Jump to content
IGNORED

Sta zele zene?


Indy

Recommended Posts

onda se kompenzujemo na drugoj strani kao sto je kupovina bakaluka ili odrzavanje kola ili slicno. ali mi cak ni kad smo kupovali stan nikada nismo seli i napravili racunicu ko je koliko para tu participirao.
e jbg ga sad, to zajedničko hipikomuna trošenje u vezi/braku mi je skroz ok za većinu stvari, od računa i bakaluka do putovanja i ostalih životnih zadovoljstava, no kad je u pitanju nešto kapitalnog tipa poput zajedničke nekretnine, jab tu ipak stavio stvari na papir. nikad se ne zna oće li neko od dvoje posle xy godina poludeti i odlučiti da traži zelenije pašnjake, a onda nije baš lako podeliti zajednički stan, kao npr. zajedničke lonce i šerpe.
Link to comment
  • Replies 379
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    26

  • Indy

    19

  • gagorder

    18

  • pt 2.0

    18

Top Posters In This Topic

zatim, statisticki podaci iz istrazivanja ‘Quality part-time work: a review of the evidence' takodje ukazuju na to da su part time poslovi u proseku manje slozeni i manje placeni.
ja sam rekla da sam procitala da zene koje rade part-time zaradjuju vise po satu od muskaraca koji rade part time, a nisam uopste spominjala da li su part time poslovi u u proseku manje slozeni i manje placeni (pretpostavljam u odnosu na full time), sto mi je inace logicno da jesu. Edited by rajka
Link to comment
e jbg ga sad, to zajedničko hipikomuna trošenje u vezi/braku mi je skroz ok za većinu stvari, od računa i bakaluka do putovanja i ostalih životnih zadovoljstava, no kad je u pitanju nešto kapitalnog tipa poput zajedničke nekretnine, jab tu ipak stavio stvari na papir. nikad se ne zna oće li neko od dvoje posle xy godina poludeti i odlučiti da traži zelenije pašnjake, a onda nije baš lako podeliti zajednički stan, kao npr. zajedničke lonce i šerpe.
zar se imovina stecena u braku i onako ne deli po zakonu na pola, bez obzira koliko je ko dao kad se kupovalo?
Link to comment
e jbg ga sad, to zajedničko hipikomuna trošenje u vezi/braku mi je skroz ok za većinu stvari, od računa i bakaluka do putovanja i ostalih životnih zadovoljstava, no kad je u pitanju nešto kapitalnog tipa poput zajedničke nekretnine, jab tu ipak stavio stvari na papir. nikad se ne zna oće li neko od dvoje posle xy godina poludeti i odlučiti da traži zelenije pašnjake, a onda nije baš lako podeliti zajednički stan, kao npr. zajedničke lonce i šerpe.
nema ti tu spasa buraz, to ide na pola ako zavrsi na sudu. tako da mozes da racunas do prekosutra. neko racionalan bi verovatno rekao ovo je mojih 100k a sad ti namakni tvojih 100k kako znas i umes, boli me dupe, al jbga. kad u nekog imas bazicno poverenje, onda se ne smaras sa time, barem ja to ne radim. stvarno ne znam da li bih mogao da zivim s nekim u vezi uokvirenoj bracnim i predbracnim ugovorima.
Link to comment
zar se imovina stecena u braku i onako ne deli po zakonu na pola, bez obzira koliko je ko dao kad se kupovalo?
da, ne znam samo jel to munja u kamenu, il važi samo u opštem slučaju, tj. ako ne postoji neki ugovor koji bi drugačije raspodeljivao konkretnu imovinu, npr. stan. uglavnom, jedna od bitnih stvari zbog koje treba izbegavati brak po svaku cenu. čuj ti glupost, pola-pola, bez obzira ko se koliko učipio. Edited by Gonzo
Link to comment
zar se imovina stecena u braku i onako ne deli po zakonu na pola, bez obzira koliko je ko dao kad se kupovalo?
Ukoliko se supružnici ne dogovore, sud će da ceni koliko je ko doprineo sticanju imovine... S tim, da ako je jedno od supružnika "domaćica", sud će i to da ceni kao rad, odnosno, ceniće kao da je taj supružnik nešto zarađivao...Bar mi je tako objašnjeno, odnosno, ja sam je tako razumeo...
