Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Samo vidim da je "zen" noskich ovde najobuzeti posedovanjem nekretnina. Makar bilo sta, taman i kutija od kartona, ali da je moje!

 

Inace, ako treba (a izgleda da treba) prevod za moje ranije pisanje, za mene zemlje u kojima moze da se dobro materijalno zivi, ALI pritom ne postoji kultura sa kojom se je moguce na neki nacin povezati (u domenu onog sto je pristupacno normalnim ljudima, ne nekim jedinstvenim genijima), a pritom mislim na bilo kakvu kulturu (od umetnosti pa do politickog angazmana)... dakle, takve zemlje po meni nisu za preporuku. A ko voli, neka izvoli.

 

Ono sto je zaista frustrirajuce uvek bilo na forumu, a u to se valjda od mene niko bolje ne razume, to je upravo pisanje o onome sto je vrlo lako shvatljivo, da bi se pritom (reklo bi se) obrazovani i inteligentni ljudi pravili da ne znaju sta si hteo da kazes, e da bi se napravili frajeri, ubrali nekakve forumske poene, forsirali svoju (kakvu god bila) ideologiju i tome slicno. Uvek sam zavidio ljudima koji napisu sta su imali da kazu, a sledeci put se na forum jave za 3 meseca, 3 godine, ako i uopste. Ko procitao procitao, a pismenima ne treba objasnjavati. Zaboga, "a kakvu kulturu ima Australija?" Da li je to "pitanje", ili pak samo internet ekvivalent pljuvanja u lice? (Retoricko pitanje).

Link to comment

A gde ti mislis da treba ici nakon toga?

Ma zezam se, sve je individualno. Meni bi trenutno vise prijalo bas ovo o cemu Indy prica - urbanija sredina, sa raznovrsnijem kulturnim sadrzajem i politickim angazmanom koji je meni appealing (i vikendica na Tajlandu :) )

Link to comment

Samo vidim da je "zen" noskich ovde najobuzeti posedovanjem nekretnina. Makar bilo sta, taman i kutija od kartona, ali da je moje!

 

Ja sam oduvek smatrao da je noskichevo pisanije na forumu, jos od momenta kada se spremao da imigrira u Australiju, neka vrsta online reality show gde posmatras kako jedna osoba vremenom raste, sazreva i menja se/ menja misljenje. To samo po sebi nije zabavno; ono sto je zabavno je da on uopste ne kapira da se menja - sad da ga pitas, rekao bi ti da sve isto misli i radi kao i pre 10 godina.

Zaboga, "a kakvu kulturu ima Australija?" Da li je to "pitanje", ili pak samo internet ekvivalent pljuvanja u lice? (Retoricko pitanje).

Postoje neke stvari koje smo zaboravili posle toliko godina u inostranstvu. Naprimer, pozorisne predstave u Beogradu su mahom rasprodate u zimskom periodu, a dogadja se da nema karata za bioskop vikendom. Grad u kome zivim je mnogo veci nego Beograd i ima mnogo vise pozorisnih predstava, ali na prste jedne ruke mogu da izbrojim koliko puta se dogodilo da nisam mogao da nadjem karte za predstavu. Iz ovoga mozes da izvuces zakljucak da je Beogradjanima kulturni zivot mnogo znacajniji, pa mozda i odatle dolazi i pitanje "a kakvu kulturu ima xxxx". A mozda je i osoba koja pita naprosto ignorant asshole, ko zna. 

Edited by ObiW
Link to comment

pitanje je bilo sta to od kulture (sta god smatrali pod kulturom) ima u Australiji a nema u Singapuru, posto je bilo reci o te dve zemlje. Nekako je Indijeva konstatacija zvucala kao da je Singapur neka third world dzamahirija u kojoj ljudi ne znaju ni za pozoriste ni za koncerte, postoji smrtna kazna, itd. a radi se o jednoj od najrazvijenijih zemalja na svetu, ako ne i najrazvijenijoj.  

Link to comment

 

Ja sam oduvek smatrao da je noskichevo pisanije na forumu, jos od momenta kada se spremao da imigrira u Australiju, neka vrsta online reality show gde posmatras kako jedna osoba vremenom raste, sazreva i menja se/ menja misljenje. To samo po sebi nije zabavno; ono sto je zabavno je da on uopste ne kapira da se menja - sad da ga pitas, rekao bi ti da sve isto misli i radi kao i pre 10 godina.

Postoje neke stvari koje smo zaboravili posle toliko godina u inostranstvu. Naprimer, pozorisne predstave u Beogradu su mahom rasprodate u zimskom periodu, a dogadja se da nema karata za bioskop vikendom. Grad u kome zivim je mnogo veci nego Beograd i ima mnogo vise pozorisnih predstava, ali na prste jedne ruke mogu da izbrojim koliko puta se dogodilo da nisam mogao da nadjem karte za predstavu. Iz ovoga mozes da izvuces zakljucak da je Beogradjanima kulturni zivot mnogo znacajniji, pa mozda i odatle dolazi i pitanje "a kakvu kulturu ima xxxx". A mozda je i osoba koja pita naprosto ignorant asshole, ko zna. 

a mozda je malo i do toga sto sam ja u BG kao student mogla da idem dva puta nedeljno u Narodno pozoriste, a ovde karta kosta otprilike koliko nedeljna studentska renta. mada se, of course, slazem da je odnos prema pozoristu ovde drugaciji (mislim da sam u nekom proslom forumaskom zivotu bas opasno kukala na stanje na NZ kad je pozorisna kultura u pitanju).

