Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Pa ajde kad cemo propastometriju da obogatimo licnim istorijama; moji baba i deda sa jedne strane su bili proleteri, radili ceo zivot oboje u malom gradu i penzionisali se kao podstanari. Sa druge strane su sredinom sezdesetih zbog gladi rasprodali sve na planini i presli u ravnicu gde je deda fizikalisao i na poslu i posle na njivi i sa zivotinjama a baba samo ovo drugo. I jedni i drugi su tesko ziveli, i jednima i drugima je tek jedno od troje dece zavrsilo fakultet, i jedni i drugi nisu prakticno nista stekli za zivota preko onog s cime su poceli.

Moji roditelji su ziveli kao ta famozna srednja klasa SFRJ; drustveni stan, mid-management pozicije u velikim firmama, letovanja i zimovanja i da nije doslo do kurslusa '91 tu negde bi i ostalo. 

Moje drustvo sto iz srednje skole sto sa faksa je uglavnom pocinjalo iz minusa u koji su roditelji potonuli devedesetih, i uglavnom je svako ko je otisao iz Srbije uspeo da se okuci (naravno pod hipotekom) i dobaci do nekog, nazovi srednjeklasnog, nivoa gde je gro zivota na relaciji poso kuca ali uglavnom nema sta da zafali. 

Moji roditelji  su '91 imali godina koliko ja imam danas. Znaci, da se vratimo pre rata i peha koji je tu generaciju zadesio i opet sam ja materijalno u neuporedivo boljoj situaciji nego oni tada, pri tom otisavsi u desetu zemlju, pocevsi iz minusa (citaj finansiranja familije u Srbiji) a nisam nesto talentovaniji ili sretniji od drugih ljudi koji su isto tako krenuli. 

Jednako kao i ti ne racunam da cu ikada videti penziju, besplatno zdravstvo nemam vec 15 godina ali to su neki problemi koji sada dolaze na red i ne mislim da cu gore proci od prethodnih generacija jer to sto je njima penzija i zdravstvena zastita pruzila racunam da cu moci da si priustim. Isto tako mislim da cu svojoj deci moci da priustim studiranje cega hoce i gde hoce (u razumnim granicama) za razliku od mojih roditelja pa i mene.

Tako da, da, mislim da mi je, i pored devedesetih, bolje nego prethodnim generacijama, a mislim da je i gomili ljudi u gomili zemalja koje nisu otisle u minus devedesetih isto tako bolje. 

Link to comment

Meni se cini da je premisa ovde potpuno pogresna, namely da je *danas* gore nego *juce*. To mozda vazi za neka drustva, ali u globalu ne.

Kao i teza o muskarcu koji radi dok zena sedi kuci i svi zive super komforno, to je mozda bivalo na nekim Zapadima.

Iz mog iskustva, i dede i babe su radile ako je bilo prilike. Sedeo je kuci ko nije mogao da nadje posao. A svi zajedno su ziveli mnogo skromnije nego sto je danas uobicajeno.

 

Ko je rekao da je danas gore nego juce?

 

Prvo, govorimo samo o Zapadu. Nesumnjivo je da je gledano u globalu, na planeti u proseku nikad bolje za prosecnog coveka.

 

Drugo, govorimo o rastu, napretku, itd. Zapadnjaci su tokom 20. veka navikli da sve ide na bolje, da ide napred. Da skacu plate, da skace standard, da njihova deca budu bogatija od njih a unuci jos bogatiji. Ali se to dosta usporilo, pa onda kada vidis da tvoja deca i unuci ostaju na istom kao ti, onda imas osecaj da je ,,nekad bilo mnogo bolje". Mislim, to je definicija stagnacije, danas je isto kao juce (kada je gore, onda je to nazadovanje).

Link to comment

Pa Noskich rece da nije vise ko nekad kad je mogla zena da sedi kuci. Ja kazem da je to mozda moglo negde na Zapadu ali kod nas bas i nije bilo tako. Drugo, zasto pricamo samo o Zapadu? Trece, sta je tacno Zapad? Recimo Australija je skoro prosla kroz bum gde su se energeticari na pravom mestu u pravo vreme lepo oparili. Noskich je iskesirao kucu za 6 godina. Meni je to jako daleko od stagnacije i propasti.

