Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

a da li su se oni bavili pitanjem vandalizma?koliko mi je poznato, u nekim evropskim gradovima (negde sam obratila paznju negde nisam) vozila gradskog prevoza se nadziru, tj. imaju neke kamerice prikacene za plafon il tako nesto. imajuci u vidu ovdasnje prilike, nadzor bi trebalo da smanji problematicno ponasanje i skrnavljenje ovih citaca kartica.

Link to comment

ako čitač kartica bude samo kod vozača (a to sam ja opet najčešće vidjala), mala je šansa da će biti vandalizovan.@paville - tebi onda nije bitno da li se drže satnice (a to su samo dva polaska u sat vremena max) ili ne. nije ni meni, ja se najčešće popnem do trola pa dalje kombinujem pešice/trole/busevi ali zato dole kod parkića ostaje uvek sveta (i to ne samo bakice&dekice&maladeca!) koji kao one patkice iz ta divna stvorenja željno gledaju ka vrhu čuburske i prepričavaju kako je i juče/prekjuče isto preskočio polazak. meni ih baš žao. a domiko-whatever verovatno uredno od gsp-a dobija pare za tu liniju.

Link to comment
Karte će se validirati prilikom ulaska u vozilo i to prinošenjem uređaju koji će biti postavljen pored svih vrata u vozilu.
a ko ce nekoga spreci da udje u vozilo nakon sto neko drugi prinese kartu tom citacu? ovo jedino moze da uspe ako je neko jedini putnik na stanici, a nema kartu, a cak i onda moze da se prosvercuje kad se otvore vrata da ostali putnici izadju.
Link to comment

niko ga nece spreciti, nego ce i dalje postojati kontrole kao i dosad. kada bi uredjaj bio samo na prvim vratima onda bi mogao da spreci vozac, i tako je bilo u svim gradovima gde sam se ja vozila busom, ali izgleda da je to ocenjeno kao neodrzivo za beograd, i verujem da je onda tako.ono sto mi je zanimljivo, ako sam dobro procitala, je da ce firma koja je instalirala te aparate biti zaduzena i za odrzavanje i naplatu, tako da ce zapravo umesto da privatizuju GSP, privatizovati naplatu karata (vise sam preletela kada sam citala, pa se unapred izvinjavam ako se ispostavi da sam pogresno procitala)

Link to comment
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/272950/Pametne-karte-za-prevoz-u-prodaji-po-staroj-ceni-od-29-avgusta
- Tarifni sistem u javnom gradskom prevozu ostaće isti i sigurno je da se cene neće menjati šest meseci nakon uvođenja novog sistema - rekao je Bjelić u Starom dvoru, gde je predstavljen novi sistem elektronskih karata "Bus plus". U novom sistemu postojaće četiri vrste karata. - To su personalizovane beskontaktne elektronske karte, poput sadašnjih markica, koje će sadržati ime i fotografiju korisnika, kao i nepersonalizovane elektronske karte koje neće važiti na ime već za određeni broj vožnji - naveo je menadžer sistema "Bus plus" Veljko Vlahović. U prodaji će biti i papirna beskontaktna "smart karta", namenjena za povremene korisnike javnog prevoza, ali i pojedinačna papirna karta za jednu vožnju koja će se prodavati isključivo kod vozača. Korisnici će za vađenje personalizovanih i nepersonalizovanih karta trebati da izdvoje 250 dinara, kao i do sada za markicu, dok će izdavanje same papirne "smart karte" koštati 40 dinara, a putnici će na nju moći da uplate maksimalno 500 dinara za vožnju. Dobra vest za građane je da će sve tri navedene vrste karata važiti tri godine, ali i da će biti proširena mreža prodaje. Personalizovane karte izdavaće se i dopunjavati na 24 mesta, među kojima su neka od dosadašnjih prodajnih mesta GSP i "Laste", kao i prodavnice "Tempo" na Vilinim vodama i Autoputu i filijale MTS-a i "Erste banke". Dopuna i izdavanje nepersonalizovanih elektronskih karata i papirnih elektronskih karata biće dostupna na 800 mesta širom Beograda. Nove karte očitavaće se na "validatorima" koji se trenutno ugrađuju u sva vozila i služe za kontrolu i naplatu beskontaktnih kartica, rekao je Vlahović, objasnivši da će se putnici "čekirati" prilikom ulaza u autobus tako što će približiti karticu na dva ili tri centimetra od uređaja. - Ceo proces traje manje od sekunde, tako da novi sistem neće usporiti saobraćaj - istakao je Vlahović. Upotrebu novih karata će kao i do sada kontrolisati kontrolori i komunalni policajci, koji će građanima koji nisu platili vožnju na licu moći da naplate doplatnu kartu ili napišu kaznu. - Pomoću pomenutih uređaja biće moguća bolj kontrola i organizacija javnog gradskog prevoza jer će se, pomoću kompujuterskih i satelitskih uredjaja u vozilima, svi podaci pratiti iz Operativnog kontrolnog centra Direkcije za javni prevoz, koji će uskoro biti otvoren - rekao je pomoćnik direktora Direkcije Goran Stanojević. U planu je da se u prvoj fazi, na deset najfrekventnijih stajališta u gradu postave monitori na kojima će biti prikazan red vožnje, eventualna kašnjenja i sve ostalo što zanima putnike.
Link to comment

"Pored toga, zvučnik integrisan u uređaj, omogućiće i zvučnu najavu naredne stanice."Koliko li će da radi pre nego što ga ućutkaju "budženjem" ili štanglom. Ko beše pominjao da je bio u tramvaju kad je vozač preko mikrofona najavio "stanica pravni fakultet" pa svi počeli da se smeju :isuse:

Link to comment

To je normalno i potrebno, ali neće da prođe dugo pre nego što neko proba da... modifikuje. Da su pametni pa da stave i vehicle visual monitoring ili kako se već zovu one dome kamerice

Link to comment

kao sto sam rekla, procitala sam da su outsourceovali i odrzavanje firmi koja ugradjuje novi sistem. posto ce to firmi direktno profit zavisiti od kolicine vandalizma, pretpostavljam da ce ugraditi kamere, koje su danas jeftine. pored toga, ako su pametni i uradili due diligence, takodje su se dogovorili sa vlastima da brzo procesuira i strogo kaznjava izgrednike. ako nisu, jebiga, platicemo to mi ostali.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...