Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ja plaćam, ali isključivo iz razloga što imam dovoljno godina da me je blam da me neko nađe bez karte u busu i zato što nemam nameru da vodim ideološke razgovore sa kontrolorom GSP-a. A ne zato što mislim da treba da platim npr. 50 dinara da bih išao jednu stanicu zato što ne mogu da kupim vremensku kartu.
fuck yeah. doduše, ja blama nemam, mislim da ću biti ludi starac. ali poštujem ovaj razlog za plaćanje. živela tiha rezignacija! ona je najbliži saveznik besciljnoj histeriji, pokretu kome ja pripadam.
Link to comment

ja sam se nekada švercovala maksimalno, a poslednjih godina kupujem kartu prosto zato što sam ređe tu pa mi je milije da vreme provedem na raznorazne načine interesantnije od raspravljanja sa kontrolorimaa ako je neka gužvetina ili raspad ili slično, ne kucam ni sadainače nepostojanje vremenskih karata je najblaže rečeno *kre-ten-ski*

Link to comment
Pa da, i pretplatu RTS neko placa.
Mda, RTS koji ne gledam i GSP kojim se cesto vozim su identicna stvar.
Da si u pravu kao što nisi, to bi značilo da bismo imali prilike real time da gledamo poboljšanja i pogoršanja GSP usluge, u zavisnosti od toga koliko ljudi plaća.
Naravno, GSB je vazda isti, sto ne znaci da ga ne treba placati.Rekoh vec da je neko rekao, nema besplatnog rucka. To sto ti pojedes pa ti se ne svidi pa neces da platis - neko plati umesto tebe. Sad ti mozes da mislis da je taj koji placa i za sebe i za tebe budala, shaban, idiot kojeg vozaju kako hoce - ostaje cinjenica da si i ti u grupi onih koji tog idiota vozaju.Ideoloski gledano.Ja nemam dilemu kojoj cu se grupi prikloniti. Vazda sam bio idiot, svesno i na svoju stetu, postujuci novac moje sabrace u idiotizmu. Tako je meni, eto, najispravnije.edit: ukratko, pre cu da ispadnem idiot nego sto cu se voziti na tudj racun. Edited by CowBoy
Link to comment

Hajde da vidimo ko se koliko svercuje. :lol: Ja sam poceo da koristim GSP od 6. razreda osnovne (1998). Od tada sam mozda sve ukupno sastavio max dve godine redovnog placanja.Da sada imam neki posao sa platom oko 300e, verovatno bih kupioo markicu

Link to comment
Mda, RTS koji ne gledam i GSP kojim se cesto vozim su identicna stvar.Naravno, GSB je vazda isti, sto ne znaci da ga ne treba placati.
Hoćeš reći da ne plaćaš pretplatu, ali spočitavaš o nemoralu onih koji ne plaćaju kartu? Edited by Malkmus
Link to comment

Jbt, toliko mlacenja prazne slame, dubokih filozofskih diskusija, potezanja analogija, etc... A moze li neko da mi objasni u nekoliko reci (bez fraza "tako je to ovde", "ovo je Srbija, brale" i slicnih) po cemu su to Beograd i njegov javni transport toliko specificni da se ne moze da uvede pravilo koje postoji u 99% drugih velikih evropskih i svetskih gradova i njihovom javnom transportu i koje obesmisljava celu tu farsu i exercise in futility olicenu u svercovanju, kontrolama, zutim prslucima, komunalnom policijom, i ko zna sta cime jos? Pravilo po kojemu u autobus/tramvaj/trolejbus/metro ne mozes ni da udjes ako nemas kartu. Lepo na vratima ili kupis kartu, ili pokazes kartu koju si kupio/la na nekom drugom mestu ili pokazes neku dnevnu/nedeljnu/mesecnu/godisnju/dozivotnu propusnicu i onda mozes da udjes da se vozis. Nista kontrola, nista prsluci ove ili one boje, nista "zaboravio sam da ponistim kartu", nista "imam markicu ali je nisam poneo", nista "a zasto mene cimaju a onog bivola od 2m i 120kg zive vage se plase pa moze da se vozi besplatno". Jednostavno resenje za ovaj problem, ali zato to u Beogradu ne moze?

Link to comment

To pravilo ne vazi svugdje kao ni vremenski ogranicene kartice. U Parizu se mozes svercovati u autobusima posto vozaci nisu obavezni da provjeravaju kartu putnicima (takvo je pravilo).I u svakom javnom prevozu postoje ljudi koji se svercuju. Negdje je taj postotak manji, negdje veci ali je interesantno da su agumenti za svercovanje uvjek isti (cak i tamo gdje je taj javni prevoz najcistiji i "najbolji").

