Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

evo sad sam pokusala da nadjem nesto najskuplje u Sevilji od te kategorije stanova u kojima bih ja zivela: https://www.idealista.com/inmueble/34598226/

meni od ovoga u zivotu, sa andaluzijskom klimom, ne moze mnogo bolje... dakle, oko 300k AUS. stan u kome ja zivim je najmanje duplo toliko  :isuse:

 

 

U tom cenovnom rangu, oko 10% jeftinije sam pazario kucu u Ipswichu koji je kao Parramatta u Sidneju. Starija kuca, ali renovirana, Queenslander stil. 4 sobe na 120 kvadrata, parcela 1480 kvadrata. Tih kraj, sve kuce i starija populacija. Pola sata voznje do centra Brizbena, 5-6 minuta voznje do centra Ipswicha, 3 minuta voznje do masivnog mall-a i do skola, 5 minuta do highway-a.

 

Ipswich je stari kraj koji datira jos od 18 veka. Trebao je da postane prestonica Kvinslenda, ali je to postao Brizben zbog luke. Dopalo mi se sto je tih kraj, a ima debelu istoriju sa sandstone zgradama, desetine masivnih parkova, i odlicnu infrastrukturu skole, univerzitete, bolnicu.

 

Bas zbog tih poplava 2011 je debelo potcenjen. A ova kuca sto sam uzeo je na vrhu brda i nikada nije bila poplavljena.

Edited by noskich
Link to comment

Sydney median house prices are $1,000,616, rising 22.9%

Melbourne had the next largest increase after Sydney, 10.6% in the past year to a median of $668,030

Brisbane increased by 1.9% to $490,855

Adelaide by 3.3% to $479,285

Canberra by 5.4% to $616,313

Darwin by 1.8% to $654,270.

Perth median house prices fell by 1.4% to $605,089

 

Dzaba je, bilo gde u svetu mora da se rmba 20 godina da se otplati nekretnina. :fantom:

Link to comment

Pa ne mora. Ja sam radio full time 6 godina i kupio u keshu.

A vec smo pricali da tiny house sa zemljom uz first owner grant mozes napravis sa 20-30k. Sve zavisi od nacina zivota I o kakvoj kuci pricamo.

Edited by noskich
Link to comment

Hm, dobro... mada je to dosta bogan-country, kao i vecina QLD-a (pogledati samo dobre rezultate One Nation na poslednjim saveznim izborima u toj izbornoj jedinici, Blair.) Mada je to sve vise problem za celu zemlju. I planetu.

Link to comment

Jeste, ali nikada nisam cuo za rasne incidente tamo dok je Melburn jedno vreme bio poznat po prebijanju indijskih studenata, a u Sidneju je isto bilo vise incidenta u javnom prevozu pa je postavljano na Youtube. A da krupne stvari poput Kronule ne pominjem. Ali to stoji da imas manje diverziteta van Sidneja i Melburna.

 

Poenta price je da ako si fleksibilan u Australiji i dalje ima povoljnih kuca. Ko voli prirodu i manje naseljene krajeve, a ne smeta mu hladnije vreme nema bolje od Tasmanije. U Hobartu trosobna kuca na 600 kvadrata parceli bez problema se nalazi za 125-150k. Sada u Sidneju imas fenomen rentvesting gde ljudi zive u iznajmljenom stanu, a investiraju van NSW. A Brizben je glavna meta. Kuce se prodaju za nekoliko dana ako je dobra ponuda.

Edited by noskich
Link to comment

Tako je to svuda. Zato i kazem ko je fleksibilan. Mozda ce morati da ima nesto duzi commute ili cak da promeni posao ili pokrene nesto svoje.

Kao ovaj Japanac sushi majstor sto se proslavio u gradicu na Tasmaniji:

 

 

 

Imam kolegu iz Brizbena koji leti cetvrtkom uvece i vraca se nedelju vece. Petkom radi od kuce. Kupi karte za letove na rasprodaji za 6 meseci unapred. Nije da tamo nema posla uopste, vec u Sidneju radi na ugovor za masne pare. Dosta je i do profesije. Sidnej je ubedljivo prestonica IT-ja. Ako ovde bude oglaseno 50 poslova za moju struku, u Melburnu bude 10, a u Brizbenu 5. S druge strane ako si racunovodja, gradjevinski inzinjer ili tako neka profesija koja ne zavisi od potreba specificne industrije onda imas mnogo vise izbora po pitanju lokacije.

Link to comment

Problem sa time (nisam jos pogledao videoje, ali ne verujem da ce to promeniti sustinu) je kao i ovi self-help gurui i "business coaches"... A i onaj tvoj "4 hour work week"... To je ta metoda, "pogledajmo nekog ko je u necemu uspeo, to znaci da to a) moze, b) ako ponovimo to sto je taj neko radio, uspecemo i mi." Zivot uopste tako ne funkcionise. Nema recepture.