Link to comment

Samo vidim da je "zen" noskich ovde najobuzeti posedovanjem nekretnina. Makar bilo sta, taman i kutija od kartona, ali da je moje!

 

Ne nuzno, obuzet sam eliminisanjem prinude. Sasvim je ok nemati nekretninu, a imati prihode koji ti daju izbor lokacije i na sta provesti vreme, ali u trenutnoj situaciji nema bas mnogo dobrih izbora za investiranje. Defanzivno investiranje daje toliko niske prihode da nije jasno da li uopste prati realnu inflaciju. Dok je ofanzivno investiranje vrlo volatilno. Ni nekretnina nije neki bog zna kako dobar izbor, ali kada ne posedujes nijednu nekretninu nije lose da deo portfolia usmeris tamo, narocito ako moze da istovremeno bude investicija sada, a potencijalno mesto stanovanja u buducnosti. Ko zna mozda se razbolis, ovde imas Medicare. Mozda dete hoce da studira. Mozda ti potonu sve ladje pa se vratis i budes na socijali. Ili pod stare dane. I ako ne bude bilo starosne penzije superannuation ti je zamrznut ovde. Ipak ti daje izbor vise.

Edited by noskich
Link to comment

Naduvali su mnogi taj mehur, vec nekoliko puta... 

http://www.news.com.au/finance/economist-steve-keen-loses-housing-bet-against-rory-robertson/story-e6frfmbi-1225793985120 (2009)

Pa im jos nije dosta... 

http://www.abc.net.au/news/2016-07-29/australia-headed-for-recession-next-year,-professor-keen-says/7674154 (2016)

 

 

The professor famously lost a bet when he predicted a catastrophic crash in Australian house prices following the GFC and had to walk from Canberra to Mount Kosciusko as a result.

But he says, this time, he is right and does not have his hiking boots at the ready.

 

 

 

Australia's credit binge will lead to a bust as soon as next year, with house prices to fall between 40 and 70 per cent and unemployment to rise sharply, Professor Steve Keen says.

 

Ako ne pogodi ove godine sve su shanse da ce probati opet sledece. A iz nekog razloga se ufiksirao na (min)  40% pad cena...

Link to comment

Što se tiče cena nekretnina u Australijji, ja bih opet da napomenem da se one u USD iznosu nisu značajno promenile tokom prethodne četiri godine.  Odnos USD/AUD tokom prethodnih par godina otprilike se poklapa sa rastom cena nekretnina u AUD iznosu. E sad, koliko je to relevantnan podatak ne znam, ali deluje da može da bude važan ako se govori o tražnji iz drugih delova sveta.

 

Što se tiče kulture, pretpostavljam da je Beograd dosta siromašniji u pogledu subkulturnih i kontrakulturnih sadržaja od metropola. Pored toga, značajno je manji upliv  drugačijih kultura usled male atraktivnosti zemlje za migracije. To je što se tiče kulturnih sadržaja koji se kreiraju "odozdo". O državnoj politici nećemo ovom prilikom - dovoljno je da imamo u vidu odnos vlasti prema Narodnom muzeju. 

Link to comment

Što se tiče kulture, pretpostavljam da je Beograd dosta siromašniji u pogledu subkulturnih i kontrakulturnih sadržaja od metropola. Pored toga, značajno je manji upliv  drugačijih kultura usled male atraktivnosti zemlje za migracije. To je što se tiče kulturnih sadržaja koji se kreiraju "odozdo". O državnoj politici nećemo ovom prilikom - dovoljno je da imamo u vidu odnos vlasti prema Narodnom muzeju. 

 

Zasto "necemo"? aineko je reko (haha, znam da je zensko, al se ovako rimuje) da u pozoriste u Beogradu mozes redovno i kao student, a u inostranstvu bas i ne, a razlog je i u drzavnoj politici prema umetnosti to jest koliko i kako drzava subvencionise kulturu.

 

Jednostavno nema sanse da u inostranstvu pogledas mjuzikl kao sto je "Cigani Lete u Nebo" (Pozoriste na Terazijama), gde svaka predstava ima minimum 80 izvodjaca (glumci, orkestar), a da te kosta ispod 200 dolara. Zato umesto "Cigani Lete u nebo" mozes za jeftine pare da pogledas recimo ovo: https://en.wikipedia.org/wiki/Title_of_show gde imas ukupno cetvoro izvodjaca, zvuk ide sa trake, a pozornica i pozoriste moze da bude i "black box". Razlika u produkciji je enormna, u korist Pozorista na Terazijama.

