Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Mota mi se po glavi 1 interesantno pitanje koje bih hteo da otvorim: S kojim pravom policajac, komunalni ili običan, kad te legitimiše na poziv ridžovana daje tvoje podatke, ime, JMBG i adresu, istom tj firmi da bi ista to koristila u tužbi protiv tebe? Obično se tako nešto može dobiti samo po nalogu suda u redovnim prilikama. Isto važi i za Parking servis i za podatke o vlasniku automobila - MUP postaje servis jednoj strani za uspešnije vođenje građanskih postupaka što je van njegovog zakonskog delokruga? Meni kad je bilo potrebno za neke sporove da saznam nečije lične podatke, ni u ludilu nisam mogao dobiti.
Komunalna policija u opisu delatnosti ima zastitu delovanja gradskih sluzbi, u koje spadaju Parking servis i GSP. Ima to u njihovom statutu.
Link to comment
Komunalna policija u opisu delatnosti ima zastitu delovanja gradskih sluzbi, u koje spadaju Parking servis i GSP. Ima to u njihovom statutu.
Pazi, to je ta finesa. Jedno je zaštita delovanja gradskih službi, kad bi ih neko ometao u poslovanju, najdalje u kontrolisanju tih karata, ili kucanju registracija u ona sokoćala pri parkiranju. I tu se zaštita delovanja gradskih službi završava. Doduše mislio sam i na počesto korišćenje običnih policajaca.Ali govorim o zaštiti tvog prava na lične podatke od neovlašćenog davanja firmi koja bi ih koristila za prinudnu naplatu doplatne karte, ne kazne.
Link to comment
Ali govorim o zaštiti tvog prava na lične podatke od neovlašćenog davanja firmi koja bi ih koristila za prinudnu naplatu doplatne karte, ne kazne.
Da, u pravu si. Koliko znam, GSP radi izvan okvira Zakona o zastiti podataka o licnosti. Ja sam ovde trubio i trubio da je naplata doplatnih karata nesto sto spada u delokrug obligacionog prava, posto je u pitanju imovinski spor a ne komunalni prekrsaj, i ne moze se tretirati na taj nacin. Da sam neki vajni pravnik, srocio bih pismo o tome.
Link to comment

Treba videti da li aktivnost komunalnih policajaca spada u ono što se naziva ustupanjem podataka o ličnosti u smislu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Meni se, ovako odokativno, čini da se o tome radi. Jer, oni formalno prikupljaju podatke o ličnosti pa ih ustupaju drugom ogranu, u ovom slučaju GSPu. To treba proveriti. A onda treba videti da li za to ustupanje podataka imaju uporište u zakonu. Dakle, ne u nekakvom statutu ili takvom nekakvom toalet papiru dotične institucije, nego u Zakonu o komunalnoj policiji ili nekom drugom zakonu. Budući da ZZPL predviđa da je obrada podataka moguće samo na osnovu zakona ili na osnovu informisanog pristanka osobe čiji se podaci obrađuju.

