Jump to content
IGNORED

Mali privatni biznis


henrik larsson

Recommended Posts

Vec neko vreme razmisljam da bi bio dobar biznis prodaja guma. Na zalost, nemam predstavu ni kakva je situacija na trzistu kod nas, ko su uvoznici i distributeri, par firmi koje prodaju znam jer sam od njih kupovao gume za licne potrebe :)

 

Rodjak iz USA se zaposlio u firmi koja radi izvoz guma, ima li iko ideju da li je to moguce uvesti ovde? Bacio sam pogled na par sajtova za prodaju guma u USA, i cini mi se da nema neke razlike u standardima i dimenzijama guma. Kakva je situacija sa carinom, i generalno sta bi mi sve bilo potrebno da zapocnem to?

 

Jos uvek nisam izlozio ideju rodjaku, dok se ne raspitam kakva je situacija ovde, pa sad pokusavam na sve strane da saznam bilo sta, tako da je svaka informacija dobrodosla.

 

Pre par godina upoznao sam lika koji je prodavao gume za kamione, autobuse i ostala privredna vozila. Išlo mu je više nego dobro. Možda bi trebalo o tome da razmisliš. Prodavaca guma za automobile ima svuda. Sada se gume prodaju i u megamarketima. Teško je njima biti konkurencija. Za početak se raspitaš kod velikih dobavljača kakvi su uslovi, kakve su cene, pa ako ima vajde kreneš u posao.

Edited by slow
Link to comment
  • Replies 666
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    34

  • Caligula

    24

  • Aće

    24

  • rajka

    24

Pre par godina upoznao sam lika koji je prodavao gume za kamione, autobuse i ostala privredna vozila. Išlo mu je više nego dobro. Možda bi trebalo o tome da razmisliš. Prodavaca guma za automobile ima svuda. Sada se gume prodaju i u megamarketima. Teško je njima biti konkurencija. Za početak se raspitaš kod velikih dobavljača kakvi su uslovi, kakve su cene, pa ako ima vajde kreneš u posao.

 

ako ćemo tako, najbolji posao su gume za dampere

 

ima dosta prodavaca guma, ima smisla ko radi i dosta pratećeg programa, mene stalno zivkaju da traže neke gumene kaiševe i koješta, imam sličan br tel kao najveći prodavac guma

 

pomišljao sam i da se napravim lud i iskoristim tu sličnost

Link to comment

Uvek sam se pitao zasto ovoga nema kod nas kad vidim u nekom filmu.

 

nece mladi da rade, eto zasto...pazi, zavrsis kurs pedikir/manikir, kurs za frizera i skoro da si spreman, potrbno je jedino da se obucis za one nestandardne smrti ( pozari, skokovi sa visokih visina na tvrde podloge i sl.), takve realno prizeljkujes jer na njima najvise naplacujes, odes lepo do prvog autoputa i pokupis one nesretne pse, macke, jezeve uzmes konac, papir, bunar, makaze i lepo vezbas na njima., uz one kurseve osnovne kozmetike ( sto te kosta plafon 20.000,00) ti si potpuno spreman za veoma placen posao., ostaje ti da se registrujes- oko 10tak ljada, zakupis lokal ( ako zivis u kuci onda ces tamo naravno), opremis lokal - plocice, sto, tus, sundjere i sminku...mozes i na drugu opciju - da zaposlis nekog da odradi ceo posao za tebe a ti menadzerises ali gde je tu zadovoljstvo.

Posle naravno samo ubacujes dodatne usluge - ugradnja silikona, tetoviranje, trajna sminka, prepariranje kucnih ljubimaca, izrada odevnih predmeta i ostalog akcesoraja od njih i sl. 

Eto,  za dzabe sam nekome dao na tacni ceo posao i mogucnost da se, sa niskim ulaganjima obogati.

Link to comment

nece mladi da rade, eto zasto...pazi, zavrsis kurs pedikir/manikir, kurs za frizera i skoro da si spreman, potrbno je jedino da se obucis za one nestandardne smrti ( pozari, skokovi sa visokih visina na tvrde podloge i sl.), takve realno prizeljkujes jer na njima najvise naplacujes, odes lepo do prvog autoputa i pokupis one nesretne pse, macke, jezeve uzmes konac, papir, bunar, makaze i lepo vezbas na njima., uz one kurseve osnovne kozmetike ( sto te kosta plafon 20.000,00) ti si potpuno spreman za veoma placen posao., ostaje ti da se registrujes- oko 10tak ljada, zakupis lokal ( ako zivis u kuci onda ces tamo naravno), opremis lokal - plocice, sto, tus, sundjere i sminku...mozes i na drugu opciju - da zaposlis nekog da odradi ceo posao za tebe a ti menadzerises ali gde je tu zadovoljstvo.

