Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Jedan bivsi kolega je pazario iomegaNAS, ne znam tacno koju varijantu, ali znam da je bio veoma zadovoljan (power je korisnik, IT pro, sa nekoliko Mac-ova i PC-a kod kuce, a plus je i DJ, znaci treba mu tona prostora). Meni npr. ovo izgleda sjajno, rado bih ga posedovao.

Link to comment
Evo ti link, pa da vidiš okvirne cene...Koji je kakav, to već ne znam...
Hvala. Jel zna neko strucniji da mi kaze jesu ok ovi sto kostaju 41, 44 i 49 ili mi je za neki minimum kvaliteta potreban projektor od preko 50K.
Link to comment
  • 1 month later...

Zamenio HDD na mom laptopu (Asus UL30Vt) SSD-om OCZ Vertex 2. Ne mogu da ga prepoznam, postao je brži od moje kućne mašine. Prethodno sam ga (SSD) bio nakačio na kućnu mašinu i lagano je pojeo za doručak 2 WD Black 1 TB vezana u RAID, a to nije naivna konfiguracija. Apsolutna preporuka.

Edited by Anonymous
Link to comment

Treba da kupim novi komp. Akruelni je prso. Para se nema mnogo, ali su mi prohtevi posve niski. Ne igram igrice. Da li postoji nešto drugo što propuštam kupovinom integrisane grafičke karte?Dalje, rečeno mi je da obratim pažnju da napajanje bude 500w. Da li je to toliko bitno? Da li je problem uzeti napajanje od 450w, šta gubim time?Da li se isplati uzimati u paketu one windows7 startere i Office startere, ili je to loše jer vezuje ruke u radu? U suprotnom, nameravam da instaliram piratske verzije u fullu. Koliko je bitna razlika u proizvođaču procesora? Odnosno, da li je Intelov 2.4 GHz lošiji od nekog drugog što nudi 3 GHz?Hvala :)

Edited by pacey defender
Link to comment
Treba da kupim novi komp. Akruelni je prso. Para se nema mnogo, ali su mi prohtevi posve niski. Ne igram igrice. Da li postoji nešto drugo što propuštam kupovinom integrisane grafičke karte?Dalje, rečeno mi je da obratim pažnju da napajanje bude 500w. Da li je to toliko bitno? Da li je problem uzeti napajanje od 450w, šta gubim time?Da li se isplati uzimati u paketu one windows7 startere i Office startere, ili je to loše jer vezuje ruke u radu?Koliko je bitna razlika u proizvođaču procesora? Odnosno, da li je Intelov 2.6 GHz lošiji od nekog drugog što nudi 3 GHz?Hvala :)
1) Ne. Ja relativno ozbiljno koristim kompjuter i integrisana graficka (stara godinu i po dana) mi ne predstavlja gotovo nikakav problem. Nekupovanje graficke mi je bio jedan od boljih zivotnih poteza, plus neke nezahtevnije igre rade (Taman je bio izasao PES 2010 i radio je relativno OK). Mislim, Photoshop recimo od cetvorke koristi GPU za neke fancy stvari (lepsi zoom itd.) i u tom smislu gubim, ali boze moj. 2) Deklarisana vrednost napajanja i nije toliko bitna, koliko da znas da je to realno. Ja sam liku kad sam kupovao rekao da nemam pojma, on mi je uvalio neko Chieftec za 50e i ja mu poverov'o da je to ok :). Primetio sam da se likovi po recimo Benchmark forumu malo gube po tom pitanju, maltene 1000w je minimum minimuma. Ima ljudi ovde koji ce znati bolje nesto konkretno da ti preporuce.3) Starter je jako lose resenje koliko znam, mislim da imas neka ogranicenja u kolicini RAM-a koliko moze da se iskoristi.4) Kad sam ja kupovao Intel je bio bolje resenje, pogotovo u smislu multimedije. Medjutim, tad je cena ne samo procesora, nego i ploce bila drasticno veca od AMD alternativa. I to mi je bio deal breaker. To je medjutim bilo tad, sacekaj da neko ko je u toku kaze nesto konkretnije.
Link to comment
1) Ne. Ja relativno ozbiljno koristim kompjuter i integrisana graficka (stara godinu i po dana) mi ne predstavlja gotovo nikakav problem. Nekupovanje graficke mi je bio jedan od boljih zivotnih poteza, plus neke nezahtevnije igre rade (Taman je bio izasao PES 2010 i radio je relativno OK). Mislim, Photoshop recimo od cetvorke koristi GPU za neke fancy stvari (lepsi zoom itd.) i u tom smislu gubim, ali boze moj. 2) Deklarisana vrednost napajanja i nije toliko bitna, koliko da znas da je to realno. Ja sam liku kad sam kupovao rekao da nemam pojma, on mi je uvalio neko Chieftec za 50e i ja mu poverov'o da je to ok :). Primetio sam da se likovi po recimo Benchmark forumu malo gube po tom pitanju, maltene 1000w je minimum minimuma. Ima ljudi ovde koji ce znati bolje nesto konkretno da ti preporuce.3) Starter je jako lose resenje koliko znam, mislim da imas neka ogranicenja u kolicini RAM-a koliko moze da se iskoristi.4) Kad sam ja kupovao Intel je bio bolje resenje, pogotovo u smislu multimedije. Medjutim, tad je cena ne samo procesora, nego i ploce bila drasticno veca od AMD alternativa. I to mi je bio deal breaker. To je medjutim bilo tad, sacekaj da neko ko je u toku kaze nesto konkretnije.
Sa'će Vapad on je u materiji...sve što si rekao +1Bitna je i stabilnost i kvalitet napajanja. Ja sam imao 2 frontier napajanja (中国) koja su se zapalila, moglo je svašta da se desi. Ali opet nemam pare za Cooler Master ili Chiftec nego teram LC Power. Za 40€ napajanje od 600W.Na benčmarku se jako gube sa napajanjem, to je tačno. Ali ima razloga ako teraš supermoderne grafičke kartice

