Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

http://www.bbc.com/news/world-australia-37971197

 

U tekstu postoji dobra poenta o kojoj smo već pričali, da se mortgage olako odobrava a da je domaćinstvu potrebno nešto baš mnogo godišnjih plata da sve to otplati, uz predikciju da će uskoro morati da dođe do pucanja mehura.

Taj primer je krajnje sulud, otprilike kao kad bi prosecnu cenu telefona gledali kroz cenu najskupljeg fensi posh modela.Cene jesu otisle u kur@c ali ni priblizno kao taj nesrecni studio ili sta god da je vec bilo.

Link to comment

Taj primer je krajnje sulud, otprilike kao kad bi prosecnu cenu telefona gledali kroz cenu najskupljeg fensi posh modela.Cene jesu otisle u kur@c ali ni priblizno kao taj nesrecni studio ili sta god da je vec bilo.

Promena u ovom konkretnom slučaju je 41% za tri godine.

 

Na domain. au navode trendove u cenama nekretnina po svakom naselju. Ne znam koliko je kredibilan sajt kao izvor informacija - moguće je da kao posrednici imaju interes da budže podatke ali to bi bilo dosta neobično. Recimo, od 2012 do 2016 promene su takve da je prosečna (ili median, ne znam šta računaju) cena skočila poprilično. Uzimam četiri naselja koja su različitog tipa pa možda mogu da nagoveste trendove.

 

Gosford sa 260k na 410k, što je skok od 58%

Auburn sa 308k na 523k, skok od 70%

Blacktown sa 293k na 440k, skok 50%

Darlinghurst sa 580k na 900k, skok od 55% 

Link to comment

moguće je da kao posrednici imaju interes da budže podatke

 

Ne znam da li budže, samo znam da je svaki takav tekst napisan iz ugla investitora, a ne kupca (ili stanara). "Emocije" teksta su uvek u fazonu "OMG, panika, cene/rente padaju!"... što bi valjda trebalo da je dobra vest za većinu običnog sveta. Pa, onda ubace i utešnu poruku, tipa, jeste cene padaju sada, ali to je ciklično, ponovo će doći (valjda "dobra") vremena kad će astronomski da rastu... Stoga i izbegavam čitanje tih članaka, vidim da nije za mene, nego za "trumpove". -_-

 

 

Npr. There is an oversupply of apartments in Melbourne

 

(Na početku teksta predstavlja da su cene/kirije bukvalno budzašto u Melburnu, što nema veze s realnošću... Opet, to je iz ugla investitora, kojima nijedna kirija nije dovoljno visoka, pošto su rešili da se get rich quick.)

Link to comment

Promena u ovom konkretnom slučaju je 41% za tri godine.

 

Na domain. au navode trendove u cenama nekretnina po svakom naselju. Ne znam koliko je kredibilan sajt kao izvor informacija - moguće je da kao posrednici imaju interes da budže podatke ali to bi bilo dosta neobično. Recimo, od 2012 do 2016 promene su takve da je prosečna (ili median, ne znam šta računaju) cena skočila poprilično. Uzimam četiri naselja koja su različitog tipa pa možda mogu da nagoveste trendove.

 

Gosford sa 260k na 410k, što je skok od 58%

Auburn sa 308k na 523k, skok od 70%

Blacktown sa 293k na 440k, skok 50%

Darlinghurst sa 580k na 900k, skok od 55% 

 

Ima tu nekoliko stvari a prva je - ono - meni nikako ne bi bilo neobicno da budze - stavise bilo bi mi vrlo cudno da ne budze, znajuci poslovicno™ 'poshtenje' te i slicnih industrija. Al' dobro - to je do mene - mozda nisu (bash) svi takvi. - znam i ja jednog od te 'struke' koji je kao cestit & posten: Jenmen.

 

Vazna stvar je naravno - ovdashnja RE industrija posluje samo i jedino sa 'median' vrednostima. To - kome statistika nije strana - zna(mo) sta je. 

