Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Kako se boriti protiv toga?I ko ubeđuje ljude da ne treba da plaćaju?
Nalazi opravdanja za neplaćanje, na isto mu dođe. Boriti se peticijama, akcijama, lobiranjem, medijskom drekom... Puno načina koji nisu šverc. Aj da je to jedini razlog, al vidiš da ljudima smeta što nema čekića. Uvek će nešto naći...Prevoz od tačke a do tačke b mora da se plati ako nećeš da pešačiš.
Link to comment
ovo je recimo uvedeno u starom novom sadu od pre koju god. majstor otvori prva vrata, pri ulasku pokažeš mesečnu, ili ako nemaš pazariš kartu. i gle čuda funkcioniše!!
300000 stanovnika i 20 linija... tezak offtopic :)
Link to comment
Jbt, toliko mlacenja prazne slame, dubokih filozofskih diskusija, potezanja analogija, etc... A moze li neko da mi objasni u nekoliko reci (bez fraza "tako je to ovde", "ovo je Srbija, brale" i slicnih) po cemu su to Beograd i njegov javni transport toliko specificni da se ne moze da uvede pravilo koje postoji u 99% drugih velikih evropskih i svetskih gradova i njihovom javnom transportu i koje obesmisljava celu tu farsu i exercise in futility olicenu u svercovanju, kontrolama, zutim prslucima, komunalnom policijom, i ko zna sta cime jos? Pravilo po kojemu u autobus/tramvaj/trolejbus/metro ne mozes ni da udjes ako nemas kartu. Lepo na vratima ili kupis kartu, ili pokazes kartu koju si kupio/la na nekom drugom mestu ili pokazes neku dnevnu/nedeljnu/mesecnu/godisnju/dozivotnu propusnicu i onda mozes da udjes da se vozis. Nista kontrola, nista prsluci ove ili one boje, nista "zaboravio sam da ponistim kartu", nista "imam markicu ali je nisam poneo", nista "a zasto mene cimaju a onog bivola od 2m i 120kg zive vage se plase pa moze da se vozi besplatno". Jednostavno resenje za ovaj problem, ali zato to u Beogradu ne moze?
ovo je recimo uvedeno u starom novom sadu od pre koju god. majstor otvori prva vrata, pri ulasku pokažeš mesečnu, ili ako nemaš pazariš kartu. i gle čuda funkcioniše!!
Ne mere.U 99% evropskih gradova slicnih Beogradu u kojima ne postoji metro (pa cak i vecini onih u kojima postoji) je isti sistem kao u Beogradu. Kartu platis/otkucas u busu, bez da te vozac kontrolise, bez da stojis na vratima dok ne pokazujes kartu. Onda ima kontrola koja dodje povremeno da vidi imas li kartu. Tako je u Cirihu, Lisabonu, Milanu i masi drugih gradova.Zasto? Zato sto bi se stvarale OGROMNE guzve na prednjim vratima...dok ljudi kupuju/pokazuju/kucaju kartu. Zamislite malo koliko dugo bi svaki bus cekao na stanici dok svako pokaze kartu vozacu? U Beogradu? Aj da budemo malo realni. To sto to moze u NS je zato sto je NS mnogo mnogo manji.Taj sistem da ne mozes da udjes u prevoz bez pokazivanja karta moze da funkcionise u 1) manjim gradovima gde to ne bi pravilo nepodnosljivu guzvu na ulazu i znacajno usporavalo prevoz i 2) gradovima je osnova javnog prevoza metro, a busevi i sl. su samo ispomoc, pa samim tim nema tolike guzve u busevima. Dakle, moglo bi to funkcionise i u BGu na nekim perifernim linijama, ali u BG su busevi kicma prevoza i jednostavno ne moze da se gubi vreme na to.
Link to comment

@MalkmusNe razumemo se.Švercovanje je skroz ljudski, i sam sam nebrojeno puta. A onda se odraslo i počelo zarađivati.Sad me nerviraju ti pokušaji racionalnog objašnjavanja zašto je to dobro i normalno.Ne, to nije dobro, ali svi to rade manje ili više. Tako me nikada nećeš videti da tvrdim da treba skidati film sa torenta zato što mi se režija ne sviđa.

