Jump to content
IGNORED

Zimske gume


Musharaf

Recommended Posts

moje iskustvo sa winterama; prve sezone su ok po snegu i samo po snegu, sledece nisu vise ok ni po snegu..uz ogradu da nisam bas pimpler, ne divljam al ni ne smatram da je 40 previse po gradu i leti..gramat'ka

Edited by Takanohana
Link to comment

doduse moram reci da su ove wintere nekih 9-10 meseci na autu, posto sam ja mislim prvi koji je sa ovim presao 1000km za mesec dana, obicno je to polugodisnja kilometraza pa se vlasnici ne isplati da ih menja u svetlu novog zakona. sasvim je moguce da su se na letnjim temperaturama pretvorile u ko zna sta, mada opet, kom qrcu taj traktorski profil sluzi...

Link to comment

Ja imam neke ESA Tecar Super Grip nesto i, osim sto takodje zvuci kao da sam na gusenicama, cupaju kao blesave. A nikad cuo za tu marku, pojma nemam ni koja zemlja ih proizvodi.

Link to comment
doduse moram reci da su ove wintere nekih 9-10 meseci na autu, posto sam ja mislim prvi koji je sa ovim presao 1000km za mesec dana, obicno je to polugodisnja kilometraza pa se vlasnici ne isplati da ih menja u svetlu novog zakona. sasvim je moguce da su se na letnjim temperaturama pretvorile u ko zna sta, mada opet, kom qrcu taj traktorski profil sluzi...
Daj gazzo nemoj da zezaš, naravno da jesu jbt. :D
Ja imam neke ESA Tecar Super Grip nesto i, osim sto takodje zvuci kao da sam na gusenicama, cupaju kao blesave. A nikad cuo za tu marku, pojma nemam ni koja zemlja ih proizvodi.
Zna ujka :happy: . Izgleda da je rebrending u pitanju, možda zna neko čiji je ovo profil? Edited by zorglub
Link to comment
ne znam, mozda nije ni 30-40km/h, najsporija najminimalnija voznja kroz uske gradske ulice, nikakvo dodirivanje kocnice, nista, najobicnije skretanje na raskrsnici, po defaultu radilo dupe sve dok ne usporis toliko da se jedva pomeras. gume ispumpane na 2 bara sa preprucenih 2.4.jedino sto je dizel pa ima jaci obrtni moment koji sve vreme drzi pogon aktivnijim. sa eskimom na golfu koji je isto dizel nikada nisam imao ovakvo iskustvo.
Zar ne bi trebalo da se u ovakvim uslovima gume pumpaju bar 0,1 bar vise nego leti? Pitam kao laik, nemam pojma
Link to comment
Valja li semperit speedgrip2? Bolje od save eskimo?
Nisam vozio sava eskimo, ali evo mojih utisaka o semperitu:Treća zima kako vozim speedgrip2, 195/65/R15, sasvim sam zadovoljan. Po ovom snegu nisam još izlazio autom, ali prošle zime su me bez problema provukle kroz sve nivoe (ne)očišćenosti ulica. Nigde proklizavanja, nigde zaglavljivanja. Ni po kiši i raskvašenom snegu nisam nikad imao problema (ne divljam i ne vučem se u vožnji, recimo neka zlatna sredina sa povremenim izletima ka divljanju. Kako se ponašaju pri oštrijoj vožnji u zimskim uslovima ne znam, i ne pokušavam da saznam).Vozim letnje continental ecocontact3, pa jedino u odnosu na njih mogu da uporedim nivo buke, i osetno su bučnije.
Link to comment
mekše gume imaju veću površinu naleganja i trebalo bi da bolje prianjaju.
Po suvom da, a po snegu i ledu valjda obrnuto?Gume reli automobila na trkama po snegu su skoro duplo uze od "obicnih" bas iz razloga da imaju sto manju gazecu povrsinu...
Link to comment
Po suvom da, a po snegu i ledu valjda obrnuto?Gume reli automobila na trkama po snegu su skoro duplo uze od "obicnih" bas iz razloga da imaju sto manju gazecu povrsinu...
meni nije logično da šire gume ne znače bolje prianjanje na snegu
Link to comment

mislim da to sto se voze mekse gume zimi ima veze sa time da se tako smanjuje "grip" koji guma ima sa podlogom. veca je povrsina pa je tako manji pritisak vozila, tj manja sansa da se prokliza. mislim da ta logika ide u pravcu one da po snegu i ledu treba voziti bez naglog dodavanja gasa, pustanja kvacila ili kocenja, ranijeg menjanja brzina.... znaci generalnog umeksavanja ponasanja vozila.

Link to comment

pa možda ima nešto i u tome. potpuno kruti točak, ekvivalentno gumi na visokom pritisku, prenosi obrtni momenat na podlogu bez ikakve amortizacije. što su gume mekše one su i elastičnije pa malo ublažavaju nagle promene pravca ili brzine okretanja a promene su bad news na klizavom. lupam, ne znam tačno samo imam u glavi neki opšti savet da se na snegu malo smanji pritisak u gumama. however, nikad to nisam radio.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...