Domain je - sto se te i takve industrije tice jedan sasvim ok sajt.

 

Problem sa cenama je sto su one porasle ne samo u apsolutnom iznosu - kako god da se meri nego i u dve kategorije gde se to mnogo jasnije i gadnije vidi - ne znam brojeve napamet niti imam vremena da trazim al' to moze da se nadje u svako doba. Prva kategorija je zaduzenost prosecne porodice - indikator koliki deo mesecnog ili godisnjeg prihoda ide na kredit za kucu - to je otislo onako napamet - najmanje 20+ procenata u zadnjih 15-20 godina i to je - obicno - na granici neke suvislosti (tipa ono - 40-50% i slicno). Drugo - odnos izmedju prosecne plate i prosecne median cene kuce se takodje promenio drasticno. Na gore, jasno... 

 

Ono sto je dobro je da se nesto od 'rasta' cena moze objasniti - ovo znam na primerima gorepomenutih Auburn-a i Blacktown-a 'sa terena' a Gosforda kroz posao - dakle - rast cena se (manjim, ok) delom moze objasniti sto su te kuce koje su prodavane pre 4-5-7 godina bile drvenjare/udzerice koje su prakticno isle (na prodaju pa da se rushe) uz plac - koji je i tada nosio cenu. Znaci - pre 5-7 godina - cena placa sa finom kucom za rusenje 400-500k. Urade se planovi, plac podeli na 2 i sazidaju 2 stambene jedinice. Posle 3-4 godine (ili tu negde) - svaka ta 'jedinica' vredi nekih 650-700-900-950. I tako cela ulica i veliki deo lokaliteta (subrub-a)... Ovo je samo deo objashnjenja al cenim da je jasan bez dodatnih detalja, ne? 

Link to comment

Sustina je sa jedne strane ogromno povecanje cena nuznosti (krova nad glavom, hrane, medicinskih usluga, obrazovanja), a sa druge stagnacije primanja. I nije to problem samo u Australiji, to je problem svuda:

 

We can afford the things we don’t need, but we need the things we can’t afford

https://www.weforum.org/agenda/2016/08/the-things-we-really-need-are-getting-more-expensive-other-stuff-is-getting-cheaper-why?

 

I ono sto je ponovljeno vise puta, moja generacija Y je prva generacija nakon drugog svetskog rata koja zivi losije od roditelja. Nema vise vere u bezuslovni progres, da ce sutra nuzno biti bolje nego danas zasnovano na tehnoloskim inovacijama i ekspanziji privrede.

 

Young people are growing up poorer than their parents. How did it go so horribly wrong? 

https://www.weforum.org/agenda/2016/11/there-s-a-generation-growing-up-poorer-than-their-parents-a-new-study-explains-why?

Edited by noskich
Link to comment

Nesto sam planirao da idem za AUS ali ovo je ozbiljna prepreka.

 

Novi imigranti, sveze meso, su u najgoroj poziciji. Nemaju od koga da naslede, nema ko da im pomogne za depozit kao garantor, a uslovi su sve gori u smislu pronalazenja dobrog posla - sve ostrija konkurencija, beneficija (socijalno, zdravstveno, obrazovanje...) i uopste odnosa primanja i troskova. Kad bezis iz Srbije onda ne biras mnogo, ali bi bilo zanimljivo da se uradi neko istrazivanje koje zemlje emigranti biraju za naredno preseljenje. Jedno je kada bezis sto moras, zbog nezaposlenosti i sirotinje, a drugo kada se selis jer to hoces, vise ti odgovara drugde. Kanada, Australija i Novi Zeland su logicni izbori za prvu imigraciju. Nema tu bas mnogo da se bira niti se pita mnogo. 

