Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Kao da ne živimo u istom gradu. Pogledaj oko sebe, ko je natakario Komunalne policajce na skutere i bicikle i poslao ih da kažnjavaju one što krše Zakon (ili gradsku uredbu?) o javnim kupatilima? Skupština Srbije? :)
Rad komunalne policije je uredjen zakonom o komunalnoj policiji koji je donela skupština Srbije. Legitimisanje ljudi takođe mora biti zakonom regulisano, dakle to nije moguće urediti odlukama skupštine grada.
Link to comment
manc je odgovorio na deo, ja bih istakao genezu situacije:...pristajanjem na postavku igre, tj. plaćanjem ovakvog sistema, mi pristajemo na normalizaciju lopovluka, i šaljemo poruku da to može da prođe. naravno, to će biti urađeno na sličan način na drugom primeru.
Ja bih samo da se nadovežem na ovo što su već rekli BB i Manc, da prokomentarišem par stvari koje se jesu i nisu promenile ovim partnerstvom.Nije se promenila postavka da je jedina stvar koja može da popravi GSP više para, još para, još mnogo mnogo para. Naravno da treba plaćati kartu kada se koristi usluga. Ali usluga treba da bude srazmerna ceni, naročito kada je u pitanju usluga subvencionisana od strane grada. Žalbe ljudi se generalno svode na 2 stvari : loš stanje autobusa i nepostojeći red vožnje, od čega je za unapređenje prvog potreban novac, a za drugo ne. Na tu temu : ok, hoćeš da imaš 100% naplatu, super, to je sasvim normalno razmišljanje, ali onda nemoj to da radiš na način kojim omalovažavaš i šikaniraš ljude koji taj sistem koriste.Ono što se promenilo, i to je ta "normalizacija lopovluka" koju je buffalo bill spomenuo, je da ovakav public-private partnership predstavlja sjajan model za sva buduća partnerstva ovog tipa, a to je da se davanjem ovakvog posla privatnoj firmi stiče još jedna pogodnost, osim bogaćenja ljudi koji su učetvovali u dilu, a to je potpuni nedostatak odgovornosti. Dakle, ako ja čekam bus za koji je na tabli na stanici navedeno da ide na svakih 6 minuta, pa se pojavi posle 15, ja nemam nikakvu mogućnost da se požalim ljudima iz B+ kompanije jer oni sa time veze nemaju, ni luk jeli ni luk mirisali, nisu ni informisani ni nadležni. Po tom pitanju mogu da mi se naglabaju kobasa, jer mislim da nigde u svetu ne postoji sistem u kome onaj koji uzima pare za neku robu ili uslugu nema nikakvu odgovornost za kvalitet te robe ili usluge. Ovakva praksa, ako zaživi (a već jeste, realno) postavlja sjajan sistem u kome će svaka državna ili bilo koja druga firma moći da outsourceuje svoju naplatu drugome, i taj neko će imati pravo da ti to nešto uskrati.Mogućnosti se same javljaju : pukne cev za grejanje, ja bez grejanja 2 meseca. Dolazi ekipa iz firme "Radijator +" da mi naplati grejanje, ako neću da platim zove mi komunalnu policiju, a na sve pritužbe kaže " nismo mi nadležni za to, javite se Beoelektrani. U međuvremenu, molim vas da izađete iz stana dok ne platite, a kada budete ponovo ulazili, uđite kroz levo krilo najsevernijeg prozora, tu smo postavili senzore da znamo jeste li tu ili ne. "
Link to comment

Pa super bi bilo kad bismo mi (kao građani) nekako mogli da se povedemo primerom i primenimo to autsorsovanje na njih. Primerice: za kontrolu ponašanja i poslovanja državnih organa iznajmimo nečije tuđe sudove, tuđu policiju i tuđe zatvore (zatvori bi isto mogli turski). Oni lepo dođu i odvedu ih zbog javašluka, nepoštovanja lokalnih propisa, korupcije i ostalog protvpravnog delovanja, oni kažu - ali ne možemo drugačije, građani ne plaćaju karte/porez, a ovi njima samo - nemojte nama da se žalite, mi kontrolišemo samo šta vi radite. Wishful thinking...