13460748eh4.jpg

koje su u stanju da trošе i do 450w greju se kao TA peć! Može da ti digne 1°celzijusa u sobi!Overklokeri i entuzijasti kupuju starije kartice koje troše abnormalno mnogo struje, ali daju performanse bolje od novijih. Primeti da je high end ATI 5870 nešto jači od 6870, 5870 overklokovan troši 250W a 6870 troši 180W.Napajanje od 500W-250W grafička = ostaje 250W za procesor, hard disk, periferije, memoriju, itd. Pojedini procesori troše oko 150W, itd.Ko se time ne bavi, opet - komponenete koje troše manje struje više koštaju.

Link to comment

Današnje integrisane grafičke karte rade sasvim korektno (ja sam bio veoma skeptičan, pošto su u prošlosti pravile velike probleme, ali su se sada upristojile).Kad budeš izabrao konfiguraciju ukucaj u Guglu 'power supply calculator' i izračunaj koliko ti je vati za napajanje potrebno. Kao što je Venom napisao, bitno je da li je deklarisana snaga na napajanju tačna, a to ćeš lako prepoznati: ukoliko na napajanju piše ogromnim slovima 700W, a košta 20 evra i teži 20 grama, to je lažnjak. Pristojno napajanje mora da bude teško. Ja sam imao sasvim dobra iskustva sa LC Power na budžetskim konfiguracijama, nisu bili skupi i nisu lagali, nadam se da je to i dalje tačno. Napajanje je mnogo važno, koliko je ono stabilno, toliko je stabilan računar.Startere zaobiđi u širokom luku.Procesori su mnogo manje bitni nego što se priča, svaki današnji procesor će ne preterano zahtevnom korisniku završiti posao, mnogo bitniji je čipset na matičnoj ploči, koliko je stabilan.Obrati pažnju na hard disk (to je najuže grlo na računarima), ne dopusti da ti uvale neki iz green serije od 5400 obrtaja, mora imati 7200.Kupi bar 3 GB memorije.

Edited by Anonymous
Link to comment
Obrati pažnju na hard disk (to je najuže grlo na računarima), ne dopusti da ti uvale neki iz green serije od 5400 obrtaja, mora imati 7200.Kupi bar 3 GB memorije.
Ne slazem se :D. Da ne sludimo sad pejsija sa savetima, ja mislim da je bolja varijanta kupiti neki green i sacekati bolju materijalnu situaciju i kupiti SSD. Mislim, ne da ce mu bolji HDD tad smetati, ali usteda struje je bitna :D.
Link to comment
Sa'će Vapad on je u materiji...sve što si rekao +1Bitna je i stabilnost i kvalitet napajanja. Ja sam imao 2 frontier napajanja (中国) koja su se zapalila, moglo je svašta da se desi. Ali opet nemam pare za Cooler Master ili Chiftec nego teram LC Power. Za 40€ napajanje od 600W.Na benčmarku se jako gube sa napajanjem, to je tačno. Ali ima razloga ako teraš supermoderne grafičke kartice

13460748eh4.jpg

koje su u stanju da trošе i do 450w greju se kao TA peć! Može da ti digne 1°celzijusa u sobi!Overklokeri i entuzijasti kupuju starije kartice koje troše abnormalno mnogo struje, ali daju performanse bolje od novijih. Primeti da je high end ATI 5870 nešto jači od 6870, 5870 overklokovan troši 250W a 6870 troši 180W.Napajanje od 500W-250W grafička = ostaje 250W za procesor, hard disk, periferije, memoriju, itd. Pojedini procesori troše oko 150W, itd.Ko se time ne bavi, opet - komponenete koje troše manje struje više koštaju.