 

A i ovo "da pokrene nesto svoje". Znas sigurno da barem 80% zapocetih malih biznisa propadne u prvih godinu-dve (a jos dosta njih i kasnije). To me podseca na jednu od liderki sadasnje koalicije na vlasti, koja kaze (otprilike) "resenje za nezaposlene je da pokrenu svoj biznis". To je parafraza one stare (iz konteksta istrgnute, ali svejedno, ilustrativne) "ako nemaju hleba, zasto ne jedu kolace".

 

To sto negde "nema posla" (u smislu oglasa), je simptom istog onog sto ce uzrokovati da tu mali biznis nece uspeti. Nema ekonomske aktivnosti, nema dovoljno ljudi sa "disposable" prihodima, itd. Zato nema posla, a zato ni ne cveta privatni biznis. Ne moze se nesto napraviti bas iz nicega (ili ni iz cega). A plus toga, u tim malo zabacenijim krajevima je veliki faktor i da li si lokalac (sto niko od nas ovde ne moze da bude - van Sumadije, Beograda, ili odakle smo... a sad ni tamo nismo lokalci.) Ovaj Japanac je izuzetak, kao i onaj Japanac koga je pre godinu-dve pojela ajkula dok je surfovao. Verovatnoca - nikakva, ali se eto ponekom desi.

 

Super je biti fleksibilan, super je biti minimalista (u smislu materijalnih posedovanja), sve je to jasno... medjutim, podleze ipak nekim granicama, ako nista drugo, fizike, biologije, jedinstva vremena i radnje (to sa putovanjem - jedno vreme sam putovao svaki dan na posao sat vremena ujutro, povratak oko sat i po vremena, ako je dobar saobracaj. Osim sto sam, uz auto-radio, napamet naucio skoro svu liriku nobelovca Dilana, umalo sto nisam sisao s uma posle jedno 3 meseca toga... ne preporucujem).

 

 

 

EDIT. Apropo Japanca gore - pa, super, samo se postaraj da ti je porodicna tradicija pravljenje sushija i onda se jos udaj i za lokalku.  :D Uspeh nece izostati... osim ako ne naletis na ajkulu.

Edited by Indy
Link to comment

Fleksibilnost ima mnogo varijeteta. Evo licni primer iz sadasnjeg trenutka: radim u Chatswoodu u kojem je renta za dvosobni stan 750 nedeljno, a zivim u Auburnu u kojem iznajmljujem trosobnu kucu od preko 100 kvadrata sa dvoristem za 400. Jeste, treba mi vozom 50 minuta, ali sam ovaj posao nasao tek nakon preseljenja. A mogu da nadjem nesto povoljno za 400-450 u Hornsbiju ili Rajdu pa da smanjim commute na 20-ak minuta ali me mrzi posto mi ova kuca odgovara.

 

Identican posao kao ovaj sto sada radim (radim za NSW vladu, a ovaj je za QLD vladu) je bio oglasen u Brizbenu pre par meseci i razlika u plati je bila 11% u korist NSW. Commute bi mi bio manji u Brizbenu nego sto mi je sada, cenim oko pola sata. Tako da neko u mojoj poziciji selidbom dobija 11% manju platu, ali moze da kupi kucu za manje od trecine cene koja bi bila u Sidneju za slicnu kucu.

 

Tako da ne moras da menjas posao iz korena, ima i daleko laksih varijanti. 

Edited by noskich
Link to comment

kad ste vec krenuli down the rabbit hole - ja to "fleksibilan" citam kao ono sto sam vec napisala, da mi 4 sobe zivotnog prostora diktiraju nacin zivota. da uzemo taj primer kupovanja kuce za 200k negde u Queenslandu. znaci treba da promenim sredinu, posao, mozda i profesiju, drzavu i kompletnu dnevnu rutinu da bih bila homeowner. moze, al to kad mi jednog dana dune da sve to menjam za zivot u Granadi zarad nekih potpuno drugih stvari, a ne da mi sumanuti Ozi property market diktira nacin zivota. 

nismo svi za sve, ne zato sto smo resili da budemo nefleksibilni zarad nekog luksuza, vec zato sto su nam prosto granice drugacije postavljene. ja isto hocu da flipnem od commute i znam da takve opcije ne dolaze u obzir. ja cu uvek izabrati losiji stan blizu posla nego bolji negde dalje. prosto postoje aspekti svakodnevnog zivota za koje mogu da spustim standarde i oni za koje ne mogu.

sto sve i dalje nema veze sa cinjenicom da je onih 700k za onakav jednosoban stan u Ultimu ludilo kapitalistickog mozga.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...