Link to comment
jedna od bitnih stvari zbog koje treba izbegavati brak po svaku cenu. čuj ti glupost, pola-pola, bez obzira ko se koliko učipio.
naravno, to je u danasnje vreme sasvim razumna opcija. opet, drzave imaju razlicite zakone o 'faktickom' (ili kako se vec zove) braku (ili sto bi rek'o blic: nevencana supruga).meni bilo zao nevencane supruge stiega larssena. ostala bez svega (osim sto su se umilostivili da joj daju njegovu polovinu stana u kojem je zivela), a zivela s njim od 18. godine, jer kao nisu bili vencani, a svedska ne priznaje takav 'brak'.
Link to comment
ja sam rekla da sam procitala da zene koje rade part-time zaradjuju vise po satu od muskaraca koji rade part time, a nisam uopste spominjala da li su part time poslovi u u proseku manje slozeni i manje placeni (pretpostavljam u odnosu na full time), sto mi je inace logicno da jesu.
ja znam sta si ti rekla, ali bih volela da vazi i obratno. pogledaj pazljivo kako je poceo taj deo price. iznela si podatak da su zene bolje placene na part time poslovima, ja sam se nadovezala sa cinjenicom da to predstavljeno tako, bez davanja konteksta boji previse ruzicasto i upucuje citaoca na pogresan/previse optimistican zakljucak jer su part time poslovi po gotovo svakom kriterijumu losiji poslovi. posle ti je to sto sam napisala ispalo konfuzno, ali dobro je da ti sad zvuci logicno.dakle, pocelo je odavde:
inace, jos je zanimljivo da iako zene sa full-time poslovima zaradjuju manje od muskaraca, kod part-time poslova zene zaradjuju vise (opet u UK). znaci, u mnogim slucajevima je takav set-up najisplativiji, tako da je ono sto zene zele, ujedno i najbolje za celu porodicu (kao sto je spomenuo shan jan).
ne, u velikom broju slucajeva takav set up nije najisplativiji, nije stvar slobodnog izbora vec moranja da se donese drugi izvor prihoda u kucu koliki god da je - a najcesce po cenu profesionalnog downgradinga.
Link to comment
ne, u velikom broju slucajeva takav set up nije najisplativiji, nije stvar slobodnog izbora vec moranja da se donese drugi izvor prihoda u kucu koliki god da je - a najcesce po cenu profesionalnog downgradinga.
pa ako muskarci na full time poslovima, u proseku vise zaradjuju, onda ce u proseku maximizovati prihode porodice da zena radi part-time (ako ne moze i ona full time). izvini sto sam rekla da si konfuzna, ali ja tebe bas ne razumem. Edited by rajka
Link to comment
imali smo jednu kriznu situaciju kada je pre par godina prestala da radi. onako, nije joj se vise to radilo a i cela stvar je umirala vec neko vreme (meri se godinama), posto je taj njen posao bio honorarnog tipa (mada sa pristojnim prihodima kada ih je bilo). i onda je dosta dugo bila u nekom vakumu gde je lagano kontemplirala sta bi dalje u zivotu posto je bilo jasno da sa time sto je do tada radila ne moze dalje, onda je pocela da pise neku knjigu itd. i u nekom trenutku mi se cinilo da to vec predugo traje i onda sam u nastupu nervoze od drkanja na tri posla koje radim u zivotu bio malo histerican tj u fazonu ajd malo da zamenimo mesta, sad se malo ti cimaj da radis neidealne poslove za pare, koje ja radim, a daj da ja sedim kod kuce, citam newyorker online, radim yogu, igram se sa mackama, citam knjige i idem na pijac svaki dan. medjutim nedugo potom nekako su se stvari zatvorile na dobru stranu za nju, zapocela je potpuno novi zivot kada je posao u ppitanju pa eto cuda, sad kada bih ja ostao bez posla, mislim da taj scenario uopste ne bi bio nemoguc posto mislim da sad zaradjuje vise od mene kada saberem sve svoje uobicajene prihode.
