Jump to content
IGNORED

Mali privatni biznis


henrik larsson

Recommended Posts

Pa kad sam nov u ovome:( + papirologija, to mi nikada nije islo. Nisam pao ni jedan ispit na faksu ali sa druge strane nisam umeo da popunim prijavu za ispit, uvek su to radile koleginice za mene. Plasim se papira i tih virtuelnih stvari, ne razumem to ich.

Link to comment
  • Replies 666
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    34

  • Caligula

    24

  • Aće

    24

  • rajka

    24

otvaranje je vrlo jednostavno, i nemojte bzvz bacati pare kojekakvim agencijama. kad budem imao malo vise vremena okacicu kako to ide. ili ako nekom treba kao hitno, neka mi javi.

Link to comment

 

dacu i jedan primer: ako vam recimo odrede osnovicu od 45.000 din, porez cete placati 4.500 din mesecno i oko 15.000 doprinose (to znaci da ih placate kao da ste prijavljeni na platu od 45.000). godisnja poreska obaveza je u tom slucaju oko 55.000 dinara, bio promet 100.000 ili 5.000.000 din. takodje je bitno da preduzetnik-pausalac ne mora voditi bilo kakve knjige, eventualno je u obavezi (ako pu zatrazi) da prikaze evidenciju primljenih uplata za izvrsene usluge, sto je jedna sveska u koju se upisu izdate i naplacene fakture.

Zar se osnovica ne odredjuje prema proseku opstine u kojoj se prijavljujes?

I nije svejedno da li otvaras SZR u Sopotu ili na NBg.

Link to comment

tako je. neki prosek + odredjeni procenat na taj prosek u zavisnosti od delatnosti. 

 

bilo je slucajeva da su neki registrovali firme u mojmilovu kako bi manje bili oporezovani u tom smislu. 

 

primer koji sam naveo pokazuje koliki su troskovi, a ne modalitet odredjivanja same osnovice. 

Edited by Aće
Link to comment

Shvatio sam  :) , nego zbog drugih.

I po onome sto znam, nije uopste bez ideje prijaviti se u nekom Mojmilovu, troskovi su tako kudikamo manji, a sam problem se relativno lako resava.

Neke opstine nemaju uslov da je mesto prebivalista isto kao i sediste radnje.

 

Mislim da ljudi ne shvataju da trenutkom registracije preduzeca ulazis u obavezu plcanja svih dazbina sa sve firmarinom  :isuse:  imao posla ili ne.

Link to comment

e sad, izuzeo sam te firmarine, isticanje reklame i sl. ako je delatnost takva da zahteva isticanje firme, poslovni prostor, troskovi su isti kao i za privredno drustvo. tu treba dodati i skuplje grejanje, telefone i sl za pravna lica. ako to nije neophodno, firma se registruje na kucnu adresu i samim tim se sve pomenuto izbegava. tu je samo potrebna eventualna saglasnost vlasnika nekretnine, mada i to ne traze ako je preduzetnik u lk prijavljen na istoj adresi na kojoj otvara firmu.

 

gradska cistoca je npr jedno vreme u ns imala banditsku foru, da ako neko registruje firmu u svom stanu gde i zivi dobije dodatno zaduzenje za odnosenje smeca, iako za taj stan isto vec placa po kvadraturi ili broju prijavljenih stanara, kako vec odredjuju. a ljudi se npr bave prevodjenjem, dizajnom, programiranjem, i tako slicnim delatnostima.

Edited by Aće
Link to comment

Stoji, ali ipak mislim da je za start bolja varijanta sa SZR i pausalom, pogotovo sto postoje mehanizmi da se tu stvari organizuju sa kudikamo manje troskova i takozvane papirologije.

Ako poso daj boze krene, lako se organizovati dalje.

Link to comment

otvaranje je vrlo jednostavno, i nemojte bzvz bacati pare kojekakvim agencijama. kad budem imao malo vise vremena okacicu kako to ide. ili ako nekom treba kao hitno, neka mi javi.

 

Evo, ovo sam ja skupljao kad sam se bavio time. Ovo je naravno za preduzetnika.

 

1) APR
  • odštampati izvod iz lične karte
  • uplatiti taksu za otvaranje preduzetničke radnje
  • osmisliti naziv radnje
  • popuniti zahtev za otvaranje preduzetničke radnje sa APR sajta
  • ugovor o zakupu poslovnog prostora ili saglasnost za korišćenje istog (samo ako nisi ujedno i vlasnik nekretnine, znaci ne radi se ovo ako radis u svom stanu)
Odgovor (rešenje) od APR stiže za 3-5 dana na adresu gde je prijavljena firma. Ukoliko je zahtev za otvaranje preduzetničke radnje prihvaćen, u tom rešenju stoje PIB i sve ostale informacije firme.
 