Edited by MancMellow
Link to comment

privatizuje se prihodovna strana (ili njen deo, votevr) javnog preduzeća, tj. naplata. troškovi i investicije su ostavljeni alajbegovoj slami, tj. budžetu. ko će se s tim zamarati.socijalizacija gubitaka, privatizacija dobitka. može da fercera neko vreme tamo gde para kipi, ali teško kada mora da se zagrabi sa dna kace kao kod nas.tačka konvergencije ovih trendova je da neko sruči vruće olovo po izvršiocima i naplatiocima. postavka sistema gura stvari u tom pravcu.p.s. orvele, matero i maćeho, čitaću te ponovo da obnovim gradivo.

Edited by buffalo bill
Link to comment
privatizuje se prihodovna strana (ili njen deo, votevr) javnog preduzeća, tj. naplata. troškovi i investicije su ostavljeni alajbegovoj slami, tj. budžetu. ko će se s tim zamarati.socijalizacija gubitaka, privatizacija dobitka. može da fercera neko vreme tamo gde para kipi, ali teško kada mora da se zagrabi sa dna kace kao kod nas.tačka konvergencije ovih trendova je da neko sruči vruće olovo po izvršiocima i naplatiocima. postavka sistema gura stvari u tom pravcu.
Taj bi bio označen kao neki ludak koji je, eto, prso, ili "ko zna zašto je on to uradio...i zašto baš sad". Bilo bi "jadni ljudi...a to su samo bili tehničari GSP-a koji su vršili redovnu kontrolu karata za BusPlus..." Nama treba potpuno nova država.
Link to comment
Rad komunalne policije je uredjen zakonom o komunalnoj policiji koji je donela skupština Srbije. Legitimisanje ljudi takođe mora biti zakonom regulisano, dakle to nije moguće urediti odlukama skupštine grada.
Misliš da komunalni policajci ne bi mogli da kontrolišu da li putnici u GSP-u imaju kartu?Ili da idu u ekipi sa kontrolorima, da legitimišu putnike bez karte.
Link to comment
Taj bi bio označen kao neki ludak koji je, eto, prso, ili "ko zna zašto je on to uradio...i zašto baš sad". Bilo bi "jadni ljudi...a to su samo bili tehničari GSP-a koji su vršili redovnu kontrolu karata za BusPlus..." Nama treba potpuno nova država.
obe stavke su tačne, i da je neko prso, i da su ovi jadni jer njima od naplate ode samo za golu egzistenciju. to je samo extremizovana verzija komšijske svađe u busu jer neko nije platio kartu.ovi što sam ih pomenuo, za okove, neće naravno ispaštati.
Link to comment

Dobar fazon im je bio kada su rekli da ce prvo kazna biti 75 000 dinara za ulazak na srednja vrata, a onda to demantovali. Cenim da ce dodatno smanjiti broj ljudi koji ce ulaziti na srednja, a izlaziti na prednja vrata.

