Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

bg voz je fenomenalna stvar, osim kad se ljudi bodu nozevima, naravno.bez zezanja, sve cestike gilasu na tome sto je uveo bg voz. meni odgovara zato sto ide do pancevca. a tacan je i ide cesto. anbolivbl.a tek sto znaci ljudima iz batajnice

Edited by sherman
Link to comment
Kada se vadi ovo čudo potpisuje se zahtev za izdavanjem. Kako je moguće da u zahtevu piše "saglasan sam da se moji podaci koriste blabla"? Zar ne bi trebalo da se potpisuje ugovor o tome, a da se zahtev traži za izdavanje kartice.Dakle - ugovor o pružanju usluge, zahtev za izdavanje kartice. Jel ja loše poimam pravni sistem ili su oni rešili da zbudže 2u1?Svaki papir na kome postoji moj potpis i gde prihvatam nešto znači da mora da postoji kopija i za mene, ali se nisu baš pretrgli po tom pitanju tako da sam zamolio gospođicu koja kuca sa dva prsta da iskopira.Stavke koje su vam možda promakle :"moji lični podaci se mogu povući podnošenjem pisanog zahteva na mestima za izdavanje personalizovanih smart kartica""u slučaju zloupotrebe ili mog nesavesnog ponašanja.... predam odgovornom licu na njegov zahtev" - ko je odgovorno lice i gde je to definisano?
A jel može da se podnošenjem zahteva za izdavanje ne bude saglasan da se ti podaci eto tako koriste i uopšte uđu u sistem?
Pitala me jel hoću MTS popust i ostale gluposti, ja rekao da neću... šta je sa tim bilo ne znam, pošto nisam smeo da se raspitujem jer je iza bilo oko 300 ljudi koji čekaju već 3,5 sata
Sad sam malo istraživao ovu oblast. Formalno gledano, Zakon o zaštiti podataka o ličnosti kaže da se obrada podataka može sprovoditi ako je takva obrada nekim zakonom definisana, ili pak uz našu saglasnost. E sad, pošto svakako ne postoji zakon na osnovu kojeg se može pročitati naša obaveza da uzimanjem povlastice GSPa ti podaci odu u Erste banku, MTS ili Maxi, GSP nam traži da damo saglasnost za takvu obradu (ustupanje) podataka. Neki kažu da GSP ima formalno pravo da ovu odredbu o ustupanju dokumenata uz vaš pristanak uvrsti u ugovor, te da odbije da potpiše ugovor sa vama ukoliko vi odbijete da date svoju saglasnost. Jer, povlastica za GSP nije nikakvo ljudsko pravo, formalno gledano, pa da sad to znači da je GSP dužan da vam to pravo obezbedi - ne, u pitanju je jedan komercijalni odnos gde je pristanak za obradu podataka o ličnosti deo trgovime.Ok, neka i bude da je tako. Ono što možemo da uradimo je da se obratimo GSPu i da povučemo pristanak. Međutim, pošto su podaci verovatno već prosleđeni u one tri firme, a istovremeno ne želimo da izgubimo "pravo" na posedovanje povlastice, možemo se obratiti direktno komercijalnim Maksiju, MTSu I Erste banci sa istim zahtevom. Povlačenje pristanka podrazumeva zahtev tim firmama da izbrišu neke ili sve podatke koje imaju o nama.U principu, bolje je da se ide korak po korak. Prvo se može podneti Zahtev za ostvarivanje prava u vezi sa obradom podataka o ličnosti gde bi MTS, Erste banka i Maxi bili dužni da nam objasne i navedu koje podatke o nama poseduju. Budući da već pretpostavljamo koji su to podaci (mada je moguće da imaju još nešto, prikupljeno drugim povodom) mi možemo uputiti Zahtev za ostvarivanje prava povodom izvršenog uvida, u kojem bi se navelo da od njih tražimo brisanje podataka. Template zahteva se nalazi na sajtu Poverenika: http://www.poverenik.org.rs/index.php/yu/formulari-zastita-podataka.html Član 11. ZZPL kaže da je obrada podataka nedozvoljena posle opoziva pristanka.
Link to comment

Pomoćnik poverenika kaže ovo :

U pogledu obima i vrste samih podataka, potrebno je napomenuti je isti uslovljen odredbama Pravilnika o tarifnom sistemu u javnom linijskom prevozu putnika na teritoriji Grada ("Sl. list grada Beograda", br. 30/2011), koji je u međuvremenu, na sednici održanoj 29. jula 2011. godine, donet od strane Gradskog veća Grada Beograda.
Stvar je u tome da u Pravilniku ne piše koji se podaci prikupljaju i čuvaju nego koji su dokumenti potrebni za izdavanje određenog tipa legitimacije, a ne znamo koji podaci se iz tih dokumenata prikupljaju, koji se prosleđuju i da li se arhiviraju (čuvaju se, to je jasno, ali jel se čuvaju godinu dana do isteka legitimacije ili se čuvaju narednih pet godina?). Lična karta ima i registarski broj, jel se i to evidentira? Pravilnik se nalazi ovde.Da bi se izdala elektronska karta potrebno je da korisnik dokaže da ima prebivalište na teritoriji Srbije (tačka 26) a to se ostvaruje članom 27 (fotokopija lične karte, original na uvid i fotografija), a dodatni dokumenti zavise od kategorije povlastice.Ukoliko ste student i hoćete studentsku P3 povlasticu, treba vam lična karta, slika i potvrda sa fakulteta da ste student.A u zahtevu (koji vi nemate jer vam nisu dali kopiju) piše :

