Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Pripovetke Viktorije Tokareve Mesecev i Ljulja.I ova zbirka, kao i prethodna koju sam čitala Praznik u rimu, prikazuje savremeno rusko društvo i tako poznato snalaženje ili nesnalaženje u novonastalim okolnostima i društvenim potresima. Ipak, autorka ne prikazuje životne lomove tzv. običnih malih ljudi, njeni junaci su specifični i bez konteksta u koje ih je vreme uplelo, tako da su oni u prvom planu, a ne, kako bi se moglo pomisliti, novi sistem i društveni odnosi. Autorka vešto gradi situacije, nenametljivo iznosi stavove i zapažanja uz dobro odmerenu dozu ironije. Preporučujem onima koji nisu čitali Tokarevu da krenu od Praznika u Rimu, ova druga knjižica dodje kao nadogradnja.

Link to comment
Meni je zanimljiva ruska PoMo opcinjenost Japanom. Je l citao neko Akunjina?
Samo deset knjiga o Erastu Petroviču, tri o sestri Pelagiji i Pisac i samoubistvo, doduše, tu se nije potpisao kao Akunjin.što pitaš? :)edit: Koliko znam, Akunjin (ne usudjujem se da kucam pravo ime) je japanolog. Ne znam koji su savremeni ruski pisci, pored njega opčinjeni Japanom, ne naidjoh ni na jednog. Meni je zanimljivija Akunjinova opčinjenost devetnaestim stolećem. Edited by stormy
Link to comment
Pa da otvorimo topik :-)
Ne fali mu ništa ni da se ovuda provlači, ali ako imaš želju, otvori. Rado ću čitati. :)
Viktor Napaljevin?
Prezime obećava, ali i googletu nepoznat. šta tek ja da kažem!? :unsure:
Link to comment

Digla ruke od Kiran Desai i prešla na Barnesa, Talking It Over. Pre nekoliko godina sam već pročitala Love etc. pa od tada nameravam da se dohvatim i "prvog dela", ali eto tek sad se ukazala prilika. Kao da piše bez trunke ikakvog napora, sve je tako glatko, duhovito, spontano... Da sam pisac, bila bih ljubomorna.

Link to comment
U medjuvremenu smo se pobrinuli da mozes. Problem je sto bi dogfight bio jednostran - ima li ovde uopste rusofila? Meni je zanimljiva ruska PoMo opcinjenost Japanom. Je l citao neko Akunjina?
nija bas da sam rusofil, vise mije muka, kao sto rekoh na dijaspori od omniprisutne anglosaxonske hiperprodukcije, tako da u knjizarama trazim pisce sa cudnim imenima :)Akunjin je odlicno schtivo za godisnji odmor, ja XIX vek volim, doda on tu malo istorije, malo zapleta - pa se cita sa zadovoljstvomniej sad neka literatura za razmisljanje, ali je za opustanje za razliku odAndre?a Makina za dan-dva odmora utopih se u sjajnom romaneskno-politcko-istorijsko-poluljubavnom zapletu: L'amour humain (2006)40 godina istorije kroz putopis glavnog junaka koji u rodnoj Angoli, tada jos uvek portugalska kolonija, upoznaje marxizam, Chegevaru, odlazi na KUbu odlazi u Moskvu, Sibir, prolazi kroz africka krvoprolica koja su uvek zadnja faza svake utopije koji covek dugo hrani.Afrika vs SSSR: vrelina i mraz, pesak i led, sve ih razdvaja a opet ima nesto sto ih spaja - zelja za slobodom COVEKA.Ostane gorak ukus u ustima jer ih spaja i poraz.
Link to comment
Nisam znao da je Put preveden na srpski (BeoBook, prevele Vesna Podgorac i Branislava Jurasin). Jesi li procitala u medjuvremenu? Knjigu imam u originalu u e-formatu i u srpskom prevodu u papirnom izdanju, dvoumim se koje izdanje da citam. Opet cu, izgleda, paralelno citati i zakerati zbog prevoda, opravdano ili neopravdano, meni je nebitno ;-) mada je transkripcija Makartijevog prezimena dobar predznak.
nisam znala. imam molbu. ako ti je prvi makarti, molim te, molim te, molim te, nemoj u prevodu. nudim knjigu ako ti smeta sa ekrana, ali koliko god da je dobar prevod, jezik makartija je toliko lep i tako te uvuce u sebe da je zaista greh ne oprobati ga ako imas mogucnosti.procitala, bolje reci, progutala. iako mislim da je border trilogija i dalje najbolje sto je ikada napisao, road je potpuno neverovatan. covek koji ne zna za sentimentalnost napise najemotivniju knjigu koju sam procitala u poslednjih par godina, bez ijednog klisea, bez nepotrebnih srceparajucih scena, bez preterivanja. ima jos mnogo toga, prosiricu kasnije.kao da slusas marka lanegana.
Link to comment
Pa da otvorimo topik :-) Viktor Napaljevin? (pokusavam da izvucem jednu bitangu, da ne kazem vagabunda iz lurkerskog moda '-)
uz rizik da preusmerim topik iz humanog u gej citiracu ruskog pesnika:
Жди меня, и я вернусь.Только очень жди
lurkovanje dozivljavam plodotvorno pa tako citam pominjane, makartija (all the pretty horses) i bernharda (gubitnik). napaljevinovi fanovi radovace se novom prevodu; EMPIRE V...
Link to comment
lurkovanje dozivljavam plodotvorno pa tako citam pominjane, makartija (all the pretty horses) i bernharda (gubitnik). napaljevinovi fanovi radovace se novom prevodu; EMPIRE V...
Taj ti 'Gubitnik' nije dobra ideja za lose vreme.btw, veliki pozdrav i cestitke Bghostu sto te istero na svetlost dana.
Link to comment