 

Dobro je pogledati gde imigriraju ljudi rodjeni u Australiji:

https://www.border.gov.au/about/corporate/information/fact-sheets/05emigration

 

Overwhelmingly, the Australia-born are emigrating to the United Kingdom, the United States or to New Zealand. In 2012-13, 44.0 per cent of Australian-born emigrants went to one of these three countries. The next most popular destinations were Singapore (10.0 per cent), Hong Kong SAR (5.4 per cent) and the United Arab Emirates (4.6 per cent).

Ovako na prvu loptu izgleda da je razlog bolje/placenije zaposlenje, manji porez i bolji kvalitet zivota.

 

Ali, nemoj da se mnogo mislis, treba ti prvo odskocna daska, a kasnije ces videti gde ces i kako ces. U principu sto pre dodjes to ce ti pre biti lakse. Kad budes imao pasos, iskustvo, usavrsen engleski, mozda i jos obrazovanja bice ti lakse da biras. Mada je i istina da je vrlo lako 'zapucati' se ovde. Evo ja sam ostao daleko duze nego sto sam planirao. Nije lako ni naci bolje drugde.

Edited by noskich
Link to comment

To je sad veoma individualna stvar jer su potrebe i prioriteti drugaciji, kao i zivotna faza. Za mladje ljude moze biti super u zemljama sa niskim porezom bez ikakve socijale, ali kad ostare bolje je biti u Norveskoj nego u Hong Kongu. A tacno je i da je sve teze skakutati iz zemlje u zemlju, a da ti istovremeno bude bolje. To je retkost rezervisana za ljude na vrhu korporativne piramide ili deficitarne strucnjake. Ja da sam imao bolju ponudu od ovoga sto sad imam ne bih vise bio ovde.

Link to comment

Tesko da moze da im bude super (po Emiratima i sl), upravo po tvojim (a i mojim) kriterijumima. Zivot im je tamo samo posao*, nista vise. Kapiram da se ti ljudi (neke i ja znam) zrtvuju zbog sledece generacije, tj dece. To nije nesto privlacno, osim mozda iz perspektive egzistencijalnog ocaja ili nekog zestokog karijerizma (a onda je obicno privremeno).

 

Pogledaj samo koliko se ovaj (i prethodni) forum strastveno bave demokratizacijom drustva, ljudskim pravima i sl. Vec drugu deceniju! I onda imamo te iste nase ljude (koji samo zarad posla/para) provedu ceo zivot u UAE, Kuvajtu, Kataru, Singapuru, Kini i sl. mestima, gde slicno ne postoji ni kao koncept. Svakako da moze, ko mora, ali to nije bas "dobro mesto".

 

Barem se meni ne cini... premda nije da nisam razmisljao o tome (ali ne bih isao dalje.)

 

_______

*Moguce je da ima izuzetaka, ali je to dosta tesko, nije kao da im je jednostavno da se ukopcaju sa lokalnom kulturom (ako takvog neceg uopste ima).

Link to comment

U isti kosh si svrstao islamski sultanat, autonomnu pokrajnu koja polaze racune politbirou i predstavnicku 'demokratiju' poput australijske. 

Ali nema veze. Ako cemo da poredimo Singapur i Australiju samo jedna stavka je dovoljna: Singapur na teritoriji uzeg Sidneja uspeva da populaciji vecoj od populacije sireg Sidneja obezbedi subvencionisane stanove na osnovu prosecne stope poreza od 7%. U Australiji vlada ne uspeva da obezbedi subvencionisane stanove cak ni socijalno najugrozenijim slucajevima i sve to sa procenom stopom poreza od 25%. I imajuci na raspolaganju kontinent. Tako da nemamo o cemu vise da pricamo.

Koje to demokratsko pravo uziva gradjanin Australije koje ne uziva gradjanin Singapura?

Link to comment

U Singapuru i dalje postoji smrtna kazna, na primer. 

 

I onda? Kakve to veze ima sa 'demokratijom'? Ima i Japan, dobar deo US, Indija...

Edited by noskich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...