2) Pečatorezac
  • pečat nije neophodan ali je najbolje imati ga (zbog šalteruša i sl.)
  • pečatorescu je potrebno pokazati dokaz o otvorenoj firmi u vidu rešenja iz APR-a
  • sadržina pečata je zakonski regulisana i nalaze se u rešenju iz APR-a: ime, prezime, adresa, grad, pun naziv firme, (izmišljen) skraćen naziv
3) Opština
  • deponovanje potpisa i njihova overa - OP obrazac
 
4) Banka
  • sa svim gore navedenim stvarima i papirima se odlazi u banku
  • otvaraju se devizni i dinarski računi za firmu
 
5) Poreska uprava
  • prijava otvorenih računa (ROK OD NEKOLIKO DANA da se to uradi posle otvaranja računa)
  • potrebno je podneti zahtev za paušalno oporezivanje (unosi se i očekivani priliv u prvoj godini), odnosno, izraziti želju za izlazak iz PDV-a. Ne podnošenjem ovog zahteva preduzetnička radnja automatski ulazi u sistem PDV-a.
  • poreski inspektor donosi akontaciono poresko rešenje koje predstavlja porez koji se plaća u narednih godinu dana i ono stiže na adresu firme
  • na kraju godine poreski inspektor proverava stvarne prilive i određuje koliko treba da se doplati za porez uz rok od 15 dana za plaćanje

6) APR (ponovo) da se prijave otvoreni računi za firmu

Link to comment

upravo to i preporucujem. sve sto moze da ide pausalno, tako treba i zapoceti. nema troskova knjigovodstva, nema "zarobljenih" para, placeni porez je maltene uvek manji od ostvarenih prihoda (kod doo nema vrdanja, mora da se plati tacno koliko je ostvareno). naravno, ne mogu sve delatnosti ici na pausal, pa to treba proveriti pre otvaranja firme. 

 

 

 

 

 

  • na kraju godine poreski inspektor proverava stvarne prilive i određuje koliko treba da se doplati za porez uz rok od 15 dana za plaćanje

 

ovo je potencijalno bitna stavka, ali u praksi retko se desi da nekom uvecaju obaveze, ako nije prekoracio onaj zakonski maksimum od 6 miliona. to je i posledica zmurenja drzave pred ovakvim nacinom poslovanja, jer su poslednjih godina verovatno kontali bolje da uzmemo i bilo sta kad se neko tako registruje, nego da sve ode na crno. kako ce biti dalje, videcemo. uostalom vec je prilicno cesta pojava da neki poslodavci za poslove stalne ili privremene predlazu otvaranje agencije-firme, umesto da pojedinca prime kod sebe u radni odnos, ili prave ugovore o delu ili privremenim i povremenim poslovima. to je uglavnom medjusobno obostrano prihvatljivo. 

Edited by Aće
Link to comment

 

 
4) Banka
  • sa svim gore navedenim stvarima i papirima se odlazi u banku
  • otvaraju se devizni i dinarski računi za firmu
 

Ne ici nikako u Komercijalnu banku.

Coveku su, kada je po osnovu otvaranja radnje i otvaranja racuna kod njih, trazili da deponuje 3 blanko menice  :isuse:

Link to comment

Tesko mogu da se setim neke delatnosti koja ne moze da se ugura u pausal, znas neku koja je ono bas nemoguca?

 

Ima ih dosta - Računovođe, knjigovođe, revizori, vlasnici turističkih i marketinških agencija...

 

Postoji neki zakon i neka knjiga na osnovu koje se moze preciznije odrediti da li mozes ili ne mozes biti pausalac. Plus, sto cak i ako ispunjavas uslove, moze se desiti da ti poreska salterusa odbije taj zahtev i uvede te u nepausalni sistem. Kazu mi da se ovo retko desava, ali skoro svi su mi pomenuli tu mogucnost i da je to opasan zajeb ako ti se desi.

Link to comment

Hvala  :)

U cemu je trik?

Pitam onako, sporta radi, ako nemas vremena OK je.

 

Pausalci su zamisljeni 70ih godina najvise za zanatlije koji nisu bili u stanju da vode knjigovodstvo zbog nedostatka znanja i nedovoljnog priliva sredstava da bi platili nekoga da im to radi. E sad, to zivi i dan danas, otprilike po istim rezonima, tako da je recimo glupo reci da racunovodja ne moze da vodi knjigovodstvo za sebe, ali moze za druge.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...