Sve se slazem. Ali mnogi to nazalost prebukvalno shvate, pa tako ispada da dnevno eksplodira bar 100 kompjutera u BG-u, pa je sve ispod milion W rizik.e da:
Kad budeš izabrao konfiguraciju ukucaj u Guglu 'power supply calculator' i izračunaj koliko ti je vati za napajanje potrebno. Kao što je Venom napisao, bitno je da li je deklarisana snaga na napajanju tačna, a to ćeš lako prepoznati: ukoliko na napajanju piše ogromnim slovima 700W, a košta 20 evra i teži 20 grama, to je lažnjak. Pristojno napajanje mora da bude teško.
Apsolutno tacno - ako nista drugo covek ne zna, test tezine je neprevazidjen :D. Edited by Venom
Link to comment

Kad već pričamo o SSD-ovima, prognoze o pojeftinjenju su mnogo loše. Čitao sam tekst nekog bradatog analitičara tržišta, očekuje da SSD poskupi (!). Načekaćemo se mi dok on postane prava alternativa HDD-ovima, za sad nam ostaju hibridna rešenja (OS i programi na SSD, podaci na HDD).edit:Inače, kupovina nabudženih i dobrih napajanja (i kućišta) nikad nije bacanje para, ja sam pre 7-8 godina kupio Čiftekovo napapajanje od tada neverovatnih 700W, radi veselo i danas. Kućište je takođe Čiftekovo, kupljeno 1998-me, nikad ga neću promeniti.

Edited by Anonymous
Link to comment

S obzirom da mu ne treba ultra nabudzen komp, dovoljno je da izabere jako dobru plocu sa dobrom integrisanom grafikom, bar 3 Gb rama (2x2Gb ima za oko 4500 dinara) bar 1 TB hard (to je oko 6-7000 dinara), a procesor moze i neki slabiji koji ce zameniti kad dodju bolja vremena.Osnova je dobra ploca, a ostalo ces vec spakovati. I pitanje je sta znaci "ne bas mnogo para", od toga dosta zavisi.

Link to comment

@utvara: :)U principu, sada ako uzimaš integrušu samo sendi bridž (Sada kada su ga popravili) :) I da, pitanje je, kol'ko to treba da košta?Najbolje H67 i i5-2500k, 2x4gb ddr3, što se hdd tiče, 2tb sata3 je oko 8k dindži, mada je možda bolje uzeti sata3 500gb za sistem + nešto jeftino veliko za storage...Kućište, stvarno LC Power ima par modela sa pristojim napajanjima od 600w za oko 50e, a video sam neke ružne čifteke čije se ime završava sa 500CTG koji imaju napajanje (koje mi ne zvuči kao "pravi" čiftek) a koštaju oko 70e, mada se to ne isplati, mislim, pošto iz konfiguracije izostaje najveći potrošač pored procesora, tj. grafika. Inače ja imam LC Pow od 600w i posle dve godine 24/7 sa 4870(počeo sa 4850) i overklokovanim otključanim fenomom...moram da ga menjam pošto je počeo da zuji kuler :(, koliko para toliko muzike :)Znači.Intel Core i5-2500kASUS P8H67-M Pro B32x4Gb DDR32TB hitači SATA3dvd rezačLC Power neki sa 600wtu negde oko 480e i jede malu dečicuAMD atlon x4 640MSI 890GXM-G652x2Gb DDR3500Gb wb black SATA3dvd rezačLC Power neki sa 600woko 340e i može da primi šestojezgarne procesoreIntel DC E5700MSI G41TM-P332x2Gb DDR3500Gb samsung F3 SATA2dvd rezačLC Power neki sa 420woko 210e i radi posao (zavisi od posla ali uglavnom fino radi posao)

Link to comment

Za te pare moš i laptop da uzmeš, pogotovo sa procesorima/ćipsetovima koje sandy bridge potiskuje cenom na dole. Video Acer 5742G sa i3 380, 4 GB, ATI 5470, nisam samo siguran da li je disk bio od 320 ili 500 GB za trista i nešto jurona. Za te pare za nezahtevnog korisnika nije loša kupovina. Bez da razmišljaš da li je dobro napajanje ili ploča.

Edited by Razzmatazz
Link to comment
Ne igram igrice. Da li postoji nešto drugo što propuštam kupovinom integrisane grafičke karte?
Starije integrisane kartice ne mogu da puste full hd video (1080p). Intelovi čipovi, počevši od GMA X4500HD to mogu. AMD scenu ne pratim toliko.
Link to comment

Imam do 23 hiljade dinara, ne bih više davao. Za te pare mi se čini da mi se ne isplati da sastavljam računar od odvojenih komponenti, nego da kupim gotov proizvod koji ceo ima tri godine garancije. svakako ne bih uzimao odvojenu grafičku, nakon svega što ste napisali. Gledao sam po gigatronu, winwinu i comtradeu, i nude svašta ali je većina ponuda obesmišljena time što uvaljuju windows ili office starter. Evo recimo ovo mi je palo na pamet:http://www.gigatronshop.com/racunari/gigatron_best_buy-opcija je i ovo: http://www.gigatronshop.com/racunari/gigatron_skynet-8131ima manji hard što nije problem ako se dobija bolji procesor.jesu li ove stvari proverene što se tiče napajanja? pošto ne kupujem odvojeno napajanje, ne mogu imati uvid u deklaraciju, ali pretpostavljam da ne lažu. sad ste me zbunili sa tom snagom. Kao što vidite, računar koristim za prilično bazične stvari pa su i performanse računara s tim usklađene. Puno hvala na pomoći.

Edited by pacey defender
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...