Jump to content
IGNORED

E-commerce u Srbiji


rajka

Recommended Posts

ne sviđa mi se ta "gomila freelance sajtova".prvo, važi pravilo "prvobitne raspodele kapitala", ko je prvi došao i ušančio se sa dosta odrađenih poslova i pozitivnim review-ima taj dobija posao.drugo, početnik nisam, tako da nisam spreman da polako gradim karijeru radeći ispod cene ili "za slavu", nemam vremena za to.
pa ti bi imao svoje klijente koje nadjes nezavisno od tih freelance sajtova, samo bi ti oni placali preko sajta. mada to uvodi komplikaciju da bi se onda i sami klijenti morali registrovati na tim sajtovima.ako su ti klijenti firme u USA, rekli su mi da US banke obicno daju jedan broj transakcija besplatno firmama, pa bi ti mozda americki klijenti i placali preko banke ako ih to ne kosta dodatno.bas mi je zao sto moras da se susreces i sa takvim problemima angry.gif Edited by rajka
Link to comment
  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    22

  • nera

    21

  • nbg4ever

    19

  • Skyhighatrist

    15

Ono sto sam hteo da kazem, je da ljudi za koje radis, mogu da te plate na freelance sajtu. To je sve. Odradis posao, nadjete se na skajpu/necemu vec, oni otvore posao, ti ponudis, oni prihvate, plate te, zatvore posao i zdravo. Ako nisu iz Amerike, alternativa je da koriste Moneybookers (ako hoce). Obe opcije su donekle cimanje, ali treca alternativa je da ne zaradis nista.edit: paypal nema smisla da koristis, jer mislim da ne postoji ni teoretska mogucnost da pare povuces kod sebe. Mozes da smuljas da otvoris i placas nesto, ali da vratis pare, ili nemoguce, ili uz puno rizika.

Edited by Venom
Link to comment

hvala na savetima :)probaću već nešto.edit:sad mi pade na pamet da imam rodbinu u inostranstvu.mogu li oni da se registruju na PayPal-u i šalju mi zaradu doznakom... ili kako već? :unsure:

Edited by garcia
Link to comment
Odlična tema.Ja danas bio do Inteze i lepo kažem čoveku da mi treba loro-akreditiv kako bi mi ljudi plaćali za usluge na netu (web, css...).Službenik se prvo zagrcnu,
Verovatno se zagrcnuo od smeha kad je čuo šta mu tražiš.
Link to comment
hvala na savetima :)probaću već nešto.edit:sad mi pade na pamet da imam rodbinu u inostranstvu.mogu li oni da se registruju na PayPal-u i šalju mi zaradu doznakom... ili kako već? :unsure:
Mogu. I oni ce da plate (tj. ti ces), proviziju od par desetina dolara na international wire transfer, ali preziveces ako ti salju na gomilici jednom mesecno.
Link to comment
kada sam ja placala dizajnera iz srbije, morala sam da paltim bancnu proviziju (UK banke) od £20, dok bi placanje u EU bilo besplatno. tako da ako tvoji klijenti budu morali da placaju istu takvu proviziju za uslugu od 20 evra nece im se isplatiti, probaj da smuvas da otvoris paypal.
Ne vidim logiku da ima neke veze gde se plaća, da li to znači da se dodatno plaća i u usa ili jpn jer i oni nisu u eu? Srpski računi imaju iban strukturu tako da jedini penal koji znam je da ako plaćaš nekom na običan račun a ta država koristi iban.
Link to comment
Ne vidim logiku da ima neke veze gde se plaća, da li to znači da se dodatno plaća i u usa ili jpn jer i oni nisu u eu? Srpski računi imaju iban strukturu tako da jedini penal koji znam je da ako plaćaš nekom na običan račun a ta država koristi iban.
nisam sigurna zasto, ali sam morala da saljem preko telefonskog naloga, nisam mogla online, pa sam mozda formalno placala naknadu za telefonski nalog. za US/Japan nisam nikad uplacivala pa ne znam.mozda ima neke veze sa pranjem novca, posto se secam da su mojoj poslovnici HSBC u americi (i ova banka u UK je bila HSBC) imali zalepljenu 'crnu' listu na zidu sa spiskom zemalja na koje treba obratiti paznju u vezi sa pranjem novca (ovo je bilo jos pre par godina).pri cemu sam placala kao pravno lice, za fizicka je mozda drugacije, ne znam. Edited by rajka
Link to comment
Hvala, Tresko. IBAN ima pod Beneficiary Customer.Čemu onda služi Intermediry (BCITITMM Intesa Sanpaolo... bla bls) i Account with Institution (DBDBRSBG Banca Intesa AS Beograd...)?Izgleda da popuni onaj šturi A4 :)šta znam, čitajući na njihovom sajtu pomislio sam da je to to.nisam li ja praktično "izvoznik usluga"?to i stoji pod loro-akreditivima na Intezinom sajtu.Majku mu, osećam se kao Miki Kostić kada je prepakivao šećer iz EU i opet im ga uvaljivao a ne kao ubogi informatičar koji hoće za sitne pare da proda svoje IT usluge.Ne verujem da će iznos pojedinačne transakcije prevazilaziti 20 evra.Kako i da li država uopšte kontroliše uplate iz inostranstva na devizne račune?
Pa, Intesa Centrala je korespondentna banka za Intesu Srbija. No, svejedno, kad se obavlja transakcija i banka koja izvršava nalog za plaćanje ukuca tvoj IBAN, automatski dobija sve podatke uključujući i korespondenta, tj. intermediary banku, i ceo path za plaćanje do tebe.Kakve troškove naplaćuje vaćaroška banka tvog klijenta koji tebi plaća, tebe ne treba da interesuje, jer je i EU puna vaćaroških banaka, koje sa raznim šupljim objašnjenjima, improvizovanim "crnim listama" pljačkaju svoje komitente prilikom transfera novca.Meni moja banka naplaćuje transfer novca u Srbiju 1,10 Eura, kao bilo koji drugi nalog, ino ili domaći. Prema tome, ti daj svoj IBAN klijentima i baš te briga šta će oni da rade.Što se tiče tih nekih različitih instrukcija za EUR i USD, to je bilo nekad dok nisu počela da se primenjuju SEPA rules. Sada automatski svaki devizni račun ima onoliko virtuelnih podpartija, za onoliko raznih valuta koje ti stižu na račun. Znači, sve valute stižu na taj jedan isti račun, a banka ti automatski otvara virtualnu podpartiju za ono što nije EUR.
Link to comment