Edited by pacey defender
Link to comment
Da, u pravu si. Koliko znam, GSP radi izvan okvira Zakona o zastiti podataka o licnosti. Ja sam ovde trubio i trubio da je naplata doplatnih karata nesto sto spada u delokrug obligacionog prava, posto je u pitanju imovinski spor a ne komunalni prekrsaj, i ne moze se tretirati na taj nacin. Da sam neki vajni pravnik, srocio bih pismo o tome.
Upravo to i pričam. Ja sam svoju bogatu misao doradio i razvio u još par pravaca za fazu na sudu u slučaju Parking servisa i GSPa :fantom: .
Link to comment
Ja sam svoju bogatu misao doradio i razvio u još par pravaca za fazu na sudu u slučaju Parking servisa i GSPa :fantom: .
e, tako treba. sto kaze moj drug Gloda iz Jagodine, bolje je biti djubre nego gnojivo. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Meni još nije jasno koje su funkcije komunalnih policajaca. A čini mi se da ni njima nije jasno.
Funkcije su im da voze nove Kie, da se parkiraju na trotoaru, zebri ili u desnoj traci direktno ispred kioska u kojem kupuju pljeskavice, a osnovna funkcija im je da to nije u njihovoj nadležnosti (šta god to bilo)
Link to comment
Svi imaju metro, osim San Diega. Ali opet to ne znaci da se autobusima ili tramvajima (koje ima pomenuti San Diego, kao i Toronto) niko ne vozi. Recimo u NY, i LA u vreme saobracajnog spica sam vidjao autobuse krcate bas kao i u Beogradu. Ono, udjes i nemas za sta da se drzis, ljudi propustaju bus i cekaju sledeci jer u ovom jednostavno nema mesta.
U Torontu u tramvaj mozes da udjes na bilo koja vrata i postoje privremene kontrole. Na prednja vrata moras da udjes samo ako nisi platio kartu (ili da udjes na zadnja, pa da odsetas do vozaca da ubacis kartu/pare). Ako imas mesecnu kartu, ili si vec u prethodnom prevozu platio i imas "transfer" (parce papira koje je dokaz da si platio kartu i koje ti omogucava da se jedne linije presednes na neke drugu koja se sa tom linijom ukrsta) ne moras na prednja vrata. Za buseve vazi sistem koji si naveo, za obavezni ulazak na prednja vrata. Razlog je verovatno opet taj da tramvaj cesto deli i stanice sa ostatkom ulice, tako da stajanje tramvaja na stanici zaustavlja ceo saobracaj (u nekim ulicama je tako) pa taj proces mora da ide brze, dok su autobuske stanice u 90% slucajeva uradjene tako da autobus ima svoje stajaliste tj. kratku dodatnu traku u koju moze da udje i da propusta saobracaj dok ulaze putnici.I u Torontu budu krcati busevi u spicu, ali to jednostavno ipak nije (na vecini autobuskih linija) isti intenzitet putnika kao u Beogradu. Jer ljudi tamo gde imaju toliko putnika koliko imas u Beogradu po raznoraznim autobuskim linijama imaju metro. Npr. u Torontu neces skoro nigde videti onakve duple-harmonika buseve koji su u Beogradu svakodnevnica. A i tramvaji su im u poredjenju sa evropskim nekako malecki.Btw, u Londonu, koliko se secam, ulazis gde oces a onda ti dolazi simpaticni kondukter sa antikvitetom od kase da ti naplati jednu funtu i otkuca kartu. Bar je tako bilo u onim oldskul dabldeker busevima koji su jos uvek sljakali kada sam poslednji put bio tamo (2003.).Inace u mom iskustvu americki gradovi osim tipa NY i Vasingtona (i evt. Cikago, al tamo nisam bio) nisu nikakav reper za bilo sta u javnom prevozu, koji se tamo smatra (narocito recimo u LA) za nesto sto koriste luzeri i siromasi a ne kao ozbiljno prevozno sredstvo.Npr. Toronto je svojevremeno proglasen za grad za najboljim prevozom u S. Americi, a Toronto ima tek pristojan prevoz za grad te velicine - bilo koji evropski grad srednje velicine ga sije onoliko.
Link to comment
Mota mi se po glavi 1 interesantno pitanje koje bih hteo da otvorim: S kojim pravom policajac, komunalni ili običan, kad te legitimiše na poziv ridžovana daje tvoje podatke, ime, JMBG i adresu, istom tj firmi da bi ista to koristila u tužbi protiv tebe? Obično se tako nešto može dobiti samo po nalogu suda u redovnim prilikama. Isto važi i za Parking servis i za podatke o vlasniku automobila - MUP postaje servis jednoj strani za uspešnije vođenje građanskih postupaka što je van njegovog zakonskog delokruga? Meni kad je bilo potrebno za neke sporove da saznam nečije lične podatke, ni u ludilu nisam mogao dobiti.
Ja bih rado da neke svoje (naravno firmine) dužnike pojurim (pribavim lične podatke radi utuženja) pomoću kom-pandura. Mogu li se iznajmiti?
Link to comment
Pričalo se već o tome zašto u BG ne može u ovom trenutku da upali ta varijanta sa ulaskom kod vozača. - interval između dva polaska je prevelik;- s tim u vezi, prevelik je broj putnika na stanicama;- autobusi nisu niskopodni, po pravilu;- vrata su kod vozača prepolovljena, odnosno za putnike je otvoreno otprilike pola metra širine vrata. Zaista bih voleo da vidim kako bi izgledao ulazak na prednjim vratima u špicu recimo na sajmu ili na otprilike svakoj stanici autobusa 50.
Interval je prevelik jer nema dovoljno vozila da se smanji taj isti interval. Sada nisam siguran da Bg tek tako moze povecati broj vozilaµ. Nekada sam citao da Bg ima oko 1000 vozila i da je to neki maksimum koji moze trenutno imati i odrzavati. ne znam tacno kakva je sada situacija.
Link to comment

interval je prevelik i, između ostalog, zbog toga što, kako kaže M.M.D, privatnici jednostavno preskoče po polazak tu i tamo, a i zato što često vozači krenu u koloni od po dva ili tri autobusa na istoj liniji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...