po meni je ovo sustina partnerstva i zajednickog zivota. da omogucis partneru soft landing, kada je umoran.
Link to comment
zar se imovina stecena u braku i onako ne deli po zakonu na pola, bez obzira koliko je ko dao kad se kupovalo?
samo ako je stecena radom. ono sto si nasledila ili ti je poklonjeno u toku braka - samo je tvoje ;)ako kupis stan od para koje si nasledila, stan je tvoj, bez obzira na to sto si u braku.e sad, uveden je bracni ugovor pa taj imovinski rezim moze da se izmeni i u srbiji ...
Link to comment
ali ova tvoja priča, i gomila onih koje znam (a bogami i nekoliko onih koje sam proživela) govore o tome da su muškarci i žene podjednaki kalkulanti kada je novac u pitanju.
u ovoj konkretnoj prici (o moj drugarici iz beca), zena je ta koja je smislila aranzman. muskarac bi pristao i da deli. zato kazem da ima nesto dirljivo u tom upinjanju da se potvrdi vlastita samostalnost, koje se (upinjanje) zavrsava tako sto njeno finansijsko kaskanje za njim postaje evidentnije. ne odricu se egzoticnog mora, ali zna se ko tu pije na crtu ...ja znam samo za zajednicki budzet u smislu u kojem gaza prica - sve cega ima, zajednicko je, nema veze odakle dolazi. tako su moji roditelji i tako ja sada, sve ostalo deluje mi potencijalno eksplozivno. stavise, pitala bih se da li me taj neko uopste voli (ok, ovo je mozda naivno, sta da radim).
Link to comment
ovaj post nije imao temu pre dva mesecatema se pretvorila u odnos prema parama i licne ispovesti, pa da dodam da ne bih volela da mene neko izdrzava (bilo ko, partner, prijatelj, muz, prijateljica, brat, roditelji - sto se i ne desava vise od decenije, i znam da je naivno i glupo, ali sam na tu cinjenicu prilicno ponosna) i ne bih volela nikog ja da izdrzavam. ove zelje su medjusobno zavisne. radim mnogo i cesto glupo i tesko, i 70% stvari koje radim radim da bih finansirala zivot, a ne iz uzivanja i samoispunjenja i blahblah. kad bi sve sto radim bilo ko preostalih 30%, izdrzavala bih četu i malo prihvatiliste za egzoticne zivotinje. kao i sa ostalim stvarima u privatnom zivotu, nemam neke jake principe, razne vrste dogovora ili spontanosti su moguce.
Link to comment
ni ovo nije najjasnije. da li ona to zeli da kaze da vecina zena zapravo zeli da sedi kuci i gaji decu ili da se na zene vrsi pritisak da nije prihvatljivo da nemaju karijeru?
U ovome je suština kukavičjeg jaja zaogrnutog u feminizam.Ako izuzmemo opšte civilizacijske norme (pravo na obrazovanje, rad, političko odlučivanje, itd), baš u gornjem je suština.Ne postoji mogućnost da imaš sve.Ženi su dva deteta do njihovog posle-pubertetskog perioda full time work, s obzirom da je u ogromnoj većini porodica briga o kući™ - tj. veći deo poslova koji se su svakom domaćinstvu obavljaju uz opet veći deo staranja o potomstvu baš na njima.Osmočasovni posao mimo toga, građenje karijere etc nije ništa drugo osim robije. Tako da je u potpunosti legitimno i potpuno razumljivo razmišljanje o sporadičnim/honorarnim/poslovim koji ne zahtevaju puno radno vreme, ili i bez toga, ukoliko su prihodi s druge strane toliki da omogućavaju pristojan život porodice.Ustajanje u 6, vraćanje kući u isto vreme, a onda dolazi ostatak - deca, kućne obaveze, to nije ništa drugo sem najcrnjeg izrabljivanja.Konzumentsko društvo vrši jeziv pritisak na žene, pokušavajući na svaki način da ih ubaci u muške pantalone. I onaj ko tu najviše gubi, su naravno žene.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...