Jump to content
IGNORED

Mali privatni biznis


henrik larsson

Recommended Posts

To valjda zavisi koliko koga "nagaziš".. Vidiš da ovi rade nesmetano.

 

Sad, poreska bi trebalo da detektuje ovakve stvari, ali čini se da se ovde radi tek po prijavi.

 

Nisam čuo da je neko nekoga u praksi teretio za ovakve poslove.

 

Na pijaci je Komunalna zadužena za sprečavanje i oduzimanje robe u "nelegalnoj prodaji".

 

 

edit: mene zanima da li treba da se traži neka dozvola opštinskih organa™ za postavljanje onih dečijih električnih klackalica?

 

Ovog tipa:

 

1372498734_klackalice%20za%20decu%201.jp

Edited by CTale
Link to comment
  • 4 weeks later...
  • Replies 666
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • henrik larsson

    34

  • Caligula

    24

  • Aće

    24

  • rajka

    24

Btw kad smo kod malog biznisa - zanima me pausalno oporezivanje. Da, proucio sam sistem, itd., zanima me sledece - kako da se informisem i da dobijem tacnu informaciju od poreske uprave koliki bi bio pausalni porez za osobu X za delatnost Y ako krenem da radim od sutra? Video sam negde da pise da gradjani imaju pravu da traze ovakvu informaciju od PU.

 

Dakle sta da se radi, ode se samo na salter PU ili mora neki zvanicni dopis, nesto...?

Link to comment

mozes na salter, i to uglavnom imaju za svaku delatnost ili grupu delatnosti unapred odredjene osnovice. npr ako za delatnost racunaju osn. 45-50.000 din, pausal 10% od toga, a doprinosi jos oko 15.000. 

 

imas u ovom dokumentu, negde od seste strane, i nacin obracuna njihovog, ali nema potrebe da sam racunas, jer oni ti izbace info cim im kazes sifru del.

 

http://www.konsalting.rs/dload/pausalno%20oporezivanje%20preduzetnika%20u%202014%20%20godini.pdf

Edited by garoviks
Link to comment

Btw kad smo kod malog biznisa - zanima me pausalno oporezivanje. Da, proucio sam sistem, itd., zanima me sledece - kako da se informisem i da dobijem tacnu informaciju od poreske uprave koliki bi bio pausalni porez za osobu X za delatnost Y ako krenem da radim od sutra? Video sam negde da pise da gradjani imaju pravu da traze ovakvu informaciju od PU.

 

Dakle sta da se radi, ode se samo na salter PU ili mora neki zvanicni dopis, nesto...?

 

Meni racunovodja rekao d aide otprilike ovako kako je garoviks napisao, ali da "ne mora da znaci", tj. sve zavisi od baje/tete na koju naletis prilikom prijave u poresku upravu.

Link to comment

Hvala obojici.

 

To je ono sto najvise smara oko tog pausalnog, da sve kao sljaka super u 90% slucajeva, ali je cela stvar u sustini po tom moz da bidne al ne mora da znaci principu. S druge strane kad imas d.o.o., jeste da moras da platis knjigovodju da ti sve uredi kako treba, ali brate miran si i cao, sve se zna tacno u dinar

Link to comment

Je l ti treba preduzetnicka radnja ili d.d.o. ? Ako otvaras preduzetnicku radnju skoro svaki racunovodja ce ti pomoci oko toga (za neku malu naknadu), ali neke korake moras licno da odradis. Za d.o.o. to je malo komplikovanije, tu bi ti pomogao advokat, ali bi verovatno trazio solidnu paru. 

 

@hazard:

D.o.o. je mnogo zajebana firma, jer ne mozes tek tako da uzimas novac koji si zaradio, vec moras ili da placas dazbine na to ili da se koristis nekim polulegalnim metodama. Pausalni porez je poprilicno mala velicina u odnosu na to.

Link to comment

mozes na salter, i to uglavnom imaju za svaku delatnost ili grupu delatnosti unapred odredjene osnovice. npr ako za delatnost racunaju osn. 45-50.000 din, pausal 10% od toga, a doprinosi jos oko 15.000. 

 

imas u ovom dokumentu, negde od seste strane, i nacin obracuna njihovog, ali nema potrebe da sam racunas, jer oni ti izbace info cim im kazes sifru del.

 

http://www.konsalting.rs/dload/pausalno%20oporezivanje%20preduzetnika%20u%202014%20%20godini.pdf

Hajde i ja da pitam. 

Da li je ovaj iznos doprinosa fiksan? Iz tvog posta tako razumem. Samo se paušal menja u zavisnosti od registrovane delatnosti. 

 

Dalje, meni su objasnili da najviše problema može da bude sa "4) tržišni uslovi u kojima se delatnost obavlja". kada se određuje visina paušala.