Link to comment
obe stavke su tačne, i da je neko prso, i da su ovi jadni jer njima od naplate ode samo za golu egzistenciju. to je samo extremizovana verzija komšijske svađe u busu jer neko nije platio kartu.ovi što sam ih pomenuo, za okove, neće naravno ispaštati.
Pa neće, naravno, ako na vreme prebace sebe i pare u inostranstvo. Ono što mene u svemu najviše nervira to je što ovakvo ponašanje vlasti tipa "mi možemo šta nam padne na pamet, a vi samo ono što vam mi dozvolimo" je idealna predigra za ekstremna rešenja usled opšte isfrustriranosti. Da se sutra ujutru pojavi na RTS-u neko sa činom i šapkom i kaže ljudima: ništa ovo nije valjalo do sad, od sad ima da bude red i zakon, 10% ljudi bi se uzbunilo, 45% bi reklo "e fala qrcu", a ostalih 45% bi reklo "pa dobro, daj da vidimo šta će sad da bude, ovo do sada je ionako sve bilo sranje". Opcija je totalno nerealna, ali ostaje činjenica da su demokratija i politički sistem do te mere kompromitovani da niko ne bi prstom mrdnuo da to brani ma sa koje strane da dođe napad.
Link to comment
Pa neće, naravno, ako na vreme prebace sebe i pare u inostranstvo. Ono što mene u svemu najviše nervira to je što ovakvo ponašanje vlasti tipa "mi možemo šta nam padne na pamet, a vi samo ono što vam mi dozvolimo" je idealna predigra za ekstremna rešenja usled opšte isfrustriranosti. Da se sutra ujutru pojavi na RTS-u neko sa činom i šapkom i kaže ljudima: ništa ovo nije valjalo do sad, od sad ima da bude red i zakon, 10% ljudi bi se uzbunilo, 45% bi reklo "e fala qrcu", a ostalih 45% bi reklo "pa dobro, daj da vidimo šta će sad da bude, ovo do sada je ionako sve bilo sranje". Opcija je totalno nerealna, ali ostaje činjenica da su demokratija i politički sistem do te mere kompromitovani da niko ne bi prstom mrdnuo da to brani ma sa koje strane da dođe napad.
uvek možemo da se vratimo na politički sistem koji se kod nas nije kompromitovao.msmmonarhistička samovolja - ✓flawed monarho-parlamentarizam - ✓monarhistička diktatura - ✓red_rad_srpsko_selo - ✓staljinizam - ✓samoupravljanje - ✓ slobizam - ✓višestranačka partokratija - ✓samo da ustanovimo koji se to nije kompromitovao. :fantom:edit: ovo za čin i šapku, pa daćemo ih đidi, vokabular je već tu. Edited by buffalo bill
Link to comment
Upravo to je bila skrivena poenta mog posta - NEMA KONKURENCIJE. Naravno da karta mora da se plati. Mada, napominjem, svi koji plaćaju porez u Beogradu već pomažu i plaćaju tu $&@%#. Poenta je - koliko se plaća i za šta se plaća. I poenta je, što se mene tiče, da mogu da izaberem kome ću da platim. I poenta je, plus, da oni prvi poštuju zakon.
kod postovanja zakona nema veze ko je prvi a ko drugi. nemas konkurenciju ali imas alternative, od kojih su neke besplatne.edit: al' dobro, shvatio sam tvoj point. neces da im placas dok ne budu igrali po tvojim pravilima. korektno, postujem. i sam se ponekad osecam tako. kad letim, na primer: drkaju me da kupim (preskupu) kartu - cesto mesecima pre putovanja (zar ne placam vec porez/cemu onda skupa karta kada se JAT pomaze parama iz budzeta?) onda me drkaju da moram da dodjem dva sata ranije na aerodrom, pri tome me oderu za parking (mamcu im, zasto i to moram da platim, zar to nije uracunato u paprenu cenu karte+porez koji placam?), onda me jebu i traze da stojim u redu za check-in, pa me legitimisu stjuardese za pultom (zar to pravo ne daje samo skupstina zakonom??), pa stajem u red za security checking (opet legitimisanje bez odluke skupstine, skidanje kaisa, cipela, zracenje i pipanje). i sta biva nakon oblacenja i malo gluvarenja po aerodromu: jos jedan red za ulazak u avion, jos jedno legitimisanje (protivu zakona)uz pregled boarding passa i ulazak iskljucivo na prednja vrata! hebu me ko' magarca.ali tu nije mojoj golgoti kraj: sedi na tacno odredjeno mesto u avionu, postuj glupe naredbe (vezi se, odvezi se, ne pusi, ne ukljucuj telefon i jos neke gluposti), izadji (iskljucivo) na prednja vrata i kreni polako ka svom prtljagu koji te (ako imas srece) ceka na pokretnoj traci.ogorcen sam, ogorcen. ma, ogorcen je preslaba rec. Edited by Djuro
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...