, na primer, ciscenje kanala (RCT = Root Canal Therapy) sto zahteva 3 posete, svaka je po 400 dinara, kad sam kroz to isao placao sam sitninom. Za te pare ne moze da se kupi paklo cigareta.

U Australiji je RCT 1,200 EUR, osiguranje ne placa nista."

Edited by noskich
Link to comment

Vidi se na svima, omatorilo se... E, a sto je bilo u nase vreme... sankcije, rat, sverc benzina, kad odes u Segedin kao da si bio u Galeries Lafayette. Profesori strajkuju, ne ides u skolu. Bombardovanje ne ides u skolu. Nema struje ne ides u skolu. Nema grejanja ne ides u skolu. Izadjes sa drugarima i cirkas jednu kolu celo vece jer nemas za vise. Ili odes na pivcugu ispred prodavnice. Delis partizanku u skolskom WC-u jer nemas za paklicu. Cekas u redu za ulje i brasno. Laktas se u prevozu i u dodeljivanju humanitarne pomoci. Cekas za vizu. Proveravaju te na granici do gaca. Na prijavi za studentski dom prijavljujes celih 1000 dinara primanja ali te lako pobijaju kolege sa tacno 0 dinara. Prestojis u putnickom vozu za Bar do WC-a i vise i ne primecujes smrad. 

Dobijes novac za uzinu, tacno jedan sladoled rumenko. Kad dodje vreme odmora cena skocila tri puta. Matorci stedeli sta god su imali jednog dana kad porastes, pa da imas za... "kola". Strana devizna stednja, nema je. Pa sto nije otislo tada, otislo kod Dafine ili na Zepter porcelan koji niko nikad nece koristiti, jer treba da se ima "kad se budes zenio". A letovanje ti je uspomena iz detinjstva.

Edited by noskich
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...