lubo, hoste i ostali, znate li možda da li je prevedena na srpskohrvatski knjiga Albert Camus - La Chute ("Pad") i ako jeste, gde bi to moglo da se kupi?? Hvala. :)

Link to comment

Procitao Thunderbolt Kid-a, pa zatim i Karaoke od Vladimira Kaminera za vreme dokonog boravka izmedju Meke i Medine pocetkom ovog meseca. Slucajnost je da se u obe knjige pominju neuspeli americki pokusaji da lansiraju nesto velicine lubenice u zemljinu orbitu tamo negde pedesetih godina.Sada jedno 16-ti put citam Haklberija.

Link to comment

posto je ono sad vec postalo fizicki tesko za citanje te mora da se podmetne nesto ispod, pravim pauzu sa laksom literaturom.n62659.jpgto je ona kako su se upoznali "they tell me you're a dangerous rat, willie garvin. i've no use for rats, but i've got a hunch there's some sort of man inside you trying to get out. if you work for me, he might get a chance."willie garvin watched her walk away feeling that his whole world had suddenly been unmade, dazed by emotions utterly strange to him. he had known many women and many kinds of women, but never one like this, who despite her youth made him fell adolescent, and for whom he would have done anything simply to win a smile of approval.wubwubwub

Link to comment

kak'a knjiga! ...kakav junak!...totalna seca vena i brzo se cita, tako da nije problem ponovo. Moj covek skroz. ehhh...da nas je vise takvih. rejcelye7.jpgznam da sam nesto zaboravila...malo iz knjige da znate sta vas ocekuje, da ne mislite bas da je slikovnica: "Popio sam pivo,i otišao u wc da povraćam.Skinuo sam majicu.Uživao doksam bljuvao. U pauzipovraćanja desnomšakom grebao desnubutinu. Polako se stvarala rana.Završio sam.I sa povraćanjemi sa ranom.Peklo je.Jebiga.Dva pejnkilera u šaku,pod lavabo,ledena voda.Gutljaj.Seo sam na šolju.Osećao se moćno.Dva meseca teretanei gladovanja i gomilepejnkilers tableta.Stavio sam šaku na muda i kurac.žmurio i sedeo tako.Ustao,zaključao se,i vratio uprethodni položaj.Spavalo mi se.Osetio sam težinu grudnih mišića.Dobro je.Legao na pod.Lepo je.Draga moja Rejčel..."

Edited by andjelija
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...