October 9, 2025Oct 9 Dosta smara ovaj trend da se najavi prodaja karata bez da se zna cena unapred...
October 10, 2025Oct 10 Masters of Reality, Budapest, 8. oktobar 2025. Bio sam preksinoc na MoR u Budimpesti. Svirka je bila na nekom splavu A38, fin klub za male svirke, a ova je bas bila mala, u smilslu broja posetilaca, mislim da nas je bilo 50ak u vr' glave. Ali zato skroz intimno, kao da sviraju samo za tebe, taj osecaj. Matori se dobro drzi, iako sedi sve vreme, jedva i hoda, ali glas i pluca ga nisu izdali. Generalno bas dobra svirka, sve pesme zvuce dobro. Ko je bio na koncertima Marka Lanegana mogao je opet da se sretne sa Aldom, koji je pokrivao klavijature, i "Dzonijem Kesom" na solo gitari. Goss je stvarno velika faca i kul lik, pricao je izmedju pesma, zezao se.Zasto ovo niko u BG nije radio, bila bi puna Amerikana, ubedjen sam. Steta.
October 13, 2025Oct 13 Na NS jazz festivalu Aydin Esen Trio odličan, Dee Dee Bridgewater razvalila. Još sam pod utiskom.(Kad stignem napisaću nešto više.) Edited October 13, 2025Oct 13 by klimt
October 14, 2025Oct 14 Na Novosadskom džez festivalu želeo sam da gledam Billa Evansa u subotu, ali sam taj dan duže radio od planiranog i kući došao preumoran. U nedelju sam bio na slavi, na ručku, i malo popio, što mi je pomoglo u odluci da uveče odem i gledam prvenstveno Aydin Esen Trio. Od Dee Dee Bridgwater nisam Bog zna šta očekivao. Međutim...Novosadski džez festivalSNP 12.10.2025.Aydin Esen TrioAydin u svom "kokpitu", u raskoraku, između klavira i tri klavijature. Basista Greg Jones, sa uskom pletenicom do dupeta, se pre početka koncerta uredno izuo, skinuo i čarape, i svirao bos, često listajući kupus od partitura. Bubnjar Tommy Campbell, ogromni crnac, je svirao i u lepezu, u sopstveno telo, i sa ukrštenim rukama iza leđa. Tri virtuozna vanzemaljca.Posebno mi je prijala druga numera u kojoj je najviše kombinovao klavir i elektroniku. Taj začudan, obilno začinjeni miks je za mene bio vrhunac. U ostalim kompozicijama je umereno dozirao elektroniku.Aydinova dva sina su bila u publici. Jednog od njih je pozvao da mu se pridruži. Ne znam da li je bilo unapred dogovoreno, jer se mladić spuštao iz sredine osmog reda gde sam i ja sedeo. Prvih sedam redova je bilo rezervisano za protokol. Kupljene ulaznice nisu bile numerisane.Sin nije obrukao oca, naprotiv. U toku numere, menjali su se na klaviru i klavijaturama. Koncert je malo kasnio i trajao nešto više od sat vremena. Sasvim dovoljno. Samo da sam ovo gledao bio bih prezadovoljan.We Exist! The Dee Dee Bridgwater QuartetDee Dee je najavila nastup kao svoj komentar sadašnje problematične situacije u svetu, posebno u USA, i želju da istakne žene u džezu. Otuda naziv We Exist! Što bi rekli 'rvati, žensku momčad pored nje činile su Carmen Staaf (klavir i klavijature), Rosa Brunello (bas) i Francuskinja Žuli (bubnjevi, ne nađoh joj ime na netu). 01 People Make the World Go Round(The Stylistics cover)Ova pesma mi se najmanje svidela i dobro je što je bila na početku. Ona bi bila recimo 4, a sve ostale 5+.02 The Danger Zone(Percy Mayfield cover)Nekad je ovo izvodio i Ray Charles.03 Tryin’ Times(Roberta Flack cover)Dobar bas solo, lekcija iz skat pevanja.04 Mississippi Goddam(Nina Simone cover)Svašta ima u ovoj pesmi. Od naizgled banalnog "Oh, but this whole country is full of lies, You're all gonna die and die like flies" i "School children sitting in jail" do zlokobnog, ponavljajućeg "Too slow"."But that's just the trouble (too slow)Desegregation (too slow)Mass participation (too slow)Reunification (too slow)Do things gradually (too slow)But bring more tragedy (too slow)Why don't you see it? Why don't you feel it?I don't know, I don't know"Pošto je Nina "Mississippi" snimila na živom albumu, Dee Dee se potrudila da ponovi i njenu najavu i obraćanje publici u toku pesme. Ostale članice benda su dobacivale ono "too slow".05 I Wish I Would Know How It Is To Be Free(Nina Simone cover)Pesmu je za Ninu komponovao Dr Billy Taylor, koji je bio mentor i Dee Dee. Svojevrsna himna za onog ko je colored, Negro, black, i African American, ali i svakog obespravljenog.06 Throw It Away(Abbey Lincoln cover)Uh kakva pesma. Pokrenula je publiku da peva stih "Cause you can never lose a thing, If it belongs to you".07 And It’s Supposed to Be Love(Abbey Lincoln cover)Kaže" Ovo nije pesma o ljubavi već o narcizmu, a mi imamo jednog velikog narcisa (smeh u publici). Znači