Edited by borris_
Link to comment
Jbt, toliko mlacenja prazne slame, dubokih filozofskih diskusija, potezanja analogija, etc... A moze li neko da mi objasni u nekoliko reci (bez fraza "tako je to ovde", "ovo je Srbija, brale" i slicnih) po cemu su to Beograd i njegov javni transport toliko specificni da se ne moze da uvede pravilo koje postoji u 99% drugih velikih evropskih i svetskih gradova i njihovom javnom transportu i koje obesmisljava celu tu farsu i exercise in futility olicenu u svercovanju, kontrolama, zutim prslucima, komunalnom policijom, i ko zna sta cime jos? Pravilo po kojemu u autobus/tramvaj/trolejbus/metro ne mozes ni da udjes ako nemas kartu. Lepo na vratima ili kupis kartu, ili pokazes kartu koju si kupio/la na nekom drugom mestu ili pokazes neku dnevnu/nedeljnu/mesecnu/godisnju/dozivotnu propusnicu i onda mozes da udjes da se vozis. Nista kontrola, nista prsluci ove ili one boje, nista "zaboravio sam da ponistim kartu", nista "imam markicu ali je nisam poneo", nista "a zasto mene cimaju a onog bivola od 2m i 120kg zive vage se plase pa moze da se vozi besplatno". Jednostavno resenje za ovaj problem, ali zato to u Beogradu ne moze?
Pricali smo vec. Ovde, u javnom prevozu, dominira autobus i uvodjenje takvog sistema bi zahtevalo ili ulazak samo na jedna vrata, sto nije moguce na opterecenijim linijama zbog prevelikh guzvi, ili zaposaljavanje po jednog coveka koji bi stajao na svakim vratima, sto se pretpostavljam ne isplati. A tih 99% nije bas tacno.Da dodam.Poceli su da primenjuju nesto slicno na Zelenom Vencu (pocetna stanica). Kada dodje, autobus otvara sva vrata i ulazi grupa koja ceka neko vreme, zatim se zatvaraju sva vrata sem jednih i ulazi kontrola, jedan kontrolor ostaje na tim otvorenim vratima i kontrolise karte onima koji kasnije dolaze, ostali kontrolisu onu grupu koja je prva usla. Edited by ExicPL
Link to comment
Da dodam - nepostojanje dnevne karte je lopovluk. I protiv toga se treba boriti.Ali ubeđivati ljude da treba da plaćaju uslugu koju koriste mi je bizarno.
Kako se boriti protiv toga?I ko ubeđuje ljude da ne treba da plaćaju?
Link to comment
Kako se boriti protiv toga?I ko ubeđuje ljude da ne treba da plaćaju?
Pa nema načina da se protiv toga boriš. Pada mi na pamet neko zatrpavanje dopisima po osnovu zakona o dostupnosti informacija od javnog značaja. Da ih bombardujemo zahtevima da nam dostave dokumentacije o poslovanju, ukljucujuci i tone i tone dokumenata kojima se registruje ucestalost polazaka sa terminala i prijava kvarova. Ali za to ti je potrebna gomila ljudi koja ce uporedjivati stanje na terenu sa zvaničnim izveštajima.Jednostavno nema rešenja. Opcija da ih kaznimo putem glasačkih listića zapravo nije opcija.
Link to comment
Jbt, toliko mlacenja prazne slame, dubokih filozofskih diskusija, potezanja analogija, etc... A moze li neko da mi objasni u nekoliko reci (bez fraza "tako je to ovde", "ovo je Srbija, brale" i slicnih) po cemu su to Beograd i njegov javni transport toliko specificni da se ne moze da uvede pravilo koje postoji u 99% drugih velikih evropskih i svetskih gradova i njihovom javnom transportu i koje obesmisljava celu tu farsu i exercise in futility olicenu u svercovanju, kontrolama, zutim prslucima, komunalnom policijom, i ko zna sta cime jos? Pravilo po kojemu u autobus/tramvaj/trolejbus/metro ne mozes ni da udjes ako nemas kartu. Lepo na vratima ili kupis kartu, ili pokazes kartu koju si kupio/la na nekom drugom mestu ili pokazes neku dnevnu/nedeljnu/mesecnu/godisnju/dozivotnu propusnicu i onda mozes da udjes da se vozis. Nista kontrola, nista prsluci ove ili one boje, nista "zaboravio sam da ponistim kartu", nista "imam markicu ali je nisam poneo", nista "a zasto mene cimaju a onog bivola od 2m i 120kg zive vage se plase pa moze da se vozi besplatno". Jednostavno resenje za ovaj problem, ali zato to u Beogradu ne moze?
ovo je recimo uvedeno u starom novom sadu od pre koju god. majstor otvori prva vrata, pri ulasku pokažeš mesečnu, ili ako nemaš pazariš kartu. i gle čuda funkcioniše!!
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...