Jump to content
IGNORED

Mali privatni biznis


henrik larsson

Recommended Posts

  • Replies 666
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    34

  • Caligula

    24

  • Aće

    24

  • rajka

    24

quote je potpuna obavezujuća ponuda, ali ne mora da sadrži formalne elemente jedne profakture

Ja bih bas rekao neobavezujuca, puno puta su me trazili "quote", cisto da znaju koliko, pa ce mi se javiti ako uspeju da proguraju ideju. U tom smislu slicno je profakturi, ali je jos neformalnije. Ja bih to preveo kao ponudu.

Link to comment

Ja bih bas rekao neobavezujuca, puno puta su me trazili "quote", cisto da znaju koliko, pa ce mi se javiti ako uspeju da proguraju ideju. U tom smislu slicno je profakturi, ali je jos neformalnije. Ja bih to preveo kao ponudu.

ne, mislim da si ti taj koji je obavezan da isporuci po ceni koju si kvotovao, a ne da su oni obavezni da kupe

Edited by rajka
Link to comment

Tako je Venome. Quote može da se promeni (ako se posao uzme) u slučaju da dođe do komplikacija. Recimo, vodoinstalater ti daje kvot™ 250 baka da instalira neku cev. Ako naiđe na nešto betonsko u zidu npr, onda finalni račun može lako da postane 400.

 

EDIT. Postoje, u stvari, i u okviru samog kvota™ formalniji i manje formalni. Meni npr majstor može da kaže da će nešto biti 200 baka, a može da mi to da napismeno (pri čemu se obično uzme ponuda od 2-3 majstora, npr. kad imaš obavezu da imaš više ponuda i da naravno izabereš najjeftiniju). To je onda bliže profakturi.

Edited by Indy
Link to comment

ne, mislim da si ti taj koji je obavezan da isporuci po ceni koju si kvotovao, a ne da su oni obavezni da kupe

 

Jeste, da, ali ne moze neko da mi kaze 'e koliko bi bilo otprilike to i to' i da se onda javi za deset dana sa detaljnim zahtevom koji podrazumeva dva puta vise posla nego sto je u prvobitnom zahtevu navedeno i ocekuje istu cenu. Tako da pretpostavljam da moze da bude formalna ponuda gde sve stoji napismeno i u tom slucaju si ti u pravu, ali moze da bude i tako neka okvirna cena, pa da se za detalje dogovoramo posle. Takva su moja iskustva, ali naravno takva mi je nekako tad bila priroda posla.

Link to comment

slazem se s tim, samo je tvoj prethodni post meni zvucao kao da mislis da se taj koncept (ne)obavezujuceg odnosi na kupca, a ne na onog koji daje kvot.

 

sto se tice ovoga sto pises ti i indy, zato mi se cini da je dobra poslovna praksa da das napismeno na sta se tacno odnosi cena, da ne bi posle bilo nesporazuma oko tumacenja sta si rekao.

Link to comment

Neretko mora i da se ima napismeno (npr. u projektu kad ti treba necija usluga/roba, projekt zahteva da ukljucis "minimum 3 kvota™"). 

 

Ovo verbalno davanje ponude sam uglavnom sretao kod automehanicara i sl. I to je onako bas otprilike, po sistemu moz da bidne, al ne mora da znaci.

Link to comment

"Recimo, vodoinstalater ti daje kvot™ 250 baka da instalira neku cev. Ako naiđe na nešto betonsko u zidu npr, onda finalni račun može lako da postane 400."

 

samo oprezno sa ciframa - ima ovde I srpskih vodoinstalatera. uostalom, tako su se valjda I pojavili poljski plumberi diljem evrope - word of mouth:)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...