i vi imate takvog?!"U ovoj pesmi je bila najdrastičnija izmena u odnosu na original. Strofe su pevane agresivno i rekao bih sa gađenjem, dok je refren pevan sa lažnim entuzijazmom, čime je pravo značenje pesme ogoljeno.Ovde je, između pesama, išao prilično dug drum solo, najavljen šaljivom pričom kako bubnjarica Francuskinja uči Dee Dee kako da priča engleski sa francuskim akcentom.08 Gotta Serve Somebody(Bob Dylan cover)Dylanov gospel je tako crn, odnosno crnački, a prilikom izvođenja Dee Dee SNP se pretvorio u crkvu. "Well, it may be the Devil or it may be the LordBut you're gonna have to serve somebody"Standing ovation i bend se naravno vraća. Publika je zaista bila izuzetna. Maksimalna interakcija.bis09 Compared to What(Gene McDaniels cover)Poznata protesna pesma koju su mnogi obradili. Među prvima i Roberta Flack. Naravno, najčuvenija je verzija koju izvode Eddie Harris & Les McCann.U tekstu se govori i o pravu na abortus. Pesmu je publika ispratila na nogama sa pljeskom u ritmu. Koncert je trajao skoro dva sata. Upravo preslušavam originalne verzije, i zaista su dobro prearanžirane. Verovatno zasluga Carmen koja je musical director celog projekta. Simpatična bucmasta štreberka (po izgledu i oblačenju) je izuzetna pijanistkinja. Ceo bend je bio odličan. O glasu Dee Dee Bridgwater ne usuđujem se da pišem. Nemam reči. Kretanje na sceni takođe savršeno, kao i mimika, gestikulacija, najave i komentari. Puna je energije, a ima 75 godina. Sve je bilo vrlo emotivno, old school, blast from the past, svet koji nestaje...Na samom kraju nastupa, kada je završila pevanje, došla je do Firčija koji je sedeo napred, krajnje desno, pružila mu ruku, a on je prihvatio i poljubio.Oba koncerta je snimila RTV.
October 14, 2025Oct 14 sjajno, ako smem samo da dodam, We Exist! je aluzija i omaz na cuveni album Max Roacha We Insist! iz 1960 na kome peva Abbey Lincoln
October 16, 2025Oct 16 Festival "Šare i šavovi", treće izdanjeBioskop BALKAN, 7 - 9. novembar u 20 časovaBeograd, SrbijaProgram: 7. novembar: Rzewski & rice, završni koncert radionice za novu muziku; 8. novembar: Fonopoetika Katalin Ladik, performans/video/izložba/razgovor; 9. novembar: Jaba Music/Џаба музика, koncert Ansambla za drugu novu muziku, program: Miroslav Miša Savić, Stanko Simić, Nataša Bogojević, Andrej Negić, Igor Gostuški i Dragoljub Ilić IlkeKatalin Ladik ja sarađivala i sa Subom na albumu In The Moon Cage. Dole je Phonopoetica, njen singl iz 1976. godine, i In The Mooncage IV.
October 16, 2025Oct 16 On 7. 10. 2025. at 21:02, papapavle said:Drugar mi sad javio za Knower 17.x u Bite Fart Kafeu, ali karata na tickets.rs već nema (nisam zvao da pitam za one barske stolove). Da nema neko dve karte viška?Zvao ih isti dan, već nije bilo ničega od opcija. Ko bi rekao da su toliko popularni? Možda je i zbog pomeranja od prošle godine... A i domaća predgrupa (Zhiva) mi je ostavila super utisak pre par Exita. Izgleda da ću morati da se ganjam s tapkarošima ispred...
October 19, 2025Oct 19 ABBA stRINGs ShowDvorana Doma Sindikata19.10.2025.Naravno u pitanju je odličan domaći ABBA tribute band, za ovu priliku pojačan sa osam gudača (gudački orkestar Muzikon).Žena i ja podetinjili. Bilo je časno živjeti s Titom, pardon, bilo je časno slušati ABBU u ranom detinjstvu. Oduvek mi je bila omiljena "SOS". Još kad sam kasnije čuo da je iz nje Matlock ukrao rif za "Pretty Vacant", postala mi je još draža. Svaka čast devojkama koje su ne samo dobro pevale već i igrale.
October 20, 2025Oct 20 kupio kartu za Dilana u sredu u Hamburgu. verovatno jedna od poslednjih prilika da se cuje i vidi uzivo jer je u 85. godinigledao vec dvaput, jednom u Varazdinu jednom u BG areni. ne ocekujem apsolutno nista, samo mi je drago da ga vidim jos jednom
October 20, 2025Oct 20 7 hours ago, Tsai said:kupio kartu za Dilana u sredu u Hamburgu. verovatno jedna od poslednjih prilika da se cuje i vidi uzivo jer je u 85. godinigledao vec dvaput, jednom u Varazdinu jednom u BG areni. ne ocekujem apsolutno nista, samo mi je drago da ga vidim jos jednomTi si se preselio u Hamburg?
October 20, 2025Oct 20 18 hours ago, Tsai said:kupio kartu za Dilana u sredu u Hamburgu. verovatno jedna od poslednjih prilika da se cuje i vidi uzivo jer je u 85. godinigledao vec dvaput, jednom u Varazdinu jednom u BG areni. ne ocekujem apsolutno nista, samo mi je drago da ga vidim jos jedom.
Create an account or sign in to comment