Posle naravno samo ubacujes dodatne usluge - ugradnja silikona, tetoviranje, trajna sminka, prepariranje kucnih ljubimaca, izrada odevnih predmeta i ostalog akcesoraja od njih i sl. 

Eto,  za dzabe sam nekome dao na tacni ceo posao i mogucnost da se, sa niskim ulaganjima obogati.

 

Svaka cast.

Dodao bih samo potrebe za transportom, kombi i tako to, ali i marketing, nesto kao 'lepsi mrtav nego ziv', 'ako ga niste voleli dok je bio ziv, sada cete sigurno, nas tretman to garantuje'...

I tako...

Link to comment

I ponovo se slazem, a i ja se malo zaleteo, u prvo vreme nije potreban kombi, dovoljan je obican gepek, za one problematicnije slucajeve i crne plasticne kese.

Pa jos kartonske cipele, samo kragna kosulje, dole nista....

Ima tu mesta za vise nego pristojan biznis i sirenje: tarifa za krpljenje rupa od metaka prema kalibru, posebno ulazne, posebno izlazne...

Link to comment

ako ćemo tako, najbolji posao su gume za dampere

 

ima dosta prodavaca guma, ima smisla ko radi i dosta pratećeg programa, mene stalno zivkaju da traže neke gumene kaiševe i koješta, imam sličan br tel kao najveći prodavac guma

 

pomišljao sam i da se napravim lud i iskoristim tu sličnost

 

Teško za dampere, koliko ih u Srbiji ima - deset/dvadeset komada?

 

Gume za traktore, kamione, autobuse, utovarivače, razna privredna vozila, to je već druga priča. Tih vozila ima desetine hiljada. To je već veliko tržište.

Edited by slow
Link to comment

Pa pokusao bih vremenom i do tih "vecih" guma da dodjem, ali za pocetak automobilske.

 

Zna li neko da li postoji neka razlika u standardima guma izmedju USA i Evrope? Video sam na par sajtova da su dimenzije i nacini obelezavanja isti ali opet...

 

Sent from my HTC using Tapatalk

Link to comment

Zezanje na stranu, ovo sa gumama, damperske i da ne pominjem jer je tek to glupost, i nije neki posao: takozvani veliki potrosaci se snabdevaju preko tendera sa svime sto uz to ide, a ti kao nova firma - a registrovana firma ti treba - sanse nemas, traze se reference itd, itd, ostalo da ne pominjem.

Za prodaju na malo - kako se snadjes, ali imaj na umu da su gume, tu racunam i polovne, vec razradjen posao u koji je tesko uci.

Ako imas USA vezu - standardi su isti - jedina ti je, a i to sa velikim mozda, sansa da se isprsis za vecu kolicinu (kontejner), rizikujes ovde probleme oko uvoza i izbombasis je na brzinu, najbolje u talu sa nekim ko to vec radi.

Polovne ili nove, svejedno.

Link to comment

Ima li neko iskustva sa (pre)prodajom robe putem pouzeća? Interesuje me:

- koji pravni oblik je neophodan (da li je dovoljan STR ili mora još nešto)

- koliko otprilike uzimaju kurirske službe za uslugu

- da li država zahteva dokazivanje porekla robe? Npr. ako prodaješ nešto što si doneo iz inostranstva (kao onaj pecaroški pribor iz Kine), da li je dovoljno da si uredno registrovan i da izmiruješ svoj paušalac ili moraš da imaš spremnu uvozno-carinsku dokumentaciju za ne daj bože?

 

Znam da su neki ljudi koji su lepo radili prodaju preko Fejsa dospeli pod prismotru nadležnih (naravno nisu imali registrovane firme) pa me samo interesuje šta je od papira dovoljno da reši tu prismotru.

nemam licno iskustvo, ali znam dosta ljudi koji se bave tim poslom 

zbog sumanutih cena u moskvi, posrednicke usluge kupovine sa kineskih sajtova su odlicno razvijene tamo. to su ozbiljne firme sa ofisima po cn, usa, ru, skladistima, sajtovima kao ovaj http://kupinatao.com

sto se tice srbije gledao sam pre par meseci sajt na tu temu i sistem kupovine preko njih mi se cini veoma komplikovanim , ali mozda sadrzi neke informacije koje te interesuju

Link to comment

Hvala puno, koliko vidim ovde je uključena kompletna carinsko-poreska dažbina (očekivano). Zato sam mislio na varijantu u kojoj iz Čajne doneseš npr. jedan kofer nečega u Srbiju (kao bulk shopping za sebe, zgodno za ljude koji lete tamo jednom mesečno) i onda to uredno preprodaš online uz registrovanu firmu. Tu me je interesovalo da li će te neko od nadležnih cimati zbog toga što pouzećem prodaješ nešto što nije komercijalno uvezeno.

 

Raspitaću se još malo, hvala u svakom slučaju.

