Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Interesantno je da je o tome uradjen fact-check u Australiji (i ispalo je da je ipak retko potrositi vise od sat i po zivota dnevno na prevoz na/sa posla).

 

travel-pie-chart-data.jpg

 

Ja sam ranije ziveo u manjim mestima u Australiji (i na Novom Zelandu) i to je bila prava uzivancija sa stanovista saobracaja, medjutim, ne valja traziti posao tamo (ako ti stric nije predsednik opstine i sl.) A jos pre toga sam ziveo u najboljem mestu na svetu, munzeu, i posao mi je bio 10 minuta od stana (EDIT: PESKE). Nemoj niko da me pita sto sam to ostavio, trava je uvek zelenija s druge strane ograde, i ostale price. Ali, dobro, zivot je 1 avantura, jeltako tako je.

Edited by Indy
Link to comment

Ma znam, ali ovde (u Torontu) bar 50% ljudi zivi kako si ti opisao svojih 3 meseca ceo zivot i to je sasvim normalno :D rekoh, zale se oni sto moraju 2 sata da putuju, to oko sat je redovna stvar.

 

Kada se moja devojka zalila na to po dolasku iz Beograda moj kum mi je rekao ,,pa reci joj - dobro dosla si u velegrad" :lol:

well... ja ne znam kako izgleda Toronto, ali ono sto je na sat vremena od centara Melbourna i Sidneja - to nisu nikakvi velegradi nego sela sa dobrim putevima.

Link to comment

well... ja ne znam kako izgleda Toronto, ali ono sto je na sat vremena od centara Melbourna i Sidneja - to nisu nikakvi velegradi nego sela sa dobrim putevima.

 

Tih sat vremena koja sam spominjao je bilo oko 20ak km ulicama, ili nekih 12-15 km vazdusnom linijom. Ali jebiga, spic, guzva (a i javni prevoz ide prosecnom brzinom od nekih 25-30 km/h ako je metro, i 15-20 km/h ako je bus, plus cekanje). U 3 ujutru stignes za 15-20 min. (ima autoput).

 

Ne znam kakva je konfiguracija Melburna i Sidneja, ja sam dakle udaljen tu razdaljinu od centra ali to je i dalje administrativno City of Toronto (2,5 mil. stanovnika) pa tek jedno 3-4 km dalje krecu okolna mesta predgradja (ono sto se racuna u "Greater Toronto Area"), pa tek na obodima te GTA dolazimo do sela sa dobrim putevima.

 

Mislim, jeste veliki deo grada severnoamericka suburbija razlicitih vrsti (sto je starija, to je gusca), to stoji.

Link to comment

imanje posla je moj izbor jer 1)volim taj posao (ja sam iskreirala posao po svojoj meri - zbog toga sam i promenila karijeru) i 2)novac koji dobijam mi omogucava da zivim bas onako kako hocu. apsolutno ne postoji scenario, osim dobitka na lutriji, gde bih ja mogla ovog trenutka da zivim ovako a da sam nekako vec postigla fin. nezavisnost.

 

Evo ponedeljak je jutro. Kada si ustala jesi li jedva cekala da krenes na posao?

Ne zezam te, stvarno me interesuje.

I jel te to osecanje ispunjenosti na poslu drzi nakon godinu-dve?

Link to comment

Pusti nju, ona ima najbolji posao na svetu. (Posle onog mog bivseg-bivseg u kom su me poslom slali da obilazim vinograde i restorane po Italiji i Francuskoj, ali to je odradjeno.)

Link to comment

Nisam upucen, o kakvom je poslu rec? A za obilazenje vinograda i restorana se dobrovoljno prijavljujem. Ne moraju da me plate, samo da pokriju troskove.  :kralj:

Edited by noskich
Link to comment

Nisam upucen, o kakvom je poslu rec? A za obilazenje vinograda i restorana se dobrovoljno prijavljujem. Ne moraju da me plate, samo da pokriju troskove.  :kralj:

pa vidis onda da moze i takav odnos da se ima prema poslu. :P

nemam ja taj problem sa ponedeljkom (plus me macka budi u 6:30am i kad idem i kad ne idem na posao). meni nedelja proleti zastrasujuce brzo, ja kad pogledam unazad samo vikende vidim. ja volim to sto radim, ljude sa kojima radim, to sto mi posao omogucava itd. da li ce biti isto i za 5, 10 godina. ne znam, mozda da (vidim primere oko sebe), mozda ne (isto znam primere). ako ne, promenicu posao... ili zivot iz korena, nikad se ne zna...