 

Ne kazem da se pozoriste ne subvencionise preko, ali se to radi drugacije. Kolicina novca koja dobijaju od opstine/grada se poklapa sa donacijama koje pozoriste skupi od dobrotvora. Zato je vecina pozorista poluamaterska; glumci su skolovani, ali su produkcije daleko skromnije, a obim predstava je 3-4 premijere godisnje koje se igraju po 3 nedelje, od cevrtka do nedelje. Ima i etabliranih pozorista sa full profi produkcijom, velikim salama i vecim repertoarom, ali to su izuzetci od pravila.  

Link to comment

Što se tiče cena nekretnina u Australijji, ja bih opet da napomenem da se one u USD iznosu nisu značajno promenile tokom prethodne četiri godine.  Odnos USD/AUD tokom prethodnih par godina otprilike se poklapa sa rastom cena nekretnina u AUD iznosu. E sad, koliko je to relevantnan podatak ne znam, ali deluje da može da bude važan ako se govori o tražnji iz drugih delova sveta.

 

+11

Kratak a jebitacan traktat na temu "mi cemo prvo u nashem dvoristu da pocistimo"...

Link to comment

Jednostavno nema sanse da u inostranstvu pogledas mjuzikl kao sto je "Cigani Lete u Nebo" (Pozoriste na Terazijama), gde svaka predstava ima minimum 80 izvodjaca (glumci, orkestar), a da te kosta ispod 200 dolara. Zato umesto "Cigani Lete u nebo" mozes za jeftine pare da pogledas recimo ovo: https://en.wikipedia.org/wiki/Title_of_show gde imas ukupno cetvoro izvodjaca, zvuk ide sa trake, a pozornica i pozoriste moze da bude i "black box". Razlika u produkciji je enormna, u korist Pozorista na Terazijama.

 

 

e pa sad, ovo malo zvuci kao pozoriste ‘na kilo’, gde se bolje prodje:)) 

 

ne znam, bazirano na onome sto sam imala prilike da vidim, a ovde sam nekih dvestotinjak godina, ne mislim da australijska pozorista/repertoari/izvodjaci nesto kaskaju za nasim. pa jos ako izdvojimo pozoriste na terazijama (koje pominjes) ili narodno, rekla bih naprotiv. (unapred duboko izvinjenje bilo kome ko ima veze s tim kucama, apsolutno saosecam i svesna sam u kakvim uslovima tamo ljudi rade i pokusavaju da stvaraju poslednjih dvadeset pet godina).

 

@aineko, totalno prepoznajem frustraciju s pozoristima na ovom delu sveta. kroz isto sam prosla:)

 

najveci problem vecih pozorisnih kompanija u aus (surprise, surprise!) je komercijalizacija. nema ih mnogo, pa se medjusobno bore za publiku i to ne spustanjem cena (cene su stvarno bezobrazne), nego se to na zalost odrazava na repertoar. drze se onoga sto su sigurni da ce biti popularno i da ce da proda karte (lowest common denominator, more often than not). ipak, godisnje uspeju da ubace nekoliko izuzetnih, cak cutting edge predstava. tako da kvalitet uopste ne manjka (tesko da bi se moglo reci za MTC i STC da su poluamaterske), samo sto je rasporedjeno s komercijalnim uspehom kao primarnim drajvom. ha! a gde nije.

 

e da, pitaj malo ljude po narodnom sta kazu apropo premijera, da li ih je dovoljno;)

Edited by roksi
Link to comment

Ajoj, pa nisam mislio da je neko inferioran naspram nekog drugog, nego da u BG ima vise predstava koje imaju bogatiju produkciju o odnosu na preko okeana, zato sto drzava Srbija, verovali ili ne, daje vise para za veci broj pozorista. Ono u cemu precani dobijaju Srbe je masovnost manjih pozorista sa skromnijim budzetom. Ja naprosto ne mogu da se setim nekog takvog primera pozorista iz Srbije jer u BG ili imamo ful profi, ili totalne amatere. 

 

A za premijere u Srbiji znam sta hoces da kazes, u Srbiji je fora da se neka predstava igra decenijama (Buba u uhu, recimo) i sa takvom tradicijom tesko mozes da ubodes mnogo premijera po sezoni.

Edited by ObiW
Link to comment

Singapur je specificna sredina, nije za svakoga. Razmisljao sam o selidbi tamo.. jedno 5 sekundi. Jugoistocna Azija mi je medju omiljenim delovima sveta, al Singapur je robija.

 

Sent from my SM-G920V using Tapatalk

Nijedna sredina nije za svakoga. A gde bi ti drugde u Indokini mogao da radis na engleskom I budes solidno placen?

 

Problem sa Australijom je sto postaje ghost town nakon 5-6pm. Singapur je 24/7/365. Ja sam nocni tip. Takodje je pravi raj za vegetarijance. I odlican za praktikante budizma. Vrhunski ucitelji i centri.

Edited by noskich
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...