Jump to content
IGNORED

Sta zele zene?


Indy

Recommended Posts

  • Replies 379
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    26

  • Indy

    19

  • gagorder

    18

  • pt 2.0

    18

Top Posters In This Topic

kod nas na institutu je ovo velika tema. phd studenata je oko 40(z):60(m), a onda na narednim nivoima hijerarhije (postdok, junior principal investigator, principal investigator, professor) ima sve manje i manje, da bi u board of directors bili samo muskarci. posle dosta lomljenja oko toga da li da m-z kriterijumi za zaposljavanje budu razliciti odlucili su da ne budu, izuzev sto se zenama porodiljska odsustva ne racunaju u staz, da ne bi ispalo da objavljuju manje u istom vremenskom roku a u stvari su samo bile na odsustvu. ali imaju problem sa kandidatima, tj. na malo koju visu poziciju se prijavi vise od 10% zena. trenutno su napori uglavnom u tom smeru, da se postojece obrazovane zene nekako animiraju da se prijave na nove pozicije. ono sto je mene iznenadilo je bio razgovor sa phd koleginicama o tome. ispalo je nekako da vecina, iako zeli da zavrsi doktorat, ne zeli da se bavi naukom. vecina zeli da provede radni vek komunicirajuci sa zivim ljudima vise nego sa kompjuterom, i ne svidja im se usamljenost koja ide uz nauku. to jest, to je razlog koji one navode, a uvek mogu da postoje i razna drustvena strujanja koja nesvesno uticu na takve stavove. meni je tu zanimljivo sto u ovom slucaju dolazi do neke vrste samoselekcije, pre nego selekcije od strane onoga ko daje posao. i naravno, jako mi ide na ruku ako bude neki positive discrimination policy kad se ja budem zaposljavala.
samo pazi da to opazanje ne izneses javno mogli bi te najuriti. koje tracenje vremena i resursa rintas dvadeset godina za osrednje placeni posao.
Link to comment
I sta su zene dobile tim korakom?
... kakva relativizacija. ... a ocekivani odgovor je: "nisu dobile nista". Pa onda niko u istoriji covecanstva nikada nije dobio nista.Problem je sto ti ta prava koja danas imas ocigledno smatras bogomdanim potpuno nesvestan okolnosti/drustvene borbe koje su ta prava omogucile.na temu - nemam nikakav problem cak ni da zene budu jednakije. U ovom materijalistickom igrokazu koji nazivamo drustvenim odnosima zenama je zaista uvek bilo teze. Valjda tako mora da bude? Edited by CowBoy
Link to comment

larry summers, ex harvard predsednik (cijem ex statusu je izmedju ostalog doprinela i izjava od pre 5, 6 godina da je jedan od razloga manje zastupljenosti zena u prirodnim naukama i inzenjerstvu i taj da one prirodno nisu predisponirane za tu vrstu mentalne aktivnosti), je ukazao na to da medju mba studentima ima barem isto onoliko zena koliko ima i muskaraca, a da je njihova zastrupljenost u bordovima i najvisim pozicijama minijaturna u odnosu na to ucesce. dakle, u godinama nakon mba studija nesto se desi - mommy penalty. najizrazeniji medju mba diplomcima, a najmanje medju doktorima medicine, sa advokatima negde izmedju.

