Jump to content
IGNORED

Zimske gume


Musharaf

Recommended Posts

ja sam igrom slucaja pre nedelju dana nesto petljao oko guma jer mi je jedna ispustila i onda sam u anticipaciji snega i zime pritisak na sve 4 izjednacio na 2 bara, umesto 2,4 na koliko su neke bile - sto pise na vratima pezoa. inace ne radim ni ja ali znam vozace koji rade i to a i podesavaju pritisak za svako vece opterecenje vozila po uputsvu.

Link to comment

Malo sam proguglao o pritisku u gumama zimi, nisam uspeo da pronađem konkretno za vožnju po snegu, ali za uslove kad je spoljašnja temperatura niska (ne spominje se sneg, povećanje trenja ili tako nešto, samo niska temperatura) Kleber recimo kaže ovako:

The outside temperature has a direct effect on the tire pressure.The lower the temperature, the lower the measured tire pressure.To compensate for this "low-temperature" effect in the winter and with the correct pressure in the winter tires on the move, the air pressure should be by 0.2 bar (when the tires are cold) over the specified values ​​for the vehicle.
Link to comment

zimske gume su obicno nesto uze i sa manjim pritiskom od letnjih sto mislim, uglavnom ima veze sa snegom, zima=sneg. veca povrsin (sire gume) mnogo lakse 'slajfuju' u snegu, okrecu se u mestu, dok ako su uze i slabijeg pritiska onda 'kopaju' otprilike ovo sto gaza napisao, prosto ne zaglavljuju na mekanim podlogama. ili tako vec nekako. na suvom valjda ne igraju ulogu. meni moj majstor za gume automatski kad mi stavlja zimske stavi nesto manji pritisak i preporuci da one budu uze i deblje (od felge do poda) i preporucuje metalne a ne alu felge a i dao mi je otprilike ovo obrazlozenje.

Link to comment
Ja uvek vozim na 2.1 prednje i 1.9 zadnje, neko mi tako jednom rekao i nikad nisam menjao. Sad me jebete malo, moram priznati.
ja sam na zadnja tri auta u rasponu od nekih 15 godina uvek pumpano na 2.0 i prednje i zadnje, leti i zimi. prešao sam, grubo, preko 400000km i neću sigurno više ništa menjati. razlika između 2.0 i 2.2 je po meni više teorijska, za oštriju vožnju i tako to. meni i wintere rade posao, jedan set sam vozio i cele godine (deformisale se leti pa sam morao staviti druge) ali nisam bio u opasnoj situaciji sa njima jer jednostavno ne vozim više tako.
Link to comment

Za zimske uvek nešto uži i viši profil, to je valjda poznato? Npr. umesto (lupam) 165/70R14 stave se 160/75R14. I nema veze što reli automobili imaju gume sa spajkovima, da li ste na ledu stabilniji u sličugama ili na tabanima?

Link to comment

danas nisam imao primedbi na vinteru...krenuo u 4 iz kučeva, stigao ispred 8 u ns, nijedno proklizavanje ili neki problemčić usput, a doživeo samo jedno preticanje u karlovcima posle podosta obavljenihvozio sam se i na savi, kontinentalu, ali "mišelinke" su, ipak, zakon

Link to comment
Za zimske uvek nešto uži i viši profil, to je valjda poznato? Npr. umesto (lupam) 165/70R14 stave se 160/75R14. I nema veze što reli automobili imaju gume sa spajkovima, da li ste na ledu stabilniji u sličugama ili na tabanima?
loš primer, klizaljke se oslanjaju na led na oštrim ivicama koje se zabijaju u led. to nema veze nešto većom ili manjom širinom guma.
Link to comment

za vikend ukupno 9h provedeno kod vulkanizera sa raznim vozilima i rezultati do danas su sledeći:kupljene 2 zimske barum za kombi koji ima 1700kg... GOLO GOVNO od gume, morao sam da lopatam i to dobro.kupljene 2 zimske goodyear za peugeot 406... kako dobro iskustvo!!!kupljene 2 zimske continental za audi a6... koliko para toliko i muzike... najbolja vožnja za 32000din :D kakva budala dati te pare al ajde

Link to comment
loš primer, klizaljke se oslanjaju na led na oštrim ivicama koje se zabijaju u led. to nema veze nešto većom ili manjom širinom guma.
Dobrotm, ti onda zimi stavi širi profil, kad je tako bolje. :thumbsup:
za vikend ukupno 9h provedeno kod vulkanizera sa raznim vozilima i rezultati do danas su sledeći:kupljene 2 zimske barum za kombi koji ima 1700kg... GOLO GOVNO od gume, morao sam da lopatam i to dobro.
Koji je to kombi, pa Megan stari ima tonu i 300? I šta je s preostalih 6 guma? Edited by zorglub
Link to comment

Zanimljiva ova diskusija o širini profila guma za sneg...Pogledajte profil guma koji ide fabrički na terensko vozilo koje se dobro bori sa snegom.Uži profil = manja gazna površina = veći pritisak na gaznu površinu = manje proklizavanje.

Link to comment
Koji je to kombi, pa Megan stari ima tonu i 300? I šta je s preostalih 6 guma?
svi imaju isto kilograma iz peugeot boxer/fiat ducato/citroen jumper palete. kojih preostalih 6? taj kombi ima ukupno 4 gume, prednja je vuča
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...