 

 

Edit. sad videh svi procenti su isti, samo se osnovica različito određuje. kada se odredi osnovica, ide ovako:  

 

10% porez

za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje - 24%;  
za obavezno zdravstveno osiguranje - 12,3%; 
za osiguranje za slučaj nezaposlenosti - 1,5%. 
Edited by pacey defender
Link to comment

Fiksan je u periodu od godinu dana, nakon toga ides ponovo kod salteruse i ona te ponovo odokativno ocenjuje i povecava ti (cesce) ili ga smanjuje (nikad nisam cuo za ovakav slucaj, ali kao, trebalo bi da je moguce). Tu onda ulogu igra i to koliko si dobro poslovao i koliko novca je proslo kroz tvoj racun.

Link to comment

Cekajte, zar nema veze i u kojoj opstini prijavljujes radnju?

Neki doprinosi i sta ja znam sta jos odredjuju se na osnovu proseka plata u opstini u kojoj si registrovan.

Drugar je to uradio na Novom Beogradu koji ima visok prosek, pa mu obracunavali na osnovu njega, upropastili ga dok se nije ispostavilo da bi to sve u Sopotu bilo skoro 3 x nize.

Link to comment

Je l ti treba preduzetnicka radnja ili d.d.o. ? Ako otvaras preduzetnicku radnju skoro svaki racunovodja ce ti pomoci oko toga (za neku malu naknadu), ali neke korake moras licno da odradis. Za d.o.o. to je malo komplikovanije, tu bi ti pomogao advokat, ali bi verovatno trazio solidnu paru. 

 

 

Firma koja radi na paushal, dakle verovatno "radnja"

 

dobio vec par kontakata, raspitacu se:)

Link to comment

Firma koja radi na paushal, dakle verovatno "radnja"

 

dobio vec par kontakata, raspitacu se:)

Jbt, pravi li se ovde razlika izmedju 'firme', preduzeca, doo, i radnje, preduzetnika, SZR, sta god.

Firma je gomila obaveza, nema pausala za firme, itd, itd.

SZR je nesto drugo, pausal i sve sto uz to ide, sa onim godisnjim maksimumom (koji se, BTW, da i drugacije upotrebiti), doprinosima cija visina zavisi od opstine na kojoj se SZR prijavljuje...

Ajte bre terminologiju prvo, pravite sranja :)  

Link to comment

 

Hajde i ja da pitam. 

Da li je ovaj iznos doprinosa fiksan? Iz tvog posta tako razumem. Samo se paušal menja u zavisnosti od registrovane delatnosti. 

 

Dalje, meni su objasnili da najviše problema može da bude sa "4) tržišni uslovi u kojima se delatnost obavlja". kada se određuje visina paušala.

 

 

Edit. sad videh svi procenti su isti, samo se osnovica različito određuje. kada se odredi osnovica, ide ovako:  

 

10% porez

za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje - 24%;  
za obavezno zdravstveno osiguranje - 12,3%; 
za osiguranje za slučaj nezaposlenosti - 1,5%. 

 

 

 

sve je kako si naveo. 

 

kada istekne prva godina, ne mora se prijavljivati bilo sta, osim ako promet nije bio veci od propisanih 6 miliona dinara. sa uplatom poreza i doprinosa nastavlja se po starom resenju. u ns je neka praksa da imaju vec odredjene osnovice za skoro sve delatnosti, i retko se desi da dva razlicita pausalca za istu delatnost dobiju osnovice koje se drasticno razlikuju. imas tu jos nekih parametara, kao npr lokacija obavljanja delatnosti i sl, koji bi zaista trebali da uticu na odredjivanje osnovice, ali u praksi nisam primetio neko studiozno razmatranje takvih okolnosti, ukljucujuci i trzisne uslove koje si naveo. 

 

 

 

str, szr, sur, agencija - to sve otvara preduzetnik. 

 

osnovna prednost preduzetnicke firme u odnosu na privredno drustvo je slobodno raspolaganje novcem, u smislu da preduzetnik sa racuna firme njim moze raspolagati bez bilo kakvog pravdanja, kao npr sa svog licnog tekuceg racuna u banci. gotovina se moze slobodno podizati u iznosu do 150.000,00 din dnevno. 

 

dacu i jedan primer: ako vam recimo odrede osnovicu od 45.000 din, porez cete placati 4.500 din mesecno i oko 15.000 doprinose (to znaci da ih placate kao da ste prijavljeni na platu od 45.000). godisnja poreska obaveza je u tom slucaju oko 55.000 dinara, bio promet 100.000 ili 5.000.000 din. takodje je bitno da preduzetnik-pausalac ne mora voditi bilo kakve knjige, eventualno je u obavezi (ako pu zatrazi) da prikaze evidenciju primljenih uplata za izvrsene usluge, sto je jedna sveska u koju se upisu izdate i naplacene fakture.

Edited by Aće
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...