That’s one central finding of a study, “The Career Cost of Family,” written by two Harvard economics professors, Claudia Goldin and Lawrence F. Katz, that was released last week at a major conference on workplace flexibility.The study found that female M.B.A.’s who have taken off 18 months from their career to raise children suffered a severe income penalty, leaving them earning 41 percent less on average than male M.B.A.’s. Regarding other female professionals who took 18 months off, the study found, female Ph.D.’s earn 33 percent less than male Ph.D.’s, female lawyers earn 29 percent less than male lawyers, and female M.D.’s earn 16 percent less than male doctors.Their study is based on a survey of Harvard College graduates from the classes of 1969 through 1992, a study of M.B.A.’s from the University of Chicago as well as nationwide surveys of various professions.
ima i ovaj deo koji se direktnije odnosi na temu
With regard to M.B.A.’s, the study found that women with richer husbands reduce their labor force participation by 31.5 percentage points, work 20 percent fewer hours and earn about $200,000 less at five years after the birth of their first child than they otherwise would. Those changes increase significantly with time after that first birth. Women with M.B.A.’s who have lower-income husbands do not decrease their labor force participation and have a far lower hit to their income although they do work fewer hours.
ispadne da je za emancipaciju zena najblagotvorniji siromasan muz, a da je obrazovanje samo sredstvo za pecanje onog bogatijeg koji ce obezbediti lencarskiji zivot.
Link to comment
meni je tu zanimljivo sto u ovom slucaju dolazi do neke vrste samoselekcije, pre nego selekcije od strane onoga ko daje posao. i naravno, jako mi ide na ruku ako bude neki positive discrimination policy kad se ja budem zaposljavala.
ne znam za institute, ali imam podatak sa ovdasnjeg tehnoloskog fakulteta. ne secam se tacno procenata, ali recimo da u generaciji bude vise diplomiranih zena (cini mi se da je odnos bio 70:30), al svejedno od zaposlenih 10 tehnologa, samo jedna je zena.cini mi se da je slicno i za ostale tehnicke fakultete, te da je tu problem sto se te struke percipiraju kao muske i da poslodavci preferiraju muske kandidate. moguce je i da se zene ni ne prijavljuju za posao koji pretpostavljaju da nece dobiti. Edited by palchica
Link to comment
larry summers, ex harvard predsednik (cijem ex statusu je izmedju ostalog doprinela i izjava od pre 5, 6 godina da je jedan od razloga manje zastupljenosti zena u prirodnim naukama i inzenjerstvu i taj da one prirodno nisu predisponirane za tu vrstu mentalne aktivnosti), je ukazao na to da medju mba studentima ima barem isto onoliko zena koliko ima i muskaraca, a da je njihova zastrupljenost u bordovima i najvisim pozicijama minijaturna u odnosu na to ucesce. dakle, u godinama nakon mba studija nesto se desi - mommy penalty. najizrazeniji medju mba diplomcima, a najmanje medju doktorima medicine, sa advokatima negde izmedju.ima i ovaj deo koji se direktnije odnosi na temu ispadne da je za emancipaciju zena najblagotvorniji siromasan muz, a da je obrazovanje samo sredstvo za pecanje onog bogatijeg koji ce obezbediti lencarskiji zivot.
i kao sto rekoh konkurencija je sve zesca. I zamisli da ti muz ne tako bogat trosi pare na neke hobije. oluja u najavi.
Link to comment
te da je tu problem sto se te struke percipiraju kao muske i da poslodavci preferiraju muske kandidate. moguce je i da se zene ni ne prijavljuju za posao koji pretpostavljaju da nece dobiti.
ako sam razumela (a indija nema da nam pojasni), okosnica teme je ponovno postavljanje pitanja uzroka. ranije smo imali ociglednu nejednakost u pravima, i 'teorija' (narodno verovanje?) je bila da zenama neka prava nisu ni potrebna, i to zbog 'prirodnih' razlika. danas kada su na pravnom nivou stvari vec neko vreme izjednacene, a na faktickom nisu, postavlja se pitanje da li nisu izjednacene zbog drustvenih pritisaka ili zbog realnih (urodjenih? prirodnih? kakvih god?) razlika u stremljenjima. ovo je naravno diskusija koja ima smisla samo iz fotelja, samo u sredinama gde ljudi imaju osecaj da je izbor potpuno na njima. nisam doduse sigurna da je uopste moguce dobro argumentovati bilo koju od te dve pozicije, uglavnom zato sto nisu iskljucive. svakako me je