Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Čitala (doduše, u originalu, ne znam kakav je prevod), odlično je.
OK je, tj. ne bode oci (kao da je pisano na srpskom). :) Barem ovih prvih 100 strana (a ja bas alergicna na los prevod). Jedino se bas ne slazem sa dve fusnote, ali nema veze. Kod prevoda na srpski obicno bude po jedna kardinalna greska na svakoj ili svakoj drugoj strani. :ph34r:
Link to comment

muzil: covek bez osobina.jedno pitanje za germaniste. u ovom prevodu je Der Mann ohne Eigenschaften prevedeno kao 'osobine'. u ranijem kao 'svojstva'. ove dve reci ne znace isto i cini mi se da su 'svojstva' primerenija. sta vi mislite?poz

Link to comment
muzil: covek bez osobina.jedno pitanje za germaniste. u ovom prevodu je Der Mann ohne Eigenschaften prevedeno kao 'osobine'. u ranijem kao 'svojstva'. ove dve reci ne znace isto i cini mi se da su 'svojstva' primerenija. sta vi mislite?poz
nisam germanista, al covek bez atrubuta bi odgovaralo -_-
Link to comment

U redovnom čitalačkom terminu, kod kuće, u miru i tišini, bavim se Istanbulom O. Pamuka. Od proleća stoji na polici. Uzela sam pre mnogo dana da je prelistam, da vidim fotografije kojima obiluje, ubedjena da mi ovih dana ne leži autobiografska proza, ali privukla me je i već se dugo družimo. Razlog je manjak redovnih termina za čitanje, a ne knjiga.U tenucima koje tokom dana uspevam da ukradem od posla i drugih obaveza, čitam Priče izgubljenih preljubnika H. H. Miljasa. Neke su zaista duhovite, neke imaju zanimljive preokrete, neke su letargične, a drago mi je da je malo onih koje podsećaju na Blesav, mrtav, kopile i nevidljiv.

Link to comment

Khm, osoba C: nisam ni ja gemanist, ali Eigenschaft u srpskom funkcionira kao svojstvo. Bez ostatka. Inače H. M. Enzensberger, Mauzolej; krasne mini-monografije lučonoša napretka;Michail Zoščenko, Bleděmodr? kniha; ko nije čitao Zoščenka ne zna šta je humor ni satira. Bilo je jedno srpsko izdanje - Aristokratkinja - uske crvene korice, meki povez, jako puno naslova u ediciji, znate sigurno.

Link to comment
Ima ostatka itekako. Preciznije još trinaest definicija ostatka, samo po ovom rečniku. Inače, svojstva imaju predmeti i pojave, živa bića imaju osobine.
Sve je to i svojstvo, funkcionira u svim tim značenjima. A ovo za predmete i živa bića nisam nikad čuo, to je neka semantička konvencija, šta? U mom svijetu se za nju ne zna i isto se lijepo razumijemo.
Link to comment

Nepodnosljiva Lakoca Postojanja, Kundera, drugi put. Citam je vec danima, pred spavanje - mada sve od njega obicno procitam u dahu (sem Knjige Smeha i Zaborava, nju sam rastegao na nekoliko dana)

Link to comment
Sve je to i svojstvo, funkcionira u svim tim značenjima. A ovo za predmete i živa bića nisam nikad čuo, to je neka semantička konvencija, šta? U mom svijetu se za nju ne zna i isto se lijepo razumijemo.
Pa ne znam šta podrazumevaš pod "svojim svetom". Da li neku internu upotrebu srpskog jezika koja ima svoja pravila, suprotna onim zvaničnim, ili činjenicu da živiš u inostranstvu, komuniciraš na stranom jeziku na kome su ova dva pojma možda izjednačena? Na srpskom jednostavno ne može da se kaže "Ljubomora je Mikino svojstvo", nego "Ljubomora je Mikina karakterna osobina / crta". Isto tako "Velika električna provodljivost je svojstvo bakra", ali ne i "karakterna crta bakra".
Link to comment
The German-language title is a pun on the phrase Mann mit Eigenschaften?literally "man with qualities"?equivalent to the English-language phrase "self-made man".
Znači, slično kao kada bi neko na srpskom napisao roman "Dečko koji ne obećava". Edited by Yossarian
Link to comment
  • Meazza featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...