Razlicite instrukcije su se odnosile na razlicitog posrednika. Iskopah sad uputstvo od pre koje godine, evo ga ovde35li4us.jpgZa eure je bila skroz druga 'intermediary' banka (mislim da je bila konkretno neka banka). Sta su menjali ne znam, ali nesto jesu menjali, IAKO su i pre godinu dana davali iste instrukcije, ali Moneybookers uredno salje pare na Intesine racune, bez ikakvog posrednika.Za drugi deo price, to bi bilo lepo, ali mislim da bi svaki potencijalni klijent prestao da bude potencijalni, ako bi ispalo da mora da plati duplo. Ovaj sken instrukcija je iskoriscen zapravo, i to je prebaceno nekih 600 dolara, uzese coveku mislim 60 dodatno :isuse: . Bilo mi neprijatno...

Edited by Venom
Link to comment
Meni moja banka naplaćuje transfer novca u Srbiju 1,10 Eura, kao bilo koji drugi nalog, ino ili domaći. Prema tome, ti daj svoj IBAN klijentima i baš te briga šta će oni da rade.
malo i ja da uskačim u temu, vidim da ima solidno obaveštenih ljudi pa... :)ako želim da naplaćujem nešto (uslugu, štagod) na svom sajtu (čitav source pod mojom kontrolom), šta mi je potrebno (i sa strane banke, ali i tehničke strane)?želeo bih prvenstveno da mogu ljudi da plaćaju- karticama- paypal-omgledao sam ovlaš http://www.authorize.net i http://www.2checkout.com, ali još uvek nisam siguran da li oni podržavaju račune u našim bankama, kao i da li je to TO što meni treba.edit: tek ulazim u celu ovu priču oko online transfera novca, pa još uvek napipavam u mraku i pitanje zato verovatno zvuči "glupo". Edited by Svarog
Link to comment
malo i ja da uskačim u temu, vidim da ima solidno obaveštenih ljudi pa... :)ako želim da naplaćujem nešto (uslugu, štagod) na svom sajtu (čitav source pod mojom kontrolom), šta mi je potrebno (i sa strane banke, ali i tehničke strane)?želeo bih prvenstveno da mogu ljudi da plaćaju- karticama- paypal-omgledao sam ovlaš http://www.authorize.net i http://www.2checkout.com, ali još uvek nisam siguran da li oni podržavaju račune u našim bankama, kao i da li je to TO što meni treba.edit: tek ulazim u celu ovu priču oko online transfera novca, pa još uvek napipavam u mraku i pitanje zato verovatno zvuči "glupo".
da sam na tvom mestu ja bih pitala na elitesecurity, tamo su ljudi koji to rade i koji prate, verovatno ces pre dobiti koristan odgovor.ja sam za sebe zakljucila da mi najvise odgovara paypal all-in-one solution.
Link to comment
da sam na tvom mestu ja bih pitala na elitesecurity, tamo su ljudi koji to rade i koji prate, verovatno ces pre dobiti koristan odgovor.ja sam za sebe zakljucila da mi najvise odgovara paypal all-in-one solution.
naravno, tek sam planirao da se informišem po webu. pitao sam i ovde, neplanirano, jer deluje da ima ljudi koji su se susretali u praksi sa ovom problematikom.
Link to comment
Зато и имамо те четвороцифрене бајаги картице, које су керин ђока управо зато што ни не знаш осталих 12 цифара и пола ствари не можеш да урадиш са њима.
Ovakva kartica neće moći da se upotrebi za on-line plaćanje, iako čitav broj imaš na papiru koji si dobio uz karticu.Usput, za kupovinu na netu treba vam Master, ili Visa Classic, ili sl., ili neka od specijalizovanih kartica već spomenutih na temi.Maestro i Visa Electron kartice postale su lokalne, npr. Amazon.uk prihvatiće Maestro izdat u UK, ali ne i Maestro izdat u Nemačkoj.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...