Link to comment

Pa pokusao bih vremenom i do tih "vecih" guma da dodjem, ali za pocetak automobilske.

 

Zna li neko da li postoji neka razlika u standardima guma izmedju USA i Evrope? Video sam na par sajtova da su dimenzije i nacini obelezavanja isti ali opet...

 

Sent from my HTC using Tapatalk

 

Ajde da me jednom ne mrzi da otkucam.

 

Gume za dampere su zajebancija, to da ostavimo na stranu.

 

Oko putničkih guma, situacija je sledeća - trgovina se značajnim delom odvija preko firmi koje rade kompletnu uslugu, što znači vulkanizer, centriranje trapa i tako te aktivnosti. Drugari, da bi osigurali plasman, tj ispunili uslove ugovora, su finansirali popriličan broj vulkanizera, ne samo sa lagerom guma, nego i sa alatima koji su im potrebni, a ovi bi im to otplaćivali kroz promet - dosta rizična igra, koju nikome ne savetujem. To dovede da se zbog dugovanja, uvežu ko creva, pa ne mogu više jedni bez drugih, a niko iz tog protivprirodnog bluda nema neki poseban ćar - finansiranje uzme preveliku ulogu u celoj priči, pa su cene guma na kraju nekonkurentne. Jedino što ima smisla je čista trgovina, bez uvezivanja daljih u lancu - i tu je jedino pitanje koliko možeš da budeš konkurentan i da se nosiš sa cenama raznih tigrova, nankang, hankook i slične...dobro uradi matematiku pre nego što se baciš u igru.

 

Nisam neki preveliki optimista za taj posao - ali ako imaš dobro finansiranje uz dobar ulaz, možda i možeš nešto da uradiš. Sretno, u svakom slučaju.

 

Inače, tendere bih izbegavao - naročito ako dinar pokaže tendenciju ka jačem klizanju. Isuviše je dug proces od početka tendera do naplate - tako da može da se desi da zbog negativnih kursnih razlika jedeš sam sebe. 

Link to comment

 Jedino što ima smisla je čista trgovina, bez uvezivanja daljih u lancu - i tu je jedino pitanje koliko možeš da budeš konkurentan i da se nosiš sa cenama raznih tigrova, nankang, hankook i slične...dobro uradi matematiku pre nego što se baciš u igru.

 

Nisam neki preveliki optimista za taj posao - ali ako imaš dobro finansiranje uz dobar ulaz, možda i možeš nešto da uradiš. Sretno, u svakom slučaju.

 

Inače, tendere bih izbegavao - naročito ako dinar pokaže tendenciju ka jačem klizanju. Isuviše je dug proces od početka tendera do naplate - tako da može da se desi da zbog negativnih kursnih razlika jedeš sam sebe. 

 

Pa pazi, moja razmisljanja su i isla u tom smeru. Ako bih uspeo da uvezem, trazio bih nekog "velikog" kome bih to prodao. Nisam mislio da to bude neka maloprodaja ili vulkanizerska radnja.

 

O tenderima tek nisam niti zelim da razmisljam :)

Link to comment

Hvala puno, koliko vidim ovde je uključena kompletna carinsko-poreska dažbina (očekivano). Zato sam mislio na varijantu u kojoj iz Čajne doneseš npr. jedan kofer nečega u Srbiju (kao bulk shopping za sebe, zgodno za ljude koji lete tamo jednom mesečno) i onda to uredno preprodaš online uz registrovanu firmu. Tu me je interesovalo da li će te neko od nadležnih cimati zbog toga što pouzećem prodaješ nešto što nije komercijalno uvezeno.

 

Raspitaću se još malo, hvala u svakom slučaju.

Taj kofer koji uvezes za sebe i ne mozes prodavati legalno uz registrovanu firmu nego kao i svaki drugi drugi sverc. 

Link to comment

Hvala puno, koliko vidim ovde je uključena kompletna carinsko-poreska dažbina (očekivano). Zato sam mislio na varijantu u kojoj iz Čajne doneseš npr. jedan kofer nečega u Srbiju (kao bulk shopping za sebe, zgodno za ljude koji lete tamo jednom mesečno) i onda to uredno preprodaš online uz registrovanu firmu. Tu me je interesovalo da li će te neko od nadležnih cimati zbog toga što pouzećem prodaješ nešto što nije komercijalno uvezeno.

 

Raspitaću se još malo, hvala u svakom slučaju.

 

sta god da prodajes, moras imati "ulaz", bilo da sam pravis ili kupujes pa prodajes dalje. s obzirom da hoces da uvozis, pitaj speditere, najbolje ce ti objasniti kakve su procedure, kojim kanalima najlakse i najjeftinije da dostavljas robu iz npr kine, i koliko te sve kosta. za male kolicine takav posao preko firme je neisplativ.

Edited by garoviks
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...