sto je tebi toliko nezamislivo da neko nema problem sa odlaskom na posao? i to uopste nije stvar toga da li se meni bas uvek, svakog dana ide na posao - i stvari koje uopste nemaju veze sa finansijama a koje sam uzela da radim mi se ne rade uvek, ali to ne znaci da odmah dignem ruke od njih (npr. lekcije arapskog ili teretana - koliko puta odem i kad mi se ne ide. tu se nista ne bi promenilo i da mi se sad stvori 2M u banci). 

ti prosto imas nesto na sta imas pik (posao) pa insistiras da mora da je svima tako. nije, ja imam neke svoje pet peeves i drago mi je kad novac moze ih resi (tj oslobodi me obaveze).

Link to comment

Volim i ja ljude sa kojima radim, dobro sam placen, imam odlicne beneficije za danasnje uslove, posao nije stresan. Bude nekad i zanimljiv, ali uglavnom je rutina. Problem je u toj rutini koja se stvara nakon oko 6 meseci. Zatim mi je problem rano ustajanje, sve bih dao da svaki dan mogu da se probudim kad se probudim, bez alarma. I ne volim cubicle i sedenje ispred ekrana 8 sati. 

Idealan posao za mene bi bio ultra fleksibilan - nezavistan od vremena i lokacije, vec se samo gleda ucinak. Cime bih izbegao rano ustajanje i cubicle. I na drugom mestu posao koji obuhvata manje projekte koji se zavrse za po mesec dana ili manje pa se prelazi na drugi s tim sto bi oni bili veoma razliciti jedni od drugih i stalno bih nesto novo naucio i upoznao nekog novog. Jedino sto mi pada na pamet da pokriva sve to je istrazivacko novinarstvo. To su mi bile prve osnovne studije, ali nije bilo leba od toga. Tako da ko zna, mozda krenem tu nesto da pokusavam od nule opet, mozda budem radio ovo isto sad na ugovor 6 meseci naizmenicno pa pauzirao 6, a mozda i predjem u NGO sektor sto bi mi omogucilo da se stacioniram u jugoistocnoj Aziji. 

 

Nego ne rece koji je posao u pitanju?

Edited by noskich
Link to comment

programerski.

 

razumem, samo to su neke tvoje licne preference koje nema potrebe projektovati na sve ljude. ja nemam problem sa ustajanjem (ustajem u slicno vreme i kad radim i kad ne radim), posao mi je sve samo ne rutina (change is the only constant), a totalni sam introvert kome je sedenje ispred ekrana natural habitat. i dosta putujem, sto poslovno, sto privatno - a to je meni najbitnije.

Link to comment

  sve bih dao da svaki dan mogu da se probudim kad se probudim, bez alarma. I ne volim cubicle i sedenje ispred ekrana 8 sati.  

 

Idi u akademike. EDIT. Ili slobodne umetnike. 

Edited by Indy
Link to comment

I naravno glavni krivac za sve je njegovo velicanstvo dug. Kupovina sa 10% depozita, pa onda kupovina druge kuce na osnovu prve i tako dalje. Kula od karata koja para nebesa.

 

I jos jedna stvar. Ne bih da budem pogresno shvacen, ne mislim da zene trebaju da ostanu kod kuce i ne rade ako to nije njihov izbor, ali mislim da su zestoko prevarene, i one, i cela porodica sa njima. U 80-im su zene sa decom koje rade puno radno vreme bila manjina u Australiji, sto je okrenuto na teme u 90-im. A ta razlika u dodatnoj plati je otisla na povisene cene nekretnina i obdanista. Nista nije zavrsilo u dzepu te zene, osim ako nije rec o najplacenijim. I sta smo dobili, oboje roditelja rade da bi otplacivali istu kucu i obdaniste. Nista za nesto. Poslodavci i banke trljaju ruke. A kvalitet zivota i podizanje dece na dole. Mnogo bi bolje bilo da se ostalo na jednom zaposlenom u porodici i da je sasvim svejedno da li je to zena ili muz. Prvi bih se 'prijavio' da ostanem kod kuce. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...