Svojim potpisom potvrđujem da sam saglasan da :- Društvo za marketing i usluge Apex solution doo, Beograd, kao odgovorno lice za prikupljanje i obradu podataka, može gore navedene moje lične podatke obrađivati i koristiti za potrebe evidencije plaćanja i omogućavanja korišćenja pretplatnih karata u ovkiru Javnog prevoza u Beogradu, a na osnovu Pravilnika o tarifnom sistemu u javnom linijskom prevozu putnika na teritoriji Grada Beograda (Službeni list grada Beograda br. 30 od 29. 7. 2011) kao i Ugovora za uspotavljanje i obezbeđenje funkcionisanja sistema za naplatu karata i upravljanje vozilima u javnom prevozu u Beogradu br IV 08 401.1-45 zaključenog između Grada Beograda, Gradska uprava, Direkcija za javni prevoz i ovde odgovornog lica- prikupljanje i obrada mojih ličnih podataka služi svrsi nesmetanog funkcionisanja javnog gradskog i prigradskog prevoza u Gradu Beogradu, a u cilju evidencije plaćanja i omogućavanja korišćenja pretplatne karte u Javnom gradskom prevozu putnika u Beogradu- se moji lični podaci koriste od strane odgovornog lica, ali samo u svrhu i zbog cilja u kome su dati- se moji lični podaci ne mogu dostavljati drugim licima bez moje pisane saglasnostiitd.

"Gore navedene moje lične podatke" su ime i prezime, ime roditelja i JMBG jer to piše na papiru, a ne piše "podatke koji su potrebni za izdavanje P3 povlastice prema Pravilniku 30-2011". Nisam pravnik ali koliko ja znam, to što piše se odnosi na paragraf tog papira koji je potpisan. Kako onda Erste banka može da otvori studentski račun kada to uključuje i kućnu adresu, potvrdu da ste student, itd. a "gore navedeni" su samo tri stavke?To znači da :1) Apex iz Zahteva prikuplja tri podataka i koristi ih za izdavanje karte, ali iz ostalih papira prikuplja druge podatke i upotrebljava ih prema ugovorima koji nama nisu poznati, već samo dajemo saglasnost da se neimenovano prikupljeni podaci koriste2) Pravna forma je nedopustivo aljkava s obzirom na javnu funkciju kojoj je namenjena3) Daje se saglasnost samo za "gore navedene podatke", a šta je sa ostalim?Nisam obuzet izdavanjem kartica za prevoz nego mi je zanimljivo da analiziram mogućnosti da vas zavrnu kad potpisujete nešto što vam nije baš jasno šta je.

Edited by Kelt
Link to comment
bg voz je fenomenalna stvar, osim kad se ljudi bodu nozevima, naravno.
+1Jedna od najznačajnijih stvari koje je uradio Đilas.Nažalost (njegovu), neke druge stvari su ga kompromitovale tako da mu ni BG voz ni most neće pomoći da zadrži moj glas.
Link to comment
+1Jedna od najznačajnijih stvari koje je uradio Đilas.Nažalost (njegovu), neke druge stvari su ga kompromitovale tako da mu ni BG voz ni most neće pomoći da zadrži moj glas.
sto se mene tice, posle otkazivanja Prajda moze da mi dovede i pariski metro u BG, ne bih glasao za njega. ali realnost je da ce on jos dugo biti gradonacelnik i da ce posle toga ici na vise drzavne funkcije. buducnost Srbije vidim u trouglu Djilas-Nikolic-Dacic.
Link to comment
sto se mene tice, posle otkazivanja Prajda moze da mi dovede i pariski metro u BG, ne bih glasao za njega. ali realnost je da ce on jos dugo biti gradonacelnik i da ce posle toga ici na vise drzavne funkcije. buducnost Srbije vidim u trouglu Djilas-Nikolic-Dacic.
A zamisli da je Đilas svojevremeno izgubio od picoustog..edit: Zar nije taj Beovoz išao i ranije? Sećam se davno, pre petnaestak godina išao sam njime na buvljak u Pančevo, hvatao ga kod Franša? Edited by kapetanm
Link to comment
sad je to bg voz koji ide od batajnice do pančevačkog mosta jednom u pola sata a u špicu na svakih 15 minuta.
Pa i onda je išao tako - Pančevac (kad stigne iz Pva), Vuk, Buvljak na Nbgd, Bataja. Drugi krak Franš, Prokop valjda pa Rakovica ili gde već. Šta je onda Đilas smislio novo?To je ovo. U delu Istorija Beovoza ima kad je počelo i gde je išlo
Link to comment
Pa i onda je išao tako - Pančevac (kad stigne iz Pva), Vuk, Buvljak na Nbgd, Bataja. Drugi krak Franš, Prokop valjda pa Rakovica ili gde već. Šta je onda Đilas smislio novo?To je ovo. U delu Istorija Beovoza ima kad je počelo i gde je išlo
Sad postoji i Beovoz i BGvoz. ;)Beovoz ide nekoliko puta dnevno, do poslednje stanice u Pancevu, s tim sto kasni kao u ona najgora vremena ... BGvoz stvarno ide na 15min, i ide samo do Pancevackog mosta.I BGvozovi su novi i lepsi. Karta za BGvoz je ova gradska - 50din, ima aparat za otkucavanje.
Link to comment
Sad postoji i Beovoz i BGvoz. ;)Beovoz ide nekoliko puta dnevno, do poslednje stanice u Pancevu, s tim sto kasni kao u ona najgora vremena ... BGvoz stvarno ide na 15min, i ide samo do Pancevackog mosta.I BGvozovi su novi i lepsi. Karta za BGvoz je ova gradska - 50din, ima aparat za otkucavanje.
Nisam znao za ovo drugo. Dakle za pedeset dindži od Vuka do Bataje? Nije loše
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...