Edited by Idioteque
Link to comment
@MalkmusNe razumemo se.Švercovanje je skroz ljudski, i sam sam nebrojeno puta. A onda se odraslo i počelo zarađivati.Sad me nerviraju ti pokušaji racionalnog objašnjavanja zašto je to dobro i normalno.Ne, to nije dobro, ali svi to rade manje ili više. Tako me nikada nećeš videti da tvrdim da treba skidati film sa torenta zato što mi se režija ne sviđa.
Pa da, meni su najsmesniji pokusaji racionalizacije svercovanja i podupiranje iste nekim argumentima, ponekad eticko-moralnim. Jednostavno, ne postoji valjana argumentacija za svercovanje (osim kada si fizicki sprecen da otkucas kartu, npr. ne radi nijedan automat u autobusu - ume da se desi - al ja to ne bi nazvao svercovanjem zapravo).Ljudi se svercuju jer nece da plate, i moze im se. I ja kapiram taj pristup, ali onda brate cuti kada te prozivaju zbog toga. Jer oni koji prozivaju imaju pravo.
Link to comment
Ljudi se svercuju jer nece da plate, i moze im se. I ja kapiram taj pristup, ali onda brate cuti kada te prozivaju zbog toga. Jer oni koji prozivaju imaju pravo.
Ili što je neko rekao, švercuj se ako ti se baš švercuje, ali pojedi g*no ako te uhvate tj. plati kaznu.Eto, to se meni desilo. Uvek imam kartu sa sobom, stanem blizu aparata i poništim ukoliko žuti uđe tokom 4 stanice koje ukupno prelazim. Međutim, jednom mi je prišao s leđa da ga ne primetim, ja na telefonu, u ruci karta neponištena i eto... nemam na šta da se vadim. Što opet reče neko 'blam' me je da se raspravljam oko toga da li sam u prekršaju kad je očito da jesam, te da li to uopšte treba smatrati prekršajem ili ne...Doduše, žuti se uzneverio što sam insistirala da na licu mesta platim kaznu, pa mu je trebalo malo vremena da se snađe za kusur :PTakođe, ubrajam se u one koji su platili 2.000 din pre godinu i kusur kada su se otpisivale postojeće kazne (nagomilala sam bila više od dve a manje od 7 :) u periodu od dve god). Zašto u medjuvremenu nisam izvadila povlasticu? Zato jer sam sračunala da mi je isti odnos broja kupljenih karata i cene markice za mesec dana (da redovno kupujem i poništavam), a kako to ne činim, onda i 'prištedim'. Međutim, ušteda mi eto ode na kaznu. Sračunati rizik :D
Link to comment
Sračunati rizik :D
Razumem i taj pristup. Pre par godina izlazim u grad (ne u Beogradu), nema slobodnih parking mesta na ulici, ima parkiraliste i kazu parking 20$. I ja onda lepo se okrenem, odem i parkiram u sporednoj ulici gde je parkiranje zabranjeno i gde sam znao da je kazna u toj zoni za nepropisno parkiranje - 20$. Tad sam se izvukao, al da su me uvatili, platio bi kaznu bez zaljenja na istu.
Link to comment
Mda, RTS koji ne gledam i GSP kojim se cesto vozim su identicna stvar.Naravno, GSB je vazda isti, sto ne znaci da ga ne treba placati.Rekoh vec da je neko rekao, nema besplatnog rucka. To sto ti pojedes pa ti se ne svidi pa neces da platis - neko plati umesto tebe. Sad ti mozes da mislis da je taj koji placa i za sebe i za tebe budala, shaban, idiot kojeg vozaju kako hoce - ostaje cinjenica da si i ti u grupi onih koji tog idiota vozaju.Ideoloski gledano.Ja nemam dilemu kojoj cu se grupi prikloniti. Vazda sam bio idiot, svesno i na svoju stetu, postujuci novac moje sabrace u idiotizmu. Tako je meni, eto, najispravnije.edit: ukratko, pre cu da ispadnem idiot nego sto cu se voziti na tudj racun.
ovaj, ja placam pretplatu za RTS (jednostavno me mrzi da se cimam i racunam koliko manje da uplacujem). ti ne placas. zakon kaze da obojica moramo da placamo, ali si ti izabrao da ne postujes zakon i da teret pretplate prevalis samo na moja ledja, zato sto racunas da te nece tuziti. i kako se sada ti i ja razlikujemo, aj leba ti?
Link to comment

Ja se recimo ne švercujem na normalnim/dužim destinacijama, tu uredno kucam kartu. Međutim, ako sam prinuđen da više puta promenim prevoz da bih stigao negde, nikad ne kucam kartu za nekoliko stanica. To su one stvari koje vremenske karte i karte za više vožnji rešavaju. Zašto bih plaćao 50+50 za -lupam- devetku sa Banjice do Slavije pa onda trolu od Slavije do Trga?

Link to comment
@MalkmusNe razumemo se.Švercovanje je skroz ljudski, i sam sam nebrojeno puta. A onda se odraslo i počelo zarađivati.Sad me nerviraju ti pokušaji racionalnog objašnjavanja zašto je to dobro i normalno.Ne, to nije dobro, ali svi to rade manje ili više. Tako me nikada nećeš videti da tvrdim da treba skidati film sa torenta zato što mi se režija ne sviđa.
A šta si ono rekao za TV pretplatu? Plaćaš je uredno i smatraš da je treba plaćati?
Link to comment
ovo je recimo uvedeno u starom novom sadu od pre koju god. majstor otvori prva vrata, pri ulasku pokažeš mesečnu, ili ako nemaš pazariš kartu. i gle čuda funkcioniše!!
To je verovatno zato je Novi Sad 1 selendra gde se niko ne vozi autobusom, niko ne zuri nigde i nema guzve pa mogu da sprovode taj fancy zapadnjacki sistem <_< Edited by WTF
Link to comment
To je verovatno zato je Novi Sad 1 selendra gde se niko ne vozi autobusom, niko ne zuri nigde i nema guzve pa mogu da sprovode taj fancy zapadnjacki sistem <_<
pa taj rad, odma se potegao argument posebnosti™ beograda, no tough luck, koristio sam ja i javni prevoz van selendre™ u gradovima koji se mogu porediti po veličini sa beogradom, i opet bio taj sistem, otvore se prednja vrata, masa ulazi, overava kartu na avtomatu na ulazu, ko nema taj pazari kod majstora. i bile gužve na stanicama i sve, pa opet radi. mislim da je jedina naša posebnost to što bi se momentalno našao neko ko bi ušao u fajt™ sa vozačem jer mu zaboga traži da pokaže, otkuca ili kupi kartu.zapravo, diskusija jel dobro, jel mora tako ili ne mora završava se na priči sa neuvođenjem vremenskih/dnevnih karata, gde je jedini razlog to što neće stoka to da radi, već će oće da te oderu u svakom busu koji menjaš. e pa, dozvolite, za onog ko menja više prevoza jedini prirodan odgovor je švercanje. Edited by Gonzo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...