Link to comment

Australijski kruzok je ovde diskutovao o balonu nekretnina pa je iz toga proizasla prica da je bejbibumerima (post WWII generaciji) bilo daleko lakse i udobnije nego generaciji Y zbog:

- Pristupacnih nekretnina nedaleko od centra gradova (po ceni od 3 godisnja prihoda domacinstva u poredjenju sa 12.2 danas)

- Lakseg zaposlenja (bez obzira na obrazovanje svako je mogao da se zaposli, danas diplomci nakon treninga, internshipa i part-time zaposlenja opet tesko nalaze posao u struci)

- Sigurnijeg i stabilnijeg zaposlenja (efektivno danas vise ne postoji koncept 'stalno zaposlenog')

- Lakseg napredovanja, povisica, povecanja zivotnog standarda (sindikati su sada nista, a nekada su konstantno osiguravali vece beneficije)

- Robustnije socijalne zastite ukljucujuci pomoc za nezaposlene, povrede na radu, zdravstvenu negu, obrazovanje, starosnu penziju (danas uplacujes privatno osiguranje za povrede i zdravstvo, godine za starosnu penziju se stalno povecavaju)

- Nepostojanja globalne konkurencije niti 24/7 koncepta zbog cega je bilo manje stresa i pritisaka na poslu

- Mogucnosti da se porodica izdrzava od jedne plate i da nekvalifikovan radnik otplati kucu i posalje decu na fakultete

I tako dalje i tako blize.

Naravno to ne znaci da danas nema prednosti u vidu jeftinijih roba i usluga, vece pokretljivosti, vise interakcije... ali na ovoj temi fokus je na stvarima koje zaokupljuju najveci deo zivota u vremenskom smislu, poslu i stanovanju, i po tim pitanjima bejbibumerima na zapadu je defakto bilo bolje. A bilo je bolje i nasim roditeljima u SFRJ po ovim pitanjima takodje.

Sto ne znaci da nema mnogo zemalja u kojima je danasnjim generacijama bolje i po ovim pitanjima od njihovih roditelja. Vec sam mali milion puta pominjao na ovom forumu Maleziju koja je progresivno napredovala u svakom smislu od WWII do danas. I dalje imaju problema sa korupcijom i losom vladom, i dalje ima razmirica izmedju rasa, ali je svima sasvim jasno da u svakom smislu zive bolje od svojih roditelja. E pa u Srbiji i Australiji to nije slucaj. A to se ne odnosi na emigrante jer poenta nije u uporedjivanju razlicitih zemalja, vec zivota tvojih roditelja sa tvojim u istoj zemlji. Tek tada takvo poredjenje ima smisla.

Edited by noskich
Link to comment

Bolje ista nego nista. Ipak me strasno nervira trend pravljenja kuca na poslednjoj stanici metroa i to po 200-300 kuca u naselju a oko svake kuce 1m od zida do ograde...wtf?

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment

Bolje ista nego nista. Ipak me strasno nervira trend pravljenja kuca na poslednjoj stanici metroa i to po 200-300 kuca u naselju a oko svake kuce 1m od zida do ograde...wtf?

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Pa nego sta ce drugo - da ruse one grdne stracare po centru i da iseljavaju industrijske zone na poslednje stanice metroa, ne?? 

Ne bi to bilo uredu, ne, ne... Nikako... :)

Link to comment

Bolje ista nego nista. Ipak me strasno nervira trend pravljenja kuca na poslednjoj stanici metroa i to po 200-300 kuca u naselju a oko svake kuce 1m od zida do ograde...wtf?

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Derrimut! moj prvi susret sa takvom suburbujiom.

Link to comment

Bolje ista nego nista. Ipak me strasno nervira trend pravljenja kuca na poslednjoj stanici metroa i to po 200-300 kuca u naselju a oko svake kuce 1m od zida do ograde...wtf?

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Da li bi verovao da je to na Tajlandu stvar prestiza, sto oni zovu village koji je opasan zidom i ima strazare na ulazu sa rampom. I sve tipske kuce. Nedosanjan san srednje i vise srednje klase.

Kao sto je u Srbiji Maccas fensi mesto za izlazak.

 

Ima varijanta kao townhouse jeftinija, a ima i detached skuplja. I to ti je preko sto hiljada dolara plus mesecno odrzavanje svega. A na Tajlandu je 1000 dolara mesecno jaka plata.

 

dsc-0535.JPG

 

d15077c89a115f6.jpg

Edited by noskich
Link to comment

Da li bi verovao da je to na Tajlandu stvar prestiza, sto oni zovu village koji je opasan zidom i ima strazare na ulazu sa rampom. I sve tipske kuce. Nedosanjan san srednje i vise srednje klase.

 

To se s ove strane bare zove "gated community"...ima ih dosta po Americi, ali je Meksiko sampion

Link to comment

Tako nesto je i u Srbiji prestizno. Ja pokusavam da poredim naselja ovde i u RS i cini mi se da bi se u RS nesto sto je ovde ispod proseka smatralo nadprosecno dobrim. Pogledajmo kuce "vojvodjanke" na bezanijskoj kosi (odmah pored karingtonki). To su ako se ne varam detached ili semi detached townhouses. Neke cak nemaju ni garazu.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...