iznenadilo sto mnoge koleginice ne zele da ostanu u nauci. meni to deluje kao vrlo zivotno udoban posao, posebno u ovim neanglosaksonskim vodama gde se ne podrazumeva da ces raditi 60+ sati nedeljno ako si naucnik. a pozitivna diskriminacija postoji, tako da nije rec ni o uverenju da nemas sanse da dobijes posao. jedino zajebano je sto to jeste posao visokog rizika - ostajanje na poziciji direktno zavisi od grantova koje sam dobijes, grantovi zavise od rezultata istrazivanja, a da li ces naleteti na neki dobar nalaz i imati popularne clanke je ogromnim delom stvar kocke jer istrazujes nesto sto niko pre tebe nije. uz to, osecaj diskriminisanosti ne postoji. direktor nas je okupio jednom prilikom, izneo ove brojke o climbing the social ladder, i rekao, znam da tu ima mnogo faktora, ali hajde da popricamo o tome da li na dnevnoj bazi, vi licno, osecate neku diskriminaciju. jer mozda postoje uticaju na samom dnu lestvice o kojima treba razmisliti. i niko od tih 40% z phd studenata nije rekao da se oseca diskriminisano, ni tada ni posle. s druge strane, apropos uvodnog posta, sve one podrazumevaju da ce raditi i imati dovoljno da se izdrzavaju, ali se ne prijavljuju na ove segszi pozicije. cak je moguce da ce zaradjivati vise kao ne-akademkinje, jer nauka je samo prestizan ali ne i ne znam kako placen posao.
Link to comment
ispadne da je za emancipaciju zena najblagotvorniji siromasan muz, a da je obrazovanje samo sredstvo za pecanje onog bogatijeg koji ce obezbediti lencarskiji zivot.
cini mi se da postoji podatak koji se vec nekoliko decenija nije promenio, da su zene izbirljivije od muskaraca kad se radi o braku/deci, a po pitanju drustvenog statusa. zene se uglavnom sparuju sa muskarcima svog ili viseg drustvenog statusa, a redje prihvataju nekog s nizim statusom. kod muskih izbora stvar je daleko sarenija, i na osnovu njegovog statusa/plate ne moze tako dobro da se predvidi njen status/plata. s druge strane na osnovu njegovog statusa moze da se predvidi njen fizicki izgled :D obratno ne vazi.
Link to comment
cini mi se da postoji podatak koji se vec nekoliko decenija nije promenio, da su zene izbirljivije od muskaraca kad se radi o braku/deci, a po pitanju drustvenog statusa. zene se uglavnom sparuju sa muskarcima svog ili viseg drustvenog statusa, a redje prihvataju nekog s nizim statusom. kod muskih izbora stvar je daleko sarenija, i na osnovu njegovog statusa/plate ne moze tako dobro da se predvidi njen status/plata. s druge strane na osnovu njegovog statusa moze da se predvidi njen fizicki izgled :D obratno ne vazi.
nastampaj ovo velikim slovima i salji ucesnicama ove diskusije da uce na pamet (do duse fali pas)
Link to comment
cini mi se da postoji podatak koji se vec nekoliko decenija nije promenio, da su zene izbirljivije od muskaraca kad se radi o braku/deci, a po pitanju drustvenog statusa. zene se uglavnom sparuju sa muskarcima svog ili viseg drustvenog statusa, a redje prihvataju nekog s nizim statusom. kod muskih izbora stvar je daleko sarenija, i na osnovu njegovog statusa/plate ne moze tako dobro da se predvidi njen status/plata. s druge strane na osnovu njegovog statusa moze da se predvidi njen fizicki izgled :D obratno ne vazi.
osim sto fali pas, gde je tu ljubav?
Link to comment

ako je to tacno, verovatno je u pitanju opsta teznja ka visem drustvenom statusu (koji obezbedjuje i izbor partnera nezavisno od statusa, pa mozes da se luksuziras sa izgledom kao kriterijumom izbora). opsta teznja u smislu da 'pripada' i muskarcima i zenama. grupisanjem zena visokog statusa i muskaraca niskog statusa, pa takvim uporedjivanjem mozemo da dobijemo istu sliku. razlika u sklonosti zanimanjima je smislenija od ovoga (smislenija za raspravu, mada prezvakana :yawn:).@lancia: ljubav je vrlo retko varijabla u istrazivanjima, nije in, niko nece da se bakce sa tako banalnim stvarima

Link to comment
Toliko o zenskoj sposobnosti suocavanja, umisljene sposobnosti nisu sposbnosti. To ima mali procenat zena i zato je mali procenat u vrhu.
pazi, znam da su moje sposobnosti skromne i za zenskinje, ali cak ni ja ne bih iznela tezu, a onda se na trazenje date pozvala na zoricu mrsevic.tu si pao mnogo nisko, i moras mnogo pametnih postova po filmu da posejes pa da se ponovo kvalifikujes kao kredibilan sagovornik.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...